Woensdag 4 Augustus. 1858 W.° 62, Woensdag en Zaturdag. iMËliWSTIJllim ZMKZEESCHE ABONNEMEN7S-PR1JS. Per drip maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 1 1 ure'sntorgcns. UITTREKSEL uit hel Verslag van Gedeputeerde Stalen aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de Zomer-Verg adering van 1858. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK XIV. VERVEEN ING .TAGT EN V1SSCHERIJ. a. enz. b. Jagt. De aangelegenheden der jagt en visschcvij zijn bij de wet van den ]3 Junij 1857 op nienw geregeld. De staat van liet jogtveld was in liet afgeloopen jaar over het al- gejnecn voldoende. Het kleine wild was talrijk. Waterwild integen deel, werd niet veel aangetroffen. Het getal der afgegevene jagtacten was in 1857 als volgt: groote 363 en kleine 6. Hiervoor werd eene som van 6343 aan regten betaald liet zegelregt niet mede gerekend. d. Vissclierij buitengaats. De enz. Ook door enkele visschers uit Zierikzee werd de kustvisscherij uit geoefend, zjj was voor hen echter van geringe betcekenis. HOOFDSTUK XV. JlMBACHTS- en fabrijks nijverheid. De vooruitzigten betrekkelijk de in dit gewest bestaande calicots- weverijen zijn eenigzins gunstiger dan vroeger. Reeds in het laatst des vorigen jaars verkregcu de wei kzaamheden in dezelven eenige meerdere levendigheid, terwijl men thans de hoop koestertdat daar aan nog meerdere uitbreiding zal kunnen worden gegeven. Het weef loon is in den beginne des loopenden jaars, reeds eenigzins verhoogd. Zierikzee eene garancine-fabrijk, welke op dezelfde schaal als vroeger werkte; bovendien werd die inrigting in 1857 weder uitgebreid, en wel door het daarstellen van een gebouw tot het droogen en malen ▼an racine, de vergrooting van het scheikundig laboratorium en de inrigting ecner bergplaats van ratine en andere goederen. Eene gaz-fabrijk, waarvan de uitkomsten bevredigend wares. Van de overige in deze gemeente aanwezige fabrijken, en trafijken, zijn ons geene bijzonderheden medegedeeld. HOOFDSTUK XVI. handel en scheepvaart. a. Binnenlandsche handel. De enz. Te Zierikzee bestond de groothandel in de aflevering van zelkasch, f ot eene waarde van ruim f 10,000, zijnde ongeveer 3000 meer dan in 1836 voorts in de levering van 122,400 flesschen bier aan Am- «terdamsche handelaars tot vervoer naar Indie. Er was voorts eenige 'handel in meekrap en in granen de eerste vooral door de garancine- fabrijk, de lantsten in commissie voor Hollandsfche en Belgische re kening en eindelijk in steenkolen. b. Buitenlandse/ie handel. Gedurende enz. Die voornaamste te Zierikzee ingevoerde artikelen waren 1104845 ponden klipzout, 4050 ponden koffij ,79 blokken mahonijhout, 37800 pondon venvhout, 78 tonnen ongezaagd hout, 23096 mudden en 34 160 ponden steenkolen. Van Brouwershaven werden, met de tusschen Dordrecht en Londen varende stoomboot uitgevoerd 18 ossen en kocijen 360 schapen en lammeren, en ongeveer 11000 balen of zakken mosselen, de laatste herkomstig van Bruinissc. c. Bivnenlandsclie scheepvaart. Hieromtrent zijn ons wederom geene vermcldingswaardigc hijzonder- heden bekend geworden. d. Buitenlandsche scheepvaart. a. Zeeschepen. Haven van Zierikzee ingeklaard vau of naar Drammen 1 nitgckl. naar de Oostzee, 1 naar China 3, ingekl. van Frankrijk 2 uitgekl. •van of naar Engeland 16 en ingeklaard 1 f3. b. Rivierschepen. IIet getal der te Zierikzee binnengekomen en vj\n daar vertrokkene .rivierschepen beliep 34 allen onder Belgische vlag. Te Brouwershaven kwamen binnen 287 schepen hebbende eene gezamentlijke tonnenlast van 113065; van daar gingen naar zee 83 schepen, gezamentlijke tonnenlast 60716. Te Zierikzee werden twee schepen één galjoot en ééne bark te water gelaten. HOOFDSTUK XVII. lnrig-rtngen'ln verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven, a. JlTalen en geioiglen. Het getal bekeuringen ter dezer zaak, beliep in 1837 niet minder dan 178; als in het regterlijk arrondissement Middelburg 22 Goes 86 en Zierikzee 70. Slechts 3 der bekeurden werden vrijgesproken terwijl nog een van dezen in hooger beroep, tot de gewone boete werd veroordeeld. Tiet ontvangen ijkloon bedroeg in 1837 in Middelburg 1303,75 Zierikzee J 1099,86 en Goes 10,52. De enz. Aldns vastgesteld te Middelburg den 25 Junij 1S58. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, S. van HEEMST8 A Voorzitter S. VAN DER SWALME, GriJJier. Openbare Itaa<lsverg:acleriiig- geliouden te Zierikzee, den 9 Augustus 185S. Voorzitter .Mr. B. C. Cau. Sccrc-laris ihr. Mr. C.de Jonge. Afwezig de heer Houwer, mei kennisgeving en Br. Keiler welke laalste echler later binnentreedt. Be notulen der vorige ziiting worden na resumtie goedgekeurd. Wordt mededceling gedaan van de goedkeuring door Gedeputeerde Stalen van Baadsbesluilenlot verlenging van ingehruikgeving gemeenlegrond lol beschikking op onvoorziene uitgaven en tol onderhandsche aanbc stcding onderhoud Weslhavendijk. Yoor notificatie aangenomen en Burgemeester en Wethouders mei de uitvoering van hel eersle cn laatste belast. Het request van W. M. van Scllenrustend onder wijzer, tot het bekomen cener jaarlijksche gratificatie van 100 wordt gesteld in handen van Burgemeester COURANT. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT JEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigteti van 1-6 regelset f\ behalve liet Zegelregt en Wciliouilers Sen fine van advies, bij de gi-mecnte- bcgronting. Komt Ier taf.d een request van I. K. I.nlirijn ar chitect voor particulieren en licëedigd landmeter, ver zoekende aangesteld Ie worden als opzigler in de Gaz- Fabriek. Het voorstel van de commissie voor de Gaz-Fabrick omtrent de wijze van voorziening in die betrekking ingewacht wordende, wordt de beschikking hierop aangehouden Op hel verzoek van Mr. J. W. I). van Dongen, tot ontslag als commissaris voor dc brandweer, wordt op voorstel van den Voorzitter, die nog pogingen heeft aangewend om dien heer van dal verzoek terug Ie brengen doch de overtuiging hoeft, dat alleen gelijk in hel verzoekschrift is vermeld zijn hooge jaren hem tol liet vragen van het ontslag hebben genoopt daar z. cd. hij de mogelijkheid van het ontstaan van hrarid des nachts, die heirekking welligtbezwaarlijk zou kun nen vervullen besloten eervol ontslag aan dien heer uit genoemde betrekking Ie verlcenen met dankbe tuiging voor dc vele en gewigtige diensten, daarin aan de stad bewezen. Wijders wordt op voorstel van den Voorzitter be sloten de benoeming van een ander Raadslid lot com missaris voor de brandweer in eene volgende vergade ring te doen. In handen van de heeren Mr. van Dongen, Ochtman en van der Grijp wordl gesteld ten fine van onderzoek eene concept instructie voor den Keurmeester en eene voorden adviseur Keurmeester van het vleesch. Dc begrooting van het lioomsch Kalholijk armbe stuur wordt aangehouden tot de behandeling der ge- mecntc-hogrooiing voor 1859. Hierop wordl de openbare zitting veranderd in eene met gesloten deuren. BINNENLAND Zierikzf.f. 3 Augustus. Er loopt alhier het gerucht dat de beurs te Antwerpen op gisteren is afgebrand en aldaar eenige ongeregeldheden hebben plaats ge had. liet een zoowel als hel ander verdient ecliterjnadcr bevestiging. Sr ROOSKF.iiKE3 Augustus. Laalstl. zondag maakte onze leeraar, ds. L. D. G. Krol, aan de gemeente bekend dat z. cd. cone eenparige beroeping ontvangen heeft naar dc gemeente Sclioondijkc die door z. cd. voor eenigen tijd in ernstig beraad is genomen. Met belangstelling ziel de gemeente den uitslag daarvan te gcmoel. bij Koninklijk besluit zijn tot hunne tegenwoor dige betrekking herbenoemd en bij vernieuwing aan gesteld de navolgende titularissen Ie weten tut grif fiers hij do kantongeregten te Middelburg II. J. van Deinse te Sluis T. JJansen Ie Ooslburg M. Therie te Axel M. II. Telcltuis te Hulst IJ. Verwilghen te brouwershaven G. van Wage cn Ie Tholen M. M. de Lange; tot kantoniegters bij de kantongeregten, te Vlissingen J. .1. SerléIe lleinkenszand P. J Butenx cn Ie Zierikzee mr. J. Boeijc lot plaatsverv. kanton- reglers hij de kantongeregten te Sluis C. Schout Vclt- huys te Axel dr. II. J. van Eek en te Tholen IF. J. van Voorst. Calsltoek. Men meldt uit Amsterdam van t dezer Heden morgen hij den aanvang der godsdienstoefening in de Scholsche zendingkerk op den liinncn-Amslel heeft ren 16-jnrigen jongeling lot de Israëlitische godsdienst belioorende, den predikant Swartz op den kansel met een dolk eenige wonden loegehragt die echler naar men verneemtgelukkig niet gevaarlijk zijn de da der is terstond aangehouden en bereids in handen der justitie overgeleverd. Men zegt, dat deze schand daad aan fanatismus zou zijn toe Ie schrijven en dat de dader wraak zou hebben willen nemen wegens hel uitdcelcn en verspreiden van Zendeling-traktaatjes gedurende de godsdienstoefening in eene der synagogen alhier, welk feit aldaar voor omstreeks 14 dagen groote opschudding heelt veroorzaakt. Genoemde predikant was echter geheel vreemd aan hel gebeurde in de synagoge ja keurde dit ten sterk ste af, gelijk ook blijkt uit hel medegedeelde in zijn orgaan de Heraut. Prinses Marianne der Nederlanden is dezer dagen van Berlijn op de terugreis naar de Nederlanden, in gezelschap van haren zoon prius Albrechl van Pruissen, naar Potsdam vertrokken. In een publiek huis te Amsterdam heeft zich cetie jeugdige dienstbode van het leven beroofd door zich op den zolder op Ie hangen. Men heeft een brief bij haar gevonden waarin zij hair treurig lol lol waarschu wend voorbeeld voor anderen stelt. Men schrijft uil Winschoten van 30 lulij: In een briefgeschreven door een van hel scheepsvolk van het Nederl. kofschip .1 antina kapitein II. P. Vos van Delfzijl tnel hallas! naar Noorwegen wordt het volgende gemel.l De Jnulina overviel zondag II. den zwaren slorm, zoodat men genoodzaakt was het anker Ie laten vallen. Daar de storm al heviger en heviger I werd klom dc nood al hooger zelfs zoo dat de be manning van liet schip niets antlers dan den dood voor oogen zag. Ook dc vrouw van den kapitein bevond zich meteen kind van 9 maanden aan boord. Eindelijk slootte het schip kreeg een lek cn was binnen kort vol water. Men zag overal rond om uitkomst maar hun eenige troost was in den mastte klimmen, ten einde daar hun noodlot af te wachten. Eerst wcril de vrouw in liet want gebragt cn daar vastgebonden, loen wilde menden kleinen lieveling halen maar he laas! het was te laat er was te veel water inliet schip, om dit te kunnen doen. Hierna besloot men om met alleman in het want Ie klimmen en daar den dood of redding af te wachten. Hier zalen zij tot dingsdag morgen ten 3 ure op welk tijdstip de mast brak cn zij allen in de diepte neervielen. Na veel mociteen inspanning bereikten zij een wrak en hiermede dreven zij naar het Ooslfriesche strand waar zij in eene betrekkelijk goede gezond heid aan wal stapten. BUITENLAND. ODITSCBLSND Keulkn 27 Jolij. Te Pomahbidain het Szathma- rcrcotnilaat is een regler terwijl hij in den gemeen teraad zitting had door drie personen overvallen. Dc overige leden half dood van schtik konden geene pogingen in het werk stellen om den moord van hun medelid te verhinderen. Ook de echtgenoot van den vermoorde werd door de booswichten afgemaakt. Hierop begaven zij zich naar eene herberg, waar zij allen in hechtenis zijn genomen. Dc bedrijvers van dezen moord zijn drie gebroeders die de misdaad uit wraak hebben gepleegd. Eenige jaren geleden is in een bosch hij Offen Lacli een meisje van 17 jaren gevonden dat naar den geest en hel ligcliaam zeer verwaarloosd was. De weinige woorden, welke de ongelukkige gebrekkig kon uitbrengen waren onverslaanbaar. Men kan no pens do herkomst van hel meisje geen herigt inwinnen de eenige sporen wplkc men daaromtrent kon ont dekken duidden flaauw op Hongarije. De stad Of fenbach nam het meisje aan en besteedde het bij een onderwijzer, die het zoover onderrigltc dal het on langs belijdenis des geloofs aflegde. Sedert eenige da gen is het meisje spoorloos verdwenen. Men vermoedt dal hier eene nieuwe misdaad eene roof heeft plaats gehad. De gezanten van Beijeren Saksen Hannover, Sardinië en Baden hebben gezamenlijk een sloomvaar- luig te Havre Ie huis belioorende gehuurd ter bij woning der feesten te Cherbourg. De Bussisclic gezant graafvon Kisscleff zal naar men verneemt zich alleen derwaarts begeven. Graaf von Halzfcld de Pruissische gezant is nog altijd meer of min ongesteld zoodat bij de reis niet durft te ondernemen. De baron von Ilubncr wacht nog de laatste instruction af van de Oostenrijk- sche regering om te welen of hij zich al of niet zoo ongesteld moet gevoelen dat hij Parijs niet kan ver laten. Hij is echter uilgenoodigd voor de feesten. Volgens mededeelingen uit Petersburg is het aan de Amerikaansclie duikers gelukt een oorlogschip van 16 stukken dal men in de haven van Sehaslopol had doen zinken gaaf weder vlot te brengen. Men hoopte in den loop van dezen zomer nog andere oorlogbodcms te redden, T E A IS K K IJ K. De tijding van eene bloedige ontmoeting tusschen dc Turken en Monlcnegrijnen bevestigt zich doch de nadere beriglcn noemen niet de laatsten maar de eer sten als aanvallers. Blijkt dit waarheid te zijn dan is men zeer benieuwd wat de mogendheden vooral j Frankrijk en Busland die zich hel lot dier bergbewo- i ners reeds zoo sterk hebben aangetrokken nu doen zul- I len. Velen gelooven dat keizer Napoleon om botsingen

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1