I MZEESCE COURANT. Woensdag I! Augustus. N.° 64. 18 Woensdag en Zaturdag. BIÏSTIM MlMSTItATIEN EN 82J',« 'fi'/s 38 /it 38V4 27 46 ■16 247 Q O A B ONNEMENT S-PR IJS ;r drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. der Advert, daagste vorenvoor 1 1 ure'&niorgens. VERSCHIJNT PRIJS DER ARVER'I 7L/V7 JEN Gewone 15 cents de regel. Geboorteflu we lij lis- en Doodberiglcn van 1-fi regels a f 1 behalve liet Zegelreg l BEKENDMAKING. liuKGEMEESTF.it en Wktiioudeks van Zierikzecher- ■nercn de houders van Muntbiljetten uitgegeven krach- pns de wellen van 18 December I845en l7Seplember R8'i9 in hun belang dal zij die nog tot den 31 De- jeniber dezes juars 11 aar ook niet langer bij de Neder- landsche bank en 's Rijks Itelaalmeeslers ter inwisse ling zullen kunnen aanbieden en z,ulks ter i oorkoining van geldelijke scbade die do bezitters van muntbil jetten der jaren 1845 en 1849 zouden lijden indien oor hen van de lot 31 December 1858 nog bestaande legcnbeid ter inwisseling dier biljetten geen gebruik lerd gemaakt. Zicrikzee 9 Junij 1858. [i. C. CAUVoorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. IIfrgemeeSter en Wethouders van 7ierikzeebrengen >r kennis van belanghebbende ingezetenen dat lot luimeesters over het opgeslagen hooi tol voorkoming an brand door broeijing voor dit jaar in deze ge- neenle zijn benoemd, de hoeren: JOH. GERADÏS, C. L. KLOEK i). van der MAAS, Jz.cn C. van den ROLT, net uitnoodiging aan een ieder, die in eenig gebouw, tooi of veldgewassen opslaat deze Keurmeesters toowel als aan ISrand- en brandspuitmeesters den vrijen «'gang tot die bergplaatsen te verleenen ingevolge rt 21 der verordening lot voorkoming en blussching -Rail brand in deze gemeente. Zierikzee4 Augustus 1S58. li. C. CAU Voorzitter. •C. de JONGE Secretaris BINNENLAND Zierikzee, 9 Augustus. Naar men verneemt heeft ds. Creutzbergte Ooslerland voor liet beroep naar Ciessen en Rijswijk bedankt. beroepen bij de Herv. gemeente te Poortvliet cl. Zierikzee) ds. J. J. Knap pred. te Vlissingen. Men schrijft uit Wiesbaden van 3 dezer dat 7.. M. de koning den vorigen avond een concert door denbeer W'ienmuuis/ii gegeven had bijgewoond. Z M. tenoemde den virtuoos ten blijk van bijzondere tevre denheid tot officier der orde van de Eikenkroon. LI. dingsdag gebruikte 7,. M. met hoogstdcszelfs gevolg het middagmaal te iiiborich bij den hertog van Nassau. Z. M. de koning heeft, naar men uit Arnhem meldthel verzoek om gratie voorde vier Malcijers door hel hof van Gelderland veroordeeld lol tuchthuis straf, de serang Sitlin voor den tijd van tien, de drie anderen voor den tijd van acht jaren, gewezen van de pand. Dien ten gevolge zullen zij hinncn weinige 'lagen van Arnhem naar Leeuwarden worden ovcr- gebragl. Men verzekert, dat de geruchten, in builen- landsche dagbladen verspreid en door sommige binnen landsche bladen overgenomen betrekkelijk het voor nemen des konings om afstand te doen van den troon, om herwaarts niet terug te koeren, enz., ten cenenmale ongegrond en uit de lucht gegrepen zijn. De koning wordt omstreeks den'20 dezer te 's Gravenhagc terug verwacht. Men verzekert dal door de regering bij de aan bieding der Slaalsbegiooting voor 185!)cene vrij aan zienlijke som voor liet hoofdstuk van binnenland.-che zaken zal worden aangevraagd voor de uil te voeren werken aan 's lands gebouwen hetzij lot herstel van de beslaande hetzij tot den aanleg ia» nieuwe. Er zijn verschillende geruchten in omloop nopens de plannen die daartoe reeds ontworpen zijn en die tevens de strekking zouden hebben te voorzien in de behoeftcaan meerdere localiteitwelke sedert lang door verschillen de hoogc collcgicn alhier wordt gevoeld. De minister van marine heeft Ier kennis van belanghebbenden gebragl dat de in do nabijheid der Schouwenbank geplaatste roodc atikcrboeivormige ton is opgenomen en in de plaats daarvan is gelegd een ijzeren klokbakenschip voorzien van cenen mast waaraan een langs- en dwarsschccpsio-pcnd raam werk is verbonden. Aan den (op van den mast zijn verder twee zich regthoekig kruisende schermen van eliplischen vorm aangebragtdie zwart geschilderd zijn ,- en waartusschen zich cene zware klok bevindt, welker helklinkend geluid tot waarschuwing dient bij nacht of mistig weder, liet geheel verheft zich ruim zeven Nedei landsche ellen boven den waterspiegel en kan, bij beider weder op circa 2 Duilsche mijlen gezien worden. Van dit bakenvoorwerp dat ge plaatst is op 51 gr. 47 min. Nlt. en 3 gr. 27 min. lengte Oost van Greenwich, en in de diepte van 26 Nederlandscbe ellen bij gewoon laag water peilt men volgens liet miswijzend kompas den draailichtloren van Schouwen Z. O., den lichttoren van West-Kapelle Z. ten W. W. Uit Rotterdam schrijft men van 7 dezer. In de Zwanensleeg alhier stond heden middag de gewezen brugwachter I!. zich in zijn aldaar gelegen woning te scheren, en had in die bedrijven cenen lioogloopondcn twist met zijne huisgenoolen ten gevolge waarvan hij cene zijner dochters met het scheermes eene belangrijke wonde in den rug loebragt. De dader is door de po- licie in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de dochter na voorloopig door den beerchirurgijn Vricns verbonden te zijn, naar het nieuwe ziekenhuis is vervoerd. Dezer dagen zal van Rotterdam naar de Kaapdo Goede Hoop vertrekken de Hcnrielteaan boord van welken bodem I I 2 kinderen benevens eenige volwas senen le zamen 160 a 170 passagierszich hebben ingescheept om zich ten koste van de bekende com missie naar /uid-Afrika te begeven. De Sardinische regering verlangt bekend te worden gemaakt met de regtbebbenden bier te lande op de na - latenschap van zekeren graaf de Gazzerageboren le AmsterJam, en te Turijn in bel laatst van het vorige jaar overleden. Aan liet departement van justitie kun nen de mededcelingen te dien aanzien worden 'gerigt. Naar men verneemt zou bel aan den voor eenige dagen te Rurniereiid uit de gevangenis ontvluglen Al. Colien gelukt zijn met een Engelsch vaartuig bet Nieuwediep heimelijk te verlaten. Alen vermoedt dal bij aldaar verborgen is gehouden totdat zich eene gunstige gelegenheid opdeed om te ontsnappen. In de laatste 8 maandan zijn le Genemuiden een stadje dal eene bevolking van ongeveer 2000 zie len beeft 882 personen door de kinderziekte aangetast. Op aanstaande vrijdag zal le Harderwijk de stad verlicht worden volgens de nieuwe geoclroijeerde gaz- bereiding, door harslolic, te welker gelegenheid in de concertzaal aldaar de feeslgcnoolen zullen bijeenkomen In den nacht van maandag op dingsdag jl. zijn iu de te Ommen, prov. Overijssel, omliggende veenen onderscheiden akkers met boekweit bevroren. Of schoon deze oogst de vijf laatste jaren groote voordee- len beeft opgeleverd is echter dit jaar zoowel door het verbranden der veengronden alsmede van eene menigte boekweilakkeren thans door het bevriezen derzelve aan menig landman groote scbade loege- bragl. Dat men in de provincie Vriesland op bot gebied der werktuigkunde niet stilstaat blijkt uit den dezer dagen door den heer 8 W. Jansen horlogiemakcr le Franeker uilgevonden regulateur van eene geheel nieuwe constructie, waardoor in den gang van pen dules slag- en speelwerken eene belangrijke verbete ring zal kunnen worden aangebragt. Dit schijnbaar nietige doen zeer kunstig uitgedachte werktuig dat zonder bezwaar en met betrekkelijk geringe kosten op genoemde uurwerken kauworden toegepastbeheerscht volkomen derzelver gang, zoo zelfs dat bij eene proef met een vijfmaal verdubbeld gawigtwaardoor bij ge wone uurwerken eene versnelling van 4(1 tol 1 CO slagen per minuut veroorzaakt zou worden, met de toepassing van bet werktuig gcene de minste versnelling weid waargenomen. LJil Groningen schrijft men van 5 dezer. Dings dag II. is alhier overleden Chrisliann Maandag, in den wandel genoemd de -Zwarte Maandag, in 1787 gebo ren op Macasser, vermoedelijk uit eene slavin, althans zijne ouders zijn aliijd zoowel voor Maandag alsanderen onbekend gebleven van daar ook dat hij bij bet vol trekken van zijn huwelijk niet bij magie was aan de formaliteiten der wet te kunnen voldoen en hem hij koninklijk besluit is vergund om zonder eci.igc acte van geboorte, als anderzins, van zijnen kant een bu welijk te mogen aangaan. Van zijne komst alhier lot aan zijnen dood, was bij altijd bet voorwerp van nieuws gierigheid. Als lijfeigene van de heeren gebroeders en tweelingen J. en P. S. Smit is Maandag alhier uil bet v erre Oosten door genoemde heeren medege- bragtdie ook aliijd livfdi-lijk voor zijn onderhoud hebben gezorgd, terwijl vermoedelijk de familie van die heeren nog steeds tol aan zijnen dood aan Maandag cene wckclijksclic bijdrage verschafte. In zijne kinderjaren als een (leiden de afgoden die nende, hebben bovenbedoelde heeren bemin de Chris telijke waarheden met alle zorg doen onderwijzen en is Maandag dan ook na afgelegde be'ijdenis in eene plegiige vooriniiidag-Godsdieusl-oefening op den 23slcn Augustus 1822 in de Nieuwe Kerk alhier dooi den wel eerw. beer Jacob Casper Metzlur toen Ier lijd emeritus predikant van Aduard gedoopt. Deze beer, expresselijk daartoe verzocht bad negen jaren voor de geboorte van Maandag ais predikant in bet verre Ooslen het Evangelie onderdellcidcnen verkondigd en menig neger tot bet Christendom overgebragt. ISij be doelden doop ontv ing Maandag den voornaam van Chris- liaan. Vele ingezetenen alhier zullen zich deze pleglig- lieiil nog wel herinneren. Hij was inden (laalslen lijd lot aan zijnen dood toe oppasser, en men zag hem nog kort voor zijn verscheiden bij de straat wankelen steunende op oenen slok weinige oogenblikken voer zijnen doril zijn einde voelende naderen, maakte hij dit aan zijne vrouw bekend en blies dan ook gerust en kalm den laatslcu adem uit. Men meldt uit Maastricht van 6 dezer Naar men verneemt is beden nacht ten tweede male door eene even snoude als behendige hand een der ijzeren buizen, lot de stads gazvcrlichting aangelegd doorboord ge worden en daarna met een lak, gelijk de kleur van het ijzer bedekt. Eene algemeonc verontwaardiging be zielt de ingezetenen over deze verachtelijke daad en hoopt men dat beider policie thans gelukken mag, de daders van dit schandelijk feit op le sporen. BUITENLAND. B E L 3 X E Maandag jl. heeft in de gemeente Lcnnick St. Martin een vroeselijk voorval plaats gehad. Een gen darme ten elf ure i ii de kazerne lerugkeerende, wierp zich op den brigadier, die gelukkig de bajonetsteken, welke de razende hem trachtte toe le brengen af weerde vervolgens vernieuwde de gendarme zijn aan - val op de vrouw van een zijner kameraden die echter ontzei werd. Men maakte zich van den gendarme meester en bragt hem in de policiezaalwelke bij in brand stak waarna bij zich zelveti door een pistool schot van bet leven beroofde. De dood volgde on- middelijk de brand verspreidde zich met schrikba rende snelheid. Ten gevolge van buitengewone krachts inspanning werd men bet vuur meester. Do schuren en voorraadmaga/ijncn zijn geheel vernield bet hoofdgebouw is echter groolendeels onbeschadigd ge bleven. De bedrijver van deze misdaden beeft al vorens zicii le dooden een testament geschreven waarbij hij in drie regels zijne moedor tot erfgenaam benoemde van al wal hij bezat. Het is bekend dat deze mandie op zoo betreurenswaardige wijze zijn levensloop geöindigd beeft, aan zijne moeder alles zond wal hem van zijne bezoldiging overbleef. DUITSCHDAND Keulen 5 Augustus Iu de kantons Glarus, Sl. GallenGraauwbunderland en Tburgauis door bet wassen van liet water der rivieren, ten gevolge der gevallen zware regens groote schade aangerigl. Ook in Saksen zijn door zware overslroomingen groote onheilen aangerigl. De l'leisze en de Ulster zijn ruim vier ellen boven den gewonen stand opge zwollen en hebben de laag liggende landen als in eene zee herschapen. De gelieele benedenstad van Glau- chau slaat onder water en vele buizen aldaar zijn met hunne bewoners, door den vloed verzwolgen. Die welke nog gered hebben kunnen worden moesten zelfs bel noodwrndigslc achlerlalen. Twee bruggen zijn door den vloed medegesleep!. liet bestuur der maatschappij van landbouw tc Herlijn heeft bekend gemaakt dal reeds in vroegerejaren bij schaarschte van veevoeder met goed gev olg is ge bruik gemaakt van bel looi van verschillende bootn- soor'en. In Silezic, waar reeds gedurende eenigen lijd gebrek aan voeder beslaat, gebruikt men lol dal einde, behalve gedroogde bladeren stengels van in bet wild groeijende kruiden en voornamelijk stengels van frambozen. Voor de haven van Nijon aan het meer van Gc-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1