ym0eihiiüd15len Gemelijke stam te ziehikzee zbktijdim BUITENLAND. BËEIts, iUlKlMHIMfiiU. Uittreksel. De president der vergadering de heer van der Boon Mesch hoogleeraar te Leiden hield bij de ope ning eene hartelijke en krachtige aanspraak aan do le den en deelde vervolgens kortelijk de veranderingen mede die in hel afgeloopen jaar bij de maatschappij zijn voorgekomen daarbij gedenkende de vele ver diensten van den overleden directeur den heer de Bruin Kops in leven burgemeester van Haarlem. bij de oproeping der afgevaardigden bleek het dat de Maatschappij uit 25 departementen bestaat, en thans 1458 leden telt. Naar het getal der leden van elk departement beeft de afgevaardigde meer of minder stemmen uit te brengen en nu zal het onze lezers ze ker even als ons bevreemden dat terwijl de afge vaardigde van botterdam de meeste stemmen nl. 23 Lon uitbrengen, en hel in hel verleden jaar nieuw gevormde departement Zierikzee reeds door 12 stemmen vertegenwoor digd wierd, het van ouds zoo beroemde Amsterdamde hoofdstad van hel rijk niet meer dan 15 slemm. bezat. Aangaande de werkzaamheden der vergadering kun nen wij niet zeggen dat die ons op den eersten dag der bijeenkomst hijzonder geboeid hebben. Zij be gonnen met het uitbrengen van verslagen met de be noeming van commissien de beraadslaging over de doorliet hoofdbestuur, of der enkele departementen gedane voorstellen en bel voorlezen van beoordeelingen en preadviezen over de ingekomen antwoorden van de onvermijdelijke prijsvragen bij welke gelegenheid ook hier weer het spreekwoord »vele hoofden vele zinnen" zich duidelijk genoeg als waarheid handhaafde 'A ij hebben vroeger dikwijls deel genomen aan soort gelijke algemeene vergaderingen waarbij steeds de meeste leden zich vervelen lol eindelijk het genoege- lijke uur van het algemeene diner geslagen heeft, maar wij kunnen niet nalaten op te merken dat gister ons hij de beraadslaging der voorstellen het geduld soms begon te begeven en in het bijzonder bij de eerste vraag of men in de toekomst de algemeene ver gadering op den 'tweedenin plaats van den derden Dings dag der maand Julij zoude houden. Zoodanige dis cuss ien kunnen alleen strekken om voor den voorstan der van waren vooruitgang op het gebied van Nijver heid deze bijeenkomsten minder gewenscht temaken. Van de ingekomen zeven antwoorden, op uitgeschre ven prijsvragen kon er slechts een n. I. «bene hand leiding voor de Tabaksteelt'' der bekrooning waardig gekeurd worden, waarvan de schrijver bleek te zijn de heer IV. Hartogli le Amsterdam. Van de ingezonden voorwerpen verwierven de stalen van licddelijk de gouden en de monster I'arijsch blaauw de zilveren me daille der maatschappij. Bij het nazien der rekening voor 1857 en der be- grooling voor 1859 hebben wij met verbazing opge merkt, dat de maatschappij cene som van niet minder dan 151,800 met eene reële waarde van 105,634 in effecten bezit. Men heoft het en Ie regt steeds be treurd dat particuliere personen hunne -geldelijke middelen in staatspapieren beleggen, in plaats van ze in allerhandeinstellingen van nijverheid lebesleden, waar ze voorzeker meer voordeel voor ben zeiven en voor hunne medemenschen zouden opleveren maar dat cene maatschappij van nijverheid in Nederland met bare gelden Oostenrijk en Rusland in hunne nijvere ondernemingen ondersteunt terwijl in hel land nog ontzaggelijk veel te doen valt, dat komt onsongêhooid voor. Al ware bet slechts dat die gelden werden aan gewend om ook op het gebied der nijverheid eene meerdere ontwikkeling aan het schoolwezen te geven 1 Wij herinneren ons toch hoe de Ulrccbtsche Technie- scbe school met moeite daarbij het hoofd boven hield waren er geenc welwillende mannen geweest die het onderwijs van den heer Grotlie op hoogen prijs stelden, en hunne geldelijke ondersleuning ener aan bleven wij den ware het niet dat stad en provincie bel nut der Ulrecklsche school inziende haar door subsidiën een zekerder bestaan toedachtenze had dan voorzeker reeds tot de geschiedenis behoort, En de Maatschappij van Nijverheid had anderhalve ton ongebruikt liggen De beraadslagingen werden voortgezet. L'lr. Cour.) 'TJit eene fabriek te Meppel. r a a n k b ij a. Pakijs, 27 Julij. De keizer is gisteren avond ten zes ure in hel paleis van Saint-Cloud aangekomen. Het blijft nog altijd waarschijnlijk dat het verblijf van koningin Victoria te Cherburg zich tot een enkelen dag bepalen zal en sommigen beweren dat van de wijzigingen in bet oorspronkelijk programma ge maakt later weder is afgezien eensdeels uit hoofde der door Oostenrijk beloonde gevoeligheid over de voorgenomen ontmoeting der twee souvereinen, ander deels wegens hel misnoegen door een deel der En- gelsche natie over hel bezoeken van Cherburg door de Engelsche koningin en baren gemaal aan den dag gelegd. Uit Petersburg wordt gemelddat bepaald is om te rekenen van bel jaar 4859 niet meer dan 2 pCt. ren'e te betalen voor de kapitalen in banken belegd. Die maatregel heeft ten doel om de bezitters dier kapitalen aan te sporen de gelden te gebruiken ter be vordering van iudustrieele oudernemingen. - Uit China meldt men dal de keizer zich naar Tartarije heefl begeven en den zclel zijns rijks aldus beeft verlaten zo -dat hij aan de hoofden der gealli eerde legers de middelen ontneemt om door een ver drag zich de voordeelen hunner verovering te ver zekeren. JONGSTE TIJDINGEN. Londen 29 Julij. Kolflj vast. Thee stil. Suiker ge vraagd. Rijst onveranderd stil. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 1620 Run deren 12,500 Schapen en565 Kalveren. De wedcrinneming van Gwalior wordt bevestigd. De Scindia is in plegtigen oplogt naar het galeis geleid. 27 stukken geschut en aanzienlijke schatten zijn buit gemaakt. De vlugtelingen verzamelen zich bij .lejpur. De generaal Greint beeft den 13 Junij bij Lucknow eene overwinning op de rebellen behaald hij dreef den v ij - and over de Gogra. Moulvtc'.is op 4 .lunij gedood. In Oude heerschl veel onrust. De gouvernour—generaal heeft eene amnestie afgekondigd voor alle opstande lingen behali e hen, die zich aanmoord hebben schul dig gemaakt. Hulp Legen schadelijk gedierte. I'e groole verwoestingen welke in de laatste jaren aan landen en tuinen door schadelijke dieren zijn toe- gebragt hebben het Pruisisch staatscollegie voor land huishoudkunde er toe geleid den heer dr. Gloger te Berlijn te verzoeken eene natuurlijke geschiedenis ie willen! zamenstellei; van die nuttige dieren welke d'e vermeerdering van het schadelijk gedierte tegengaan. Dr. Gloger heeft dien ten gevolge een werkje uitge geven dat talrijke nuttige wenken ook voor Neder landers bevat en aan alle landbouwers ter lezing wordt aanbevolen. De mensch meent als heer der schep ping tegen alle zijne tegenstanders voldoende Ie zijn op gewassen en toch brengt eene kleine muis eene hem onbekende mol hem zoo groote schade toe dat hij wei •Inziet dal hij zrch (rouwe bondgenooten inde natuur zelve zoeken moeten deze worden in bedoeld werkje bij menigte aangewezen Onder de zoogdieren houdt dr. Gloger voor nuttig de vleermuis, die zich slechts van insecten voedt welke des avonds of 's nachts rondvliegen de spitsmuis (wel van de veld- en huismuis te onderscheiden), die bierdoor zoo nuttig is dat zij dagelijks tweemaal zoo 'veel insecten larven en wormen verteert als zij zelve weegt; de mol, die driemaal zooveel dagelijks ver- slindt als zij zelve zwaar is de wezel, die steeds er op uit is muizen en ralten te vervolgen de bunsing enz. Onder de vogelen zijn vooral zeer vele te verscboo- nen en moesten daarom de stalen legen de onzinnige vogelvangst verordeningen maken gelijk reeds in Pruissen en hel Groothertogdom liassen geschied is. Groolnntdoen de valken, de uilen de kraaijen, koe koeken kievieten enz. De nuttigheid der ineezcn tracht de schrijver door getallen te bewijzen. De mees weegt lood en heeft even zoo veel dagelijks tot voed sel noodig. Aangenomen liet vogelljezoudczich slechts 20 dagen in het jaar uitsluitend van vlinder eijeren voeden (in den herfst en winter zijn deze bijna bet eenigc voedsel) zoo zoude hel in dezen lijd 200,000 insecten eijeren verdelgen, want 10,000 zulke eijeren wegen a 3/v lood. Daar nu 3- 5 4000 rupsen ge noeg zijn om een boom kaal te vreten zoo beschut écn vogel tjejöO® boome n Dat nu de eijeren van inseclen in verbazende menigte voorbanden zijn leveren de officiële herigten omtrent het inleveren van nonne-eijeren terwijl op éénen dag vier schepels van deze geleverd werden en toch waren deze als een droppel in de zee want het baatte zoo weinig dal toch geiieele bosschen wegstierven. Men vcrschoone en dulde dus vooral de vogels', dan zullen muizen en rupsenopbouden eene landplaag te zijn. Zoo alle ïoenschen wisten wal zij van elkander zeiden zouden er geen 4 vrienden op aarde gevonden worden. Dit blijkt uit de twisten die dikwijls belgevolg zijn van onbescheiden gebabbel. AFVAART DER STOOMBOOT stad zierikze Van Zierikzee: Zondag 1, 's morg. Maandag 2, Woensdag 4, 5 are. Zaturdag Zondag Dingsdag Van Rotterdam 31, 'smorg. 7% 1. 11 3, 10 dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg: Fan Rotterdam 31> 's morg. 6 ure. Zaturdag 1, 5 Zondag 2, 5 Maandag 3, 5% I Dingsdag a, 11 y2 De diligence zal van Zierikzee 1% uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Mi kleiburg en van Middelburg naai Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag 31, 's morg. !0%ure. 1, 10% 2, 11 3, 1IV, Van Vlissingen Des maandags, woensdags en vrijdags, 's morgens ten 8 ure. Van Rotterdam Des dingsdagsdonderdags en zaturdags, 's morgeus ten O'/.j ure De diligence zal van Zierikzee 1 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam %uur na de afvaart der stoomboot rijden. Schiedam. Hebe kapt. P. A. Paulsen van Nerva 29 dito. Vigilant kapt. J. Watson van Belfast, sl. bt. Stad Dordrechtkapt. J. II. Stuit, van Londen, alb-n naar Dordrecht. 27 dito. Uitgezeild. Argo kapt. A. W. F. van Teutem van Rotterdam naar Batavia. prijzen dubeffectbn tb aiasteremi den 29 Julij 18p8 Nederland Werkelijke aelÉnld dito dito Amortis. syndic. Werkelijke 9chuld Rusland. bij Hope 1ÏÜS 1816 dito 1828/1S3U bij Stieglitz. 5. leen. dito 6. leen 1853. bij Hope bij Stieglitz. dito Cert, van ass. Poolsche schatkistb. oblig. Oostenrijk. Metallieke» "Nationale 4 i- rente Amsterdinn Ween er ba uk bij Goll. dito 4 Metal'lieken 2'/a Spanje. Ruitcnlandsch 3 Binneulaudsch 3 Buiteulaiidsch 11 Cert, van coupons Portugal. Buitenlandsch 1853 8 dito 18 56 3 Aand. ru3s. Spoorweg f 236 (volge'four.) 5 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 29 Julij 1858. Be Red. Mudda. Be Ne-d. Mudde. .2 pci 3 3 Va 4 5 5 -1 4 6 ii 4. 6 5 5 5 77 ös% 106% 1C3% 08'V'.. id)2 87'/* 67% sii3,8 75 76% S6'%s 61% 3S% 27% 5% 4 6% 8 247 Oude Tarwe 1856 9,75 PaardebooDon f 9,50 Nieuwe dito 1857 - 10,50 Witte dito - 14,00 Afwijkende dito - 0,00 Bruine dito - 14,UO Z.-Zomer dito - 0,00 Graauwe Envteu - 0,00 Ordinaire dito - o;oo Groene dito 10,00 Rogge - .7,50 Gele dito - 0,00 Winter-Gerst - 5,60 Koolzaad - 15,50 Zomev-dite - 5,75 Zaai-Lijnzaad - 0,00 Haver - 5,25 Slag-Lijnzaad - 0,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 29 Julij 1838. Teelt 1857. Twee en een, iste lew. blank f 28,50 a 29,00 Twee en een middelbare dito - 27,50 a 28,00 Twee en een, mindere dito - 25^50 a 26,00 Een en een 1ste lew. blank - 28,50 a 29,00 f f Een en een, middelbare dito - 27,50 a-28,00 Een en een mindere dito - 25 50 a 26,00 Onberoofde lste kw. blank - 28,50 a 29,00 Onberoofde, middelbare dito - 27,50 A 28,00 Onberoofde, mindere dito - 25,00 a 26,00 Mullen - 0,00 0,00 Middelbare dito - 0,00 0,00 236ste staats-iotehij. Tweede klasse. Tweede lijst. N.o 3008ƒ5009 n.o 19856 f "JOOO: n.o 6172 f 1500 n.o 10S-48 1000 n.o4213en 8833 ieder f 200 n.o 6413 14891 16380 en 18993 ieder f 100. Derde lijst. N.o 4548 en 7462 ieder f 1009 n.o 41-63 5142 en;5i93 ieder ƒ409. n.o 3ö(il:en I 1211 ieder f 200, n.o 25263723 4978 13922'cn 16702 ieder f 1O0. Vierde lijs). Nó. 2816 ƒ1500; en no. 17740 ƒ1009. van 23 tot en met 30 jclu 1858. Geboren Een zoon van II. de Roer en P. J. Broeksmit. Eene dochter van I). Yermeule 'en C. de Neef. Een zoon van C. J. Vermunt en P. Formenoij. Gehuwd. C. M. Schutters en N. Tuijlen. Overleden F. A. van Zand ij k oud ruim 72 jaar, jui. A. C. Verbeke oud 13 d. d. J. J. Yerkaart oud 4 m. z. M. Boogerd uud 5 weken, z. MLTDIYTI Ondertrouwd Zierikzee den 29 Julij 1858 W. W. VERKERK eau Dordrecht. en A. C. den BOER. Eenige Kennisgeving Ziehikzee, 29 Julij. Binnengekomen: Josephine, kapt. Joh. Goransson van Librau naar Schiedam. Den 23 Julij is te Cardiff aangekomen Weslenschouwen, kapt. Boon Zierikzee. Bkouwersmaven28 Julij. Binnengekomen. Puragon kapt. J. J. Bourdon van New-Caslle naar Rotterdam. Ambassador kapt. R. Douald van New-Castlo naar Uit een Vonnis door de Arrondissements-Reglbank te 'Zierikzee, op den eersten Junij achttienhonderd acht en vijftig uitgesproken en op de espeditie ge registreerd, mitsgaders overeenkomstig de voorschrif ten der wet beleekend blijkt dat het huwelijk bestaande tusschen CORNEL1S van FAROWÉ, van beroep Landbouwersknechtgewoond hebbende in do Gemeente Nieuwerkerlcdoch thans wonende in de Gemeente Oosterlanden CORNELIA WAGEM AKER, voor zoo veel bekend is verblijf houdende in den Staal Michigan Graafschap Kent in de Vereenigde Staten van Noord-Amerikadoor Echtscheiding is ontbonden waarvan bij deze ter voldoening aan artikel 828 van het Wetboek van Burgerlijke Regts- vordering aankondiging wordt gedaan. Yoor uittreksel deugdelijk verklaard door Mr. J. W. D. van DONGEN Procureur bij de Arrondissemenls- Regtbank te Zierikzeeen als zoodanig voor genoemden CORNEL1S van FAROWÉop den door hem iuge- stolden cisck tot echtscheiding geoccupeerd hebbende. Mr. J. W. D. van DONGEN Procureur. Ter Stads-Drukkerij van dc Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 2