Woensdag 14 Julij. 18-38 Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND COURANT. E. E. A B ONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'morgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT IEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Provinciale Staten van Zeeland. ZITTINp VAN 6 JULI.T 's AVONDS 7'/2 URE. Tegenwoordig de commissaris des konings voorzitter 34 leden en de griffier. De voorzitter opent de zomervergadering in naam des konings en rigt daarop het woord tot de leden. Hij vangt aan met. de verklaring dat het hem een waar genoegen is, reeds zoo kort na zijne aankomst in Zeeland hun den welkomstgroet te kunnen brengen. Deze vergadering toch heeft de wisseling van alle wereldsche zaken sedert de laatste bijeenkomst inzonderheid ondervon den. Thans immersneemt spreker, de plaats in van den man die gedurende een vijftal jaren deze vergaderingen leidde en zich in dien tijd het vertrouwen der leden in hooge mate mogt verwerven en bij zijn vertrek de achting en toegenegenheid van allen met zich voerde. Spre ker acht het zeer billijk dat de leden den heer van Tets van Goudriaan roet smart zagen vertrekken hoewel het zeker bemoedigend is de over tuiging te bézitten dat deze in zijne tegenwoordige hooge waardig heid voortdurend in het belang ook van deze provincie kan werkzaam blijven. Door 's konings. vertrouwen zag spreker zich geroepen om de provin cie Utrecht te verlaten alwaar hij acht jaren in dezelfde betrekking is werkzaam geweesten waar hij dé meest hartelijke genegenheid gedu rende dat tijdsverloop en niet het minst bij zijn heengaan mogt onder vinden terwijl hij met dankbare gevoelens erbij mag voegen daar niet geheel zonder vrucht te zijn werkzaam geweest. Thans valt hem de onderscheiding ten deel iu deze vergadering zijnon arbeid te kunnen voortzetten. Is het hem een streelend genoegen terug te zien naar en te herdenken aan de provincie Utrecht, dit bélet ech ter niet dat spreker tot dit gewest is gekomen met even hartelijke gezind heid en levendige belangstelling in het rijke, vruchtbare en schoone Zeeland, en met de beste voornemens om zich geheel aan Zeeland te wijden, om te trachten voor dat gewest nuttig te zijn, tot zijne bloei mede te werken en de belangen van Zeelands ingezetenen te bevorderen. Bij dien ijver is echter de ondersteuning van deze vergadering een onmisbaar vereischte om goed te slagen. Spreker vraagt geene onvoor waardelijke goedkeuring zijner handelingen hij stelt hoogen prijs op onafhankelijk oordeel, en hij heeft geleerd de vaak verschillende mee ning van anderen te eerbiedigen doch hij vraagt alleen eenheid van be doeling bij verschil van gevoelen de bedoeling zal bij allen ongetwij feld zijnde bevordering van Zeelands vooruitgang in wel waart en bloei. Aan dien vooruitgang kan met het oog op de vrijgevige instellingen waaronder wij leven en door de toepassing van deze naar haren waren aarden strekking en milde bedoeling, gearbeid worden. Moge dan het vaartuig dobberen op de oneffene vlakte met wijze stuurlieden en met de hulp des Almagtige zal het de haven bereiken. Getrouw aan de schoone spreuk die Zeelands wapen versiert Luctor et Emergo mag men zich eene heerlijke toekomst denken. Als, zoo mogelijk Zeeland in naauwere verbinding is gebragt met de overige deelen des rijksdan zal Zeeland zijn ouden roem handhaven en een schoonen pa rel blijven aan de kroon van het doorlnchtig stamhuis van Oranje Nassau. Ten slotte beveelt de voorzitter zich in de welwillende toegevend heid van de leden aan. De heer deSmidt beantwoordt namens de vergadering kortehjk het door den voorzitter gesprokene. Terwijl hij beaamt dat de vergade ring den voorraaligen commissaris met leedwezen zag vertrekken is het zeker bemoedigend de overtuiging te bezitten, dat deze thans in zijnen hoogen werkkring nog voor Zeelands belang werkzaam blijft. Naméns de vergadering roept spreker den voorzitter wederkeerig het welkom toe en verzekert hem van de ijverige medewerking van allen om Zeelands welvaart te bevorderen in de overtuiging dat men bij èendragtige zamenwerking hoop mag koesteren dat schoone doel te be- reiken. Verder werden eenige ingekomen missives voor kennisgeving aange nomen en eeuige stukken ter tafel gebragtde ingekomen adressen ge lezen en overgegaau tot de benoeming van leden van de verschillende commissien waarop de vergadering tot nadere bijcenroeping is gescheiden. Zierikzee 12 Julij. Heden had hier het examen plaats der sollicitanten naar de stads armenschool. Van de 10 personen die zich hadden aangemeld was slechts een viertal opgekomen waarvan er drie toon den zeer goede onderwijzers le zijnterwijl ook de vierde in meer dan één opzigt zijne verdienste had. Zierikzee mag zich met den uilslag van dit onderzoek voor zoo verre die reeds bekend is geluk wenschen en zoo stemgeregtigden eenige moeijelijkbcid hebben I dan zat deze alleen zijn l'cmbarras du cboix. Hel examen dat met veel belangstelling door het hoofd en bijna alle leden van het gemeentebestuur door de plaatselijke schoolcommissie en eenige onder wijzers werd bijgewoond, liep over de gewone vakken "van T lager onderwijs waarbij de sollicitanten ook gelegenheid kregen om van hunne praktische geschikt heid proeven te geven. Het werd afgenomen door den schoolopziener dr. P. J. Andreaevoor de rekenkunde en de theorie van den zang bijgestaan dour den heer Bastmeijer onderwijzer der stads burgerschool. De opgekomen sollicitanten warenAkkersdijk Brouwer ■vun Driel en Geluk waarvan de tweede hoofdonder wijzer te Kattendijke en de overigen naar volgorde hulponderwijzers le Sommelsdijk Dordrecht en Sint Maartensdijk. Na afloop van 't examen wachtte den sollicitanten en hoofdonderwijzers in de stad eene wel voorziene tafel hun door het gemeentebestuur aan geboden. Nieuwerkerk in Duiveiano. 11 Julij. Onze naar Oostzaan vertrekkende leeraards. C.yan Roggen nam heden een pleglig en treffend afscheid van ons. Tot grondslag zijner uitmuntende afscheidsrede had z.eerw. gelegd de woorden van Denteronomium 3019 en 20»; Ik neem lieden tegen u lieden lot getuigen den hemel en de aarde hel leven en den dood heb ik u voorgesteld den zegen en den vloek kiest dan hel leven opdut gij level gij en uw zaad liefhebbende den Heer uwen God. Zijner stemme gehoorzaam zijnde en Hem aanlwngenilewant Hij is uw leven en de lengte uwer dagen. Grootbijna te groot voor bet kerkgebouwwas de schare zoo van hier als elders opgekomen om het afscheidswoord van den rijkbegaafden kanselredenaar te hooren. Zigtbaar de indruk die dat woord op de gemeente maakte, liij het einde der godsdienstoefening na hel uitspreken van den zegen, werd op verzoek van den voorlezer uit de ge meente den scheidenden leeraar toegezongen de drie eerste regels van Simeons lofzang en hel 3de vers van Psalm 134. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van ds. H. Oolgaardl is door den kerkcraad der Hervormde gemeente te Sneek geformeerd het vol gende I 2tal van predikanten alphabetisch gesteld dd. H. P. Berlagetheol. doetle Zalt-liommelH. Boonen, le Noordwijk-Binneti G.H. F-è' s te Broek in Wa terland B. Gewin te Heemstede J. II. Gunning Jr. le Hilversum B. ter Haar, Bz. te Delden W. Hoevers te Franekcr J. UI. Kolffte Oudewater; A. Moens te Edam K. F. Temoog Apcl te Koog aan de Zaan J. C. Tol le Meppelen .4. van Toorenenbergen te Pur- merend. Ook is door den kerkenraad der Hervormde gemeen te te Polsbroek voor de tiende maal een beroep uilge- bragtthans op ds. C. Clant pred. te Loosduinen. Te Wolphaartsdijk is ten tweeden male tot pre dikant der Hervormde gemeente aldaar beroepen ds. A. P. A. du Cloux, thans te 'sGrevelduin Capelle, met het lot tegen ds. W. Kluever, predikant te 's lieer Abls- en Sinouiskerke. De kermis te Middelburg zal even als vroeger voorlaan aanvangen den vierden maandag der maand Julij, om den tweeden zaturdag daaraanvolgende te eindigen en zal alzoo dit jaar aanvangen den 26 Julij en eindigen den 7 Augustus a. sl. Ingevolge een besluit door den gemeenteraad le Delft genomen zal de kermis aldaar voorlaan worden gehouden in de laatste volle week van Augustus, en derhalve dit jaar aanvangen op den 23 Augustus. Men schrijft uit Goes van 8 dezer: Gisteren in den voormiddag ontstond op nieuw brand in het huis, bewoond door dhr. S. P., op den hoek van de Keij- zerslraat alhier. Hoewel eerst ontdekt toen reeds de rook door hel dak heen kwam is dezelve gelukkig spoedig gehluschl. Van de aangevoerde spuiten heeft nog eene water gegeven hare dienst en die van het brandpikel der schutterij was evenwel spoedig over bodig enbeiden rukten aldra in. Door eenige nabu ren wasnogtaus reeds een begin gemaakt om stukken van waarde naar eene veilige plaats te brengen. De schade door den brand zelve schijnt minder belangrijk, dan wel die welke door het aanwenden van blusschen is veroorzaakt, het ontstaan van dezen zoowel als van dien drie dagen bevorens in hetzelfde huis plaats gehadbebbenden brand is niet bekend maar bevreemd in aanmerking genomen de localiteit waar en den tijd waarop. Dit beeft dan ook aanleiding gegeven dat een onderzoek is ingesteld, waarvan ons evenwel niets bijzonders bekend is. Z. It. 11. de prins van Oranje heeft een afscheids diner in de stads gehoorzaal te Leiden gegeven, waartoe ook de officieren van het garnizoen waren genoodigd. De woning van Z. K. li. aldaar zal gemeubeld blijven lot lil), broeder tot dien leeftijd is gekomen dat Z. If. II. zijne studiën aldaar kan aanvangen inmid dels is deze woning gemeubeld verhuurd voor eene som van 2000 per jaar aan den oud minister mr. P. Slyer, die haar reeds spoedig zal betrekken. Naai luid vaneen ontvangen bijzonder berigt uit Turijn zijn prinsen prinses Hendrik der Nederlanden van Chamber) aldaar aangekomen en zouden IIH. Kit. Hit. zicii ook naar Milaan begeven. De terug keer van den prins en de prinses naar de Nederlanden is tot het einde dezer maand uitgesteld. Naar men verneemt is dezer dagen het besluit geteckend waarhij aan de 1ste en 2de luitenants van het leger in Ned. Indie met ingang van 1 Oct. eene verhooging van traktement wordt verleend van ƒ240 'sjaars, terwijl levens het vcrlofstraclement van offi cieren die vooreenigen lijd naar het moederland te- rugkeereneen© verhooging van f 50 'sjaars heeft ondergaan. Het lijdt geen twijfel of dit besluit zal op de stemming van het leger in Indie een zeer gunstigen invloed uitoefenen. Naar men verneemt, zijn van de 185jongelieden die zich hebben aangemeld om als kadet op de Ko ninklijke Akadeinie te Breda te worden opgenomen 7 toegelaten. Men leest in de Oude Rotlerdanuche Courant het volgende ingezonden stuk Voor dat de trekking der aanstaande loterij een aanvang neemt kan liet volgende tot waarschuwing strekken voor diegenen die er soms onwetend mogten inloopen. lien splitter A. in den Bricl verzoekt aan een zijner collega's le Botterdam de goedheid te willen heb ben oin wanneer er een lioogc prijs onder de noin- mers, die hij opgeeft mogt komen te vallen hem daarvan per telegraaf le verwittigen. Deze neemt zulks stilzwijgend aan en wat gebeurt er nu. Den dag toen er een hooge prijs onder die nomincrs vielwas de laatstgenoemde niet aan zijn kantoor, zoodat hij niet telegrafeerde. Nu komt Aen vraagt eene schadevergoeding va.i f 2125 voorgevende dat hij juist dien dag, daar nog een gedeelte van dit nom- mer hebbende liggen en geen telegrafisch berigt ont vangende dit gedeelte aan een ander verkocht had. Deze den eisch in den wind slaande wordt dezelve al dringender. Deze, zich bevreesd makende van in een proces gewikkeld te worden maakt de zaak op advies van twee regtsgeleerden voor een paar honderd gul den af behalve nog ƒ00 aan advieskostcn als ander- zins terwijl een gewonnen proces een halfverloren konde worden. Ofschoon men aan weerszijde beloofde de zaak geheim te zullen houden is het echter aan den inzender dezes bij toeval ter oore gekomen aan wien zulks niet belet de zaak bekend te maken. Naauwelijks is het 13de Nederlandsche Landhuis boudkundig Gongres le Nijmegen afgeloopen of er is weder sprake van een ander congres doch van eenen geheel anderen aard hetwelk aldaar zal vergaderen; het is een congres van schaakspelers. Van maandag 23 tot en met den 27 Augustus zal eene zamenkomst van schaakspelers uit hel gehceleland aldaar plaats hebben, tot het houden van centournooij. Beeds heeft zich een vijftigtal liefhebbers aangeboden en nog is de gele genheid voor eenieder opengesteld om aan dit tour- nouij tegen betaling van 3 deel te nemen. Door de veerlieden bij de Gierbrug te Nijmegen is in eene der pontjes een sleur gevonden van 75 a 100 pond zwaarte. Den volgenden morgen werd dit dier aan stukken op de^vischmarkt verkocht. Op last van den commissaris van rijkspolitie te Bozendaal is uil dit land verwijderd Gustav Lamolte geboren en wonende te Lafére (Frankrijk), beschuldigd van misbruik van vertrouwen, door hel verkoopen van een aan hem in huur gegeven rijpaard. Hij heeft bier le lande gereisd onder de namen en titels van markies de Susigny en d'Ahecourt en droeg twee geladen zak pistolen bij zich. Men schrijft uit Texel van 9 dezer. Een zeer vreemd verschijnsel wat betreft den groei van nieuwe aardappelen wordt sinds eenige weken waargenomen in den kelder van het weeshuis alhier. Men ziet daar namelijk den ouden aardappel zich openen en een middelmatig grooten zeer smakclijken nieuwen aardappel uitwerpen. Men kan de loedragt der zaak ecnigzins aanschouwelijk maken door de vergelijking met een ei onder een broeihen dat zich opent zoodra hel kieken rijp is. Beedssedert Pinksteren eten de wees jes daardoor nieuwe aardappelen soms dagelijks en wel in de hoeveelheid van 10 koppen. Misschienis het voor natuurkundigen de moeite waard dit verschijnsel nader te onderzoeken. In de veronderstelling daarvan is bereids een exemplaar opgezonden aan de Koninklijke Akademievan Wetenschappen afdeeling Natuurkunde. Het volgend© is een uittreksel uit een eigenban- digen particulieren briefvan den heer Boshof president van den Oranje Rivier-Vrijstaat van4 Mei li. aan een vriend in dalzelfde land. Hel kan cenigzins dienen om den indruk uit te wisschen van de overdrevcne zwarte voorstellingen van den Kaffer-oorlog die sommige dag bladen goedvinden op te nemen welligt misleid door partijdigeAfrikaansche correspondenten; Het nieuws dat ik gisteren ontving komt van Basutoland. Nadat onze twee kampen (commandos)zichhadden rereenigd, trokken zij op inde rigling der kraal van Lelsea (Kaffer opperhoofd). Hunne wagenswaren vier op eene rij ge schaard. Lelsea viel op hen aan het kanon werd on zerzijds voor den dag gebragt en drie schoten gelost waarop hij de vlugt nam vervolgt door een gedeelte van ons commando. Toen viel Mallapo op onzen trein aan geraakte handgemeen met onze manschappen

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1