IMZEBSC Zaturdag 18 September. KT o 7 75. Be Kermis. BifeTUBI3 IlWIillSTIUIIIffl Woensdag en Zaturdag. ÏN ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. Indien men ooit zeggen kon dat iets door fraai weder werd begunstigd dan is dit wel de kermis van 1858 geweest, en indien de menschen zich niet ver maakt hebben, zij kunnen dan althans de schuld niet werpen op de natuur. Buitengewone gunsten beeft de kermis van deze ontvangen want van haar begin tot haar einde werd zij door bet aangenaamste en verruk kelijkste weder opgeluisterd. De tafeltjes met snoe perijen en de straatmuzikanten orgeldraaijers en dansers zullen er wel het beste bij gevaren hebben. Van allen die de kermis bezocht hebben was wel niemand zoo welkom als de beeren Boas en Judels. Hunne voorstellingen werden steeds en vooral die der laatste, met een talrijk bezoek vereerden verwier ven de algemeene toejuiching. Nog een enkel woord betrekkelijk deze en wij kunnen voor deze kermis de pen neerleggen. Dingsdag avond werd ten tooneele gevoerd de l.ange Israël of een oud Student en zijn Oppasser, dit was een allergeestigst stuk. Allen speel den hunne rol uitmuntendhet spel van den heer •ludels schitterde echter boven allen en zijn lied aliet zal beter gaan'' maakte den levendigsten indruk zoo dat bel nog wel menigmaal in het dagelijksche leven zal geboord en tot een spreekwoord zal worden 'tzal beier gaan. Het nastuk de Dochter van Do minique hoe bekend en dikwijls ook vertoond zag men weder met veel genoegen vooral omdat wij daar door bet kunsttalent van Mw. Sablairolles konden aan schouwen. Woensdag avond werd vertoond de Speler of Revanche f'raag. Dit is het degelijkste stuk dat gedurende de kermis werd opgevoerd. En - dan de hoofdrollen vervuld door den heer van Ollefen Mw- Sablairolles de heeren Hermans en .ludels, die hier zooveel gelegenheid hadden om uit te blinken terwijl ook de heer Bruin meesterlijk zijne rol vervulde en het lieve spel van de jonge jufv. Rozelaar den algemeenen bijval wegdroeg. Het nastuk Nisus en Eurijalc beviel ons goed en de drie vertooners schenen te Wedijveren om in hunne rol uit Ie munten. Toen zagen wij ook Mw. Roos voor bet laatst op bet looneel. Zij speelt met zooveel levendigheid en bevalligheid, dat hare verschijning op het tooneel steeds een aangenomen in druk op hel publiek maakt. De laatste avond (don derdag) bestond de voorstelling uit Fragolella of de Adelborsten der Marine, Waarin we ons weder konden verlustigen in Mw. Sablairolles spel, en dat overigens regt amosant was. Aardiger vinden wij Meester Kras of de maand is om." Hier zat de heer Judels weer geheel op zijn stokpaardje en ik verzeker u, dat hij er mede gereden beeft. Het was ons moeijelijk om te zeggen ilt heb genoeg toen het gordijn neerviel, vooral toen werd de bis verlangd en ofschoon daaraan welwil lend werd voldaan hadden wij nog niet genoeg. Van zoo iels zijn wij moeijelijk te verzadigen. De bloed zuigers of de minnenhandel in de apotheek waren de heksluiters. Het is bijna onnoodig te zeggen dat Judels voor Tobias speelde en wel onverbeterlijk. Ook 'ie beer van Biene, voldeed ons goed. Dat is een stukje, dat, wij weten nietvoor de hoeveelste maal reeds hier vertoond is maar we durven wel voor spellen, datbei niet voor de laatste maal zal zijn want zulke geestige naslukjcs zullen lang in smaak blijven. Bij het slot betuigde de heer Judels, die teruggeroepen werd met een kort en gepast woord zijnen dank cn wenschte het Zierikzeesch publiek vaarwel. We- derkeerig roepen wij de heeren Boas en Judels en hun gezelschap het vaarwel toe en verzekeren daarbij gaarne dat hun bezoek op onze kermis zeer woult gewaardeerd en veel, zeer veel lol het ker- misgenoegen heeft hijgedragen, en drukken den wensch uit, dat ook een volgend jaar hun salon niet zal wor den gemist. Aangenaam zal het vooral zijn, indien zij hunne nieuwe tent medebragten, die naar wij vernemen comfortable en in menig opzigt prachtig moet zijn terwijl hel publiek zich dan niet over plaats gebrek zal hebben le beklagen. Wij hopen die tent m een volgend jaar, maar meer nog u en nog menige kermis te zien, VERKIEZING ran LEDEN voor de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN ie ZIERIKZEE. Btrgemeester en Wethouders van 7,ierikzee achten het itoodig ter voorkoming van nietigheid in de uit te brengen stemmen bij de ophanden verkiezing van VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENIIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijlts- Doodberiglen van 1 -6 regels a f behalve het Zegelregt Eeden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente daar te stellen, de Kiezers opmerk zaam te maken op de bepaling van art. 5 van bet Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad no. 1 42) luidende; ii Om tot Lid eener Kamer benoembaar te zijn wordt vereiselitdat men den ouderdom van 30 jaren hebbe bereikt wone ter plaatse waar de Kamer gevestigd is en aldaar gedurende ten minste vijf jaren bestuurder eener onderneming van handel of van fabriekwezen of m eenige met die lakken van nijverheid in verband slaande betrek king zij geweestenz." Zierikzeeden 15 September 1858. 0. .1. FOKKER Wethouderl. B. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt tor kennis van de patentpligtige ingezetenen: dat de PmSosjt- tblartoi over bet loopende dienstjaar, ingevuld ge reed liggen en ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van maandag den 20 tot en met zaturdag den 25 dezer maand en worden de patemplig- ligen nitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan ben die hierin nalatig moglen blijven het patent worden te huis bezorgd door den deurwaarder der directe belastingen, tegen betaling van 10 cent *oor elk onafgehaald patentblad, inge volge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee, den 16 September 1858. C. J. FOKKER, Wethouder, I. B. De Arrondissements-Betaai-Meester te Zierikzee, geeft kennis, dat, gedurende des- zelfs afwezigheid zijne betrekking zal worden waar genomen door den Heer H. J. HAEEFMAN. Zierikzee den 17 September 1858. De Betaalmeester voornoemd SPANDAW. BINNENLAND Zierikzee 17 September. JI. maandag is aan de Eeidsche iioogeschool tot doctor ia de verloskunde bevorderd de hoer H. Goemans med. doet. na ver dediging van theses argumenli obstetricii. Zierikzee 17 September. Aan de belanghebbenden is door den Heer Inspecteur van het lager ouderwijs in Zeeland bekendgemaakt dat de voor deze Provincie benoemde Commissie tot betafnemenderexamensterverkrijgingvan aclea van bekwaamheid lol het geven van school-en huisonder wijs zal bijeenkomen op Maandag den 25 October 1858 en volgende dagen in het locaal der voormalige Re- kenkamer, in de Abdij te Middelburg dat het examen voor hulp- en hoofdonderwijzers en "oor huisonderwijzers in een of meer vakken van gewoon lager onderwijs zal aanvangen op Dingsdag den 26 der voorschrevene maand, des voormiddags ten 9 ure. en dat de dagen en uren waarop de examens voor onderwijzeressenen voor de bijzondere vakken ver meld onde r de letters k - p van Art. I en bij Art. 7 2 der wet, zullen plaats hebben, later door (usschen- komsl der Heeren districtsschool-opzieners aan de be langhebbenden zullen worden opgegeven. Zij die een der voorschrevene examens wenscben af ie leggen zullen zich voor of uiterlijk op den I I October l-i58 belmoren aan te melden bij den school opziener van hel District waarin yij wonen of van huiten, 's lands komende zich wenschen te vestigen, mei opgaaf i an de akte, die zij verlangen, en niet over legging; van een o( meer geluigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte. Zierikzee 16 September. Als een bewijs Van het vele wild dat ook in het eiland Schouwen in dezen jagtlijd gevonden wordt kan van hier berigi worden dat op gisteren 6 jagers in de gemeente Zonnemaires hebben geschoten lui patiijzen. Ook verdient melding dat op den eersten dag der jagt door 2 jagers werden ge schoten 67 en op den 2den dag 70 patrijzen. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Charlois en Katendreckt is in zijne vergadering van den 14 dezer het te voren gemelde twaalftal predikan ten aangevuld met ds.FF. II, Houël te Numansdorp gezegd Builensluis in de plaats vands.G. II. Fabius die eene beroeping naar Ysselstein heeft aangenomen cn is daarna het volgende zestal alphabetisch opge maakt dd. L. II. F. Creutzberg te Oosterland W. II. Ilouël te Numansdorp gezegd Buitensluis W. J. Jorissen te Oud-Loosdrecht C. Ledeboer te Eiber gen F. C. A. Panleitoek te Briels-Nieuwland en E. F. H. Wolf te Angeren. Door de Nederlandsclie Handel-Maatschappij zijn bevracht vijf schepen als voor Amsterdam 2 voor Rotterdam 2, en voor Schiedam I. UitColijnsplaat wordt van 11 dezer geschreven. Gisteren werden de gemeenten Cortgene Colijnsplaat en Cats met een bezoek vereerd van den heer commis saris des konings in Zeeland. Des voormiddags om streeks 10 uur kwam z. exc. te Cortgene aan waar hij op de grens door eene eerewacht uit 38 notable inge zetenen der drie gemeenten te zamengesteld werd af gewacht. Na te Cortgene hetwelk zoo door het uitste ken van vlaggen als door het opriglen van eerepoorten een feestelijk aanzien had ongeveer 2 uren te hebben doorgebragt nam z. exc. plaats in een hem door den burgenieesler den heer/. II. Bijbau aangeboden rij tuig en vertrok met dezen onder geleide der eerewacht naar Colijnsplaat. Ook deze gemeente was in feestdosch getooid. Hier maakte z. exc. gebruik van een collation, hem door den burgemeester te zijnen huize aangeboden, vertrok ten 5'/, ure naar Cats en na aldaar eenigen tijd ver toefd te hebben, naar het Catsche veer, ten einde de reis naar Goes voort Ie zeilen. Bij het afscheid nemen aldaar betuigde z. exc. zoowel aan don burgemees- Ier als aan de eerewacht, die hem geheel den weg had begeleid zijne bijzondere tevredenheid over de welwillende en hartelijke ontvangst hein in de ver schillende gemeenten ten deel gevallen. Uitstekend schoon weder verhoogde de feestvreugde, die aller— wege heerschte en die nog laat in den avond te Co lijnsplaat zich openbaarde in het afsteken van vuur werk terwijl alles in de besle orde is afgeloopen. Ten vervolge op het vorenstaande schrijft men uit Goes Zaturdag heeft de commissaris des konings iu deze gemeente zijn eerste bezoek gebragl. Eerst zijn de scholen en godshuizen door hem geïnspecteerd waar na audiëntie verleend is, en naden afloop daarvan de voornaamste bijzonderheden dezer gemeente zoo als de moerbezienboom van Jacoba van Beijeren de fabriek der firma van Renterghem en co. enz. bezigligd. Tenslotte werd door den commissaris deel genomen aan een diner hem door den gemeenteraad aangeboden. Heden mor gen is z. exc. vertrokken. Men schrijft uit 's Bage van 14 dezer. Z. K. H. de prins van Oranje heeft lieden voor de eerste maal deel genomen aan de beraadslagingen van den raad van stale. Z. K. H. in uniform gekleed werd van HD. paleis naar de vergaderzaal vergezeld door den graaf van Lijndenchef van HD. militair huis. Aan liet lokaal op hel Binnenhof werd de kroonprins in de vestibule ontvangen door eene commissie uit den raad, bestaande uil de heeren Netsclier en van Breugeldie Z. K. H. iu de raadzaal hebben binnengeleidwaarna de prins zitting genomen beeft. Hel heeft Z. M. den koning behaagd aan A. P. Bijlsma, van Franeker gratie van de doodstraf te schenken waartoe hij door het hof van Friesland is veroordeeld Ier zake van geweldadigliedeu gepleegd op een policie bediende in de uitoefening zijner bedie ning welke binnen 40 dagen den dood hebben ten gevolge gehad en die straf te veranderen in eene op sluiting in een luchthuis gedurende 12 jaren. Men schrijft uit Botterdam vau 43 September: In eene der tuinen van de Waschheeklaan zag eeno dame zich plotseling verrast door de nabijheid vau eene zeer groote slang, ter lengte van ongeveer 20 voeten. De dame riep om hulp die haar dan ook spoedig werd verstrekt, liet dier was uit den nabu- rigen tuin van den fleer Sutherland ontsnapt en het bleek niet gemakkelijk te zijn hel weder naar zijn ver blijf terug te brengen daar eenige mannen zich daar mede een groot gedeelte vandennachl hebben moeten bezig houden. Zijn wij wel ingelicht dan heelt de policie zich deze zaak aangetrokken en voorloopig al thans gezorgd voor verdere lastige bezoekers. Men schrijft uit Bredadat door de fabriek. II.de Wijs eene nieuwe soort van economiekagchels onlangs is uitgevonden en dat eene daarvan aan den

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1