W.° 08. Woensdag: 25 Augustus 1858 BOTES4 WISTRATIKS Woensdag en ^aturdag. bekendmaking. N BINNENLAND BUITENLAND» MRMZBBSGHB COURANT. A BONNE ME NIS-PRIJS Per dnc maanden f 2,00. Franco per posl f 2, *25. Inzending der Advert, daagsle vorenvoor 1 1 uresmorgens verschijnt. BorGemkkster en Wethouders van Zierikzeever wittigen hij deze het publiek dal de gewone 24 cr- nsis of JaarmarlK alhier zal gehouden worden als van ouds aanvangende op den laatsten maandag in Angus- lusgedurende twee wekenen alzoo van den 50 Augustus lol en mei 1 I September aanslaande. J)e kramers werden verzocht lol hel bekomen van plaatsen zich in lijds niet vrachtvrije brieven bij den lieer M. Cccvék, Marktmeester alhieraan te melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk patent ino Ten zijn voorzien terwijl geene rijfelanrs horoscooptrek ker.-, of bedelaars op de kermis zullen worden toe gelaten. lierikzce den 1G Augustus 1858, It. C. CAll Voorz'iUrr. C. de JONGE, Secretaris. AANBESTEDING. Ccar.emeesteii en Wktududkbs van Zierikzeezijn voornemens op Woensdag den 1 September aanstaande des middags twaalf vreten liaadhnize dier gemeente in het openhaar, aan den minsten inschrijver, aan te besteden Sliet Onderhond van de West- en Oost SBavesidilken met het beleggen van de touitenheSoopen dier difken met Kram- matten gedurende een jaar, met bij- levering van de vereischte materialen, gereedschappen arheidsloonen enz. overeenkomstig het bestek en de voorwaarden tot die besteding van heden af Ier lezing liggende op de Secretarie der gemeente, terwijl verdere inlichtingen hij den Gemeente-bouwmeester verkrijgbaar zijn. Zierilizee den 23 Augustus 1858. C. J. FOKKER Wethouder, l. B. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zieri/czee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 25 dezer, des namiddags ten twee ureop het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-Baad zal gehouden worden. Zierilizee den 23 Augustas 1858. C. J. FOKKER, Wethouder l. B. Orer de ingezondene voorwerpen op de tentoon stelling te Middelburg gehouden leest men onder anderen nog hel volgendeDe bloemenkorven van den heer J. van Iliclen te Zierikzee, al zijn die niet heel doeltreffend mogen mede voor de kunstige be werking wei in aanmerking komen en verdienen roede gunstig vermeld te worden. Volgens het gevoelen van den minister van bin- nenlandsche zaken moet de vraag of leden eener ver gadering (in casu gemeenteraad,) die aandeelhouders zijn in eene vennootschap over eene zaak die vennoot schap betreffende mogen medestemmen bevestigend beantwoord worden. De grond voor deze uitlegging van art, 46 der gemeentewet (waarmede art. 73 der prov. wet overeenstemt) is deze Hel artikel is van den volgenden inhoud Zij (de ledenonthouden zich van medestemmen over de zaken die hen.... persoon lijk aangaan of waarin zij als gelastigden zijn betrokken. Ware er nu spiake van zaken waarbij men belang bad dan zou bet artikel welligt grond tol misverstand kun nen opleveren. Nu daarentegen wordt gesproken van zaken die persoonlijk d. i. die individueel aangaan waardoor het artikel niet op bedoelde leden toepasse lijk geacht kan worden. Flet te nemen besluit is een ad ministratief besluit dal de provincie de gemeente maar geenzins een of ander lid der vergadering aan gaat. Deze beschouwing is volgens de regering do wareen beeft ook de goedkeuring van den wetgever weggedragen dewijl daartegen geene verdere betoo- gen zijn aangevoerd. PP,IJS Dlili Al) VP.!', TfilY'f IHN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks- ei Ooodberigten van 1 -ffregcha f 1 behalve hel Zegclreq Men verzekert te 's Hago, dat bij gelegenheid van de feesten van 4 September a. s de geheelc koninklijke familie zich te Amsterdam zal bevinden. Reeds vroeger is medegedeeld dat er in de maand Sept. aanst. tc Rotterdam door de IIoil. Maatschappij van Landbouweene tentoonstelling van vee, voort brengselen van en werktuigen voor den landbouw zal worden gehouden. Die tentoonstelling zal vier dagen duren, namelijk van 20 tot 29 September, De lokalen en de groote zaal der sociëteit Harmonie zijn bestemd lol het plaatsen der voortbrengselen van landbouw en van het vee terwijl de werktuigen waarvan eene grooie verzameling uil Engeland verwacht wordt op een ruim veld naast de Rollerdatnsche diergaarde zullen le'ïi toon gesteld en nu eu dan in werking gebragt wor- den. In vereeniging mol de tentoonstelling van land bouw, zal er ook tegelijk eene tentoonstelling worden gehouden door het departement Rotterdam van de Maatschappij Ier bevordering van Nijverheid bestaande in voorwerpen van nijverheid kunst en smaak uit dat departement afkomstig. De inzendingen op tentoon stellingen van dien aard gehouden doet met regl de hoop koesteren dalde Rolterdamsche nijverheid daar goed zal vertegenwoordigd worden. Alen verwacht ook te dier gelegenheid het houden eener harddraverij ringrijden en andere vo'.ksvermakelijkheden. Som migen willen dat Z. M. de koning, bij gelegenheid dezer tentoonstelling, Rotterdam zal bezoeken; terwijl er ook waarschijnlijk een huishoudelijk feest van de Kon. Ncd. Yachtcïié op de Maas zal worden gehouden. Men leest in de Bazuin het volgend ingezonden stuk De moordaanslag op ds. Schwartz zoodra zij blijkt uit overdreven godsdienstijver te zijn voortge sproten moet der Christenen belangstelling op den ongelukkigcn jongeling vereenigen. Zooveel immer mogelijk moet hij uit de liefderijke bejegening, die hem van de zijde der Christelijke vrienden van ds. Schuiartz wedervaart lol de overtuiging komen dat Jezus meer is dan Mozes en zijne discipelen en vereerders beter dan de ijveraars voor de Joodsche wet. Wie weet, en och I inogt hel hart der Christenen in Nederland met die gedachte vervuld zijn en blijven, wie weet, of de noodlottige dolksteek, die ds. Schwartz moest treffen juist daarom niet gemist heeft opdat de beklagens waardige jeugdige Israëliet tot inkeer gebragt, reeds in zijn eigen hart het beginsel zou ontmoeten van hetgeen Paulas ervoer in hel woord, dat lot hem kwam c( het is u hard de verzenen tegen de prikkels te slaan Verre zij het van ons in eenig opzigl de afscbuwe lijke daad in eenverschoonend daglicht testellen maar 'l zal (och wel worden erkend dal het ook hier we der aankomt op het beginsel dat een dolzinnige ijver voorde godsdienslder vaderen Ie weeg bragt ofeen nieuwe kruisiging van den Zaligmaker, zoo het noodig en mogelijk was doel vermoeden.De jeugdig Is raëlielis een type van hetgeen de hedendaagsche zooge naamde Christenen evenzeer zouden doen als zij vrije lijk hun godsdienstijver konden doen werken zonder door omstandigheden waarvan zij afhankelijk zijn daarin te worden verhinderd I Zou hij de cenigezijn die den dood van ds. Schwartz type van een partij vurig begeert M. IJe ew. heer Schwartz neemt langzamerhand in helerschap toe. Ook latereberigten blijven voortdurend gunstig. Dezer dagen arriveerde op den Rijn voor Arn hem een heer van Rotterdam in staande houding op twee waterschoenen. Hij had op zich genomen om uiptdit vaartuig hetwelk met eene dubbele roeispaan in beweging gebragt wordt in zeven dagen van Rot terdam stroom opwaarts naar Keulen te varen en daar hij nu juist twee dag en van eerstgenoemde stad naar Arnhem onderweg geweest was, durft mende hoop koesleren dal hij tijdig genoeg te Keulen aan wal zal kunnen stappen zoo hem de krachten niet begeren om de waterschocnen legen den stroom op le werken. Uil Rozcndaal verneemt men dat door de grens- douanen in den loop van dit jaar niet minder dan II) pianinos uit de fabriek van Siegler le l'arijs geconfis queerd zijn alsmede een rijtuig van John Frères te Brussel en circa 100 slereoscopen meteen 2000 tal platen welke goederen groolendeels zijn verkocht. Volgons herigl van 16 dezer zijn in de voor gaande dagen uit het wrak der Luline opgehaald 179 heele Spaansche matten 1 halve dito 3 kwart dito en 1 kwart gouden dubloen. Onder de uitstekendsle kunstenaars, die deel j uitmaken van de jury belast met bel beoordeel der uit- i voeringen van de liedertafels door de Cercle en l' echo de l' hscant te. Antwerpen daartoe genoodigd noemt de Prccurseur den heer Ouncldcr kapelmeester van het corps grenadiers en juffers van den koning dor Neder landen, en den heer Verhuist Nederlandsch componist van groote verdienste. Ilel uitte voeren stuk voor den eersten prijs is van laatstgenoemde. Rij hel onweder van jl. zondag is op den weg van St. Gillis naar St. Nicolaas (België) de bliksem inge slagen in eene aldaar staande kapelten gevolge waarvan een der aanwezige personen is gedood en eenige ande - ren brandwonden hebben bekomen. Den hierdoor veroorzaakten brand in don toren der kapel heeft men echter door middel van eenige emmers water spoedig kunnen blusschen. Blijkens berigten uit de Kaapstad van 22 Junij jl. achtte de volksraad of wetgevende magt van den Oranje Vrijstaat niet raadzaam den oorlog legen do Kaffers voort te ze'ten. Mij had in het begin dier maand het volgende besluit genomen «De raad hecht zijne goed keuring aan hel besluit van den uitvoerenden raad om de bemiddeling van z. e. den gouverneur der Kaapko lonie in den oorlog tegen de liasutos aan te nemen en draagt aan Z. H. den staats-president op daarvan on der dankbetuiging aan Z. Ex. kennis te geven en ver der te verrigten wat dienaangaande noodigis. Dienzelf- dendag was de beer Praelorius, de president der Z.-Afri- kaansche republiek, te Bloemfontein, de hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat aangekomen om ermetde regering te onderhandelen over een voorstel lot aan eensluiting of geheele zamensmelling der twee Holl. geme.entebeslen. Dit voorstel is van de zijde van laatst genoemden staal gekomen ten gevolge van de benar de omstandigheden waarin hij door den oorlog tegen de Kaffers verkeerde. tJe heer Boshof, de president van den Vrijstaat heeft, met achterstelling van eigen be lang en eerzucht, zich bereid verklaard om zijne hooge betrekking neder te leggen indien hij daardoor die aancensluitiug zou kunnen bevorderen liever dan het geineentebesl weder onder het Eng. gezag te zien ge raken. r B A i s H :i s. Parijs 21 Augustus. De Moniteur bevat het vol gende hoogst belangrijke nieuws uit China Tussehen de geallieerde mogendheden (Frankrijk en Engeland) en (Ihina is een traktaat gesloten. De havens van het Chinescho rijk zijn opengesteld. De vrije uiloefening der Christelijke godsdienst is toegestaan. De vreemde konsuls en diplomatieke agenten worden te Pekin toe gelaten. Aan Engeland en Frankrijk zal eene schade loosstelling worden uitbetaald. Men schrijft uil Hennes van 20 dezer. 'Zoo als was aangekondigd tieeftdckeizer heden hier tersledeeene redevoering van tamelijk groot staatkundig belang uit gesproken uit welke hier eenige zinsneden volgen Ik hen uit pliglbesef en uit symphatie naar Bretagne gekomen, liet was mijn piigtdit gedeelte van Frankrijk te leeren kennen hetwelk ik nog niel bezocht had. Mijne symphatie drong mij te midden der lirelonsche bevolking te zijn die boven alles monarchaal, Katho lieken krijgshaftig is. Frankrijk, eenstemmig in zijne gevoelens wil een vast verlicht gouvernement bil lijk genoeg om alle eerlijke lieden tot zich te roepen welke ook hunne vroegere staatkundige handelingen geweest mogen zijn gemoedelijk genoeg om te verkla ren dat het de Kat. Godsdienst openlijk beschermt terwijl het de vrijheid der cerediensten erkent sterk genoeg eindelijk om door Furopa geëerbiedigd le worden. De keizer besloot mot den wonsch tc uiten dal Bretagne de eenvoudigheid zijner zeden zijne openhartigheid zijne getrouwheid en zijne onderwer ping aan Gods wil bewaren moge. Een door het dagblad la Patriemedegedeeld schrij ven uit Bombay van 19 Julij zegt Te Madras had den 2 dezer een oproer plaats. Eene bende van onge veer 15l) Hindoos heeft onverhoeds het huis der Eng. zendelingen aangevallen en geheel uitgeplunderd. Alle meubelen boeken schilderijen in een woord alles werd verbrijzeld of verscheurd en daarna uil de ven sters gesmeten. Zij wilden zelfs de zendelingen ombren gen doch deze hebben zich met hunne gezinnen in de naburige huizen kunnen redden. De policieis vrij laat aangekomen maar beeft toch nog eenige oproer makers kunnen grijpen cn de overigen uiteenjagen. Deze aanval wordt aan de verbittering der Hindoos toege schreven bij het vernemen dat sommigen der bunnen

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1