Zatui'dag 21 Augustus. ."157. BRNTURKN iUIMIMSTRATIRN RIP Bit lERIKZEESGfl ODRANT. ABONNEMENT S-PR1JS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. [mending der Advert, daagsle voren, voor 1 1 ure'smorgens. Openbare llaatlavergarieriiig gebonden te 'f.ierikz«e, den 17 Augustus IS58- Voorziller Mr. I>. C Cru. Secretaris Jlir. Sir. C. de Jongp. Afwezig dc lieercn 1 andsknegt en Ochlman mei kennisgeving van der Grijp uit stad, en Mr. de Grane. De notulen der vorige zitting worden na resumtie ■goedgekeurd. Komen in behandeling de voorstellen der School commissie lot regelingvan het Schoolwezen, waarvan de geleidende missive wordt gelezen. De vraag: zal men tol de regeling overgaan of gebruik maken van het uitstel bij de wel toegestaan geeft aanleiding tot langdurige discussion waar na hel voorstel van burgemeester en Wethouders om tot de regeling over te gaan wordt verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Hierna wordt op voorstel van den Voorzitter besloten aan de f'laaiselijke School-Commissie met dankbetui ging voor de vele moeiten aan deze zaak besteed, te kennen te geven, dat de Raad van oordeel is, de re geling vooreerst aan te houden met verzoek om voor lichting, watkan aangewend worden lot een inmid dels geregelden gang van zaken. Als Commissaris voor de brandweer wordt benoemd .Ihr.J. L. de Jonge, die zich wenschl te beraden over het aannemen van die benoeming. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders namens de commissie van Fabricage wordt besloten «en onderzoek te doen inslellen naar een der lorenljes op de Zuidhavenpoort. Zijn ingekomen de begrootingen van het Iderv. Luik. Israëlitisch en Burgerlijk Armbestuur der Schutterijen der Brandweer, welke worden aangehou den tot de gemeente-begrooling. Wordt gelezen een adres van Bestuurders der Is raëlitische armenschool alhierten einde voor die school continuatie Ie erlangen der jaarlijksche sub sidie van 100. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt krachtens art. 71 der Wet op Ivel lager onderwijs, afwijzend op dit adres beschikt. Wordt besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten aan den bewaarder van bet kruid eene gra tificatie van ƒ15 teverleenen. Hierna is de zitting gesloten. KENNISGEVING. Opening Grootc Jagt. ï'c Commissaris des Konincs in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat, ingevolge het besluit van Gede puteerde Stalen, de groole jagt in deze provincie geopend wordt op Woensdag den 1 September a. st. voorts dal bel uitoefenen der korte jagt, dagelijks, met uitzondering van den zondagen der lange jagt op den maandag woensdag en zalurdag van iedere week, als ook op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting dier jagt zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in liet Prov'mciaalblad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 14 Augustus 1858. l)e Commissaris des Konings voornoemd, S. VAN IIEF.MSTBA. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeever- willigen bij deze bet publiek dat de gewone Ëicr- mii* of <s'uikrzii»i'Kt alhier zal gehouden worden ah nan ouds aanvangende op den laatslen maandag in Augus tus gedurende twee weken en alzoo van den o0 Augustus lol en met 11 September aanstaande. De kramers worden verzocht lot bet bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije blieven bij den lieer M. Couvée, Marktmeester alhieraan te melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijlclaars koroskooplrek- kers of bedelaars op dc kermis zullen worden toe gelaten.. 2itrikxee den 16 Augustus 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. PRIJS DER ADVERT ENT IEN Geiuonc 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Roodberigten van 1 -Gregcls a f 1 behalve liet Zegetrcg i bekendmaking. PUlUikmei2ster Ctl w ETUOUDFRS van Zierikzee. Lellende op het bepaalde hij het Koninklijk besluit \an 15 Mei 1858 no. 14 betrekkelijk de oprigting eencr S&«ï3Sft»r van S^oojjlaasulel en Fa- it <'cs in deze gemeente. Gezien het Kon. besluit van 9 November 1851 Staatsblad no. 142.) Hebben goedgevonden en verstaan den belanghebbenden bekend te maken 1dal de vergadering tol het kiezen der leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze ge meente door ben is bepaald op 18 September a. s. waaran bij deze aanplakking en aankondiging ge schiedt ingevolge bet bepaalde bij art. 11 van bet Kon. besluit van 9 November 1851 2. dal de /ijst der kiesgeregligden van af den t8 Augustus ter Secretaiie is gedeponeerd ter inzage van belanghebbenden, noodigendc zij ieder van hen uit, hiervan kennis, te nemen met herinnering aan het bepaalde bij art. It van bovengemeld Kon. besluit, van 9 November 1851 Staatsblad no. 142) luidende «Bezwaren tegen de lijst, hetzij die den klager hetzij die andere ingezetenen betreffen, kunnen ge durende achi dagen te rekenen van den dag der aan kondiging bij het gemeentebestuur worden ingeleverd. »l)il beslist over de ingebragte bezwaren en brengt die beslissing ter kennis van de belanghebbenden. Deze kunnen gedurende acht dagen te rekenen van den dag dezer befeekeningbij de Gedeputeerde Staten in hooger beroep komen. »De beslissing van Gedeputeerde Staten wordt aan de belanghebbenden medegedeeld, de lijst daarnaar veranderd en door bel gemeentebestuur gesloten.'' Gedaan op hel Baadbuis te Zierikzeeden 18 Au gustus 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris C. de JONGE. B INNENLA ND Zierikzee20 Augustus. Het strekt ons lol genoegen te kunnen berigten dat van de uil deze stad naar de uijverheidstenloonstelling te Middelburg gezonden voorwerpen aldaar zijn verkocht de üordenver- warmer van den heer J. L. Wansinck voor f 25, en twee met gulla perclia beklecde Kolfballen van den liter .'I. Phaff, voor 12. Wij twijfelen er niet aan ■of die industriëlen zullen met den verkoop zeer te vreden zijn want behalve het voordeel dat die mag opgele verd hebben is dezelve ook als eene eervolle onder scheiding en aanbeveling aan te merken. Het is (e bejammeren dal niet een grooter getal voorwerpen met dergelijke bestemming uit ons arrondissement zijn ingezonden maar wij twijfelen er nietaan ofdeafgeloo pen expositie zal een groot nut hebben teweeg gebragt, door bel opwekken van oenen naijver waarvan wij bij volgende gelegenheden van dien aard de vruchten hopen te aanschouwen. Over dc ingezondene voorwerpen op de ten toonstelling te Middelburg gehouden leest men onder anderen nog het volgende Onder de ontwerpen en modellen vinden wij hier nette leekeningen van de hoeren J, IIGrauss, alhier en E. IV. Mus te Zierik zee van welken laatslenooknogeen model machinale meekrapzeeft en eenige gezuiverde meekrapworlel aanwezig is. Middelburg, 17 Augustus. Door de Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigl in Zeeland zijn in hare vergadering van Augustus geëxamineerd en bevorderd: de lieer P. Vis Half/man, stedelijk heel-en vroedmeesler, lot plattelands heel meester de beer L. C. P. Roogaertlol stedelijk heel meester, en de heer M. J. v. d. Hoek, tot drogist. Naar men verneemt zou bij de regering het voor nemen bestaan om in dc aanstaande zitting van de staten generaal gewijzigde wetsontwerpen aan te bieden be trekkelijk de geneeskundige staatsregeling. Men weet dat hel vorig ministerie reeds ontwerpen nopens deze aangelegenheid beeft ter tafel gebragt, en dat deze in de afdeelingen werden onderzochtwaar ze tot vele j bedenkingen hebben aanleiding gegeven. Men wil j thans weten dal bij dc nieuwe voordragten in vele op- ziglen op geoielde bedenkingen, in het voorloopig verslag vervalgelet is. Ten gevolge van liet gunstig besluit van Z. M den koning dd. 24.1 uIij II. tol daarstelling eeuer tweede leeraarsplaats Ie Cbarlois en Katendrecht en daarbij verleende handopening van Z. Ex. den minister voor de vaken der Herv. ecredienst beeft de kerkeraad onder voorzitting van ds. G J. Gimberg mede als con sulent den 17 dezer liet navolgend 12 a I van predik, alphabe lisch zamengesteld dd. L. H. F. Creulzberq te Oosterland G. H Fabius te Broek in Waterland II J. Jorissen Mz., te Oud Loosdreckt C. I.Jun- gius te Rijswijk C. A. Ram te Oost - en West Sou burg B. C. Lcdeboer te Eibergen F. IV. Merens theol. doel. te Baarn en Eembrugge F. C. A. Pun- lekoelc te Uriels Nieuwland H. S. J. van Rijsoort te St. Paricras C. Swalue teZandvoort J.M Vorstman theol. doctor te Benswoude en E. F. II. Wolfle An geren. Beroepen bij de Herv. gemeente te Veere de kan didaat P. JBienstra hulpprediker (e Dordrecht. Z. K. 11. de prins van Oranje woonde zondag voormiddag de godsdienstoefening bij in de Pieterskerk le Leiden onder het gehoor van den oudsten predikant der gemeente ds. Fangmgn, die op hartelijke en roe rende wijze ooi: nanieiis dé gemeenteafscheid nam van Z. Iv en die met treffende toespraak engezang besloot. Eene talrijke schare was hiervan getuige. -. lx. H. verliet onder hel spelen der volksliederen op :et orgel het kerkgebouw en begaf zich onmiddelijk iaarua naar 'sGravenbage. Naar men verneemt is er onder de gemeente Loosduinen eene ontmoeting voorgevallen tusschen een rijksveldwachter en een strooper waarbij eerst- gemelde van zijne karabijn gebruik heeft moeten ma ken. Daardoor werd den strooper een schot in hél 6een toegebragt. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en aan den burgemeester van Loosduinen opgezonden. Men schrijfi uil 's Hertogeabosch van 16 Aug. Van de 180 man die tot het depot van discipline be- booren zijn reeds 40 personen naar het gasthuis overgebragt. Men schrijft de oorzaak dezer ongesteld heden aan verandering van klimaat toe. Uil Dalfscn schrijft men van 16 dezer. Zalurdag avond brak boven deie gemeente een verschrikkelijk uiiweder vergezeld van eenen beiigeit wind en zwareu hagelslag los. In sommige gedeelten was de wind zoo sterk, dal de landlieden in bet hooiland genoodzaakt waren hunne beladene wagens te ledigen waarna de ontruimde voertuigen van zelve begonnen le loopen. Zoo geweldig was de regen dat het water in korten lijd de laagste gedeelten der hooilanden, tot eene diepte van wei eene halve Ned. el overdekte. De hagel, waaronder men zware stukken ijs ontdekte, heeft in. sommige rigliugen de te veld staande gewassen, waar onder vooral de zoo schoon in bloei staande boekweit, totaal vernield. Twee in het veld zijnde kindereu werden lol gisteren nog vermistmen vreestdat zij door angst bevangen, zullen zijn omgekomen. Ook in omliggende gemeenten moet zeer veel schade aan de boekweit zijn toegebragt. Heden naehl heeft hier wederom een zwaar onweder gewoed, maar lot beden heeft men daarvan geene ongelukken vernomen. liet hooi komt hier zou schaarsch bijeen dat vele landlieden zich reeds beginnen le ontdoen vau hun jong vee. Ten gevolge daarvan worden er velen door de slagers opgekochtdie dit vleesch te koop ,preseu- loreti aan de huizen voor den lagen prijs van 3 tot 6 centen het halve nedorl. pond naar kwaliteit. Een boer had eenige vachten vette wol toevallig op oenen graanzolder gelegd in korten tijd zalen zij vol koornvvorineii. Daarop kreeg bij in de gedachte zijn graan met wol le bedekken twee dagen later was die wol vol wormen. Hel schijnt dat dit ongedierte door de vette geur uitgelokt ïu de wol verward ge raakt en sterft. Yan den 7 tol en met den 13 dezer zijn 21 run deren in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en I 2 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt ter wijl i olgens later ingekomen berigl uog in de laatst vo rige week I rund is gestorven bedragende daardoor liet totaal der gevallen sedert den 1 Jauuarij dezesjaars 3443. BUÏTENLAN B. Parijs, 16 Augustus. Eergisteren middag teuééu

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1