W.° 63. Zaturdag 1 Augustus. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ÏN Notificatie. NIEUWSTIJDINGEN ZIEBKZEHSGHE COURANT. abonnement s-pbi j s Per tlrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagt.te voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. Pit US DEB ADVERT ENT !EN Gewone 15 cents deregel» GeboorteHuwelijks- e Doodberiijtev vmi 1 -6 regels a f 1 behalve het Zcgelr De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland. Gclot op de Koninklijke bcsiuiton van den 28 Junij jl, Staatsblad no. 54 en 5houdende nadere bepa lingen omtrent het voeren van seinlichten door schepen in zee en op 's Bijks binnenwateren zijnde die besluilcn van den navolgenden inhoud Wij WILLEM 111bij de Gratie Gods, Koning der Nederlanden Prins van Oranje Nassau Groot- Hertog van Luxemburg enz., enz., enz. Gezien het gemeenschappelijk rapport van Onze Ministers van Marine van den 2(lstcti Mei jongst leden no. 71 van llinnenlandschc Zaken, van den 3den Junij 1858 lilt. d 6de afdceling, van Builen- landsche '/.aken van den Aden Junij 1858 no. 3 en van Financiën van den löden Junij 1858 no. 98, J. U. It., houdende voorstel lot wijziging der bestaande bepalingen omlrenl hel voeren van seinlichten bij nachtdoor zee-, sloom- cn zeilschepen en het doen van seinen bij mis!, tot het vermijden van aanvaring Den Raad van State gehoord (advies van den 25sten Junij 1858 no. 3) Hebben goedgevonden cn verstaan Met ingar.g van den 1 October 1858, worden ingetrokken en buiten •werking .gesteld de Koninklijke besluiten van den 29 Januarij 1850 .(Staatsblad no. 3) en van den 17 Maart 1,853 (Staatsblad no. 14) en •op dat tijdstip vervangen door de navolgende bepalingen 'Stoomschep en. Allo flec-stoomscliepen stoomende, vertoonen van zons-ondergang >tot zon e-opgangde volgende lichten 1. Een helder wit licht aan den top van de foklcemast een groen licht aan de stuurboords-zijde een rood licht aan de bakboords-zijde. 2. Tiet licht aan den lop van de fokkeraast is zóó ingerigtdat het, bij donkere nachten, met heldere lucht, op eenen afstand van ten minste een en een vierde Duitsche mijl, zigtbaar is, en een •onveranderlijk en onafgebroken licht doet schijnen, over eenen boog van den horizon van twintig kompasstrekener. het is zóó bevestigd, dat het licht werpt over tien kompasstreken wederzijds van het schip te weten van regt vooruit tot twee streken achterlijker dan dwars aan elke zijde. 3. Het groene licht aan stuurboords-zijde en het roode licht aan bakboords-zijde zijn zóó ingerigt dat zij, bij donkere nachten met heldere lucht, op eenen afstand van ten minste een halve Duitsche mijl zigtbaar zijn; en een onveranderlijk en onafgebroken lielit doen schijnen over eenen boog van den horizon van tien kompasstreken en zij zijn zóó bevestigd dat zij licht werpen van regt vooruit tot twee streken achterlijker dan dwarsaan de stuurboords- en aan bakboords-zijde. 4. De lichten aan de zijden worden aan den binnenhoordkant voorzien van schermen zich ten minste ééne el verder dan het licht naar voren uitstrekkende, om te voorkomen, dat de lichten van de andere zijde kunnen gezien worden. 5. Stoomschepen, slechts zeilende,, voeren geen licht aan den top van de mast. Mislseinen. Alle zee-stoomschepen door raderen of schroeven voortgestuwd stoom op hebbende of onder stoom zijnde gebruiken, in alle gevallen van mist, als mistsein eene stoomfluit, geplaatst voor den schoor steen, niet. minder dan twee en een half el boven het dek. Met deze wordt ten minste eens in elke vijf minuten, gefloten geen stoom op hebbende gebruiken zij een misthoorn of eene klok zoo als voor zeilschepen is voorgeschreven. Zeilschepen 1. Alle zeé-zeilschepen, onder zeil zijnde óf gesleept wordende ver toonen van zons-ondergang tot zons-opgaDg een groen licht aan de stuurboordszijde en een rood licht aan de bakboordszijde van het schip. Deze lichten zijn zóó ingerigtdat zij bij donkere nachten met heldere luchtop een afstand van ten minste eene halve Duitsche mijl zigtbaar zijn en een onveranderlijk en onafgebroken licht doen schijnen, over eenen boog van den horizon van tien kompasstreken van regt vooruit tot twee streken achterlijker dan dwars aan de stuurboords- en aan de bakboords-zijde 2. De gekleurde lichten worden bevestigdwanneer het doenlijk ia die zóó te vertoonen en worden aan den binnenboordkant voorzien van schermen zich ten minste ééne el verder dan het licht naar voren uitstrekkende, om te voorkomen, dat de lichten van de andere zijde kunnen gezien wordm. 3. Als de gekleurde lichten niet bevestigd kunnen worden (zoo als op kleine schepen bij slecht weder)worden zijvan zons-onder gang tot zons-opgang, elk op de zijde van het. schip waar het be hoort, op het dek gereed gehouden tot oogenblikkelijke vertooniug; en worden zij bij het naderen van- of tot eenig schip of schepen op zoodanige wijze vertoond, dat zij het best gezien kunnen worden; zulks tijdig genoeg om aanvaring te ver-s ijden en zóódat liet groene licht niet van bakboordszijde, en het roode licht niet yan stuurboordszijde kan gezien worden. Mistsein en. Alle zee-zeilschepen, onder zeil zijnde, gebruiken in alle gevallen van mistwanneer zij over bakboord liggen een misthoorn en als zij over stuurboord liggen eene klok. Ten minste ééns in elke vijf minuten worden deze seinen gegeven. Zeilloodsvaartuiiren voeren alleen een wit licht van top en ver toonen om de vijftien minuten een schitterend licht. Zij doen de mistseinen als zee zeilschepen. Schepen ten anker. Alle zeeschepenop reedeu of in vaarwatersten anker liggende vertoonen vau zous-oudergang tot zons-opgang waar het best kan gezien worden maar niet hooger dan zeven el boven scheepsboord een wit licht in eene bollantaarn van twee palm middenlijn zóó in gerigt dat het rondsom een helder onveranderlijk en onafgebroken licht werptlangs geheel den horizon, op den afstand van ten minste een vierde Duitsche mijl. Onze Ministers van Marinevan Binnenlandsche Zaken van Buitenlandsche Zaken en van Financien zijn belast met de uitvoering van dit besluit t hetwelk met eene daarbij behoorende toelichting efl omtrent het gebruik der seinlichten, in bet Staatsblad zal worden geplaatst. liet Loo den 28 Junij 18J8. WILLEM. De Minister van Marine', J. S. LOTSIJ. Dc Minister van Binnenlandsche Zaken VAN TETS. De Minister van Buitenlandsche Zaken J. K. VAN GOLTSTKIN. De Minister van Finantien VAN BOSSE. Uitgegeven den 5 Jnlij 185$. De Directeur van het Kabinet des Konings, DE KOCK. Wij WILLEM III, bij de Gratie Gods. Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau Giool- Hertog van Luxemburg enz., enz., enz. Gezien hot gemeenschappelijk rapport van Onze Mi nisters van Marine van den 2l)sten Mei jongstleden no. 71 van Binnenlandsche Zaken, van den .iden Ju nij 1858 lilt. d (ideafdceling van Buitenlandsche Zaken vaiulen 4den Junij '858 no. 3 en van Fi nancien van den I9den daaraanvolgende, no. 98, J. U- R., houdende voorstel tot wijziging van art. 2 van helKoninklijk besluitvanO Decemberl815(Smms blad no. 68,': Den Raad van State geboord (advies van den 25slen Junij 1858 no. 3; Hebben goedgevonden cn verslaan Art. 1. Met ingang van den 1sten October 1858, wordt art. 2 van het Koninklijk besluit van 9 December 1845 (Staatsblad no. 61), gelezen als volgt Stoomvaartuitjen, geene z.eeschepen zijnde des nachts op de rivie ren en stroomeu varende voeren van zons-ondergang tot zons-opgang, twee helder lichtende lantaarns achterop eene met roode vóórop eene niet groene glazen geheschen aan de achterste en voorste mast of bij degenen, die slechts eene mast hebben, de roode lantaarn aan den vlaggestok achterop. Zeilcaartuiqengeene zeeschepen zijnde voeren als zij gesleept worden op de rivieren en stroomen vau zons-ondergang tot zons opgang, een helder lichtende lantaarn, met witte glazen aan den grooten top. Aldaar onder zeil zijnde en van zons-ondergang tot zons-opgang, een ander, hetzij stoom- hetzij zeilschip naderende, of daardoor'op- geloopen wordendevertoonen zij een helder wit lichtin zoodauigen stand dat het, door het geuaderd wordende of naderende schip kan gezien worden en'zulks tijdig genoeg, om het gevaar van aanvaren te voorkomen. Op reedeu of stroomen ten anker liggende voeren zeil vaartuig en, geene zeeschepen zijnde, van zons-ondergang tot zons-opgang aan den grooten top een helder witlicht. Zeeschepen heizij stoom, hetzij zeilschepen blijven op de reeden rivieren en binnenwateren van het Rijk, de lichten voeren bij ons be sluit van heden (Staatsblad no. 54) voorgeschreven. Art. 2. Aan de voorschriften op het voeren van seinlichten voor komende in het Koninklijk besluit van 12 November 1851, (Staatsblad no. 144), houdende bekrachtiging van bet Regiement van Policie voor de vaart op den Rijn tot aan zee, wordt door het tegenwoordig be sluit niet te kort gedaan. Onze ministers van Marine van Binnenlandsche Zaken, van Bui tenlandsche Zaken en van Financien, zijn belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. liet Loo den 28sten Junij 1858. WILLEM. De Minister van Marine J. S. LOTSIJ. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN 'IETS. De Minister van Buitenlandsche Zaken, J. K. VAN GOLTSTEIN. De Minister van Financien VAN BOSSE. Uitgegeven den 5 Julij 1858. De Directeur van het Kabinet des Koniugs DE KOCK. Heeft goedgevonden De aandacht der zeevarenden en schippers te vesti gen op vorengemelde besluiten welke in hun geheel, met debij hel eerst gemelde behoorende toelichtende aanwijzing zijn opgenomen in de Publicatie van den Commissaris des Konings van heden, welke alom in deze provincie is aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. Middelburg den 21 Julij 1858. De Commissaris des Konings voornoemd S. VAN HKEMsTKA. BEKENDMAKING. B CRGEMEiiSTEii en \V iïthoodkrs van 'tierikzee, brengen ter kennis van belanghebbende ingezetenen dat lot Keurmeesters over het opgeslagen hooi lot voorkoming van brand door broeijing voor dit jaar in deze ge nicente zijn benoemd de hecren JOH. GERADTS C. L. KLOEK l>. van deii MAAS,Jz.cn C. van den BOUT, met uitiioodiging aan een ieder, die in eenig gebouw, hooi of veldgewassen opslaat deze Keurmeesters zoowel als aan Brand- en Brandspuitmeesters den vrijen toegang tot die bergplaatsen te verleenen ingevolge art 2| der verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zicrikzee4 Augustus 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris BINNENLAND MinnEr.euRG3 Augustus. Eergisteren word de (en- toonstelling van voorwerpen van nijverheid alhier op eene plogtige-wijze geopend. In de vergaderzaal der provinciale staten daartoe door de welwillendheid van den heer commissaris des konings afgestaan ver gaderden ten 12 nr.- de leden van het departement Mid delburg der Maatschappij tot bevordering van .Vijver- beid dc inzenders do Commissaris dos Konings en het collegie van gedeputeerde staten terwijl ook ver tegenwoordigd waren liet gemeentebestuur vau Mirt. delburg, de subcommissie voor Je tentoonstelling uit 's Hertogenbosch de maatschappij van landbouw de vereeniging voor tuinbouw de kamer van koon handelde direction der zeeuwsche stoomhuotdioiisleii, alsmede andere genoodigilen die aan de lol sland- brenging of opluistering der tentoonstelling belang rijke diensten hebben bewezen. De lieer mr. G. A. Fokker, als voorzitter van hel departement der Maal- schappij tol bevordering van nijverheid door ile com missie voor de tentoonstelling uitgenoodigd, hield eene hij die gelegenheid passende toespraakwaarin hij een kort overzigl gaf van de' geschiedenis dernijver- heidstenloonstellingen het belang daarvan in hel al gemeen schelste en mei kracht deed uitkomen hel nut, dat in het hijzonder deze tentoonstelling welke hij met regt uitmuntend geslaagd noemde, kan opleveren. Hij rigtte in het bijzonder het woord lol de inzenders wicn hij hulde bragt voor hunne ruime bijdragen, tot do leden van het departement de commissarissen van orde, tot de genoodigde collegien en personen elk in het hijzonder en vooral tot de commissie voor do rege ling, welke hij dank zegde >0or den onvermoeiden ijver, vele zorgen en opofferingen, waarop hij die commissie uitnoodigdc de aanwezigen in de lokalen voor te gaan en rond te leiden. He! nu volgend bezoek der verschillende zalen kon natuurlijk geenszins voldoendezijn om alles naauwkeu- rig op te nemen maar was toch genoegzaam orn een zeer guiisligen indruk te weeg te brengen.. Hoewel wij nog geene bijzonderheden kunnen op sommen van de verschillende afdcelingen waarin de voorwerpen zijn gesplitstzijn er toch enkele zaken welke wij omdat zij zoo zeer de algerneene aandacht boeiden, reeds nu niet onvermeld mogen laten. Op de bo venzaal van het concertgebouw was dit hel geval met de prachtige etalages jan zilverwerken en juweelen welke alleen eene waarde vannagenoegSO.OOOgulden vertegenwoordigen in de benedenzaal met de rijke collectie smaakvolle meubelen en muziekinstrumenten. In het hulplokaal werd dadelijk bij het binnentreden aller aandacht gelrokken naar de fraaijo fontein waarvan de stralen in sierlijke vormen op de daarom gegroepeerde keurige bloemen ncderslortlen. Het hulpgebouw deed zich ook allerbevalligst voor. De decoratie is smaakvol en gepast en de daar geplaatste voorwerpen, behoorende lot de afdeelingen; land bouw zeevaart bouwkunde rijtuigen enz., geven aan het ruime en regelmatige gebouw een verrassend aanzien. Dc tentoonstelling is eerst heden voor het publiek opengesteld doch do commissie heeft gemeend de bezigtigingop gisteren niette mogen weigeren aan een a-ntal ingezetenen van Antwerpen en andere plaatsen in llelgie die per stoomboot Telegraaf no. 3, opzettelijk afgehuurd om onze stad te bezoeken in de hoop de expositie te bezigligen naar Vlissingen en vervolgens herwaarts kwamen. Deze beleefdheid bleek door onze Belgische naburen op prijs te zijn gesteld want velen maakten er gebruik van waaronder de hoofd redacteurs van La Prècurseur d' Anvers en andere dag bladen. De tentoonstelling boezemde zeer veel belangstelling in en scheen aller verwachting verre Ie overtreffen waarvan de commissie hij herhaling de verzekering ontving terwijl vooral de schikking der voorwerpen cn de i ii rig tin g van don catalogus zeer werd geroemd. Heden kondigde het spelen van het klokkenspel de opening voor het publiek luide aan terwijl hel wap peren der vlaggen van de openbare gebouwen en woonhuizen de algerneene belangstelling verkondigt. Jl, zaturdag is de wedstrijd van wege de Kon- Ned. Yachl-Ciub voor kotters en schoeners (no. 10 van het programma) in open zee gehouden. Er waren 3 vaartuigen ingeschreven. De prijs vau Z. M. den ko ning van f 000 werd gewonnen door de Sperwer van

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1