ZXERIE Zaturdag 4 September. tl 71. 1858 Woensdag en Zaturdag. Salon des Variétés BEKENDMAKING. BürgemkSsïur en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dal het eerste aan-- vullings-kohier der hoofdelijke belasting van deze ge meente over het loopende dienstjaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den tj tot den "20dezer ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lozing zal voorliggen, overeenkomstig de Wet. j BUITENLAND. ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. [mending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure' smorgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIENI Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regelsdf 1 behalve het Zegelreg t van de. Heeren BOAS f'.i- JUDELS. Het looneeluiinnend publiek zal voorzeker met veel genoegen uit de advertentie in ons vorig nomiuer ver nomen hebben dat de heeren Boas en Judels onze ker mis weder met hun salon zullen bezoeken niet alleen, maar ook dat zijn gezelschap een belangrijke aan winst heeft verkregen, door het engageren van zeer verdienstelijke tooneelkunslenaarsals Mw. S. Sa- iilairollesen Boos en van een bekwaam acteur als de heer Morin. Aangenaam hoogst aangenaam was althans voor ons die tijding terwijl bet ons (evens verheugde te ontwaren dat we weder in de gelegen heid zullen zijn den talent\ollen van Óllefen te bewondere- ïen. Wij mogen, gedachtig aan de represenlatien vaii het vorige jaar, ons menigen genoegelijken avond, in dien salon beloven, waar, wij durven dit wel voor spellen, zich telkens een zeer talrijk publiek zal laten vinden. De heer Judels de komiek bij uitnemend heid zal zelve niet het minste toebrengen om ons kermisgenoegen te verhoogen. Hoe meesterlijk hij de kunst verstaat om zijne aanschouwers te doen lagchen. En lagchen men doet het zoo gaarnemen doet het vooral op kermistijd zoo gaarn. Hel behoort zoo geheel op dekérmis te huis, waar iedereen lacht, de kinderen om al het nieuwe en vreemde, dat zij zien de oude van dagen om de vrolijkheid en de dwaasheden der jeugd, de jongeling lacht tegen zijne kermisvrijsierwaar Jan en alleman lacht, om de kermiskluchten van koekventers, paillasSen en wonderdokters. Gij zult ons doen lag chen Judels! maar hij dien lach zullen wij ook uwe kunst en uw voortreffelijk spel bewonderen. Zijn wij wel onderrigt dan beval uw repertoirede Speler of Revenclie Prang JackSheppard o f de Ridders van den ne vel, Gaston van Frankrijk, Fragalello of de Adelborsten der Marine. Meester Krasof de maand is om Wonderlcapje van Docter Faustcn Burggraaf Jochem. Het zal dus niet enkel lagchen zijn. Menig ernstig tooneel zult gij te aanschouwen geven. Menig tooneel dat de ziel zal schokken en een traan aan het oog zal doen ontrollen. Dat gij welverdienden bijval moogl vin den en met een buitengewoon talrijk bezoek zult ver eerd worden en der kermis luister zult bijzetten zie daar wat wij hopen en vertrouwen. In een der Belgische dagbladen Lloyd Anversois van den 14 dezer maand, komt een stuk voor, overge nomen uil den Moniteur Beige dat ons belangrijk ge noeg toeschijntom hier in zijn geheel te worden medegedeeld LANDVERHUIZING KAAR EK KOLONISATIE IN BRAZILIË. De markies van Olinda, voorzitter van den raad en minister van binnenlandsclie zaken van hel keizerrijk Brazilië heeft in de zitting der kamer van afgevaar digden van den 30 Junij jI.de redevoering uitge sproken waarvan wij hier de vertaling wedergeven De kolonisatie kan uit twee oogpunten worden be schouwd zij moet dienenóf, om meer arbeiders Ie verstrekken aan de bestaande landbouwkundige in- rigtingen ten einde deze te behouden öf om er te verschaffen aan den landbouw in het algemeen afge scheiden van de (hans bestaande inrigtingen. Hot gou vernement heeft zijne aandacht gevestigd op heide deze bedoelingen en heeft zich met beide evenzeer bezigge- gehnuden. Üm en den landbouw èn der beslaande Iandbouw- inrigtingen arbeiders te verschaffen heeft het gouver nement de diensten te baat genomen eenep in deze hoofdstad opgerigte maatschappij. Het gouvernement kon noch tnogl zeifin deze on derneming treden hel heeft met deze maatschappij eene overeenkomst gesloten waarhij laatstgenoemde zich belast met de uitvoering dezer gewiglige aange legenheid. Deze overeenkomst verdient den grootsten lof, en heb ik dan ook door ulijne stem, mede gewerkt om deze schikking te verwezenlijken. Maar, mijne heeren noch hel gouvernement noch de maatschappij kan handelen tenzij iemand de kolonisten in dienst neme. Of zouden wij menscken uil Europa doen overkomen als wij geen zekere eu vaste bestemming hebben voor diegenen welke bereids zijn aangekomen Een afgevaardigde. Voorzeker naar het voor beeld van Engeland en Frankrijk, die kolonisten zen den naar Auslralieen Algiers zonder dat er icmandis om hen te omvangen» De voorzitter van den Baad. Hierop moet ik ant woorden, dat, wal Engeland betreft, het gouvernement zeker is dal de kolonistch hij hunne aankomst, niet verzorgd worden. Wat Frankrijk aangaat dit heeft vele proeven ge nomen. Diegenomene proeven, om kolonisten zon der bepaald doel naar Algiers te zenden zijn onge lukkig uitgevallen, Het Fransche gouvernement heeft verscheidene stelsels gebruikt docli heeft hetzoo even genoemde met hij voorkeur aangenomen zoo als de geachte afgevaardigde schijnt Ie gelooven. Is het der halve wel oorhaar om kolonisten te doen overkomen hetzij ten laste van decentrale associatie hetzij ten laste van hel gouvernement, zonder dat men hun eene bestemming kan aanwijzen Frankrijk is van stelsel veranderd het heeft nog geen beginsel van kolonisatie vastgesteld en wanneer ik eene natie als deze zie, welke nog gccne gevestigde denkbeelden iieeft om trent de wijze van kolonisatie van Algiers moet men zich niet verwonderen dal het liraziliaansch gouver- ncmentnog geen eenvorinigsysteem heeft aangenomen om arbeiders in te voeren en dat het niet dit of dat stelsel als het beste aanprijst. Niet alles is gedaan, inaar het mogelijke is beproefd. Ikzeide, dat noch het gouvernement, noch de Cen trale associatie, iets kan uitrigten tenzij men eene be stemming aan de kolonisten kunne geven. Ik weet niet door welk ongeluk onze planters die zich in den beginne zeer hegeerig toonden om hen in hunne plantagien te hebben thans aarzelen hen aan te nemen. De gebeurtenissen te Saint l'aul en de slechte uitkom sten in de provincie Rio-Janeiro in cenige parti culiere plantagien waargenomen zijn de oorzaak, dat onze planters zich ongezind hebben beloond om kolo nisten te doen overkomen. In de provincie Rio-Janeiro ken ik planters die zich gereed hadden gemaakt om hen te ontvangen; zij hadden tot dat einde gronden doen ontginnen en woningen doen houwen maar tengevolge van de min gunstige beriglen die zij van hunne collega's ontvingen, welke reeds kolonisten hadden doen overkomen,werden zij ontmoedigd. Enkelen zijn gelukkig geweest maar over het algemeen genomen was zulks het geval niet. Doch welke dan ook de oorzaken mogen zijn, die deze uitkomst te weeg brengen de planters weigeren de kolonisten tot zich te nemen. De centrale associatie geenc hoop koesterende dal men haar order op kolonisten zoude geven, heeft ze voor hare eigene rekening doen komen. Doch, wal is het gevolg geweest Dat die kolonisten ten laste zijn én van de Centrale associatie én van het gou vernement én van zich zeiven en omdat bet niet vol doende is hen te laten overkomen is het noodzakelijk hun eene bestemming te doen aanwijzen doch bij gebrek aan eenig oord om hen derwaarts te zenden hebben zij uitgaven gedaan ten koste der associatie doch hoe langer tijd zij daar bleven hoe meer de za ken verslimmerden dewijl iedere dag de moeijelijk- heid toenam, een middel te vinden hoe hunne schuld te kwijten, welke gedurig grooter werd, door de enkele omstandigheid der verlenging van hun verblijf iu het gebouw der Maatschappij. !n dien stand van zaken heb ik op mij genomen aan die menschen eene bestemming legeven. Ik heb hen verdeeld in de koloniën die wij'bczitten ik heb hun akkers doen geven, of tegen betaling, of legen borgstel ling; en dewijl zij niets hadden om van tc leven, heb ik de kosten uit hel fonds der associatie doen bestrijden. «Ik heb den overtogt hij voorschot bekostigd, uit de haven van Rio Janeiro, tot die hunner heslemming, terwijl de planter op zich neemt de terugbetaling dier reis en verblijfkosten, doch zonder interest; ik heb de ver antwoordelijkheid op mij genomen om vrijstelling van interest te verleeneri, dewijl ik die menschen hier niet aan hun lot wilde overlaten, welke te goeder trouw zijn overgekomen en aangenomen door eene associatie, die onder bescherming slaat van het gouvernement deze menschen hier aan hunlol over lelatcn, zonder te weten wat tedoen en zich meer en meer in schulden ste kende ditzeg ik wilde ik niet. Ik heb hen daarom in de koloniën verdeeld ik heb geschreven aan don president van de provincie St. Rauloui te onderzoeken of de planters genegen zouden zijn om de kolonisten aan te nemen legen renteluoze betaling hunner schul den, zonder meer. Zieldaar mijne heeren wat ik ter zakeheb verrigt: ik vermeen, datikniet meerkeb kun nen doen. Hel voorgevallene loont genoegzaam de noodzakelijkheid aan dat er van dc zijde onzer planters goeden wil besta heigeen trouwens niet veel schijnt te zijn, VVij alien weten dal de wet op den verkoop van gronden met het hoofdzakelijk doel is gemaakt, om de opbrengst daarvan aan te wenden tot den invoer vau kolonisten doch krachtens magliging hij dezelfde weten later plaats gehad hebbende gebeurtenissen is hetgouvernement gemagtigd geworden, om in enkele provinciën middenpunten van kolonisatie te vormen. Mijn voorganger is aangevangen om dit systeem in werking Ie brengen en ik, ditzelfde systeem vol gende, heb mij bediend in do provincie Espiritu Santo van twee middenpunten van kolonisatie, welke bereids zoodanige ontwikkeling hebben verkregen, dat zij ge schikt zijn oin er de kolonisten te vestigen, waarvan in dezen sprake is. Mijns eraclitens is dit liet ecnige middel om do nog niet ontgonnen stroken te bevolken. De moeije- lijkheden zullen zeer vele zijn, doch het nut zal daaren tegen niet gering wezen. „Dewijl die middenpunten van kolonisatie i n de provin cieoEspiritu-Santoen Sainte-Catherine reeds hestonden, heb ik aan den president van ['ara geschreven, om, het geschikste oord uit te kiezen voor de kolonisatie ditzelfde deed ik ook aan den president van de pro vincie iiania in welke zich, digt bij de rivier Jequitin honha, uitmuntende gronden bevinden die het groote voordeel hebben dat zij in verbinding staan met de provincie der Mijnen. Dit systeem afgescheiden van de hulp aan de plan ters verstrekt, komt mij het meest geschikt voor. Wij zullen die kleine middenpunten op verschillende plaatsen daarstellen en de goede uitkomst zal het gou vernement aanmoedigen om er nog meer te vormen. Hiertoe worden evenwel tijd en kosten vereischt. Wijders is het billijk te achten om die etablisse menten ter hulp te komen welke door bijzondere on dernemingen in de prov. Rio-Grande do Sul en Saiiile Catherine zijn opgerigt en wel dewijl deze zich in zoodanige omstandigheden bevinden dat zij zonderde hulp van het gouvernement niet kunnen blijven be slaan. Wij mogen onsniet van de verpliglingontslaan, hen te helpen dewijl de ondergang van dieinrigtingen welke in Europa reeds bekend zijn de kolonisatie in Brazilië in discredit zoude brengen. Ik ben hijgevolg van oordeel, dat, indien de grondslagen der wet op den verkoop van gronden moeten behouden blijven de wet nogthans moet veranderd worden voor zooveel do wijze van bevolking betreft.'' DP-juin)"Ai c DlmLiilM ui M BEKENDMAKING. BoRCBMZKSTERen Wethouders van /ierikzee maken hekend, dat op Zalurdag den 4 September, e. It. eene isisjX'ctit* ojs straten stovjsfua e«a £l«>tf£a in deze gemeente zal plaats hebben ten einde men zich overtuige dat al de bepalingen van het regle ment van policie omtrent het rein en zuiver houden door de ingezetenen behoorlijk worden nageleefd en om do nalatige» levervolgen. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzeeden 30 Augustus IS58. C. J. FOKKER Wethouder B. LOE WEU 1. Secretaris. Zierikzee, 1 September 1858. C. J. FOKKER, Voorzitter. I.OEWER l. Secretaris. B IN NE NL Afin Als eene bijzonderheid kan worden gemeld da£ een landbouwer in het eiland Schouwen "2 voer hooi voor een ongekende prijs van f 150 heeft verkocht. I 1 Men schrijft uit Marseille van den 31 Augustnss

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1