W.° 73. Zaturdag 11 September. 1858 ®e Kermis. Woensdag en Z<aturdag. A B 0NNEMEN7S-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. fn zending der Advert, daagste vorenvoor 1 ure'smorgens Ze is weer gekomen, die oude, getrouwe kermismet haar gewoon gevolg van teutenen kramen, van caroussels en draaiorgels, van be weging en vrolijkheid. Er valt nu over haar weinig te roemen of te Magen daar zij in vergelijking met de laatste jaren niet veel is veranderd. Mijnheer Cohen de photograaf die onze stad ook ten vorigen jare bezocht, heeft thans veel mededingers gekregen. Ga slechts naar de Kraan en gij vindt daar twee tentjes zoogenaamde salons, om u te laten photograferen het schijnt thans eene kunst te zijn, die bijna ieder verstaatalthans meent te verstaan; want, ook buiten kermistijd ontvangen wij gedurig een bezoek van photografen terwijl wij bovendien een stadgenoot hebben, den heer Korsten, wiens werk gerust den toets der vergelijking met die reizende pho tografen kan doorstaan, en die er naar streeft, om zich hoe langer zoo meer te volmaken. Goedkoop kan men nu in die salons zijne plio- tographie bekomen en al heeft het dan ook geene kunstwaardeals kermisvrijers en kermisvrijsters elkander er maar in kunnen herken nen dan is het een aardig kermisgeschenk. De eerste voorstelling in den salou van de heeren Boas en Judels. op donderdag avond was voor eene eerste voorstelling vrij wel be zocht, terwijl de uitvoering den algemeenen bijval verwierf. Voor liet eerst zagen wij Mw. S Sablairolïes optreden en koesterden wij groote verwachting van haar spel daar reeds de faam haren lof had verbreid die verwachting werd verre overtroffen de hoogst moeije- lijke rol van Jack Sheppard moeijelijk vooral om door eene vrouw vervuld te worden werd door haar op bewonderenswaardige wijze gpspeeld. Zij speelt zoo gemakkelijk en natuurlijk en zonder over drijving, hetgeen de meesteres in de kunst verraadtwij achten haar een rijke aanwinst voor dat tooneelgezelschap. Na het vierde tafereel viel haar de eer der terugroeping te beu» t, terwijl bij het einde zij met de heeren Judels, (Buskin) en Hermans (Jonathan "Wild) die hunne rollen meesterlijk hadden vervuld. Ook het stuk is rijk aan intrigues en houdt de aandacht tot het einde geboeid en wel waard dat daarvan eene tweede representatie worde gegeven. De helder verp lichte tent van da heeren Boas en Judels zal eiken avond met een ■talrijk publiek gevuld zijn, want het tooneel wordt hier cp hoogen prijs gesteld indien het werkend personeel zoovele bijzondere talen ten en zulk een goed ensemble bezit, als dit. Met de voorstellingen van den heer Hartlooper moeten wij nog kennis maken ook hem kunnen wij een talrijk bezoek beloven in dien zijne Tableaux Vivants verdienstelijk worden uitgevoerd, want ^ok dit is ietsdat bij liet Zierikzeesche publiek geliefkoosd is, gelijk bet dit heeft getoond, toen vooreenige jaren Krossodezeop voor treffelijke wijze'heeft te aanschouwen gegeven. Daar de heer Hartlooper eene goede renommee heeft, zouden wij ons waarlijk teleurgesteld gevoelen indien wij niet geen avond met genoegen in zijne tent door- 'bragten. Het Theatre Méthamorphosen van den heer Broekman zal onge twijfeld een groot aautal toeschouwers lokken en die de kunst weet te waarderen zal zijn kunstkabinet bewonderen en een genoegelijk uur ia zijne tent doorbrengen. Een goed kermisgast laat niets onbezochtal wat er nog van mindere gehalte te zien is gelieve bij te nemen zooals het is het is al te maal voor de pret envoor de kermis. Aan gelegenheid •om te dansen zal het ook niet ontbreken. Komt ieder op zijne wijze dan kermis gevierd en die dit leest wenscheu wij pleizierige kermis. n INNRNT. AND Uit Kampen wordt gemeld dat de klokkenist van der Bussen die in 1795 en 179i met zijnen vader op den verjaardag van prins Willem V het carrillon van den (oren bespeelde thans in het vijfde geslacht het klokkenspel ter eere van den verjaardag des prinsen van Oranje deed hooren. Dezer dagen viel het volgende te Brussel voor Ken eerwaardig publiek ambtenaar krijgt een bezoek van een priester die hem vraagt of hij in 1840 niet door Buitscbland heeft gereisd. Na een oogenblik zijn geheu - pen te hulp geroepen te hebben herinnert hij zich wer kelijk te dier tijde de boorden van den Rhijn te hebben [bezochtzonder op de herhaalde vraag of hem alstocn pieisis wedervaren bepaald kunnen antwoorden. Ein delijk, ja, valthetheni in dat hij zijne portefeuille is kwijt geraakt inhoudende zijn paspoort een brief voor dr. Noihomb toen minister te Frankfort en 400 thalers in [bankbiljetten. Dit is het waar ik u over spreken wilde pprak de geestelijke uwe bricvenlasch werd u op de ploomboot ontstolen en ik kom u dezelve terug brengen, a 18 jaren Na 18 jaren zij werd door iemand gc- lolen die stervende daarover berouw gevoelde en daar omtrent ophelderingen aan den hem biislaanden pries ter gaf r welke laatste mij de portefeuille heeft toege zonden met verzoek u die ter hand te stellen. Het pas- mort en de thalers zult gij er nog in vinden. In waar- feyeid ontbrak niets dan de brief aan dr. JSodiomb welke Jlcdief onmiddelijk op de post had bezorgd. Deze gewe tenszaak houdt thans het algemeen bezig. 6 Welwillend wordt ons van geachte zijde medegedeeld liet volgende «oogst belangrijke Ditlréksel eens briefs van stuurman Gollards, aan boord vau het Ned. barkschip Maria Cathaviua, gevoerd geweest door wijlen kapitein Klaas Poel. I „Odessa, 19 Augustus 1858. «Met diep gevoeld leedwezen zet ik mij nederom den ouaange- m"!fen mi'j 200 noodlottig, te vervullen teu eiude ued. ceuige a^re bijzonderheden te melden omtrent de droevige gebeurtenis, welke ik ued. den 13 Aug. per telegraaf reeds heb gemeld, welk nood- 0 'g geval den 13 Aug. met diepe smart en mij met zorgen overlaadde. fDiep smarte ons het overlijden van onzen geachten kapiteindaar ■"J goed en minzaam voor allen en mij bijzonder ten vriend was, en jZuigvoj Zag j]j 0p jiej. jjjjc yaQ onzen vaardigen kapitein neder, daar VERSCHIJNT ik dubbel de verpligtingcn gevoelde, welke uit dit ontijdig overlijden voor mij ontsproten. „Zonder eenige suspicie immer te hebben gevoerd, begon de grieksche loods 'smorgens den 13 Aug. alle blijken Ie geven van droefenis en verootmoediging voor den kapitein nedervallende wcenende en hem zijne voeten kussende. „Daar de kapitein hem steeds zoo goed behandelde kwam ons dit onverklaarbaar voor en meende zijn ed. dat de man dronken was, doch geen onzer koude begrijpen van waar hij den drank zoude be komen hebben. De kapitein raadde hem om te gaan slapen hetwelk hij ook deed doch de loods bleef den geheelen dag suf eu scheen ziekelijk te j zijn zoodat ieder onzer medelijden met hem had. „Maar o Hemel boe werden wij uit onze raeewaardiglieid gewekt 's namiddags ging de kapitein als naar gewoonte in zijne lint. Om streeks vijf ure ging de loods ook naar beneden in zijne hem aange wezen hut en van daar nam de booswicht zijne kans waar sloop uit dezelve door de kajuit van des kapiteins hut en bragt Z.Kd. eensteek met eenen langen ponjaard in de regterborst toe. terwijl Z.Ed. sliep. De hofmeester was juist beneden gekomen en zag dat de man des kapiteins hut verliet en dat hij gewapend was vlood gerucht makende naar het dek, werwaarts hij onmiddellijk door den loods gevolgd werd, die met zijne wapenen zwaaijeude iedereen scheen uit te dagen. Hierop keerde de loods naar het liaifdek terug waar hij met zijnen ponjaard naar den man aan het roer stak, die echter vlugger dan liij in het bezaanswant outsuapte. „Door dit rumoer werd ik opmerkzaam gemaakt, tevens „moord! moord!" hoorende roepen waarop ik onmiddelijk in de kajuit sprong en den kapitein zag die juist naar de kajuit scheen te willen gaan. Hij sprak geen woord, waarop ik hem in de grootste haast vroeg: „Kapitein wat is er gaande doch kreeg geen antwoord eu zag hem den drempel zijner hut overschrijden. „Ik meende dat de kapitein nog eenige kleedingstukkcn wilde aan trekkendaar hij ongekleed was, doch zag tevens bloed op den grond liggen doch daar hij met den rug naar mij toestond kon ik natuur lijk de wond niet zien. „Geen antwoord van hem bekomende, begaf ik mij onmiddelijk naar het dek en zag daar den loods, dien bedroefden, oogenschijnlijk zieken man met jeugdige vlugheid over het achterdek stappen, ge wapend met twee pistolen en eenen ponjaard aan den pols hangende- „Het schip bragt hij voorden wind en stuurde regt op den wal in, waarvan wij ongeveer vier mijlen zullen af geweest zijn. „Zijn doel scheen te zijn het schip op strand te zetten eu wie weet wat ons daar wachtte. „Ik al het volk vooruitziende, hegaf mij ook derwaarts. „Naauwelijks bevond ik mij echter daar, of de loods begon te vuren en deed dit nu gedurig klaarblijkelijk met bet doel mij of den tweeden stuurman te raken, doch trof gelukkig geen onzer, maar schoot herhaaldelijk door den fok eu het groote zeil, en het fokke- geitouw stuk. „Een pistool hield hij in reserve steeds geladen. „Den kapitein zagen wij niet verschijnen en hadden deswegens de donkerste vermoedens. „In allerijl namen wij twee luiken van het dek der groote boot spijkerden daar matrassen tegen en met een luik aan iederen kant avanceerden drie onzer naar den valreep. Toen nam ieder onzer eenig verdedigingsmiddel en begaven wij ons allen in twee partijen verdeeld naar de schotten ligten dezelve op en ze tot schild gebruikende liepen wij daarmede tot aan de kampagne, op welke nadering de loods zijne pistolen loste toen lieten wij de luiken vallen eu vlogen op hem in. Niemand was geraakt. In bet eerst meende hij stand te houden, doch bang wordende wierp hij zijne wapens op dek en sprong in zee, waarop wij onmiddelijk de sloep streken en den moordenaar terug haalden. Onderwijl waren er reeds eenigen naar den kapitein gaan zien maar o Hemelhoe vonden wij /Ed? Levenloos in een hoek der ka juitineengezakt," badende in zijn bloed. "Welke middelen wij ook aanwendden om ZBd. in het leven terug te roepen niets mogt baten geen blik, geen woord zelfs geen zucht hebben wij van ZEd. gehad. Kapitein Poel was niet meer De moordenaar aan boord gekomen werd goed gekneveld en aan het gangspil gesjord, waarna wij onmiddelijk om de Noord hielden ten einde van den wal te komen, vreczeude dat men ons van den wal had kunnen bemerken en wie weet achtervolgen. Zoo zag ik mij nu plotseling van een waardigen kapitein beroofd eu mij zeiven in eene moeijelijke omstandigheid. Den volgenden morgen begon ik onmiddelijk de goederen des ka piteins te inventariseren en te verzegelen proces-verbaal en doodacte werden opgemaakt, de goederen van den loods werden insgelijks geïn ventariseerd en onder deze vonden wij onder anderen vrij wat drank, patronen losse kogels en eenig geld. „Nameende ik de reis naar Trebisonde natuurlijk te vervolgen en maakte mijn plan aan de equipage deswegens bekend doch die waren gezamenlijk van eene andere gedachte waarom zij mij eene verklaring door hen allen onderteekend overhandigden, behelzende de reden waar om zij nietnaarTrebisor.de wilden gaan, namelijk ?de niet ongegronde vrees, dat de loods op de kust wel handlangers kon hebben en daarom de zaak liever in handen een er Oh risten mogendheid en van den jliol- landschen konsul zagen en om ons daar van den moordenaar te ont lasten die, komende te Trebizoude, zijne daar zijnde landslieden wel tegen ons konde opruijen. Ook konden wij met den toewaaijenden wind biDnen twee dagen te Odessa zijn en konden alsdan het lijk des kapiteins eene behoorlijke begrafenis geven, na eerst als getuigen gediend te hebben. En met dezelfde gelegenheid moesten wij nog wel eenige dagen op die hoogte kruisen om naar Trebizoude te gaan. Alzoo zijn wij koers gaan stellen naar Odessa als noodhaven. Amst. Cour. BÜKTENLAK R. E1 E A H II 3 II E. Te Parijs is uit Londen een gcvolmagtigde van de eigenaren van den Leviathan aangekomen om over den verkoop van dit reusachtig schip te onderhandelen. Het eerste antwoord dat de Fransche regering gaf, was dat rij geenerlei voorstellen van dien aard wenschte te vernemen daar zij niet wist hoe hel Fngelsche kabinet over dezen verkoop zou oordeclen. Toen echter lord Derby geloond had dat de zaak hem onverschillig was, begonnen de onderhandelingen, doch deze schijnen af te springen wegens den prijs. De fngelschen eischen 15 millioen fr. en deze som wordt te Parijs zoo bui tengemeen hoog geacht dat men ergeen bod op zaldoen. Te Parijs zijn twee meisjes icd.er tot drie maanden PRIJS DEP ADVERTENT IEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-eu Doodberiglen van l-6regclsa f l behalve liet Zegelregi gevangenisstraf veroordeeld terzake van een tweege vecht met messen waarhij zij elkander den minnaar betwisten. Het Prolestantsch blad le Lien verhaalt het vol gende Te Milaan wordt thans een vrij zonderling proces gevoerd. Ken rijk inwoner van Monza bezat twee kleine schilderijen van Rubensnamelijk een vrou wenportret en een op koper geschilderden dierenriem welke, zegt men, de eenige werken des grooten Vlaam- sclier. meester waren die zich in Lombardije in handen eener bijzonder persoon bevonden. !)c biechtvader des eigenaars die te regt of ten onregte deze schilder werken onwelvoegelijk vond, weigerde den eigenaar op diens sterfbed den aflaat, zoo lang bij die niet ver brand zou hebben. Aan dien eisch werd voldaan en nu vervolgt de erfgenaam des overledenen den biecht vader voor de regtbank omdat deze de waarde der nalatenschap met eene getaxeerde waarde van 30,000 francs heeft verminderd. Van de 8000 koopvaardijschepen, welke thans in de haven van Marseille liggen zijn thans 200 sche pen met granen geladen. G H O O T-B BltlASIIIEIl Loniiun i Sept Volgons de verzekering van den Ti- nies luidt liet met China gesloten vredesverdrag uiterst gunstig. UcKngelsche gezant zal te Tien-tsin resideren te Peking wordt eene Engelschc leerschool opgerigt. China zal voor de rcizenden en Yauglseling voor het verkeer onbeperkt worden opengesteld. Een Chineesch gezantschap zal naar Londen afgezonden worden. Eindelijk zal eene oorlogsschadcloosslelling van 3,200,000 aan Engeland worden uitbetaald. De beroemde Noord-Amcrikaansche jeugdige schaakspeler Murphy houdt thans le Birmingham glans rijke kampstrijden. Onlangs speelde hij zonder schaakbord acht partijen na eikander en zulks bin nen den tijd van iets meer dan vijf uren, na verloop van welke hij zes partijen gewonnen een verlorenen een remise gespeeld had. De meeste dier partijen wa ren in een dertigtal zetten beslist. Ofschoon hij dus gemiddeld tweehonderd en veertig zetten in het ge heugen moest houden verklaarde hij na den afloop van het tournooi volstrekt niet vermoeid maaralleen buitengemeen hongerig te zijn. Met zijnen beroem den mededinger Staunton vangt eerlang een nieuwe kampstrijd voor een inzet van 500 p. st. aan. Moge lijk gaat bij echter eerst nog naar Parijs om met den heer Harwilz die den naam heeft van den sterkslen schaakspeler zonder bord iu Europa te zijn eene lans te breken. De beroemde schaakspeler is reeds te Parijs aange komen en wekt inliet Caféde la Régmce de bewondering van alle minnaars van dat edele spel. - De Morning-Chronicle van 31 Aug. bevat het volgende: Eene jonge vrouw is vrijdag jl. te Epson onder den invloed van chloroforme, ten huize van den tandmeester Keeling, die eene uitgebreide praktijk bezit, bezweken. Uil het onderzoek nopens de oorzaken van dien piotselingen dood is gebleken dal de heer Keeling slechts gemeend had de zenuwachtige gevoeligheid zijner zieke te temperen waarom hij de chloroforme dan ook alleen in zeer geringe hoeveelheid had aange wend tegen alle verwachting waren do gevolgen doodelijk. Na een streng onderzoek cn het hooren van de verschillende bijzonderheden, heeft de jury een verdict van accidentaldeath (toevalligedood) uiigehragt. De jury heelï den heer Keeling geen enkel verwijt ge daan maar hem slechts aannevolen in het vervolg hij operation van weinig belang met behoedzaamheid van chloroforme gebruik le maken. Men leest in de Lloydde Pesth Een vcrscbrikkc- kelijk voorval heeft nagenoeg het kleine stadje Vcrcs- palait digt hij d'Abrudbanje de rijkste goudmijn van Transsjlvanic aan verwoesting ten prooi gegeven. Op anderhalve mijl afstand van deze plaats omsloot een groote dijk van 'JOU vademen Jengte en 40 hoogte '2 hergen eu sluille de waleren die van deze afvloeiden cn als l'ware een meer vormden wnaruitoenebeekstroom de die de machinerieii iu de werkplaatsen aan het dal in beweging bragt. Ten gevolge eener waterhoos is deze dijk den 2 Aug. doorgebroken waardoor het stadje is overstroomd de werkplaatsen vernield de mijnen vol gcloopen en al dezeverwoesting aangerigt. Het getal der slagtoffers dat men nog niet kentwordt met angst te gemoet gezien. Over den brand te Astracan op den 12 dezer ver neemt men nader hel volgende die ramp is het ge volg van helspringeu van buskruid op een daarmede

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1