ZIERIKZEESCHE GOUR&NT. is 12. Woensdag 8 September. 1858 NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Z-aturdag. vele; BEOOR. TE. vooJ ERGAN f 0,6(1 •kje ene !t i waat, len oo aangific rbelerinj; eedsafli °-n dag- dc, •telt is surnunie als kort ctisch ge, rnemers allen vai kje, f 3,20 |heid bt, id 1 pen. en Bp. [engte ei i' iedert 31 a 3| lelijks en doel ma-- van een gen ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 1 1 uresmorgens Bij deze Courant behoort de Begrooling en Memorie dezer gemeente voor het dienstjaar 1859 welbe gratis aan de geabbonneerden wordt medegedeeld. ibliek te Kermis mrglent geven vste eti vowel in andere ral hub- vmeerdc isten is OLLE.S iet Kot eren A. Ileeren 1, eerst nnst en alhier en, bij n volle Ier door kt. st van i dingen icn alle et hoop wel pas ruiken. Ige aan iet jaar tskundc enomen -1 twintig gebruik goede d is te en te Tot>. Ti 1NNF. NL AND Zierikzee, T September. De 18de verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje werd ook alhier feestelijk herrlachl. Er werd des middags door de dienstdoende schutterij parade gehouden waarbij het corps mu- zijkanteri de geliefkoosde volksliederen en cenige andere stukken deed hooren. Uit een groot aantal woningen wapperde de vlag als een blijk van belang stelling in dien jaardag die niet alleen voor den prins en bet vorstelijke huis, maar voor geheel het vaderland van grootc waarde is en een heuchelijkenfeesldag mogt 'keeten. In de verschillende godsdienstoefeningen op zondag den 5 dezer, werden ook hartelijke dankzeg gingen en vurige gebeden voor het behoud van het jeugdige dierbare leven van den geliefden vorstentelg opgezonden tot den troon van Hem, door Wicn de vorsten regeren den Koning der koningen. Z M. heéflgoedgevonden Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, l'rins van Oranje kapitein ter zceala suite te bevorderen tol schout-hij nacht. ('ij 'Zr. Ms. besluit van den 3den dezer, no. 17 is de luitenant Ier zee der 2de klasse A.F. R. E. baron van Haersolte van den Doornbenoemd lot adjudant bij L. K. H. den prins van Oranje K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Ka- rel Hendrik prins van Oranje kolonel a la suite van het regement grenadiers en jagerste benoemen tot generaal-mojoor buiten bezwaar der schatkist niet vergunning om, met afwijking van de ten deze be staande bepalingen in dien verhoogden rang de uni form der grenadiers Ie blijven dragen. Tot adjudanten van Z. K. H. den prins van Oranje te benoemen den majoor J. A. van den Bosch van den generalen staf thans toegevoegd aan booggemelden prins en den lslen luitenant Jhr. KW. de Koek, val) het regement grenadiers en jagers thans dienstdoende bij Z. K. II. den prins van Oranje met bepaling dat de majoor van den Bosch en denlslenluitenantJhr.de Koelt in verband daarmede zullen overgaan bij den groot en staf. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van 3Sept. 1858 No. 58, Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik prins van Oranje kolonel van bet wapen dcrinfanterie van het leger in Nederl. Indie en daarbij a la suilegevoerdtebevorderen tot generaal- majoor hij dal wapen en tevens Z. K. H. gemagtigd om in afwijking van de bestaande bepalingen de uniform te dragen van het wapen der inf. van gemeld leger. Men schrijft uit 's Hage Naar men verzekert, zal op het budget van binnenlandsche zaken worden uitgetrokken deaanzienlijke som van ruim dertig mülioen gulden voor spoorwegen. (Ut. Ct Meermalen is de kwestie Ier sprake gebragt of een geneesheer ten platten lande die geneesmiddelen aan zijne lijders levert, en als zoodanig de gemeente- armen bedienten dus leveringen aan de gemeenle doet onbevoegd zou zijn zitting in den gemeenteraad te nemen. Thans is deze vraag in dien zin beslist dat aangezien in de gemeenten te platten lande deuiloefe- ning vande geneeskundige praktijk in den regel met de levering van de geneesmiddelen gepaard gaat de gemeentewet door de uitoefening van de armenprak tijk met hel lidmaatschap van deu raad niet onver- eenigbaar te verklaren moet geacht worden aan een lid van den raad met de uitoefening der praktijk ook de levering van geneesmiddelen aan de door hem be handelde behoeftigen te hebben willen toestaan. In de omstreken van Zalt-Bommel vertoont zich weder eenig bederf aan de aardappelen dien ten ge volge hebben de in lading liggende schippers verschei dene partijen geweigerd leontvangen. l)e Nieuwe Rotlerd. Courant bevat het volgende MTj vernemen uit eene goede bron dat bet berigt betreffende de reis welke dezer dagen van hier op watersehoenen naar Keulen afgelegd is en door ons aan de Dusseldorpsche en Keulsche couranten ontleend ■werd deels in alle opzigten overdreven, deels geheel onwaar was en dat onder anderen de bijzonderheid ais zou de heer Ochsner om 40(10 tegen 2000 gewed hebben geheel uit de lucht gegrepen is. Als eene VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regelGeboorte-Huwelijks- ct, Dooclberigten van 1 -6 regelset f 1 behalve het Zegelregt bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat de water- weg door hem afgelegd in hel geheel bedraagt 9Ci uren. In de gemeente Spanbroek heeft dezer dagen het volgende plaats gehad dal der vermelding waardig is Hen bedelaar die door een brigadier op liet bedelen betrapt was werd door dezen opgcbragl bij den bur- gemeesterom hem aan de justitie over te leveren. De burgemeester wilde den armen man laten loopen uit hoofde deze een talrijk gezin had doch de brigadier storider op dat de, bedelaar vooreerst in den toren inoest opgesloten worden. Hieraan moest dc burgemeester toegeven en de brigadier bragt den bedelaar op den toren. Daar gekomen wist de laatste zich van den brigadier vrij te maken sloot dien in bel bok voor hem bestemd en ontvlood. Eerst na eenigen tijd miste men den brigadier die inen na lang zoeken in plaats van zijn gevangene opgesloten vond smachtende van honger fin dorst. Tc Delft is gedurende de kermis een goochelaar begoocheld een man wiens vlugheid van vingers zoo groot is dat bij met glacé handschoenen kunststuk ken doel beeft op zijne beurt de behendigheid van an deren ondervonden. Zekere proffessor Rilseen Duitscb goochelaar die zich op de Delftsche kermis bevond heeft zich in den avond van den 24 jl. naar de tent van Roas en Judcls begeven waar hem zijne gouden snuifdoos met beschilderd deksel naar men wil een geschenk van een gekroond hoofd en van eene aan zienlijke waarde naar alle waarschijnlijkheid is ont futseld. -Men schrijft uit Zwartsluis van 2 September het volgende Heden zijn vijf lijken op liet eiland Schok land aangebragt van de onigeslagene praamlusschen Kampen en Elburg, terwijl het dochtertje te Kampen is aangebragt, zoadat de drenkelingen Roelof Smit, vrouw dochter eu drie zonen zijn teruggevonden. Gisteren en heden is men bezig met vier Urker viscli- schuilen en een geboeide praam de omgeslagen praam weder leregt te brengen, maar lot nog te vergeefs. Treuriger omstandigheid als met deze praam bel geval is geweestis er op de Zuiderzee nog nimmer voorge vallen. Hel schip was met talhout geladen het was -25 Aug jl. afgevaren en is in dien nacht omgeslagen. Dezer dagen geraakten te Nieuwediep 2 sloep- perliedea met elkander in verschil het kwam al spoe dig tol dadelijkheden zoodat de een den anderen met een roeispaan een slag op het hoofd gaf ten gevolge waarvan deze na weinige oogenbiikken een lijk was. Beiden zijn gehuwde lieden en de dader is naar men zegt, vader van 10 kinderen. Opgewondenheid ten gevolge van het gebruik van sterken drank is ook hier weder de oorzaak van deze noolloltige gebeurtenis. Men schrijft uit Arnhem het volgende. In de laatste dagen hebben zich ter dezer stede weder ziekteverschijnselen voorgedaan na het ge bruik van garnalen. Het gemeente bestuur hierop door de plaatselijke geneeskundige com missie opmerkzaam gemaakt heeft heden bij publicatie het verkoopen aan de vischmarkt eH het uitventen langs de huizen van doode of ge kookte garnalen verboden. Niet onbelangrijk is het te vermelden dat in de laatste 5 jaren door de gemeentebesturen van Noordbraband voor ongeveer acht tonnen gouds woeste gronden verkocht zijn, welke ge legenheid tot ontginning geven .waardoor arbeid verschaft en welvaart bevorderd wordt. Op eene uitgestrek the id van 512,000 bunders zijn in Noord- Braband nog ruim 150,000 bunders heidevelden en woeste gronden. Bij de opneming van het ka daster bedroeg dat getal ruim 190,000, zoodat se dertdien tijd meer dan daarvannamelijk nagenoeg 40,000 bunders tot cultuur gebragt is. Voorzekerpleit dit voor den vooruitgang van den landbouw. Tot meerder bewijs strekke, dat slechts in één jaar, en wel in 1856 het domaniaal tiend- regtop 2986 bunders in die provincie voor eene som van f 152,229 is afgekocht geworden. Uit Londen wordt gemeld dat de heer Canningh weldra zal overgaan tot het leggen van een nieuwen te- legraafschen kabel lusschen Lowesloft eu's Gravenhage. Deze kabel vervaardigd in de fabriek van de beeren Class en Elliots, is de dikste en zwaarste welke tot he den is vervaardigt. Tol nu toe telegrafeerde men langs deze lijn met vier dradendoch in den regel waren slechts twee daarvan bruikbaar. Daar het water tus. schen de Engelscbe cn Nederlandsche kust op de hoogte van Lowestoft en 's Gravenhage ondiep is, was door gaans de een of andere draad door scheepsankers be- sc'uadigd eu de maatschappij moest er op den duur eene stoomboot op na houden om den beschadigden draad op te visschen aaneen te hechten en weder in orde te brengen. Om aan deze storingen een einde te maken liet de maatschappij den vermelden monsterkabel ver vaardigen. De kabel omvat vier draden en is zoo zwaar en sterk, dat een anker daarmede in aanraking ko mende noodwendig verloren gaal; het kan den kabel evenmin omhoog halen als breken. In het Belgische blad »la Meuse" leest men: Verleden dingsdagbezoeht iemand den dierentuin te Antwerpen en was getuige van het volgende voorval Er bevindt zich in dien tuin een olifant die voornamelijk door zijne zachtaardigheid en bedaardheid de aandacht der bezoekers trekt. Gewoonlijk brengt men eene versnapering voor hem mede welke het enorm groote dier met eene in waarheid bewonderenswaardige fijnheid aanneemt Onder dezen was er iemand die hem in plaats van een koekje een keisteen bood. Het beest neemt die ook aan, maar ontdekt spoedig dat hi j bedrogen is. Zich hierover volstrekt riiet boos toonende bewaart hij nogtans de steen, ter wijl de bezoeker steen en olifant vergetende verder gaat. Ongeveer een halfuur nadien kwam laatst- genoemdeop nieuw het hok voorbijen zonderin het minst meer te denken aan zijn bedrog krijgt hij op eens desteen vlak in het gezigt zoodat hem het bloed uit neus en mond vlood, het was de olifant die hem aldus ontving. Onder de hon derden van mensehen die hem onophoudelijk voorbij gingen had hij zijn bedrieger herkend en nam aldus wraak. Zonder op een tweede misschien nog erger onthaal te wachten maakte hij zich uit de voeten en verhaalde het geval aan den oppasser ter waarschuwing voor anderen. BUITENLAND. DDITSCaiAlIB Keulen 4 September. Uit eene openhaar gemaakte statistiek blijkt, dat in het hertogdom Mecklenburg het huwelijk meer en meer in onbruik geraakt. In 200 plaatsen bedroeg gedurende liet afgeloopen jaar het getal onechte geboorten '/s ill 1 Ot) piaalsen de helft en in 79 plaatsen waren alle geboorten onecht. Hoofd zakelijk wordt deze zedeloosheid in de hand gewerkt door de moeijelijkheden welke de grondbezitters den boerenstand in den weg leggen om zich te vestigen. Alleen ongehuwde daglooners worden in dienst ge nomen. Oer het geheel blijven de huishoudingen echter ordelijk en heersclil dezelfde zorg en trouw alsof de verbindlenis door een huwelijk bevestigd ware. Men hoopt dat de regering maatregelen zal kunnen nemen, om den voortgang van ditkwaad te beteugelen. Voor eenige dagen is het dorp Dönsüd, in het comilaalvan i'esth door eene bende roovers omsin geld. Nadat do nachtwacht was gekneveld werd een post gezet bij den kerktoren ten einde te beletten dat de stormklok werd geluid vervolgens werd de ge meentekas beroofd waarna de bende in stilte aftrok. 2- K e. i» E a XJ E. Paüus 3 September. Brieven uit Tien Tsing te Parijs ontvangen n loopende tot 5 Julij, melden, dat op dien dag het verdraglusschen de Engelsche en Fransebe gctolmagligden met China gesloten de kei zerlijke sanctie nog niet had ontvangen. Dientenge volge waren dc Europeanen niet zonder vrees dat de gewone LTiinesclic dubbelzinnigheid hier wederom in het spel zou zijn tot het zoeken van eene toevlugt. Berigten uit Konstantinopel van 25 Aug. mel den dal gedurende drie dagen te Alleppo groote ontsteltenis heeft gehcerscht. De muzelmannen koch ten wapenen, de bazars werden gesloten vele inwo ners verlieten de stad de overheden hebben de gisting doen bedaren maar de inwoners hieven zich voor durend wapenen de gisting ten aanzien der Christe nen bleef aanbonden. Dezelfde paniek heeft te Tripoli geheerscht doch is hij de aankomst van een oorlog schip bedaard. De handel in wapenen is verboden. De heer de Thouvenel heeft de ambassadeurs bijcenge-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1