N.°61. Zaturdag 31 Julij. 1858 mmm mmstratip Woensdag en Zaturdag. nvan| undo go I veil I ZE 15. 3zal H. Ml wijlen! 1853 J v ijk k public! I ZIERKZEESG COURANT. AB ONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'tmorgens. VERS CU IJ XT. f >r UITTREKSEL uit het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de Zomer "Vergadering van I85S. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK IX. OPENBARE VEILIGHF1D EN GEVANGENISSEN, a. Openbare veiligheid. Dc enz. Het getal van hen die, negens bedelarij en lnndloopcrij in 1857 •fercgt stonden was: voor dc nrrondissements-rcgtbank te Zierikzee 5 -waarvan 2 tot gevangenisstraf en 1 tot gevangenisstraf en overbrenging na het einde daarvan naar een bedelaarsgestichtwerden veroordeeld; ■de overige 2 werden vrijgesproken. Van enz. Als ecne daad van moed en zolfopoffcringvermelden wij hier, de redding van twee manschappen der equipage van het Èngclsche schoo* •lierschip Ruby of Hartlepool, bij de stranding van hetzelve op de Schouwsche kust terwijl de twee overige manschappen den dood in de golven vonden. Zijdoor welke deze menschlieveude daad werd verrigt, waren twee onverschrokkene inwoners der gemeente Renesse -J. de Bruijne Bz. en D. van der Have genaamd. Aan ieder hunner werd door Z. M. de zilveren medaille ingesteld bij het Koninklijk 'besluit van den 22 September 1855 no. 64, 'geschonken. Bovendien ontvingen zij van de Zuidbollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingenieder eene zilveren medaille eeu loffelijk getuig schrift en een geschenk in geld. Eene enz. Zoo als in ons vorig verslag bereids is gemeld nam de gazver- lichting te Zierikzee met den 16 Januarij 1857 een aanvang; zij moest echter van tijd tot tijd, tengevolge van herstellingen, worden afgebrokenzoodat de gazfabriek slechts gedurende 2ó2 dagen in werking was. De straatverlichting geschiedt thans in die gemeente door middel van 130 gazlantaarnsterwijl hiertoe vroeger slechts 90 olielantaarns werden gebezigd zoo dat in deze aangelegenheid eene aanmerkelijke verbetering is gebragt. Ook te Brouwershaven alwaar de straatverlichting vroeger onmid- delijk door dc zorg van het plaatselijk bestuur geschieddeheeft men thans aan eene aanbesteding de voorkeur gegeven. b. Gevangenissen. Iu enz. HOOFDSTUK XI. WATEBSTAAT. a. Kivieren. Het stelsel dat sedert een paar jaren is aangenomenom door -steenstortingen de oevervakken te verdedigen welke door den stroom 6tcrk worden aangevallenis voortdurendook door vergeljjkeude peilingen gebleken van gunstige uitwerking te eyn. Derhalve enz. Volgens het ontwerp in ons vorig verslag vermeld, zijn langs den oever van den calamiteüsen polder Bruinisse in het Mastgat, zes xlwarsstroomsche stukken gezonken te zamen eene oppervlakte heb bende van 9962 vierk. ellen ter verdediging van dien oever tegen de toenemende nadering van het stroombed. Dat zinkwerk is aanbesteed voor 24200. Op den 2 Maart 1858 had eene afschuiving plaatsaan het gedeelte van den calamiteüsen polder genaamd Flaauwers voor dijkpaal no. 16, welke, ofschoon van weinig uitgebreidheid van zeer veel gewigt wa9, omdat zij diep in het buiteDbeloop dat 5 ellen van de buitenkruinlijn doordrong, de lage voorliggende berm met zich voerende. Op 20 ellen uit de kruin des dijks werd 10, op 50 ellen, 19 ellen onder laag water gepeild. Dadelijk werd gezorgd dat de steile rand bijge- vlakt en voorzien werd van een nood beslag, dat op een langs den voet aangebragt baardwerk steunde. Begunstigd door den opperwal bij de toen heerschende oostelijke winden was men met deze voor- zienings middelen juist gereed toen de storm uitbrak welke den V8 Maart woedde en die een aanvang nam uit dc streek waarop de beschadigde zeedijk ligt. Het noodbeslag werd daardoor geheel ver nield en opgeruimd. De wind schoot echterweinig tijds daarna naar het noordwesten en het noorden. Hieraan, en aan den ijver en het beleid van het dijksbestuur en den ingenieur van den waterstaat was het te danken, dat de zeedijk behouden bleef, welks verlie3 niettegenstaande den achterliggenden inlaagdijkernstige gevolgen voor den uitgestrekten polder had kunnen hebben ook om dat de inlaag in verband staat met het stelsel van uitwatering van het lage gedeelte des polders. Een nieuw, meer duurzaam rijsbeslag werd ver volgens gelegd hetwelkmet spanningen neergeklemd en met steen bezwaard ook aan hevigen golfslag weerstand kan bieden. Daarna is de verdediging van den onderzeeschen oever door zinkstukken en steenbestorting het opmaken van den zeedijk en het maken van rijs beslag, op den 14 Mei jl. aanbesteed voor f 11760 c. Havens. De enz. "Ten aanzien der haven van Brouwershaven heeft het departement van binnenl. zaken eene raming der kosten van verbetering gevraagd, indienin de plaats van eene keer- en spuisluis eene schutsluis wierd gemaakt. De hoofdingenieur van den waterstaat heeft de meer dere kosten daarvan op 77 ten 100 begroot. Intusschen is de toe stand der oude spuisluis zoo verergerd dat zij als waterkeering ge acht moest worden in gevaar te ziju. Het gemeentebestuur heeft gehoor gegeven aan den raad waartoe wij ons alzoo verpligt vonden, om de sluis te digten. De opslibbing der haven zal echter alsnu snel toenemen. Zeeweringen en duinen. Behoudens enz. Het onderhoud en de beplanting der domaniale duinen op Schouwen is wederte gelijk met de onderhoudswerken aan de calamiteuse pol ders, voor een jaar afzonderlijk aanbesteed. Hetgeen de duinen van de overige calamiteuse polders betreftis begrepen onder het onder houd huuner werken in het algemeen. h. Polders. Ook enz. Het bestuur der polders Ooster- en Sirjansland werd bedacht ge maakt op de ondigtheid der sluis te Viancu waaromtrent het echter melddedat deze niet onder zijn beheer was voorts op eene lage plaats van den dijk bij het veerhuis te Vianen met aanbeveling om die door vloedplanken tot 2,50 ellen boven hoogwaterpeil op te kisten. Ten gevolge hiervan is door het bestuur der polders, te dien aan dien met dat der gemeente Ouwerkerk in briefwisseling getreden. Wijders is aan eerstgemeld bestuur door ons in overweging gegeven, of het niet voordeeliger.zou zijn, de in de plaats van versleten rijs beslag te maken 2000 viérk. ellen vilv. steenglooijingonder eene meer 8teilen helling te leggen, tegen het beloop van eenen te maken voor berm van geringe breedte. De jaarlijkscbe beplanting der domaniale duinen langs de westkust van Schouwen, waarvan de eerste besteding mede wegens te hooge ^annemingssommen is afgekeurdis nader voor 2457 aanbesteed. In Schouwen heeft de in ons vorig verslag bedoelde uitvoering der bepalingen omtrent het delven der sloofen geene bezwaren ontmoet. Onder litt. a. 'van dit hoofdstuk is reeds melding gemaakt van het bouwen eener keersluis in voormelden polder, achter de sluis aan den Ossehock. Daardoor zal een spuimidde! worden verkregen tot dicp- houding der gedurig aanslikketide Sluiskil. Ilct werk wordt tevens ah brug ingerigt waardoor het ongerief wordt weggenomeu hetwelk de dooisn'jding van eenen weg ten dienste der afwatering veroorzaakte. In hit belang der afwatering van Bnrgh en Westland is eene ver- li gi g van den vloer der uitwaterende sluis voorgenomen. Aan dc c utrale directie van Schouwen is door ons magfciging ver leend tot verandering der uitwatering van den St.-Jacobs-polder bij Brouwershaven. HOOFDSTUK XII. WEGEN. Bij enz. Zoowel de rijks- als de provinciale kunstwegen beviuden zich voort durend in goeden staat van onderhoud. Voor zooveel ons bekend is, kan dit ook gezegd worden van die welke door gemeenten water schappen of bijzondere administratien worden beheerd. Schade, door buitengewone oorzaken is bij de wegenJniet^geleden. wordt vervolgd). P. E K E N D M A KING. De Burgemeester an Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat na den dl Julij e. k. tot nadere aankondiging, geene premiën voor bel dooden van II'ezels zullen worden toegekend. Zierikzee, 28 Julij I85y. B. C. CAU. KENNISGEVING. Pc Burgemeester van Zierikzee brengt Ier kennis van de ingezetenen dal er op Maandag den 2 Augus tus e. k. des middags ten half een ure, op het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 30 Julij 1858. B. C. CAU. BINNENLAND Z. M. heefi den lieer A. E. Tromphoofdingenieur bij de marine vergund hel aannemen en dragen der versierselen van commandeur der koninklijke orde van F rans 1 hem doorZ. M. den koning der Beide Sicilien geschonken. liij koninklijk besluit is onder anderen pensioen verleend aan mej. Al. Brantenaer wed. van P. Giebel in leven comm. der Iste kl. hij's rijks belasting te Zierikzee, ad fl78. De minister van marine heeft ter kennis van be langhebbenden gebragt dat in dc nabijheid van de Scbouweiibank voor het Brouwersbavensche zeegat, ter plaatse alwaar binnenkort een klokhakenscbip zal wordon gelegd een roodeankerboeivormige ton is ge plaatst met bet opschrift: Schouwenbank in de diepte van 26 iNed. ellen (I4vadcni) bij gewoon laag water en op de navolgende peilingen volgens miswijzend kom pas de draailichltoren van Schouwen z. o. de licht toren van Weslkappelle z. t. w. 3/, w. Uil Wiesbaden wordt gemeld dat Z. SI. de ko ning zaturdag II. naar Bibericli zou vertrekken om prins Eicolaas van Nassau geluk te wensclien met den Verjaardag van diens broeder den regerenden hertog thans uitlandig maar die legen den 26 dezer in bet her togdom wordt terug verwacht. Z. .VI. heeft IIpe tekind Willem Alexander erfprins van Nassau be noemd tolridder grootkruis der Orde van den Neder- landschen Leeuw en in deiizelfden rang derzelfde orde den minister van slaat, prins August Louis de Sajn Witlgenslein-Hcileburg. Van de ter reede van Ylissingen liggende sche pen zijn bij den laatslen storm enkele van hunne ankers geslagen en hebben schade bekomen doch een daar van zijnde een lingelsch barkschip zit hoog beoosten dc vesting vol water tegen den wal. In de Zandkreek is een aak gezonken waarbij een man het leven heeft verloren. Inde Dordscbe Kil moet een vaartuig met grinil zijn gezonken bij welke gelegenheid de 82jarige vader van den schipper omkwam en ook in de Noord een aak met rogge zijn aangevaren en verongelukt. Men meldt uit Rotterdam van 27 dezer Men verneemt dat er bezwaar bestaal legen de vervulling van twee predikanls-plaatsen alhieropengevallen door bel vertrek van de predikanten Blaavto en Modderman daar de algemeene kerkeraad weigertzich zamen 1c stellen naar het laatste synodaal reglement ten gevol ge waarvan het getal ouderlingenten minste moet ge lijk slaan met dat der diakenen. Men schrijft uit's Hertogenbosch van 26 Julij. Naar wij vernemon beeft een ongeluk het zoontje van een achtbaar huisgezin hiunen deze stad getroffen. Deze PRJJS DER AI) VEI! TE NI IEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve liet Zegelrcgt I jongeling zoon van don hoer Mr. v. B., had verleden jaar reeds hel ongeluk onder het spelen met kame raden door een steenworp een zijner oogen te verlie zen en 11. vrijdag moest hem hetzelfde ongeluk op de zelfde wijze in het ander oog treffen zoodat hij nu ge heel van zijn gezigt beroofd is althans men verzekert ons dat de geneeskundige verklaard heeft dat er geene hoop op herstel is. Uil Breda schrijft men >an 26 dezer. Heden morgen vond men zekeren hakker A. dood te bed. Men verneemt, dal hij gisteren avond eenige oneenigbeden met een zijner zonen moet gehad hebben en dat hij zich daarbij in zoo hevige inale driftig maakte dat zijn dood daaruit volgde. In het kamp te Waalsdorp was de wind oorzaak dat de meesten der tenten zich aan verregaande insub ordinatie schuldig maakten, en zonder daartoe ver lof te hebben, het gelid verlieten. Het gevolg hiervan was. dal het ameublement, matrassen, stroo, kleederen enz. nu geheel aan du woede van den wind blootge steld, op ergerlijke wijze het dolle voorbeeld door du tenten gegeven volgden hetgeen aanvankelijk zooals men denken kan wel eenige wanorde veroorzaakte doch overigens geen noodlottige gevolgen had wan neer men daartoe althans niet wil rekenen do omstan digheid dat de soldaten dien dag geen gekookt eten konden bekomen. Te Leeuwarden leverde het kermisplein een droe vig schouwspel op. Van de meeste kleinere tenten was bijna niets blijven slaan en sommige waren zelfs geheel omver gerukt. Ook vele andere tenten eu kramen waren geheel uit haar verband geraakt en moesten door allerlei middelen gesteund worden. Bui len de stad op Schenkenschans had zich het vuur uit de kalkbranderij vau den heer J. Zeper aan den in de nabijheid opgestapelden fabriek-turf medegedeeld ten gevolge waarvan de geheele aanzienlijke hoeveel heid uit vele duizende tonnen beslaande, geheel ver loren ging daar ondanks de aangewende pogingen hel blusschen onmogelijk was. Door het omwaaijen van palen enz. was de telegrafische gemeenschap hel grootste gedeelte van den dag afgebroken. Te Raatnsdonk zijn onderscheidene polders geïnun deerd en hebben vele landlieden hun vee opstal moe ten halen. Ook te Werkendam zijn polders onder- gevloeid. Door den hevigen storm stroomde aan de groote spilsluizen te Groningen het vloedwaler met kracht naar binnen zoodat eenige straten vol zeewater geraak ten dat mede in een aantal huizen doordrong. Te Lasquerl, gemeente Appingadam is eene in aanbouw zijnde en reeJs grootendeels voltooide boerenschuur van J. .'I. Doornbos, plat legenden grond en te Patcrs* wolde zijn onder anderen de wieken van een water molen geslagen. In de Grootekcrk der Hervormde gemeente leSteenwijk viel ten half drie ure een groot gat zoodat de leeraar verpligt was de dienst te staken. Men verneemt uil Belgie verscheidene rampen door het onweder op vrijdag den 16 dezer aldaar in onderscheidene riglingen veroorzaakt. Zoo zouden er 3 personen gedood 4 molens zwaar beschadigd 6 hofsteden afgebrand en eene kerk te Maria-Laethem verwoest zijn. Dit onweder was met zwaren hagel en hevigen wind gepaard waardoor ook hier en daar veldvruchten en boomen beschadigd werden. Door het onweder van zondag, den 18 dezer is almede brand veroorzaakt te liync. Naar hel voorbeeld van Gent wordt er te Ant werpen eene vereeniging van oud-wapen-broeders van koning Willem I opgerigt. Itecds hebben zich 40 zangmaatschappijen doen inschrijven voor den prijskamp te Antwerpen. In de afgeloopene week had te Utrecht de opening plaats van de 8Iste algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Sedert de oprigling dier maatschappij, dus gedurende eene reeks van 80 jaren was de zetel van het hoofdbestuur binnen Haarlem gevestigd geweest alwaar dan ook telken jare de algemeene vergaderingen zijn gehouden. Tengevolge van de wetsverandering in het verleden jaar, kon dit jaar voor de eerste maal de vergadering in eene andere stad van het rijk bijeengeroepen worden, en het verheugde ons, dat bij de keuze de meerderheid der uilgcbragte stemmen op de hoofdstad van het oude Sticht gevallen was, dat ten opzigle barer nijvere in stellingen niet bij de andere groote steden vau ons land behoeft onder te doen, getuige de zooschoone tentoon* stelling van nijverheid in het gebouw voor kunsten en wetenschappen daargesteld en die reeds dagelijks vele bezoekers trekt.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1