Z1ERIEZESSGB COURANT. Woensdag J September. f Woensdag en Zaturdag. IK binnenland O me A R O/Y/V li M li N' 7 S- PRIJS Pev drie maanden f *2,00. Franco par pont f 2,'25- Inzending der Advert, daagste vorenyoor 1 I ure'smorgens. VERSCHIJNT. WIM BERENDMAMSG. Burgémeester en Wethouders van Zierikzeema ken bekend dal de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1859, zoo als die heden aan den ge- ineenle raad wordt aangeboden van den 30 dezer tol den 3 September ek. gedurende 14 dagen ter lezing voor een ieder op de Secretarie ten randhuize zal voor liggen en legen betaling derkoslen verkrijgbaar gesteld wordt ingevolge de Wet. Zierikzee den 25 Augustus 1858. C. J. FOKKER» Wethouder. I. B. C. de JONGE, Secreturis. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de kohieren no. 3, schatting no. 4 voljaars, van de belasting op het personeel van deze gemeente dienst jaar 18ó8/9 op den 26 dezer maand door den heer (Commissaris des Konings in deze pro\incie zijn execu toir verklaard en op heden gesteld worden in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingemalbier, ten fine van invordering. Zierikzee den 30 Augustus 1858. C. J. FOKKER, Wethouder, l. Ii, BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende dat de reden voor het ver bod om te schuren en utasschen heeft opgehouden. Hebben goedgevonden; Dal verbod van heden af in te trekken. Afgekondigtl van het Raadhuis te Zierikzee den 30 Augustus 1858. C. J. FOKKER Wethouder, l. B. LOEWER l. Secretaris, bekendmaking. Burgemeester en Wi-tiiouders van Zierikzee maken bekend, dat op Zalurdag den 4 Septembere. k. eene inspectie op ulo straten stoepen en Boten in deze gemeente zal plaats lubben ten einde men zich overtuigc dat al de bepalingen van het regle ment van policie omtrent het rein en zuiver houden door de ingezetenen behoorlijk worden nageleefd en om de nalaligen Ie vervolgen. Afgekondigd van hel Raadhuis te Zierikzee, den 30 Augustus 1858. C. J. FOKKER Weihouderl. B. LOEWER,/. Secretaris. Middei.rurg, 27 Augustus. Naar men verneemt vertrekt heden weder eene commissie uit deze stad naar 's Gravenbage om met den minister van binnenl. zaken en eenige afgevaardigden uit de zuidelijke pro vinciën leberaadslagen over don Zeeuwsch-Limburg schen spoorweg ten einde te trachten zich onderling leverslaan, om die boven allen aan gebeel Nederland voordeel zullende verschaffen spoorweglijn lot stand te brengen. De geestdrift is hier zoo algemeen dat hel adres van adhacsie van de kamer van koophandel aan Z. SI. waarvan geeue openbaarmaking zelfs in de courant is geschied om den toevloed van onderleeke naars tegen te gaan in weinige uren met honderde bandteekeningen was voorzien zoowel van hel eers'e handelshuis als den burger klein handelaar, terwijl zij die niet in de gelegenheid zijn gesteld van hunne ad hacsie le doen blijken voornemens zijn dergelijk tweede adres aan den koning in te dienenopdat Zeeland niet de eenige provincie in geheel Nederland worde waar geen spoorweg tot stand komen zal. (D. v. 's Grav.) Men schrijft uit Ycrseke aan de Gocschc Courant bet volgende In den namiddag van gisteren na liet lossen van een voer roeede verschrikte een der paar den gespannen voor den wagen van den landbouwer C. Felius en geraakte daardoor zoo zeer aan het slaan dat de voerman het bestuur verloor en beide paarden «net den wagen op den hol gingen. Kogt in de nabij heid van den Yersckcndam voor de woning van den Veerschipper van Zwetlen die juist voor zijne woning stond stortten paarden en wagen voor den daar g le gen sleilen riijk en kwam een der paarden tegen die woning te land terwijl het andere als tware onbe grijpelijk door het schuifraam in de kamer helende waar van Zwedcn's dochter aan hel werk was terwijl een harer kinderen hij tiaar zittende te spelen nage noeg door hel paard werd omgeduwd. IV tegenwoor digheid van geest doet de moeder onmiddelijk op het kind toeschieten zich met hetzelve in de bedstede ver- hergen en zoo mogelijk beveiligen. .Slechts juist in tij.l uil de voeten begon dan ooi, hel paard het huisraad in de rondte kort en klein Ie slaan. Gelukkig is dit af- geloopen zonder verlies van mensClicnlevens en alleen met groole ontsteltenis en schrik. Den 23 dezer is met hel beste gevolg op de daar voor aangewezen plaais gelegd hel lichtschip hij de Hinder of V Sank in de Noordzee. Dit zeemerk dient zoowel lot verkenningspunt voor de schepen in de rig- ling bij het aandoen onzer kusten alsook om deze voor diepgaande bodems gevaarlijke bank le. vermijden, liet licht is in den avond van dien dag vour het eerst ont stoken. De bepaling van art. 37 der wet op hel lager on derwijs is door den minister van binnenl. zaken in dien geest uitgelegd dat bepaaldelijk lilt. c van genoemd artikel ook van toepassing is op hulponderwijzers van bijzondere scholen. Hieruit volgt dalgeen hulponder wijzer in een bijzondere schooi onderwijs mag geven dan nadat zijn getuigschrift vangoed gedrag door Bur gemeester en Wethouders der gemeenten in welke de school gevestigd is geviseerd en na in orde bevinding daai van het bewijs bedoeld in voormeld lilt. c van art. 37 der nel aan hem afgegeven is. Als bijzonderheid mag worden vermeld dat in de koncessie voor den spoorweg aan de HH. Sloet en Reuchlin de bepaling voorkomt, dat zij haar hoofdzetel zal hebben le Arnhem en dat haar bestuur minstens voor de helft uit Neder landers moet bestaan Dat de regering zich ver bindt eeri brug over den IJssel le doen leggen die schepen zal kunnen laten passeren met staande masten. Dat de regering er voor f 10,000,000 aandeel in neemtwaarvan zij geen rente of divident ontvangt zoolang de onderneming geen 4'/, percent divident oplevert. Dat de rege ring bovendien gedurende den geheelen duur der koncessieeen intrest waarborgt van Vjt perc. Hel Staatsblad beval een kon. besluit van den 19 dezer houdende eene nadere beperking in het verhu- len van loten in de staatsloterij. Daarbij wordl hel ver bod van het verburen van heele of gedeelten van loten mede van toepassing verklaard op denommers welke in de vierde klasse worden uitgetrokken. Dit besluit komt in werking met de '237ste loterij. -Men meldi uit Wiesbaden van 26 Aug. Het heeft Z. M. den koning der Nederlanden behaagd bij ill), vertrek van bier den burgemeester dezer stad de aanzienlijkesom van 1000 ten behoeve der armen, ter hand le doen stellen. De echlgenootc van den minister van binnen- landsehe zaken mevr. Tets van Goudriaan, isjl vrijdag morgen overleden. Ten gevolge van dit sterfgeval was de minister verhinderd, in naam des konings het zittingjaar der slalcii-gcneraal te sluiten zoodat Z. .M. dien 'ast heelt opgedragen aan den minister van justitie den heer Boot. De minister van finantien heeft zich niet kunnen vereenigen met de uitspraak van gedep. staten van Drenthe omtrent het verhuren van stallen voor paarden aan de landbouwers die gewoonlijk de week markt le Meppol bezoeken. De eigenaren waren ten vorigen jare bemorijelijkl ten einde als verhuurders van stallen zich inliet palentregl als zoodanig aan le geven. Deze waren hierop in beroep gekomen bij ge deputeerde stalen van Drenthe die van gevoelen waren dat slalvcrhuring geen pateptpligtig beroep of bedrijf is maarslechls beschikking over zijn eigendom. Yan wege liet ministerie van Binncnlandsche zaken is nopens den rijkstelegraaf het volgende open baargemaakt: Ouder de regelen, weike met den 1 April jl. zijn in werking gekomen behoort ook de vaststelling v an een seinteeken voor de aanduiding van tenen nieuwen regel, en de bepaling dal zoodanig sein teeken als een woord wordt in rekeninggebragt.Tenzij I i'BIJS ADVEU!HWiir.li (rfwone IS cents de regel. Geboot le-, Huwelijks- en Dood herig ten van I -6 regels d f t behalve liet Zegelregi dus de afzender scl yerklagrd hebbe de over brenging niet le verlangen wordt het seinteeken toege past en berekend. Vermits het noglans dikwijls blijkt dat afzenders die een gedeelte van hun berigt met eenen nieuwen regel hebben geschreven de overbren ging daarvan niet bedoelden of nch daarvoor de toe rekening van een woord niel willen getroosten wordt do aandacht van het algemeen hierop gevestigd ten einde men zich voorde teleurstelling of het ongerief dat de verpligting tot wijziging of aanvulling vaneen berigt te weeg brengten le grootcr moet zijn wanneer de lijdingen niet door de afzendersin persoon worden aangeboden kunne vrijwaren. De overseiningder aan duiding van eenen nieuwen regel zonder uild'uk- kelijk verlangen des afzenders geschiedt alleen dan niet wanneer naar aanleiding der 2de zinsnede van art. 19 van het regiem, van den 12 Maart jl. (Staats/;/, no. II) de vorm van den tekst der lijdingen door de ad ministratie zelve is voorgeschreven. Uit Keulen wordl geschreven dat de moerge- noemdejonge Rotterdammer woensdag namiddag ten 1 ure op zijne walerschoenen de terugreis naar Rotter dam heeft aanvaard. Den vorigen dag had de koene roeijer in zijn malrozcnkosluuin, in gezelschap vaneen schipper die zich op hel voorste gedeelte der wa- lerscBpeneii geplaatst had een uitstapje op den Rhiju gemaakt. Aangaande hel schnaktournooi te Nijmegen wordt hel volgende gemeld; Wij zijn nog niet geheel in slaat medn te deelcti hoedanig de3 prijzen lusschen de hoeren T. JWerndly van Deventer, C. Messemakcr van Gouda en dr. II. IF. van Roggen van Nijmegen, verdeeld zul len worden. Alleen is beslist dat de heer Werndly den eersten prijs heeft behaalddoch lusschen de beereu Messcmnker en van Roggen moet nog ééno, ja welligt twee partijen gespeeld wordenalvorens le bepalen is vvien den tweeden en wien den derden prijs van het tournooi moet worden toegekend. Deze partijen, af gebroken door ongesteldheid van den heer Messemaker die naar Gouda is moeten terugkeerenzullen per briefwisseling worden geëindigd, lutusschen is er een hevige strijd gevoerd lusschen de 4 2 leden die in den eersten kampstrijd gevallen zijn. Met bijna gelijken moed werd gedongen naar den prijs door het schaak genootschap Strijdt met beleid uitgeloofd tot dat slechts 2 van de 12 overbleven lusschen wie het pleit moest worden beslecht. Uit waren de beeren Rutgers uit Leiden en Koopman uit ZalL Bommeldeze hielden den kampstrijd hardnekkig vol, gaven elkander langen tijd niets gewonnen tol dat eindelijk de heer Koopman roemrijk sneuvelde, en erkennen moest dat de heer Rutgers den prijs loffelijk had gewonnen. Beide heeren werden om hun moedig strijden onder eene hartelijke toespraak van den generaal Hulst tot eereledeu van het genootschap Strijdt met beleid uilgeroepen. Den beroe.mden Antwerpscheu beeldhouwer J. Geefs was het vervaardigen van 2 der 4 kullossale stand beelden opgedragen die de 4 hoeken van,het voetstuk der kolom van het Congres versieren moeten. Een dier heelden heiwelk de Vrijheid der drukpers voorstelt is thans voltooiden wordt eerstdaags naar Luik ver zonden om aldaar in brons te worden gegoten. Het heeft eene hoogte van 3 ellen en 50 duimen en steil de vrije drukpers als eene krachtige en ernstige vrouw voor wier linkerarm op eene drukpers rust terwijl hare linkerhand eene bloemkrans houdt, om daardoor uit te drukken dat onder hel gebied der Vrijheid alles bloeit. I)e regterhand rust op de knie en houdt de scha kels van een verbroken keten waarvan de overige schakels onder den voet van het beeld vertrapt lig gen. liet hoofd is met lauweren gekroond en de s'ac der onsterfelijkheid prijkt op hel voorhoofd. BUIT EN LAN D. SDiTICHEAND Keulen, 27 Augustus. Het comité voor het Luthcr- gedenklecketi to Worms heeft besloten dat het ge- denkteeken zal geplaatst worden op hel marktplein voor de Drievuldigheidskerk. Uil Kastalt wordt gemeld, dat in het naburige Kuppenhcim een wijngaard wordt gevondenwelke 1700 volle trossen draagt. Niet alleen de ;Oostenrijkschemaar nage noeg de geheele dagbladpers laat zich hoogst on gunstig over hel bombardement van Jeddah uit. I Over hel algemeen houdt men het er voor dat deze onverhoedsche aanranding door de Engelscheniu stede van ontzag in te boezemen het fanatismus

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1