Woensdag 15 September. 74. 1858 I ATIUN lïe Kermis. Woensdag en Zaturdag. IWSTHWGFN HEREfiDSIARI N G. De Burgemeester van Zierikzee brengt tor kermis Ivan do patcnlpligtige ingezetenon dal hel primitief ko hier van hel patentregt voor deze gemeente dienstjaar '838/8 op den 7 dezer rnaainl door den heer Com missaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van dm heer ontvanger der directe belastingen alhier, ten line van invordering ingevoigede Wet. Afgekondigd van hol Kaadhuis te Zierikzee don 11 september 1858. C. J. FOKKER Wethouder, l. 11. KENNISGEVING. Re Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Vrijdag den 17 dezer, "cs namiddags ten twee ureop het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad ■tal gehouden worden. Zierikzee, den 14 September 1858. C. J. FOKKER, Wethouder l. B. ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. {mending der Advert, daagste voren, voort 1 ure'smorgens. Door het schoonste weder begunstigdwerden de kermisdagen van vrijdag zaturdag cn maandag vrolijk gevierd. Zij heeft meer ver scheidenheid opgeleverd dan wij a priori vermoedden. De zaturdag vooral was een dag van drukte en vrolijkheid. De theatres van de heeren Rartlooper cn Broekman bragteu er niet weinig aan toe. om het genoegen van dieu dag te verhoogen, en werden drukbezocht. Veel lof werd aau hunne voorstellingen gegeven zoodat zij zich aanstaande donderdag, als de zon maar zoo helder en vriendelijk schijnt als op verleden zaturdagweder vau een talrijk bezoek kunnen verzekerd houden en het Zierikzeesche publiek ook niet achter zal blijven om hunne teut eens of meermalen binnen te treden. Zooals men verwachtte, werden de voorstellingen van de heeren Boas en Judels, goed bezocht en oogstten veel bijval. Het wonder:- kapje wm doctor Danstop vrijdag ten tooneele gevoerd, is een stuk dat op middelmatige wijze uitgevoerd zeker vervelen zou maar dat zeer amusant is indien het wordt voorgesteld zoo mees terlijk, als door dit tooncelgczelschap. De heer Judels vergastte ons daarin bij herhaling op coupletten die het publiek zoo gaarne hoort en vooral door het komische talent van den heer Judels zooyccI sensatie geven, blaar vooral mogen wij het voortreffelijke spel van Mw. Boos-Tcnnateu niet onvermeld laten. Zij bragt het publiek vaak in verrukking, door zooveel bevalligheid als zij ten toon spreidde, zoowel in haar spel als bij haar zingen cn dansen. De heer van Biene een acteur dien wij zoo gaarne hooren en zien was weder geheel in zijne kracht. Niettegenstaande zijn „ik val om en bezwijk" bleef hij toch filcsch op zijne boenen staan. De voorstelling op zaturdag avond gegeven, is ons slechts gedeeltelijk bevallen zoowel wat het stuk zelf als de uitvoering betreft. In bet stuk is te veel woestheid en het heeft ook te veel stuitends voor het godsdienstig gevoel terwijl het spel van den heer van Ollefen van wien we zulke groote verwachting koesteren omdat hij als eert talentvol acteur bekend slaatdien avond beneden het middelmatige bleef. Als men hem aanschouwdezou men meenen eerder b-dr gelant van een hoveling dan van een matroos ie zien-; terwijl in het geheel niet aan hem bespeurd kon worden dat I hij met regt deU bijnaam van den deugniet droeg. Hij sprak zoo •haastig,, als of hij gewed had om in den korst mogelijken tijd de meeste woorden te uiten. Bewonderd hebben wij Fregat,(Mw. Bcrsce), J 'hoogst moeijelijlc was die rol. Gelijk altijd was liet haar nu' weder aan te zien, dat zij geheel van hare rol vervuld was. Velen mogen aan haar j een voorbeeld nemen, want het neemt zooveel illusie weg als het j publiek ontwaart, dat óf de spelers zonder dat hunne rol het mede- j 'brengtzelve lagchen óf hunne gedachten niet op het tooneel zijn. Mw. Rpos-Termaten speelde weder voortreffelijk vooral in het 5de J en 6de tafereel, schitterde zij. De heer Judels wist zoo wel in het voor- als in het nastiik Burggraaf Jochem ons te doen lagchen vooral hij het einde van het 8de tafereel, toen hij eéne vraag deed, welke men le vergeefs iu het manuscript van Georges de Marsey zoeken zal. Ook de heer Hermans was in de rol van Haai goed op zijne plaats. Ilij is een zeer verdienstelijk acteur. De decoration waren uitmuntend, vooral het laatste tafereel was schoon. Gaston de man met het ijzeren maskerziedaar het bekende ook alhier bekende stuk dat maandag avond ten tooneele werd gevoerd. Het was voorzeker door die bekend heid dat de salon niet zoo eivol was als de uitvoering dit wel ver diende. Ja, wij durven beweren, dat zijn salon dien avond veel te klein zou zijn geweest indien men zich cenig denkbeeld had kunnen vormen van het kunstgenot dat men vooral door het spel van den heer van Ollefen smaken zou wantwij weten geen woorden te vin den, om den indruk weer te geven, die zijn kunstrijk niet te evenaren spel maakte, en niet ligt "zal het uit ons geheugen gewischt worden. Wij brengen u daarvoor epregtelijk onzen lof, van Ollefen cn wij zullen ons gelukkig achten, indien 'Wij tmog meermalen in rollen zien optreden waarin uwe talenten 'Zoo üuisterijfc uitblinken als in Gaston. De heer Hermans en Mw Bersée bragtcn ook het hunne toe aan de meesterlijke uitvoering van het geheel. M'en verlaat steeds het salon van de heeren Boas cn Judels met het verlangen om er spoedig weder in te treden. Zijne voorstellingen zijn zoovele perziken die Raar meer smaken. "Wij gclooven dat de tooneel-dircclic het beste voor bpt laatst heeft bewaard, want heden avond de Lange Israel of een oud student en zijn oppasser en morgen avond de Speler of Revanche Praag, zijn beide met lofbekeude stukken. De opkomst van het pu bliek moge dan ook toonen dat het zulk een schouwtooneel op grootcu prijs stelt, opdat de hcereu Boas en Judels zich nipt over te weinig belangstelling zoude te beklagen hebben, en onze kermis blijven be zoeken. Niet gemakkelijk toch zouden zij vervangen worden want een en seinble als dat van den heer Judels, van Ollefen, Mw. Sablairolles,Mw. Roos-Termaten, Mw. Bersee,Mw.Kamphuizen, deh.v. Biene,Hermans en Streiitskiallen in hun genre uitmuntende zou men te vergeefs zoe ken. Onder onze wenschen behoort Mw. Sablairolles weder te zien optreden. En die wensch zal vervuld worden op lieden avond in de Dochter van Dominique. Tooueelminnaren gaat haar bewonderen die schitterende steraan den hemel van het vaderlandsch tooneel en geniet volop het zoetste en heerlijkste kunstgenot, dan hebt ge te gelijk wat we u in ons vorig nummer toewenschten een pleizierige kermis Tot ons leedwezen vernamen wij, dat op aanstaanden donderdag de laatste voorstelling gegeven wordt. Wij hadden zoo gaarne gezien, dat dit verdienstelijke tooueelgezelschap lot zaturdag had kunnen blijven. Men vevzuime dus de drie laatste representation niet. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- n Doodbcrigten van 1 -6 regels a f 1 behalve het Zegelregt BINNENBAND Men meldt uil 's Mag-e van 12 dezer. Gisteren morgen is overleden jhr. mr. de Jongevan Campens Nieuw- land die na eene langdurige loopbaan als pleitbezor ger en magislraat als afgevaardigde en minister van justitie nog een tientaljaren in rusttijd mogt doorbren gen. Ilij was den 29 Maart 1786 te Zierikzee geboren uit een geslacht dal menige uitstekende inden raad on in bet krijgswezen aan het vaderland bad geschon ken en door verzwagering vermaagschapt was aan het. heldhaftig geslacht der Evertsen. tic overledene was als een grondig reglsgelcerde en inzonderheid ook als in drukwekkend redenaar in pleit- en staatszaai beroemd; wel waardig de lessen te hebben bijgewoond van een Kemper en van der Palm wien het hem immer een stree- lend gevoel was hulde te brengen zijne redenaars gave zal door ieder die haar mogt bewonderen niet ligt vergelen worden. Men verneemt dat het dezer dagen door een dagblad medegedeelde beriglals of op bel budget van binnenl. zaken voor 1859 ruim dertig miliioen voor spoorwegen zal worden uitgetrokken, ongegrond is. Aan het bezoek door den prins van Oranje den beer E. C. Schar/f te Amsterdam gebragt verbindt zich eene belangrijke bijzonderheid. Het is bekend met welke verknochtheid de familie Scharff steeds aan bet Stamhuis van Oranje gehecht was. Gaven daden vau die gevoelens weleer in benarde tijden blijk later ontvin gen de vorsten uit dat buis bij hunne komst in Amster dam steeds in woorden de verzekeringdal die gevoelens nog onveranderd waren ook al gaven de tijdsomstan digheden geene gelegenheid ze op andere wijze te be- toonen. l)it maai nu bad de koning den heer Scliarff in de lange reeks van bezoekers ter audiëntie gemist en naauwelijks was hel vorstelijk gezin maandag na den afloop der audiëntie met de genoodigden aan den discb gezeten of Z. M. informeerde zich met de meeste be langstelling naar den beer Scharffen vernam spoedig dal diens afwezigheid was toe te schrijven aan de moeije- lijkheid zoo niet de onmogelijkheid zich ten bovete verloonen door ligcbaamsgebrek veroorzaakt. Dade lijk droeg Z. M. den prins van Oranje alstoen in de hartelijkste woorden den last op den beer Scharff le gaan bezoeken om hem te beluigen boe leed bet Z. M. geweest waseen zoo getrouw vriend van HU. buis niet ler audiëntie temogen zien en den beer Scharff wijders de verzekering 'an Zr. Ms. hoogachting over te bren gen van welken aangenamen last de prins van Oranje geheel iu den geest zijns koninklijken vaders zicbeer- gistereu morgen dan ook bij den heer E. C. Scharff kweel. Door den beer burgemeester van Amsterdamis ontvangen de som van f 2000 door Z. M. den koning bij het verlaten der stad ten behoeve der algemeene ar men geschonken. Men leest iu de Dordsche Courant hel volgende Een afschuwelijke manslag', dienaar wij belaas ver nemen waarschijnlijk met voorbedachten rade is ge pleegd beeft dezer dagen aan de Mijl nabij deze stad plaatsgehad. Men zegt dat iemand die aldaar woont cn die sedert eenigen tijd bemerkt had dat 's nachts uit zijn tuin perziken ontvreemd werden, een man op de wacht bad geplaatst om zoo mogelijk den dader te betrappen. Ueze waker schijnt met een daar 's nachts langs komend persoon, met wien hij reeds vroeger in onmin was iu twist en handgemeen geraakt te zijn hem daarbij met een mes eene wond te hebben loege- bragl en vervolgens in eene sloot le hebben geworpen, waar hij hem zoolang met het hoofd onderwater moet hebben gehouden tot dal zijn slagtoffer den geest gaf. Vervolgens beeft bij naar bel gerucht wil aan eene naburige woning onder eene leugenachtige vertel ling, hulp gezocht om den verslagene uit bet water le halen eu eindelijk zich zeiven aan de justitie aange geven die ijverig onderzoek doet naar de toedragt der zaak. Men zegt dat de persoon die de jonge dochter bij liaulerwijk beeft vermoord te Leek zou zijn ge arresteerd. In onderscheidene dagbladen heeft men al gele zen omtrent den voordeeligen grasoogst welke te Vcenen- daal heelt plaats gehad thans kan men melden dat voor eenige jaren de pacht van ecu stuk land opbragl f 80 nu dit jaar de aanzienlijke som van 451) heeft opgebragt en dat een stuk land voorecnige jaten aan gekocht voor den prijs van ƒ45 thans aan pacht heeft opgebragt de som van 43, BUÏTENLAN D. r a a x k a ij e. Parijs 9 September. Men spreekt van "eene expe ditie van Frankrijk en Engeland te zaïnen tegen Mada- gask ar. Dezer dagen heeft de beroemde Noord-Ameri- kaansche schaakspeler Murphy reeds twee der zevenpar- lijen verloren welke hij met den niet minder beroem den Europeschen schaakspeler llarwits had aangegaan. Men] kan hier niet onderdrukken den wensch te uiten datBde oude wereld zegevierend uitdozen kamp tegen de nieuwen moge wederkeeren. -- Eene hoogst droevige gebeurtenis heeft onder de bewoners van de straat La Vilelte groote ontstel tenis le weeg gebragt. Vrouw M. verwsler lot hare woning terugkeerende vond deze gesloten. Na lang wachten in de komst van haren man teleur- gesteld wordende besloot zij zich den toegang door het raam te verschaffen. Onder het aansteken der lamp hoort zij een soort van gereutel en hevig ver schrikt omziende ziet zij haren man geheel naakt op zijn bed liggende en krimpende van de pijn door drie wonden die het deksel en bed inot bloed geverwd hadden. Eene wijde wonde in den buik liet zelf de ingewanden door terwijl het bloed uit twee wonden in den hals vloeide. Hoewel nog ademende had hij alle bewustzijn verloren, (tl een klein vertrekje daar nevens l-g op den rug het liik van een I7jarig meisje dat niets aan had dan hare kousen en laarsjes. Let terlijk zwom deze in een bloedbad, de ingewanden persten door eene breede wond die zich vanderegter- zijde lot het hart en van daar tot den buik uitstrekte daarenboven had zij 'ijf wouden op het hoofd en drie aan den hals, daarenboven lag een pas geslepen tafelmes dat waarschijnlijk tot dien dubbelen moord gediend had. De man is nog naar het hospitaal vervoerd, dochzonder het geven van eenige ophelde ring overleden. Op de tafel hij het bed van M. vond men een naauwelijks le ontcijferenjbriefje, waar uil bleek dat heiden zich rij will ig- om het leven hadden gebragt hoewel uit de lijkschouwingen is gebleken dat hel meisje eerst door SI. gedood is. Zij was Leonie II. genaamd en woonde met hare ouders in de voorstad St. Martin. Verschillende geruchten worden omtrent dit feit verspreid hel ware is nog niet bekend. M. laat eene weduwe met 3 kinderen na. Bedelaars zijn erallooseti zijn er altoos geweest, wat men in zekere landen ook doe om ze te doen ver dwijnen. In Spanje, Italië en het Oosten is de bede larij in de landszeden overgegaan, zij is bijna een be roep en niemand schaamt zich om het uil te oefenen. In onze noordsche landen zijn maatschappijen opgerigt om die ongelukkigen te hulp te komen, eu gelijktijdig worden maatregelen van beteugeling tegen hen geno men. In Engeland, het land van den uitersten rijkdom en der uiterste ellende, wordt de bedelarij vrij uitge oefend maar heslaan ook maatschappijen om de valsche bedelaars, de valsche verminkten op te sporen en te straffen. Een kleine gemeente in Belgie, Hacl- sert-lez Alost, heeft het initiatief genomen van een maatregel ontleend aan de organisatie van onze lief- dadigbeidsbureaux (armbesturen), maar zeer gewijzigd, en die de uitwerking zal hebben dat de bedelarij iu dat gedeelte des lands geheel uitgeroeid wordt. Het voor beeld is navolgenswaard. Genoemde gemeente lelt 3212 zielen waarvan 1000 behoefligen en onder deze CO bedelaars. Er heeft zich eene maatschappij ge vormd om aan die ongelukkigen hulp en hijstand te verleenen. Zes en dertig personen, die de taak met liefde zullen behartigen zullen eens iu de week de armen in hunne woningen bezoeken. Eiken zondag zal i de algemeene vergadering een geschreven verslag worden uitgebragthoudende o. a. aanwijzing van de ondersteuning die vereischt wordt. Voor alles heeft men zich ten doel gesteld hun arbeid te verschaffen voor het schoolonderwijs der kinderen wordt gezorgd en velen besteedt men bij een ambachtsman in de leer. Elk lid der vereeniging heeft slechts drie of vier ge zinnen te bezoeken. De bijdragen der ingezetenen beloopen slechts 4000 fr. L'ank zij het aangewende middel hebben de met lompen bedekte bedelaars de streek reeds verlaten. O K O O T-B aiXTAISISIBai Jung Bahadoor, prins van Nepaulwordt in het volgend voorjaar in Engeland te gemoel gezien. De Hotcourant deelt naar aanleiding hiervan hot vol gende mede Tijdens zijn eerste bezoek te Londen bood

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1