Woensdag 22 September. W.° 76. H. C, J, FOKKER WfitMfa, B. B INNENL AND Zierikzee, 18 September. Voor denieuwopterigten Kamer van Koophandel alhierzijn op heden geko zen de heeren J. TT. Ochtman Join, met 5i Jhr. J. de Jonge met 53 ƒ7. A. van Ijsselsleijn jr. met 47 en Mr. IF. C. de Crane mei 40 van dn 60 uitgebragtn stemmen. DeheerN. Werllieim bekwam 28 de beer II. G. llfutockHouwer 13 en de lieer D. Q. Mulock Hou wer 13 stemmen tusscben wie mitsdien herstemming moet plaats hebben. Dc overige waren op verschillende personen nilgebragl. Sierikzt Ida. f 8,D 12,01 13, 0,0; 10,8) O,o. is,il 0,1! 0,« Neeb. ienburo ie. Valk. slel. iurgh. "•g. Nelisse. BEVE- 1838 immi Je* ABONNEMENT S-PBIJS. Per dn? maanden f 2,00. Franco per post f 2,55. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 1 1 ure'smorgens VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. PBIJS DEB ADVERTENT TEN Gewone 15 cents de regelGeboorte-, Huwelijkt-in Doodberigten van \-Vtregelsaf 1 behalve lietZegelreji Openbare Raadsvergadering; gehoudente 7.ierikzee, den 17 September 1858. Voorzitter Mr. C. J. Fokker. Secretaris Jlir. Mr. C. do .longo. Afwezig He hoeren Mr. Cau Mr. v. d. Lek de Clercq Mr. de Crane en Dr. Keller. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd Wordt besloten conform het voorstel van burge meester en Wethouders tot af-en overschrijving van f 447 10'/). dienst 1858 voor dringend noodige her stellingen aan de klokken. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten houdende, goedkeuring van een raadsbesluit tot beschikking uit onvoorziene uilgaven ad/' 15. Notificatie. Wordt benoemd tol beurtschipper van hierop Dord recht Jan Molegraaf, in plaats van W. Langeweg overleden. Behalve aan den benoemde zal hiervan wor den kennis gegeven aan den Havenmeester en aan de gemeente Dordrecht met verzoek dat van harentwege is het nood hem mede commissie worde verleend. In handen van de heeren Mr. van Dongen Dr. Goe- mans en Landsknegt wordt gesteld ten fine van on derzoek en rapport eene gewijzigde begrooting van 1857 van het burger Weeshuis. "Wordt medegedeeld dat hetcollegie van dagelijkscb bestuur aan de firma L. J. Enthoven en Lomp te 'sHage, de voorwaarden heeft medegedeeld waarop de Itaad tot eene transactie genegen is en dal hierop eerst onlangs antwoord is ontvangen o"at burgemeester en Wethouders dat antwoord nog in overweging moeten nemen, zullen le in eene volgende Haadsver- gadering het resultaat hunner overwegingen worden medegedeeld hetgeen voor notificatie wordt aan genomen. Namens Burgemeester en Wethouders wordt door den Voorzitter medegedeeld dat het van belang voor He gemeente moet geacht worden hij de licerscnende spanning betrekkelijk het leggen van spoorwegen dat ook deze gemeente hare stem doe hooren vooral nu het schijnt dat er vele bezwaren zijn ingebragl legen de lijn van VMssingen naar Rozendaal en er vrees be staat dat deze niet tot stand zal komen, dat men echter meent dat eene lijn van Brouwershaven en Zierikzee, minder hinderpalen bij de Hooge Regering zou ont moeten omdat zij minder ondersleuning zou behoeven, alsmede hij de Hollandsche steden, als zijnde Brou wershaven en Zierikzee uiterste losplaatsen met welke verhonden te zijn zeer verkieselijk moet geacht worden, zoodat wordt voorgesteld een a ires aan den Minister van iiinncnlandsche Zaken aan Ie bieden waarin wordt vermeld dal volgens gerucht bij de Hooge Regering bezwaar bestaal om aan eene spoorweglijn van liozen- daal-Vlissingen ondersteuning te verleenen en dus die lijn waarschijnlijk niet lot stand zal komen dal liet belang der onderneming zelve bet medebrengtdal de zuidelijke spoorweglijn eindige in een der zuidelijke zeehavens dal daarenboven de billijkheid pleit voor de verbinding van Zeeland met bet spoorwegnet, daar bijaldien dit daarvan werd uitgesleten al de provinciën behalve Zeeland ondersteuning van 's rijkswege te dier zakezouden ontvangen dat daarom natuurlijkerwijze Zeeland op die verbinding met grond hoopt en die hoop kan worden verwezentlijkt door eene lijn van Brou wershaven en Zierikzee naar Rozendaal van welke de kosten veel minder zouden bedragen dan die van Vlissingenals zijnde de afstand korter terwijl zij slechts over één vaarwater zou loopen dat daardoor de zuidelijke spoorweg met de zee zal verbonden zijn en de Zuid-Hollandsche koopsteden in directe ver binding met hare losplaatsen en voorhavens kunnen komen en ;de raad daarom eerbiedig verzoektdat bij het verleenen van de concessie van den zuidelijken spoorweg de verpligling worde opgelegd die lijn van Rozendaal over Bergen-op-Zoom en Tholen naar Zie rikzee en Brouwershaven door te trekken. Dien con form besluit de raad zoodanig adres te verzenden "wordende de uitvoering aan Burgemeester en Wethou ders opgedragen zonder resumtie, terwijl daarvan afschriften aan de Kamers van Koophandel te Rot terdam Dordrecht en Schiedam zullen worden ge zonden. Namens de commissie ad hoe, rapporteert Mr. van Dongen op de instruction van den Keurmeester en den adviseur-Keurmeester van het vee en vloose!) ten- derende tot goedkeuring behoudens eene kleine wij ziging van redactie inde eerste. Dien conform worden, na ariikelsgewijze behandeling, die instruction vast gesteld Hierna is de zitting gesloten. Het Adres aan Z. Fx. den Minister van Kinnen- landscbe Zaken betrekkelijk de spoorwegverbinding door den Raad dezer gemeente opgezonden, is, naar men verneemt, van den volgenden inhoud De RAAI) der GFMFFNTF ZIERIKZEE geeft met gepasten eerbied te kennen dat volgons het openbaar gerucht er bij de Hooge Regering bezwaar gevonden wordt om de onder steuning van Rijks woge te verleenen welke de heeren Sufruond c. s. noodig oordeelen voor den aanleg eener spoorweglijn van Rozendaal naar Vlissingen dat het dientengevolge voor waarschijnlijk is te houden dat die lijn noch door die heeren noch door andere ondernemers zal worden aangelegd dat evenwel het naar het oordeel van den Raad als volstrekt noodzakelijk moet worden beschouwd dat de zuidelijke spoorweg eindige in eene der zuidelijke zeehavens dat de Raad ook veronderstellen mag, dat het bij de reg'vaardigheid, die gewoonlijk dé handelingen der regering bestuurt, in de bedoeling van Uwe Fxcellenfie of van het gouvernement niet leggen kan om door ondersteuning van Rijks wege al de provinciën met spoorwegen te verbinden met uitsluiting van de pro\incie Zeeland dat aan de eischen tot het daarstellen van een vol ledig zuidelijk spoorwegstelsel en aan de regtmatigè verwachting van de provincie Zeeland kan worden voldaan, op eene wijze waarlegen zeker veel minder bezwaar bestaan kan dan tegen de lijn Rozendaal- Ylissingen bestaat namelijk door het aanleggen eener lijn van Rozendaal over Rergen-op Zoom en Tholen naar brouwershaven en Zierikzee dal deze lijn veel korter dan de eerstgenoemde en slechts over één belangrijk vaarwater te trekken zijnde, zeer zeker ook minder ondersteuning voor buitenge wone werken cn waarschijnlijk volstrekt geen onder steuning voor fortificaties zoude vereiscben en daarbij niet alleen de aansluitende spoorwegen in de havens en reeden van Zierikzee en Brouwershaven van de vereischle gemeenschap met de zee zoude voorzien maar ook de Zuid-Hollandsche koopsteden in directe verbinding zouden stellen met bare uiterste losplaatsen cn voorhavens dat de aanleg van die lijn onder nader tusscben de regering en de aanvragers van concessie, te bepalen voorwaarden, zoude kunnen worden opgelegd aan ben die de concessie zullen verkrijgen van de spoorwegen tot verbinding van het midden met bet zuiden des rijks. Redenen waarom de Raad voornoemd Uwe Fxc. eer biedig verzoekt, dit adres wel in ernstige overweging te willen nemen en aan den heer Bk&diüs of aan dengene welke concessionaris zal worden van de bedoelde spoorwegen bij het verleenen van concessie de bepaalde verpligling op te leggen om v-p door de regering te stellen voorwaarden eene spoorweglijn aan Ie leggen van Rozendaal over Bergen-op-Zoom en Tholen naar Zierikzee cn Brouwershaven. idMtma budistihm BEKENDMAKING. De Burgemeester »an Zierikzee brengt ter kennis van de patentpliqlige ingezetenen dat de Bat /nt. !ï8sa<5 i> over bet loopende dienstjaar ingevuld ge reed liggen cn ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van maandag den 20 lot en met saiurdag den 25 dezer maand, eo worden de patenlplig- tigen uitgenoodigd om in persoon bun patent te komen afhalen, zullende aan hen die hierin nalatig mogten blijven bel patent worden Ie huis bezorgd door den deurwaarder der directe belastingen tegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald patenlblad inge volge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierilszee den 16 September 1858. Het rfr.TtvonMD Diaconie Armbestuur te Zierikzee geeft bij deze, onder de Siiirteiifkste d»uk- aan den onbekenden gever of geefster kennis, dat door hetzelve in de voormiddag godsdienst- oefening van heden ia de Kleine Kerk, is gecollec teerd een Bankbiljet groot een honderd gulden. Zierikzee 19 September 1858. Het Armbestuur voornoemd J. L. de JONGE Voorzitter. P. Ti. KUMER1NS Secretaris. RIBIMVSTIJilMlï In de afgeloopeneweek is aan het lokaal van bet provinciaal bestuur te Middelburg o. a. aanbesteed liet uitvoeren van eenige buitengewone werken ter bezetting en verdediging der ondnrzeescbe en boven laagwa'er gelegen oevers aan de calamileuso polders Borsselen EllewoulsdijkWilhelmina en Oost-Beve land Schouwen (district Koudekerke), Bruinisse Yliete Nieuw Noordbeveland Anna, Oud-en Jong Breskens en Hoofdplaat, met de levering van de daarbij heboorende materialen, in 10perceelen, welke zijn aangenomen o. a. Schouwen (district Koudekerkej voor ƒ7500, Bruinisse, voor 19,000, beide percéelen door P. Kalis te Sliedrecht. Vereenigde zitting der beide kamersder staten- generaal van maandag den 20 September 1858. ter opening van het zittingjaar 18581859. Z. M. de koning die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw der stalen-generaal begeven heeft wordt na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen in de vergaderzaal geleid. Z. M. de koning plaatst zich opden troon en houdt de navolgende openingsrede Mijne Heeren De plegtigheid van dit o ogen blik heeft voor mij eene meer dan ge wone beteekenis.Mijn beminden oudsten zoon aau mijne zijde te zien bij liet openen der vergadering van de staten generaal vervult mijn hart met dankbaarheid aan God die zija leven gespaard, zijn aanleg ontwikkeld en zijue jeugd in zoo vele opzigten gezegend heeft. Het volk, door u vertegenwoordigd heeft met blijdschap het tijd stip gevierd waarop wederom feeu prins van Oranje het staatkundig leven is ingetreden. De blijken van liefde tot mijn huis, hij die gelegenheid aan den dag gelegd, hebben mijne begeerte versterkt om al mijne krachten te wijden aan het welzijn van het land voor welks geluk mijne voor vaderen geleefd en velen hun bloed gestort hebben. Aan mijne regering valt bij voortduring de rustige taak fe beurt het vrije genot te bevorderen van de zegeningen der beschaving en des vredes. Mijne betrekkingen met aile mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard en terwijl met een naburigen staat het handelsverkeer voor de voortbrengselen van den geest door een onlangs gesloten verdrag is vrijgemaakt wordt in het verwijderd Oosten door de pogingen mijner regering, voor onze Indische be zittingen de handel meer en meer van belemmeringen ontheven en is het rijk van Japan voor den wereldhandel toegankelijk gemaakt. De veiligheid echter van 's'rijks grondgebied vordert het aanwezen van wapenkrachten ter verdediging. Ik kan u de verzekering geven dat de zee- en de landmagt zich mijne zorgen waardig betoonen. De rust, door vrede en veiligheid geschonken, doet, onder 's Hemels zegen de meeste bronnen van volksbestaan mildelijk vloeijen. De stremming in den algemeenen geldsomloop, welke eenige maanden geleden handel en nijverheid bedreigde was gelukkig van korten duur. De oogst van dit jaar belooft betere uitkomsten dan aanvankelijk werd verwacht. De gunstige staat van 's lands geldmiddelen zal u blijken uit de mededeelingen die bij het aanbiedèn van de staatsbegrooting u zullen gedaan worden. Kunsten en wetenschappen worden met toenemende belangstelling beoefend. Ook in onze overzeeschc bezittingen heerscht rust en welvaart. Mijne regering bevlijtigt zich door een regtvaardig bestuur, door de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling te begunstigen en de instellingen te eerbiedigen van de bevolkingen aldaar aan het Nederlandsch gezag onderworpen, vertrouwen en gehechtheid aan te kweek'en. Mogt des niettemin dat gezag worden miskend dan is eene talrijke en wel ge oefende zee- en landmagt daar, om het krachtdadig te handhaven. Het genot van al dezen voorspoed Mijne Heeren moet ons aan sporen tot ijver om onze staatsinstellingen te verbeteren en te voltooijen. Nieuwe of gewijzigde ontwerpen van wetten zijn gereed om u binnen korten tijd te worden aangeboden. Uiv onderzoek van de staatsbegrooting zal niet zijn afgeloopen, zon der dat een voorstel tot regeling van de wijze van bpheer en vertint' woqrding der koloniale geldmiddelen m ter beoordeeling zal zijn voov- j geleerd. v l)c wetsontwerpen, die u onverwijld zullen worden aangeboden tot ondersteuning van den aanleg van spoorwegen en ter tegetnoetko

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1