Woensdag 21 Julij. BESTUREN MMMSTIIATIEN W.° £8. Woensdag en Zaturdag. op ZHRIKZEESCHE A B ONNEME NTS-PR IJS Per <lrie mnanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 1 1 ure 'smorgens. UITTREKSEL uit het Verslag van Gedeputeerde Stalen aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de 7. diner- Vergadering van 1858. MUNE HE EREN Naur hel voorschrift van art. 16'2 der Provinciale wet bieden wij uwer vergadering weder het verslag van den toe - stand der Provincie aan. De voor de enz. HOOFDSTUK I. BEVOLKT!*^*" De wettige bevolking bestond op den 31 sten December 1857 uit 79770 mannelijke en 83848 vrouwelijketezamen 1G3618 ingezetenen. De feitelijke bevolking bedroeg op gemeld tijdstip 81695 mannelijke en.84691 vrouwelijke tezamen 166385 personen, of 595 meer dau op den 31 sten December 1856. De verdeeling der wettige bevolking, naar dc onderscheiden gods dienstige gezindheden was als volgt: 113778 Nederduitsche Hervormden 179 van deFransehe of Waalsche gemeente, 60 Engelsche of Presbyterianen 6 Anglicanen of Episco- palen 1106 Evangelisch Lutherschen3 Herstelde Lutherschen 243 Doopsgezinden, 2 Remonstranten 3832 Christelijk Afgescheide nen, 41,782 Roomsch Catholijken 608 Nederduitsche Israëliten 1 l'ortugcsche Israëliet, en lStotgeene der genoemde gezindheden bc- -lioorcndc. HOOFDSTUK II. REGELING EN BESTUUR VAN HET PROVINCIAAL HUISHOUDEN. Kort begrip der werkzaamheden van Gedeputeerde Staten. In 1837 hield ons collegie 54 vergaderingen, waarin 3976 besluiten •genomen werden. Het getal der ingekomeue stukken beliep 5933, dat der uitgegane 3386. Ofschoon enz. PROVINCIALE ARCHIEVEN. Staatomvang en maatregelen ter beschrijving en regeling der archieven. Oud Archief. Volgens het jaarraport dat over onze gewestelijke verzameling mis naar gewoonte door den provincialen Archivaris is uitgebragt heb- ~ben dc werkzaamheden in het afgeloopen jaar hoofdzakelijk bestaan in •dc voortzetting der inventarisatie van de lo9se Charters over het tijd vak der Gravelijke Regering. Éene 4de serie van 200 dusdanige oorkonden is weder afgewerkt, zoodat het gezamentlijke cijfer daarvan nu 1100 bedraagt. De stukken die het thans afgewerkte gedeelte uitmaken kunnen naar de vroeger gevolgde splitsingworden verdeeld in de navolgende soorten a. brieven der graven en gravinnen van Holland en Zeeland ten ge tale van 54, b. id. van grafelijke beambten 34, c. id. van schcpens- banken of andere regterlijke collcgien, zoo in dc steden als ten platten lande 14, dus van het wereldlijk gezag 102 d. brieven of bullen van pausen 4, e. id. van bisschoppen en andere hoofden der kerk G_, f. id. van domproosten officiaal-cureiten en officiaal-archidiakens 7, id. van de abten van Middelburg 14, h. id. van de Leenmannen van Middelburg geenc; i. id. van pastoors of cureitcn 4 k. id. van de geestelijken van St.Pauwels en St. Salvador te Utrecht geeueI. id. van geestelijke corpora 2, of van het geestelijk gezag 37, m. acten voor notaris 30, n. id. voor schepenen 14, o. id. voor burggraaf 1, p. id. van scheidsmannen arbiters of zegslieden geene q. testamenten geener. brieven van ridders edelen en andere voorname lieden 9 ■s. id. van vidimus of afschriften 5 t, onderbandsche contracten 2, dus van bijzondere personen 61 te zamen 200. De aard dezer stukken wijkt in zooverre van de vroeger op register gestelde-afdatofschoon het oudste dagteekent van 1330 en het jongste van 1570, het meerendeel tot de 16de eeuw behoort. Naar mate van den voortgang der tijdenverminderde de bijna uitsluitende invloed der geestelijkheid op zaken van administratief beheer; er ver toont zich ccne provinciale vertegenwoordiging, voornamentlijk geroepen •om te bewilligen in de belastingen of beden die door de graven tot dekking van oorlogskosten of andere uitgaven van algemeen landsbelang werden verzocht; de toeslemming daartoe deed ons gewest wederkeerig privilegiën en voorregten verkrijgen waardoor van liverlede tusscheu de graven en de vertegenwoordiging eene naauwere betrekking geboren werd, en van daar dat bij de thans behandelde serie, meer acten van het wereldlijk gezag voorkomen dan dit bij de vorigendie doorgaans van oudere dagteekening warenhet geval was. NIEUW ARCHIEF. Omtrent het nieuwe archief hebben wij geene bijzonderheden mede te deelen. HOOFDSTUK III. HUISHOUDING DER GEMEENTEN. Vereeniging en splitsing van gemeenten. Bij ons vorig verslag gaven wij te kennen dat er vooruitzigt be stond op eene spoedige beslissing van de reeds sedert eenen geruimen tijd besprokene vereeniging van de gemeenten Gapinge en Vrouwepol der 's Heer Hendrikskinderen en 's Heer Arendskerke en van die van Klevcrskerke en Arnemuiden. "Wij kunnen U thans mededeelcn dat de vereeniging dezer gemeenten werkelijk heeft plaats gehad bij de wetten van 13 Junij (Staatsblad no. 68,69, en 70) en dat zij tot stand is gekomen zondervoor zooverre ons bekend is tot inoeije- lijkheden aanleiding gegeven te hebben. De dag enz. Ook de vereeniging van den Anna Jacobapolder met die van St. Philipslanden de afscheiding alzoo van dien polder van de gemeente Bruinisse heeft sedert het vorig jaar haar beslag gekregen. Uit onze verslagen, in 1855 en 1836 uitgebragt, is het u bekend geworden dat in der tijd, behalve van de vereeniging der hier boven genoemde, ook nog van die van eenige andere kleine gemeenteu sprake geweest is. Over die van Zonnemaire en Bommenede door den miuistcr van binnenlandsche zaken op nieuw geraadpleegd zijndehebben wij hem aangeraden om die zaak voorloopig te laten rusten waarmede de minister zich vereenigd heeft. Onze vergadering heeft die mede besloten met opzigt tot die betreffende de gemeenten Duivendijke en Overslag, waarvan de vereeniging de eerste met Brouwershaven, en de laatste met Zuiddorpe vroeger eveneens een punt van overweging had uitgemaakt. Daar enz. Zamenstelling der Gemeenteraden. Verandering in het personeel der Burgemeesters en Gemeente-ambtenaren Met den eersten Dingsdag van de maand September des voorgaanden jaarshad wederom de aftreding plaats van een derde der leden van de gemeenteraden. De verkiezingen enz. ®^alve de aan den heer H. J. van Eek verleende magtiging, tot de gelijktijdige waarneming van de betrekking van burgemeester der ge meente Axel met die van brievengaarder, waarvan wij nader melding zullen maken werd door Z. M. aan den heer J. W. Callenfels te Vlis singen en aan den heer J. Moo'.enburgh, burgemeester van Bommenede eu Zonnemaire vergunning verleend ommet die betrekkingen de eerste COURANT. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTTEN Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 rcgelsaf 1 behalve hel Zegelrcgt die van practisercnd geneesheer, en de laatste die van procureur bij de arrond. reglbank te Zierikzee waar te nemen. Tevens werd aan den laatstgemelde ontheffing van het vereischte van inwoning verleend. Opmerkingen omtrent den loop der dienst. Volgens den staat enz. Archieven Het archief enz. Van de vroeger geïnventariseerde stukken behoorende tot het ar chief van de gemeente Zierikzee is dc bewerking van een register ter hand genomen hetwelk in chronologisch-historische volgorde de om schrijving zal bevatten der verschillende charters, wier bewaring, als bronnen voor de geschiedenis in het bijzonder van die gemeente van gewigt kan worden geacht. Het voornemen bestaat om dit register in dier voege te splitsen, dat een bijzonder deel zal omvatten de aanwe zige oorspronkelijke charters en een ander de gewaarmerkte afschriften bij brieven van Vidimus gegeven terwijl daaraan nog registers zullen worden toegevoegd waarin andere op zich zeiven staande oorkonden afkomstig hetzij van het wereldlijk, hetzij van het geestelijk gezag zullen worden opgenomen. Begraafplaatsen De toestand der begraafplaatsen te Bruinisse te Haamstede te Drie wegen en te Kloetinge, waarvan wij in ons vorig verslag gewag maakten onderging geene verandering. Tc Oosterland werd een stuk grond aangekocht, hetwelk thans voor eene begraafplaats wordt ingerigt. Aan enz. HOOFDSTUK IV. MEDISCHE POLICIE. De gezondheids toestand in 1857 was over het algemeen niet zoo gunstig als die waarin men zich in het vorige jaar mogt verheugen. De warme en droogc gesteldheid van het weder, gedurende een groot gedeelte des jaars, wordt als de voornaamste oorzaak daarvan beschouwd, ge lijk blijkt uit het verslag van de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en tocvoorzigt. Terwijl dc voorafgegane December-maand weinig ziekten gaf, ver meerderde baar aantal in Januarij. Vooral waren het keelontstekingen, borst-en builclijden. In Zierikzee in liet bijzonder keerschte buikloop onder de kinderen. Tusschenpoozende koortsen met ernstige ziektever schijnselen vooral der hersenen, gepaard vertoondeu er zich, terwijl de gevolgen eener slechte leefwijze onder de armoedige volksklasse, zich door het ontstaan van scorbut, duidelijk kenmerkten. Over het algemeen ecliter was het aantal zieken niet buitengewoon groot. Dit enz. Onder dc ziekten waaraan wij in dit verslag eene afzonderlijke plaats inruimen, behooren de mensebenpokken. In Januarij zag men enkele gevallen te Middelburg indevolgcr.de maand ontstonden de pokken te Ond-Vosscmeer Hoek, Heinkenszand Koudekerke, echter in geringe matein April te DomburgBruinisse en Middelburg, in de laatste gemeente werden er 26 gevallen gecon stateerd waarvan in Mei en Junij eenige met den dood eindigden in Mei te Oost-Souburg een gevalnegen te Axel. In Vlissingen werden in de maand Junij 17 gevallen waargenomen. In Augustus ziet men de ziekte te Grijpskerke Batli, Neuzen Veere, Rilland en Meliskerke. In October vertoont zij zich te Zierikzee, om tot aan het einde des jaars te blijven heerschen. Behalve de pokken verdienen ook gemeld te worden ouder de heete huidziekten de mazelen, het roodvonk, het neteluitslag en andere daaraan grenzende vormen. Gedurende een goed deel van het jaar heerschten mazelen te Zierikzee ofschoon niet in hevige mate. In andere gemeenten zooals te Mid delburg, zag men enkele gevallen. Ook enz. Wij maken hier nog melding dat het gelal gevaccineerden in 1857 bedroeg 2979, zijnde 106 minder dan in 1856; slechts aan 800 werd de kunstbewerking tegen betaling verrigt. Hetgeen wij in dc gemeente-verslagenaangaande de medische po- licie en hetgeen daarmede in verband staat, vinden aangeteekend bevat meestal weinig belangrijks. Het verslag der gemeente Oosterland onderscheidt zich ten deze op eene zeer gunstige wijze. Onder andere is daar in zijn geheel opgenomen het verslag over 1857 van den lieer Wasaldaar benoemd tot ambtenaar voor de medische policie het welk wel is waar uit zijn aard grootendecls alleen voor die gemeente van belang is. doch des niet te min niet geheel van algemeen belang is ontbloot. Immers ontleenen wij daaraan eene bijzonderheid, die wij hier der vermelding overwaardig achten namentlijk dat zekere bepaling der policie-verordening dier gemeente, welke voor het be graven van lijken de verklaring van eenen geneeskundige wegens den waarachtigen dood, vordert, het gevolg heeft gehad dat het begraven van een schijndood kind is voorgekomen niet alleen maar ook dat bij dat kind, hetwelk blootelijk door koude verkleumd bleek te zijn, het sluimerende levendoor gepaste middelen weder is opgewekt. wordt vervolgd In de Raadsvergadering van dingsdag den 20 Julij 1858, is onder meer besloten den opzigtcr der Gaz- fabrick J. F. H. Welters Ie onlsiaan en lot hoofdonderwijzer op de Slads-Armenschool alhier, benoemd Joh. Geluli, hulponderwijzer te St. Maartensdijk. liet gewone verslag in een volgend nummer RUNNISG BVING. Dc Commissaris hf.s KoNiNGsin deprovincic Zeeland, maakt bekend dal dc opening der jagl op Waterwild bedoeld in artikel 17 laatste lid der wel van den 13 Junij 1857 Staatsblad no. 87), in deze provincie door dc Gedeputeerde Stalen is bepaald op Maandag den 26 Julij aanslaande. Deze kennisgeving zal inhei provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Miildclburij den 16 Julij 1858. De Commissaris des Konings voornoemd S. van HEEMSTRA. Met is niet onwaarschijnlijk dal eene groote ko meet van af bet midden van Augustus tol op bet begin van September voor het bloote oog duidelijk aan het uitspansel zigthaarzal worden. Zij is den 2 Julij jl. Ie Elorence door prof. Danolï ontdekt en staat te genwoordig terwijl zij nog slechts met den leloskoop kan worden waargenomen in den top van hel slcrre- beeld de leeuw. Naardien de schijnbare beweging van deze vreemdelinge tol biertoe nog zeer langzaam is kan men hare baan nog niet met juistheid bepalen hoewel bet reeds zeker is dat zij zoo wel onze aardeals de zon dagelijks meer nadert tengevolge waarvan baar lichtglans ook aanmerkelijk zal toenemen. Het schijnt dat zij met de lang verbeide komeet van 1856 nieuw indenliscb is. Men schrijft uil Vlissingen. De 8 werklieden, die voorloopig van 's rijks werf waren weggezonden zijn na een verhoor te hebben ondergaan op Zr. Ms. wachtschip gebragl doch den volgenden dag weder losgelaten evenwel zijn zij voor goed van de werf ontslagen. In de omstreken van Goes worden de sprinkha nen in zoodanige menigte aangetroffen dal de oudste menschcn zich niet berinneren er ooit zoo veel te heb ben gezien. Vooral op de weilanden in de Poel is het getal ontelbaar; sedert een paar dagen zijn zij voor bot ('crsl waargenomen. Men schrijft uit Sommelsdijk van 15 dezer Heden avond werd de veearts Lecompte van Dirks- iand alhier gevankelijk binnongebragt beschuldigd van zijne vrouw dochter cn naaister vergiftigd te hebben. Door tijdig aangebragtc hulp van den ge neesheer La Porie zijn de lijderessen thans buiten gevaar. Dezer dagen werd eene soort van locomotief in de fabriek van de hoeren de Waal en Co., te Utrecht vervaardigd door een groot aantal werklieden naar bet gebouw van kunstenen wetenschappen aldaar over- gebragt om op de tentoonstelling van provinciale nij verheids-voortbrengselen tc worden geplaatst. Dat dit groote gevaarte de nieuwsgierigheid van alle voorbij gangers lot zich trok laat zich begrijpen en het was dan ook voortdurend omringd door eene gcslolene menigte. !n de Choorstraal gekomen sloeg op eenmaal een der boepelringen van een der wielen af, en rukte zich mot eene onbegrijpelijke kracht van het wiel af zoodat het een der omgangers een schoenmakersjongen tegen de beenen sloeg cn deze onmiddelijk nederzeeg. Den ongelukkige warende beide beenen stuk geslagen. Hij is door de zorg van eenige omstanders spoedig naar bet gasthuis overgebragtwaar hem geneeskundige hulp is verleend. Men denkt dat hij bel linkerbeen zal moeten verliezen. Dezer dagen is in hot huis van burgerlijke en militaire verzekering le 's llcrlogenbosch ov erleden de persoon van Spannagel dezelfde die eenigen lijd gele den te Heesch den gruvvelijken moordaanslag op eene vrouw pleegde en daarvoor teregl moest staan. .Men verneemt dal liet algemeen depot van discipline, dat, zoo als reeds gemeld is van Meden- blik naar 's llertogenboseh zal worden verplaatst in de kazerne de Citadel in de laatstgemelde stad zal wor den gevestigd. BUITENLAND. DVJITSCHtAWD Uit Puliwil aan de grenzen van het gouverne ment Tscbernigow wordt bel volgende zonderlinge jaglavontuur gemeld. Een jager schiet een groolen beer in de borstmaar wond hem niet zwaar genoeg omhem alle krachten le ontnemen en zich builen ge vaar le stellen om door den beer te worden vervolgd. Dit laatste had weldra plaats. Woedend over de ont vangen wond valt 15ruin op den jager aan die geen ander middel ziet, om aan zijn vervolger te ontkomen, dan door inde nabij zijnde rivier te springen. Maar dit weerhoudt bet woedende dier niet. Weldra zwem men beide uit alle magl de een om zich aan de om helzingen zijns vervolgers le onttrekken de andere spant zijne krachten in teneinde zich hel zalig genot der wraak le verschaffen. De jager ziende dat hij den beer niet kon ontwijken duikt onderen als geoefend zwemmer ontkomt bij op die wijze aan zijn vervolger. Eensklaps begint de beer vreeselijk le brullen. De toeschouwers aan den oever der rivier ontwaarden dui delijk dat de beer niet dan met inspanning van al zijne kracht nog boven water bleef en blijkbaar moeite deed om den oever te bereiken. Naauwelijks had hij dien bereikt of hij werd afgemaakt. Tot ieders ver wondering bleek hel nu dat bet vreeselijke gebrul

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1