1*.° 55. Zaturdag 10 Julij. BESTUREN 4 HIJIIHSTRATIBN EN 185S Woensdag en Zaturdag. r Herijk der Haten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN 76 3,,, 92 V, 98»;, 106 V, 103 v, 98% 102 87'4) «7% 07 V, 81'/, 75'/,, 76'/. 87'/,, 76% 61 38% 44 SS'/,, 27% 46'/,, 46 250 ZIEWKZEESCIi tl ruim etreurd leu. i eenige COURANT. ARONNEMENTS-PRIJS. Perclrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. ing der a zal H. de 1 M. de ng op 2 ure erUtnd ERF, Weg no. 80. IE. JE. )NEN. J. 2snedc rland en M. H. c. s. VINte I.Beiie, ags len ruim OGG E Bund. NBOO- 7 Roed. T een twee de ge- BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, her inneren de houders van Muntbiljetten uitgegeven krach tens de wetten van 18 December 1845 en i 7 September 1849 in hun belang dal zij die nog lot den 31 De cember dezes jaarsmaar ook niet langer bij de Neder- landsche bank en 's Rijks Betaalmeesters ter inwisse ling zullen kunnen aanbieden en zulks ter voorkoming van geldelijke Schade die de bezitters van muntbil jetten der jaren 1845 en 1849 zouden lijden indien door hen van de tot 31 December 1858 nog beslaande gelegenheid ter inwisseling dier biljetten geen gebruik werd gemaakt. Zierikzee 9 Junij 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. df. JONGE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat de herijk der malen en gewigten in deze gemeente zal plaats hebben in het gewoon ijk-lokaal op het Raadhuis van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure de tusschen- vallende zon- en feestdagen uitgezonderd en wel voor de vochtmaten van den 3—15 Mei. lengtematen 71 '2 Junij. i medicinale goud en zilvergewigten van den 2830 Junij. inhoudsmaten voor drooge waren en de 'slrijkels van clen 110 Jultj en koperen en ijzeren gewigten van 1224 Ju lij aanslaande met uitnoodiging aan de ijkpligtigen vooral zij die bij uitsluiting van één bepaald soort vau maten of gewigten gebruik maken om de bepaalde dagen daartoe in acht te nemen terwijl zij die maten en gewigten tevens bezigen alles gelijktijdig kunnen aanbieden van den 12 lot den 24 Julij eerstkomendenog wordt opgemerkt dat van de strijltels niet alleen die der halve en kwart muddc maar allen tol de kleinste toe, jaarlijks moeten worden herijkt. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzeeden 3 SI ei .1858 B. C. CAU Voorzitter. G. de JONGE, Secretaris. tdurend ÏN in 1SSER ed. ijs van arlikel nmers 'ierïkzee ndelaren ring van o. 85), Vos. BINNENLAND Zierikzee8 Julij. De 264 bunders landerijen in den Anna-Jarobapolder daaronder begrepen de ge houwen der hofstede zijn in massa opgehouden op f 1400 per bunder. Men schrijft uit Vlissingen van 7 JulijGisteren morgen omstreeks 11 ure gelukte hel door aan wending van groote kracht de oorlogsschooner Vesu vius te water te brengen nadat de werkzaamheden tot dat doel vroeger beproefd vruchteloos waren geweest. Men verzekert dat er dit jaar gecne najaarsoe feningen zullen worden gehouden, en dat de miliciens der verschillende iiglingen niet onder de wapenen zul len worden geroepen. Men meldt uil Moerdijk van 4 dezer. Dezer da gen gebeurde met detrein welke ten 4 ure van Antwer pen naar de Moerdijk vertrok een schrikkelijk onge luk. Dc 12jarigezoon van een barrière-wachter name lijk werd door de locomotief van Antwerpen tot Koeke ren medegeslerpt waar men hem geheel verbrijzeld van de baan heeft opgenomen. SI en schrijft uit's Hage hel volgende Met betrek king tot hel plan tot doorgraving van Holland op zijn smalst, waarvan uwe sladgenooten de hccrcn Ilarlsen van Lennep en Jager aan hel hoofd slaan kan ik u mel den dat de voorwaarden waarop volgens de onlangs door Z. M, benoemde commissie dc concessie voor die onderneming kan worden verleend thans bij dc ver schillendebetrokken ministérien in overweging zijn. Ik vernam dal door den minister van financiën dezer da gen zou zijn le kennen gegeven dal hij bereid is aan de staten generaal eené voordragl te doen van wel om de wateren en gronden die aan het rijk beboeren (hetY en het Wijkermcer) waarvan hel inpolderen wordt Voorgesteld kosteloos len behoeve der onderneming af le staanIk verwacht spoedig in staat te zijn u omtrent deze hoogstgewigtige aangelegenheid meer uitvoerig be- riglte geven doch mogt inmiddels de medrdeeling van dit werkelijk blijk om de belangen der hoofdstad te be vorderen niet ophouden. Amsld. Cour. Dezer dagen wordt voor de arrond. rcglbank te. Haarlem aangebragt eene regtsvordering van den slaat tegen de gemeente Beverwijk strekkende lot reclame van de sedert eeuwen opvolgend drooggevallen of aan - geslibde gronden van hel Wijkermcer, hij de genoemde gemeente in bezit. Naar men verneemt zal voor den staat optreden de rijks advocaat in Noord-llolland, en voor de gemeente mr. A. S. v. Kierop. In zekere armenschool le Utrecht vond dezer dagen de volgende komische scène plaats. Eene veelbelo vende dochter van circa zes a zeven jaar of daarom trent bleef, terwijl alle kinderen reeds hadden plaats genomen voor de bank staan. De onderwijzer, ver wonderd over dit zondigen tegen de orde vroeg het kind waarom het geen plaats nam. Met eene uitdruk king van wanhoop op het gelaat, als gevoelde zij al het moeijelijke barer positie antwoordde hel meisje «Ik kan niet meester.'' De meester verlangde nu natuurlijk een motief voor dit niet kunnen le vernemen, ito kleine, te bedremmeld om die dadelijk kenbaar te maken betuigde nogmaals «ik kan nietwaarop de onderwijzer, na eene tweede en derde interpellatie ten antwoord ontving: .ik heb 'n krinelien an en moeder het gezeid dal ik op mot passé de bleine niet te breke en nou kan ik niel lussede bank deur." Het kind spiak waarheid en de onderwijzer zag zich ter bewaring der orde serpligt, de jonge dame naar huis le zenden. Men schrijft uit Ommen van 3 dezer. Om een staaltje le vermelden van buitengewone lage prijzen der runderen deelen wij mede, dat op een dezer dagen gehouden publieke verkooping o. a. een fraaije en zeer goede koe werd verkocht tegen /)27 en een zeer goed jong beest voor 8 terwijl een uitmuntend best paard nog geen 50 ophragt. Men rekent ongeveer een vier de deel van den maatstaf welken men voor eenigen tijd als waarde beschouwde. Men schrijft uit Dalfsen van 6 dezer Niclatlecu de behoeftige landbouwer maar ook menig rijk grondeigenaar moesl in den laalslen tijd it tout prix een gedeelte van zijn vee verkoopen. Zoo heeft o. a. zekere lieer van E. al zijne koeijen die hem gemid deld f 150 per stuk hebben gekostonlangs voor f 50 ieder weder verkocht. Een nieuw waarschuwend voorbeeld om geene schadelijke voorwerpen voor kinderen te laten slaan heeft zich dezer dagen hij het dorp Joure voorgedaan. Men had daar in zeker huis zoogenaamd mug gen vergift dat gelijk men weet zeer veel rajten kruid bevat op een hord gedaan ten einde de vliegen te verdrijven. Twee kinderen die het voor snoeperij aanzagen zich alleen in het vertrek bevindende, proef den er van inel hel noodlottig gevolg dat een hunner weinig tijds daarna onder vrecsclijke pijnen den geest gaf. iletanderekind dal waarschijnlijk minder groote hoeveelheid had binnengekregen bevindt zich nog in hel leven hoezeer niet buiten gevaar. Van den 26 Junij II. tol en met den 2 dezer zijn 53 runderen in de provincie Friesland aan de besmette lijke longzieklegcslorven en 32 door die ziekte aange taste runderen voor rekening der eigenaarsafgeuiaakt hedragepde daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Jan. dezes jaars 3199. BUIT EN LAN D. DUITSCHDIIID Keulen 5 Julij. De hoogste prijs van de verloting v an het crédit mol/dier le Weencn getrokken is te Triest gevallen. Hij bedraagt 2o,00') p. st. (ongeveer 3 Ion gouds) en is getrokken door iemand, die voor cenige maanden bankroet gegaan is en zijne kreditcuren niet betalen kon pas den vorigen dag had hij het effect waarop de prijs is gevallen gekocht. Een andere prijs van 206O is getrokken door dengeen die hem hel gelukkige papier had verkocht. Dezer dagen is te Triest een zelfmoord gepleegd, de heer de Greeds bejaard, heeft zich uit de derde verdieping van den schouwburg Harmonie, door hem zeiven gebouwd, geworpen, en is natuurlijk onmidde- lijk na den val overleden. Hij was et-n geacht burger maar naar men verneemt moet de builenspoiigheid van eenige zijner kinderen zijne zaken een weinig in de war hebben gebragt, hij bezat hier verscheidene grooie PRIJS DER ADVERTEM1EN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1 behalve hel Zegelreql huizen, en zijn leven was voor f 100/m. verzekerd, maar daar zal nu natuurlijk niets van teregt komen. Brieven uit Trebisonde beriglen eene bloedige ontmoeting lusschcn de Bussen en Circassiers, waarbij de eersten liet onderspit moesten delven. Eene kolonne van 10.000 Bussen naderde van Anapa in de rigling naar Soogian toen zij overvallen werden door 211) Circassiers, die uit de bergpassen te voorschijn kwa men en waarhij zij 100(1 Russen versloegen, 24 gevan gen namen en munitie bemecslerden, De Russen door de Circassiers vervolgd trokken naar Yordan terug, en aldaar door 200 soldalen van de Russische vloot ontscheept, versterkt zijnde, trokken zij weder op Soogian aan om wraak le nemen. Doch de Circassiers die aldaar ten getale van 18,000 man vereenigd waren, stormden den 2 Junij de Russen te gemoet waardoor een gevecht van man legen man ontstond dat in eenu afgrijselijke slagling in de Russische gelederen eindigde, h jewei ook deCircassiers groot verlies hadden geleden. r B 5 x k b u e. Parijs 6 Julij. Tc Bordeaux wordt thans een plei- zierjagt voorde keizerin van Rusland gebouwd. - Men leest in TOhservateur van jl. zaturdag Sedert gisteren valt hier bij afwisseling een weldadigen regen. Men verwacht eene sterke daling in de granen enjde verschillende voedingsmiddelen. fl II O O T li niTTAKAlIEK Londen 5 Julij. Laastleden woensdag avond (en G ure gebeurde op den zuidoostelijken spoorweg op den zijtak van Ramsgate nabij het station van Chilham een vrecselijk ongeluk. Detrein uil rijtuigen van de drie klassen bestaande was op den bestemden tijd te Ashford aangekomen en verliet dalstation volgens de geëmployeerden met de gewone maar naar de mee ning der reizigers met te grooie snelheid. Aande krom ming in den weg hij Chilham brak de as der locomo tief. de rails werden verbrijzeld de locomoliefschcidde zich met de 3 eerste rijtuigen van den overigen trein af en stuitte legen liet stationsgebouw, terwijl het ove rige van den trein met eene geweldige vaart van den w eg werd afgeworpen zoodat verscheiden rijtuigen geheel verbrijzeld werden. Terstond schoot men ter hulp toe. Het was een roerend schouwspel het gekerm der reizigers en hel gejammer der vrouwen en kinde ren was hartverscheurend Eene depêche werd naar Canterbury afgezonden om heelkundige hulp voor do talrijke slagtoffers te ontbieden die eerst naar het sta tionsgebouw vervolgens naar het hospitaal in genoem de stad werden overgëbragt. Hoe groot hun getal is wordt nogniel opgegeven,maar wel dat niemand hun- nerdadelijk omgekomen of lot hiertoe aan de gevolgen van het gebeurde bezweken is. Reeds heeft men zich bezig gehouden met het opmaken van eene lijst der prinsessen vankoninklijken bloede en de Protestantsche godsdienst belijdende uit welke de aanslaande koning van Engeland Albert prins van Wallis door den tijd eene huwelijkskeuze zou kunnen doen tenzij hij eene prinses die aanmer kelijk ouder is dan hij de hand bood. Volgens hem die zicb met deze berekening bezig gehouden en daarbij welligt nog eene jeugdige vorstin vergeten heeft zou. prinses Alexandra dochter van prins Christiaan van Denemarken geboren den 1 December 1844, de meeste kans hebben om eenmaal de gemalin des troon opvolgers te zijn. Heden en zaturdag wordt het laatste gedeelte der voor het oogenblik in Indie benoodigde troepen aan boord van de schepen Eastern Monarch en Annie Raydonte Gravesend naar Kurracheeen Calcutta inge scheept. De Morning Herald bevat in zijn no. van 2 Julij een brief van een onder-officier van hel 3de Europe- sche regement in Madras, dal zich zoo heldhaftig ge dragen heeft ouder de bevelen van den generaal While- lock, bij gelegenheid der bestorming van de stad en het fort van Bandah. Deze onder-ofiicier verhaaltdat hij met zijne manschappen in het binnenste van bet paleis doorgedrongen in eene zaal acht dames vond vermoord in hunne balkleeding en in eene andere kamer drie dames en vier officieren insgelijks in hun feestgewaad gedood. Het schijnt dat de rajah die hen gevangen hield, hen hunne balkleeding heeft doen aantrekken, om ben laaghartig te vermoorden en dit gedurende den lijd dal de kanonkogels en granaten der Engelschen het paleis boven zijn hoofd bijna in puin scholen. Te New-York heeft een dwarrelwind, die slechts een half uur duurde aanzienlijke scbade aangcrigt.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1