de Boei- inleggel den hce V avond i uur dei beer do den. G gevalle woon 1 deed di van de door d hope. gerucl wondt geplci gemei wraal en vc voorb Israel daan \33 wisse ïgei Zeke midc daar van doel in d staj mei scli her der pas hel g« leii gei is toi ec Iri m lit 1/ n ncve is zondag jl. cene boot met een dcrtiglal passa giers door cene aankomende stoomboot aangevaren met dat ongelukkig gevolg dat de boot kantelde en zonk. liet aantal slagtoffers is aanzienlijk. Maandag ochtend waren reeds 14 lijken opgevischt men ging nog steeds voort met bet zoeken naar de vermisten die zoo bet sclnjnt nog 5 in getal zijn. Uit St Goar wordt bet volgend ijzingwekkend en aandoenlijk voorval gemeld: Eene vrouw uit den beschaafden stand door de ruw heid van baren aan den drank verslaafden echtgenoot tot vertwijfeling ge- bragl stortte zich mei baar eenig kind een meisje van negen jaren hetwelk zij aan baar lijf had vast gebonden tegenover de Lurley in den Hhijn maar w erd gelukkig door haar kleed een lijd lang boven water gehouden. Op hel geschreeuw van bel kind ijlde een arbeider met een stans voorzien toe die, in weerwil van het herhaald gejammer der moeder O laat mij begaan laat mij begaan door de kleine gegrepen w erdwaarna bet gelukte de beide slagtoffers op den oever te slepen. r B ilï K li IJ K. Hel hof van assises van de Ain heeft in zijne zitting van 29 .lulij zekeren Joseph Biliov Ier dood ver oordeeld die den 29 Mei II. zijnen 62jarigen vaderon- der verschrikkelijke omstandigheden vermoord had Terwijl deze laatste met het rooijen van aardappelen bezig was zag hij zijnen zoon van eenhooivoik en een bijl voorzien op hem afkomen en hoorde zich door hem toeroepen Ik wil u vermoorden, i Bijna in het zelfde oogenblik stak de zoon met den hooivork naar hem maar de vader wendde dien af. Toen wierp de booswicht de hooivork wegen bragt den ongelukkige niet minder dan 16 houwen met de bijl toe zes van welke den dood ten gevolge moesten hebben. Demoor denaar gi.ig vcrvölgensop de vlugt maar werd w eldra gegrepen en aande justitie overgeleverd. De vader leefde nog even lang genoeg om zijne verklaring w egens het gebeurde af te leggen. Mej. Eveillard heeft van den Turkschen gezant te Parijs de kennisgeviug ontvangen, dat de sultan haar een jaargeld beeft toegelegd. Men meldt nog dal de Turksche bevelhebber, die, ondereen niets beduidend voorwendsel geweigerd had, hij de jongste gebeurte nissen te Dsehidda de noodige maatregelen te nemen ten behoeve van de Christelijke bevolking., door de porie van zijn post onizet is. De beroemde Sardinische ingenieur Borelli heeft zijn telcgrafischen toestel dal de telegrafische corres- pondentiezal maken tol wat die zijn moet, naar Parijs ovcrgebragl. Men zal zich nu niet meer vrolijk maken over de vrouw die bij het ontvangen eener depêche van haren zoon er met geweld op aandrong diens eigen schriflen niet dat van eencn beambte te lezen. De telegraaf zal gedrukt en geschreven schrift zonder on derscheid copiören. Het stelsel berust op den invloed welken de elcctriciteit op het metaal uitoefent. De de pêches zullen derhalve op metaliek papier moeten wor den geschreven. Onder het toestel gebragl werkt de clectriciteit op de metaalachtige zelfstandigheid en het insgelijks geprepareerde papier op het naaste station het welk een zekere kleur heeft zal deze ten gevolge van den chemischen invloed der clectriciteitveran deren. Aangezien de inkt geen geleider is vormen de beschreven gedeelten geïsoleerde plaatsen en bescher men zij het papier op het andere slation voor den che mischen invloed der clectriciteit en hel zal in zoo verre hel metallieke papier beschreven is zijne kleur onveranderd behouden en bijgevolg een afdruk van het origineel geven. Iemand die eenige proeven met dit toestel bijwoonde schreef op verguld papier (gelijk aan dat waarvan men zicb bij bel inw ikkelen van bonbons bedient) met gewone inkt de woorden Vive la Hon- grie en in een oogenblik las bij op de gele strooken in den anderen hoek der kamer waar bet toestel stond deze woorden getrouw gecopieerd. Hel gele papier werd op de niet beschreven plaatsen blaauw en liet schrift stond er alzoo met gele letters op. De manipulatie is buitengewoon snel en abuizen zijn niet mogelijk. Ook beeft de atmospheer gecu invloed op dit instrument. (1 11 O O T-B BITT1NNIZS Londen 6 Augustus. Het schijnt zeker dat de te Londen gevestigde Israëliten voornemens zijn hunne erkentelijkheid aan lord J. Bussell voor zijne wel ge slaagde pogingen om den toegang tot het parlement voor belijders dier godsdienst open te stellen door een prachtig geschenk aan lady Busselt aan den dag te leg gen hetwelk ineen boudoir bestaan zaluit eone ta fel en vier stoelen in massief zilver zamengesteld. H. M. en de prins gemaal hebben Osborne eer gisteren middag ten twaalf ure verlaten, om den keizer der Franscben te Cherburg een bezoek te gaan bren gen. Het koningsjagt Victoria and Albertdoor het schip Itoi/al Alberl vergezeld is ten zes ure de haven van Cherburg binncngeloopen nagenoeg gelijktijdig met de aankomst van den keizer en de keizerin der Franscben aldaar. De gehecle Franscbe vloot en de forten hebben de koningin begroet aan welke de keizer der Franscben ten acht ure een bezoek is gaan afleggen. Feu groot aantal Fngelsche schepenen jaglen is Ie Cherburg gearriveerd. H. M. en prins Alberl keerden vrijdagnamiddag ten 5 ure aan boord van de Victoria and Alberlvan Cherburg te Osborne terug. Het te Spilbead liggend eskader en bet admiraalschip in de haven van Ports mouth losten eereschoten. -De regering heeft eene depêche uit Calcutta van 2 dezerontvangen dieberiglen uit Madras van 10 Jnlij en uit Hong Kong van 23 Junij behelst. Den 1 Julij stondende Indische muitelingen te Jeypoorc en de troe pen van den generaa I Boberts op 34 mijlen van daar. De expeditie der verbondenen te Peï ho had Tiensin den 4 Junij bereikt zonder ecnigen wederstand te ontmoeten. JONGSTE TIJDINGEN'. Londen 9 Augustus. KofTij vast. Thee Ord. Congo 103/» p- Suiker zeer vast Rijst stil Granen Tarwe eenige sbilligs lager gedaan Carsl en Haver onveranderd. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd -. 605 Run deren 98,100 Schapen en 382 Kalveren, over het geheel was de stemming zeer slap en werden merke lijk lagere prijzen besteed. Be behandeling van den mestvaalt te Grignon. Niet verre van Parijs verwijderd bevindt zich te Grignon eene landbouwschool met modelhoeve welke sedert jaren reeds bestaat en eene aanzienlijke ont wikkeling erlangd heeft. De wijze waarop de mest vaalt is ingcrigtheeft dikwerf de aandacht getrokken, vooral van buitenlanders. Zij is dan ook zeer ver schillende van de meest gebruikelijke manier gelijk uil onderstaande beschrijving hlijktwelke aan den Moniteur des Cornices ontleend werd en daar beschreven werd door den heer L, C Cailtalonder-dirceteur aan de keizerlijke school. De mestvaalt bestaal uit verschillende mesthoopen welke ieder afzonderlijk, op waterdigle van het mid den naar den omtrek flaauw hellende, vloeren worden aangelegd. Deze vloeren zijn 29 Ned. el lang bij eene breedte van 6 ellen. De aalte die van eiken mesthoop wegvloeit, wordt opgevangen in goten en komt van daar in eenen aal- lebak, die tusschen iederen mesthoop zich bevindt. Een man is uitsluitend met de behandeling van de mestvaalt belast en verkrijgt behalve zijn gewoon dagloon, nog ongeveer ƒ2,35 voor iederen mesthoop zoo deze naar behooren wordt daargcsleld. lederen morgen wordt de mest van de koegen en paarden door middel van kruiwagens, anngebragl op de mesthoopen gebragl en daar vermengd. Bij den aanleg worden eerst de zijdclingsclie kanten in de gehecle lengte en aan hel eene einde aangelegd en zoo de vaalt langzamerhand naar het midden gevuld. Doch hel andere einde wordt steeds lager gehouden, om de mest or gemakkelijker op te brengen. De kan ten worden gelegd met den mestdie het meeste stroo bevat, en daartoe wordt voornamelijk de koemes! ge bezigd, omdat deze liet langste stroo heeft, en ook het best geschikt is om aan de lucht blootgesteld te zijn. Deze mest wordt met eene mestvork in elkander gerold en dan aan de buitenzijde gelegd. Bij den aanleg van den mesthoop wordt er zorg ge dragen dat de kanten steeds hooger zijn dan het mid dengedeelte. De mest van de schapen en de varkens wordt inden winter om de drie weken en in den zomer slechts om de zes weken naar den hoop gebragt. Ilij wordt alsdan zooveel mogelijk over den mesthoop verdeeld en met den mest van de runderen en paarden vermengd. Voorts komt hier nog bij. iedere maand of om de drie weken, al de mest, welke de inrigling verder op levert. Daarbij komt in den winter vooral veel kool zandslroo, datin de nabijheid der gebouwen uitgespreid wordt en doorde voertuigen ofdoor hel vee gekneusd en vertreden wordt. Eindelijk worden nog op den mesthoop gebragt de uitwerpselen van de menschen en van bet pluimvee. Gedurende bet daarslnllcn van den mesthoop wordt deze herbaalde malen met de opgevangene aalte be vochtigd. Dit geschiedt met eene eenvoudige houten pomp en de aalte wordt door middel van goten overal op den mesthoop verdeeld. Bij warm weder in den zomer wordt dat gieten alle Sof 19 dagen herhaald, en, zoo er in de vergaderbakken der mestvaalten geene voldoende aalte wordt opgevangen dan gebruikt men daartoe die welke direct van de beesten in de verga derhakken zich bevindt. Door dit begieten wordt gedurende de zomermaanden een te sterk uildroogen beletde gisting bevorderd, en de hoedanigheid van den mest over den gehoelen hoop meer eenvormig gemaakt. Wanneer de mesthoop eene boogie van 2,5 Ned el bereikt heeft dan wordt hij vierkant opgezet, en de opengelatene schuinsche helling mede aangevuld. Heeft nu de hoop overal de hoogte van 2,5 el bereikt, dan wordt daarover eene laag gronds van 5 lol 6 Ned. dm. gelegd, namelijk om de anunotiiakdeelen terug te houden en het uildroogen in den zomer te voorkomen. In den winter wordt te Grignon in minder dan 3 weken een zoodanige mesthoop voleind, omdat dan het vee dat den meestcn mest aanbrengt op stal blijft zoo als de koeijen en de varkens. In den zomer daar entegen worden daartoe (i weken en soms 2 maanden vereischt. Gemiddeld verkrijgt men iedere 3 weken eencn mesthoop. Na verloop van ecnigen lijd, als gevolg van de gis ting zakt de hoop lot op 2 Ncd. ellen. Daar nu ieder mesthoop 29 Ned. ellen lang en 6 Ned ellen breed is, levert ieder 240 kub. ellen mest op. Iedere zoodanige el weegt 775 tot 800 Ned, ponden, te zamen voor iederen hoop 102,000 N. p.of voor het gehecle jaar, van al de mesthoopen te zamen 2,688,700 N. pd. Ofschoon nu deze hoe zeelheid belangrijk mag ge noemd worden zoo is zij echter niet voldoende, om de behoeften van de kuituur, met eene stijgende mest- kracht te voldoen, en worden er jaarlijks nog vele hulpmeststoffen van elders aangekocht. Landb. Cour, zmnikzee, 7 Augustus. Uitgezeild Elisabeth, kapt, li. More, naar Middlesbro, 8 dito. BinnengekomiVi Sine Nomine, kapt. L. Verheul, van New-Gnsil Frances, kapt. W. Rerley, van New-Castle n. RotD'r.l. en Vrouw Clara, kapt.J. K, Staal, van Cardiffn. Dnnlr, Brouwershaven 6 Augustus. Binnengekom u Commissaris de» Koning,s van de' llebn, kapt. A. Hm,, genslcaten van 11 at a v ia, Joan kapt. C. Laseur ;i I'adang Oram, kapt. J. Manson, van Akyah alle dri, tiaar Rotterdam Catharine lloland kapt. J. Williams Kalékapt F. Bully beiden van Liverpool naar Dord recht 7 dito. John's, kapt. G. Lodge, van New Caslle naar BotterdamMaasstroom, kapt. F. Mcllema van Rollerd am naar Batavia 9 dito. AntoinetteJ. M de Winter, van Batavia, Atlantic, "tapt. Marcicl van New-York Ahnable Bose kapt. Guegan van Camilla alle drie naar Botterdam. 7 dito. Filet zei I d a st. bt. Slail Dordrechtkapt. J. II. Sluit van Dordrecht naar Londen Laura kapt. Williams van Botterdam naar New-York. VËHVOËIHIIÜÜËLËN DER STOOMBOOT AFVAART -34 stad zierikzkfc. Van Rotterdam: ure. Doudertk&g 12, 'smovg. 6% nte Vrijdag Van Zieritcxee: Woensdag 11, 'smidd. 2 Vrijdag 13, 's morg. 3 Zaturdag 14, 4'., dienst tussclicn Middelburg: en Rotterdam. 1.3, 15, 9V4 9% Va Woensdag Donderdag "Vrijdag Zaturdag Middelburg 11, 's morg. '5J/3ure« 12, 6 13, 0 14, G Van Rotterdam Woensdag II, Donderdag 12, Vrijdag 13, Zaturdag 14, 10'^ure 10% 10'V4 De diligence zal ran Zierikzec 1 ll.l uur na de afvaart der stoomboot vun It itterdam naar Mi l-lelburg en van Middelburg naai Rotterdam gel.ijk met de afvaart der stoomboot rijden. Van Vlissi:gen Des maandags, woensdags en vrijdags, 's morgens tcu 8 ure. Van Rotterdam: Des dingsdags, donderdags t zaturdags, '-s morgensten 9'/s ure BEURS, MAltRTBËMGTKK ENZ. JPEIJEEZü" ^5-72-SFfeCrittM TS A-2SJSXERDAM den 9 Augustus 1858 Nederland Werkelijke scfiuW J'Gpei dito dito 3 Amortis. syndic. Werkelijke schuld 4 Rusland. bij Mope 1798 IR 16 5 dito 1828' 1S29 5 bij Stieglitz. 5. leen. 5 dito G. leen 1855. 3 'fóij Hope 4 'bij Streeli'ts. 4 dito Cert, van ass. 6 Poolsche schatkist!), oblig. 4 Oostenrijk. Metallicken 6 Nationale 5 rente Amsterdam u Weenerban-k bij Goll. .1 9 dito 4 Metaflieken 2 1 a Buitenlandse!) 3 Binnenlandse!) 3 Buitenlandsch I x\ Cert, van coupons Buitenland sell V85'3 ft dito 1856 3 Aand. Russ. Spoorweg a/236 (volge'four.) "5 ROTTERDAM 9 Augustus. TARWD. Zeeuws. Vlaams, ten Overm. 40 cents lager met trage kooperspuike f5,30 a f9,80, mindere f8,50 a f 9 20. Van nieuwe dito waren enkele partijtjes aangevoerd, die van f8 tot f9,25 koopers vonden. ROGGE. Zeeuws. Vlaams en Overm. 30 cent lager, f 6,25 a f7,20. Nieuwe dito, enkele klussen f 6,50 a f 7,25. GERST. Nieuwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. winter f 4.50 a 'F 5.80 dito zomer f4,25 a F 4,60. HAVER. Zeeuw, en Inl. Korte f 4,80 a f 5,90 dito Lange 'f 3.G0 a f 5,20. ERWTEN. Zeeuws. Groene f 10 af 11. PAARDEN- BÓONEN F 8,75 a f 9.30. panje. Portugal, 64% 77% 93 V8 99 106% 103% 98% 1023/B 87% 87 V, 67% 823 75 6 3/4 875/,„ 38 445'I8 38>3/„ 27"/,, •V„ 17 4e'/„ 247 ADYE1MTIEN Bevallen van een' Zoon T. G. LOCKER MOOLENBURGII. - Bolle. Zonnesiaire 8 Augustus 1858. Bevallen van cene DochterVrouwe M. 8. be CRANE - van VRUBERGUE. Ziehikzee, 9 Augustus 1858. Bevallen van eene Dochter, J. II. MES Tachi. 7.1ek1kzee 9 Augustus 1858. Eenige en algemeene kennisgeving J Overleden te Ziektezee 6 Augustus 185S, in den ouderdom van 18 jaar, ROBBERT GABEL KRVIEHINS, eenige Zoon van Mr. J. J. EHMER1NS. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen Broeder den Heer F. A. van ZANDIIK, beluigen wij langs dezen weg onzen Iiartelijkcn dank. Namens mijne Zusters C«- van ZAND1JK. NB De AFFAIKE in Wijnen cn Sterke Dranken wordt door mijnen Neef den Heer C. J. van ZANDIIK voortgezet, die zich beleefdelijk in de gunst van zijne Stad- en Land- genooten aanbeveelt. Ter Slads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 2