W.°65. Zaturdag 14 Augustus. 47 Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIE kennisgeving. bekendmaking. BINNENLAND BUITENLAN D. sal/eth, kapt, ngekormVi New-'insili! n. R oil or.), liffn. Dnrdr ngekom i] A. Ho», .aseur v u.o yah alio driii Williams, naar I)onl-| van Ncvv| F. Mellema, nitic J. A1J Marcicl, M'gan van] 1 iIoI'ilge. Sluit van Jliams van r 1 k ze fe. prg. 6'/a ure f 9V4 dam. fm i03/4nre j 10V4 10V4 It Va tier stoomboot ai Rotterdam 043/4 77V, Ü3V, 99 106% 103-1,, 98% 162%, 87% 87 v., 67% 82',, 76'/2 "6% 67%, 38 41\, 38'%, 271%, »'l. 46 'a 247 ger met trage Van nieuwe 9,25 koopers lager, f 6,25 jRST. Nieuwe [zomer f 4,25 dito Lange PAARDEN- LOCKEK Yrouv II. MES lus 1858 1 CA It EL MERINS. ■Ineming Urocder wij langs crs K. jneii cn or mijnen jezet, die cn Land- ÜRIKZEESCH COURANT. ABONNEMENT S-PR1JS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagstevoren, voor I I ure'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT ENT IEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- rn Boodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegelreqt lie Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dal er op Dingsdag den 17 dezer, des middags ten half een ureop het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den tl Augustus 1858. B. C. CAÜ. Burgemeester en Wethouders van Ticrikzee. brengen Ier kennis van de miliciens der ligling van 1851, dat de chefs der' korpsen van het leger zijn gemagtigd om aan hen, die vergunning inoglen vragen lol hel aan gaan van een huwt lijk, de vereischle locstemming daartoe, Ie rekenen tan den 1 October aanstaande, uil te reiken mils zij vooraf hunne schuld aan hel kleeding- en reparatie-fondsaanzuiveren of wanneer zij daartoe huiten slaat zijn een bewijs ian onvermo gen, door de bevoegde autoriteit afgegeven, overleggen. Zierikzee den II Augustus 1858. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende de voortdurende droogte, on gezien art. 45 van het reglement van policie voor «deze gemeente. Verbieden hij deze uitdrukkelijk het schuren spoelen of dweilen van stralen, stoepen of klinker paden alsmede het wasschcn van glazen lot op de intrekking van dit verbod en zulks op de straffen hij art. 107 legen de overtreders verordend. Afgekondigd van hel liaadhuis te Zierikzee den 12 Augustus 1868. B. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Vos, Nifuwerreiik in Duiveland 12 Augustus. Gis teren werd alhier ter vervulling der vacature ontslaan door het vertrek van ds. van Roggen naar Ooslzaan beroepen de heer Damslé kandidaat tot de Heilige Dienst. Met dezen waren op het drietal geplaatst de kandidaten Timmer en Englert. Middelburg 11 Augustus. De aandeelen in de ver loting van 2000 nommers welke na het sluiten der tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid alhier zal gehouden worden zijn naar wij vernemen, bereids voor een zeer groot deel vork. cht. De geheelc opbrengst van f 2O00 zal door de com missie worden besteed tot den aankoop van prijzen en reeds zijn door haar eenige, cn daaronder zeer fraaije prijzen aangekocht. Onder de ingezonden voorwerpen bevindt zich ook onder meerdere, eene inzending van den heerH. Ochlman Johz., te Zierikzee beslaande in: koolteer en daaruit bereide benzine en nilro-benzine aloë en daaruit bereid acidum poljchromaticum guano cn daaruit bereid murexidum wordt de eerste hoofdaf- dceling waarvan zij een waar sieraad uitmaken op eene waardige wijs gesloten want deze producten zijn uit hoofde van de bewerking zeer aanbevelenswaardig, daar hel geenegemakkelijke zaak wordt geacht om deze producten uil de in den catalogus opgegevene educlen te verkrijgen, Men leest in bet Belgische blad de Grondwet het volgende berigl De speelreis zondag door de stoomjagt Telegraaf naer Ylissingen ondernomen was eene der schoonste die men tot hiertoe gehad hebhe. De reizigers waren zeer menigvuldig en wat niet weinig tol hel genoegen van den logt bybragt het wêer uilraunlend. De da mes zaten als honderd bloemtuilen onder de blanke zonnetent op hel dek of op de sophas in de kabien naer de piano te luisteren. Otn 8 ure voer de boot af Het kanon ronkte en de maetschappv Apollo van Bor- gcrhoul hief op de voorplecht een koor acn. Walde reis met de Télégrafen waerlyk eene speel reis maeki is de ongehoorde snelheid dier booten, die met stoppen aan i.illo en andere plaetsen voor hel opnemen en af/aan van passagiers de overvaert naer Ylissingen nog binnen de drie uren afleggen. Te Vlissingen aan land zviide, vonden de reizigers een dozyn rytuigen gereed slaen die hun tegen beta ling van een ha ven gulden naer .Middelburg voerden. Dit was vry hel aengenaemste gedeelte der reis want de weg van Vlissingen naer Middelburg is eene ware togt door't aerdsche paradys. Heerlijke landouwen prachtige landhuizen kra kende van zuiverheid, leveren de aengenaemste en tooverachligslc gezigten op. Daer zyn wy te Middelburg. Wat zindelyk en lief ding van een stadje en wat mooi bakkesje hebben er de meisjes onder hel eeuvoudige zecuwsch muisje Hoe schilderachtig hoe eenvoudig schoon en naluur- lylv is alles duer nogen hoe nationaeleen lesje voor Ylneinsch lielgië. Winkels en kramen waren gesloten want dezon- dag is een stille dag. De schelmsche wafelfriezinnen zouden u voor geen daelder binnengelaten lebben, doch wou je wal hebben, je kon 't aan de deur kry- gen Ilinnenboords zondigen tegen den dag des llee ren foei dat niet macr onder den blauwen hemel kon hel er door. Naer de tentoonstelling. Deze inderdaed overtrof onze verwachting want als de rytuigen en vierbee- nige kapstokken ons aen Teiland Walcheren deden denken dan sprak ons de expositie van hel genie en tie stille beschaving der ronde en gocdhertige Zeeuwen. Veel lyd bleef er niet over, en ieder moest spoedig wéér zorgen dat hij een rytuig kreeg." Men schrijft uit Vlissingen het volgende Werd onzeHcrv. gemeente onlangs v erontrusl door de mede- detding dat haar leeraar ds. JJ. Knapeea beroep naar Poortvliet had ontvangen in de namiddag godsdienst oefening van gisteren verblijdde hij de gemeente inet de kennisgeving dat hij v oor die beroeping heeft bedankt. Men doet opmerken, dal sommige dagbladen in den laatslen lijd eene dwaling hebben begaan, door te gewagen van de meerderjarigverklaring des prinsen van Oranje op '«September aanstaande. Volgens de Nedcrlandsche wetgeving wordt men meerderjarig op zijn 23ste jaar, welke bepaling van toepassing is zoo wel op den prins van Oranje als op alle overige on derdanen des Konings. Art. 34 der Grondwet maakt op dien algemeeueu regel eene uilzondering voor den Koning die meerderjarig is als zijn achttiende jaar is vervuld, lnlusschen is het eene waarheid dal Z. K. H. de Prins van Oranje naar luid van art. 46 der Grondwet van reglswege Regent is in liet geval van art. 42 der Grondwetwanneer hij zijn achttiende jaar vervuld heeft terwijl hij overeenkomstig art. 71, nadat zijn achttiende jaar is vervuld van regls wege zitting en eene raadgevende stem in den Raad van State heeft. Daaruit blijkt derhalve, zegt een der dagbladen leregl dat Z. K. Mhij de intrede van zijn 19de jaar, de eigenlijk gezegde staatkundige meerderjarigheid verkrijgt. Uit dien hoofde is de aan slaande verjaardag van den prins als eene gewigtige ge beurtenis voor hel land te beschouwen. Wij laten hier volgende artikelen der grondwet, die lol deze aaoge- tegenheid heirekking hebben: Art. 46. «Wanneer de prins van Oranje zijn I8j.iar vervuld heeft is hij in geval van art 42, van reglswege Regent Art. 71. De koning is voorzitter van den raad (van Stateen be noemt de leden. De prins van Oranje heelt echter na- datzijn 18 jaar is vervuld zitting van reglswege en eene raadgevende stem." liet Handelsblad wil welen dat hel ontwerp van wet op de regterlijke organisatie door don tegenwoor- digen minister van justitie in gereedheid gebragl, even als dat van zijnen voorganger berust op het beginsel der afschaffing van de hoven en de herschepping van den Imogen raad ineen hof van appél. Daarentegen zou men hij het tegenwoordig ontwerp weder hebben afge zien van de invoering van appéllen in de zwaardere strafzaken. Men schrijft aan dc Amsterdamsclie Courant het volgende l)e Eranschc legatie verzoekt ons hel vol gend berigl mede te deelen Dimanche procbain 15 Aoüla l'occasion de la féte de l'r mpereur un Te Deunt solennel sera cbanlé aprés la grande niesse a l'Eglise de Sl. Anloinc elde Sl. Louis. Les Erangais ré- sidant a la li aye soul invités a assister a cette solen nité. Wij kunnen hier hij voegen dat alle leden van het korps diplomatiek officieel zijn uilgenoodigd een ban ket bij te wonen dat zondag middag ten 6 ure door den Eransclien gezant zal worden gegeven. Des avonds za! hel hól el van den Franschen minister verlicht worden. Men schrijft uit Rotterdam van 10 dezer: lie den namiddag ten 1 ure onllas te zich hoven deze stad eene zware donderbui vergezeld van geweldige stortregens en harden wind. Behalve veel schade aan goederen in kermistenten toegehragt zijn een aan tal koopmansgoederen die ongedekt op de verschil lende ter inlading of gelost lagen daardoor bescha digd geworden. I wee groenteschepen die achter desloomb. Schie dam eene schuilplaatszoc iten zijn door deze lusschen de palen aan de Willemskadc plat geknepen en gezon- ken. Een ligterschip met genever geladen naast de Sbakspeare liggende bekwam zooveel schade dat men het mol moeite in de kleine Veerhaven hragt waar het echter gezonken is. Veel schade is aan de schepen langs dc Maas liggende toegehragt en velen zijn driliig geworden doch doordien de bui slechts ruiin een half uur aanhield heeft men verdere onheilen kunnen voorkomen. Uit Worms wordt dezer dagen geschreven dat de bijdragen voor hel gedenkleeken dat men voor dr. M. Lather wcnschl op Ie rigten van 18 April tot 18 Julij 11 26,914 toegenomen zijn zoodat de ont vangsten lot fl. 93,447 zijn geklommen. Professor Rietschei, te Dresden houdt zich niet hel ontwerp van het monument bezig. Dij wenscht Lutlier met histo rische getrouwheid voor te stellen, zoo als hij ten jare 1521 te Worms verscheen, op het oogenhlik waarin hij de bekende woorden sprak Hier sta ik enz. Aan de vier hoeken van hel voetstuk zouden vier voorloo- pers der hervorming verrijzen, aan de vier hoeken van hel verheven plein van hel monument, als zclfslau- «lige figuren op piëdestallen, de vier groote bevorde raars en medearbeiders der hervorming, aan de voor zijde de twee vorsten Frederik de Wijze van Saksen en Filips de Grootmoedige van Hessen daartegenover de philolo^ie en theologie vertegenwoordigd door Reuchim en Melaneluon. Daar de uitvoering van zulk een gedenkteeken even wel veel grootere uitgaven vereiscben zou dan de aan vankelijk geraamde som zal de geniale kunstenaar een tweede meer eenvoudig ontwerp vervaardigen. Even wel hoopt men dat door bijdragen uil landen die lot hiertoe nog weinig voor deze zaak deden de daar- stelling van het grooler project verwezenlijkt zal kun nen worden. Naar men verneemt heeft zich dezer dagen een persoon hij een mngazijnhouder in horologiën te Am sterdam vervoegd voorgevende een kashouder van gouden en zilveren werken te Veendam Ie zijn. Na ver schillende horologiën te hebben gekozen verzocht hij daarvan een factuur op te maken die hij later met de gekochte uurwerken zou komen afhalen. iNadat iiij ver trokken was vermiste men een gouden horologie van groote waarde. Gelijk ligt te begrijpen valt is de ge waande koopman niet teruggekeerd. Men meldt uit Steenwijk van 9 dezer. Heden vervoegde zich een onbekend persoon met een paard hetwelk eene waaide had van ten minste/1309 bij den koopman Jan de Wil die dadelijk bespeurde dat het een gestolen paard was aan den verkooper 50 bood, voor welken prijs hij hel dan ook dadelijk gunde. Naar eene herberg gegaan zijnde waar de beialing zoude geschieden zeide de Wit: ik zal u overmorgen op Dievcrmarkl betalen waarop de verkooper zich dade lijk verwijderde het paard alhier achterlaten Je het welk wel spoedig door den bestolen eigenaar zal gere clameerd worden. Van den 31 Julij jl. tol en met den 6 dezer zijn 25 runderen in de provincie Friesland aan de besmette lijke longziekte gestorven en 10 door die ziekte aange taste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt terwijl nog volgens later bekomen berigt in de laatst vo rige week 1 rund is afgemaakt bedragende daardoor hel lo.aal der gevallen sedert deu 1 Januarij dezes jaars 3409. ni'ITSCHrANl) Keulen 10 Julij. Op de kermis in een Hongaarsch dorp zag men onlangs een bedelaar, die een negen of tienjarig meisje hij zich had dat aalmoezen vroeg. Plotseling snelde eene vrouw naar dat meisje too in hetwelk zij haar kind dat haar vier jaar geleden ont stolen was, herkende. Maar hoe groot was de schrik der moeder toen jzij ontwaarde dat de onverlaat het

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1