GODR&Mf. Zaturdag 3 Julij 1858 Woensdag en Zaturdag. IJES NIEUWSTIJDINGEN O ABONNEM E NIS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. Openbare Raadsvergadering' geliouden ie ïieriltiee, den 30 Junij BS.YS. Voorzitter Mr. B. C. Cau Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de boeren H. G. Mulock Houwer en I)r. Keiler de eerste met kennisgeving. De notulen der v orige vergadering worden na voor lezing goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten, berigtcnde de ontvangst van de verordening op bet verkoopen van vleesch. De voorzitter berigldat de afkondiging van deze heeft plaats gehad en op den dag van hare in werking treding (26 Junij) de adviseur keurmeester is beëedigd. De instructie voor dezen en voor den keurmeester zijn bij Burgemeester en Wethouders in behandeling en zullen eerlang aan den Baad worden aangeboden. Jdem begeleidende het kohier van den Hoofdelijk en Omslag voor 1858 goedgekeurd. De voorzitter be rigl dal dit op heden is afgekondigd en aan den Ont vanger ter invordering is uitgereikt. Beiden voor notificatie aangenomen. Op eene aanvrage van de Directie der Gymnaslie- school om even als ten vorige jare eene gratificatie van ICO voor gezegde school te ontvangen, met bereid verklaring, om daarvoor gratis onderwijs niet alleen aan behoeftige kinderen te verleencn maar ook aan onderwijzers en kweekelingen der openbare scholen die daardoor in de gelegenheid zullen zijn om zich zclven te oefenen en bij het onderwijs der kinderen te genwoordig te zijn en daardoor ook onderrigtte loeren geven in de Gymnastie wordt besloten conform het adviesvan Burgemeester en Wcthoudersde gevraagde toelage te verlcenen. Burgemeester cn Wethouders stellen voor en do Raad besluit na gegeven inlichtingen aan Mr. van Dongen cn de Clcrcq het gratis gebruik van een stukje grond aan het eerste weegje met 7 jaren te verlengen behou dens goedkeuring van gedep. staten. Burgemeester en Wethouders bieden aan den Baad de Gemeente rekening over 1857 aan sluitende met een batig saldo van 5315,98' Deze wordt gedu rende 14 dagen ter openbare visie gelegd. Als leden der Commissie van onderzoek worden benoemd deheeren Mr. de Clercq J. van der Yliet en J. li. Ochlman Johz. De voorzitter deelt mede dat de kosten van het waterschip (ingevolge magliging van den Baad alhier ontboden en gekomen) hebben bedragen 169,18 te vinden uit onvoorziene uitgaven behoudens goedkeu ring van gedeputeerde staten en de opbrengst ad ƒ103,08 in buitengewonen ontvang te verantwoor den. De voorzitter geeft namens het bestuur- kennis van de moeijelijkheden die zich bij het verkoopen van water hebben opgedaan. Hierover ontstaan langdu rige discussien en wordt ten slotte het voorstel des voorzitters aangenomen om het bestuur te magtigen een schip metzoet water te doen komen dit water ge durende de twee eerste legdagen te verkoopen tegen kostende prijs en hetgeen onverkocht mogl zijn op den derden dag te bergen en alsdan dit geborgeue te gen boogaren prijs to verkoopen. Do Voorzitter deelt mede dat de onkosten voor het feest van landbouw hebben bedragen 183,66 meer dan ontvangen is zoodat ingevolge vroeger raadsbe sluit die som uit de gemeentekas zal worden voldaan te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1858, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten. Idem, dat de kosten van herstelling der zuidwest barrièreheul hebben bedragen ƒ148,86, te vinden uit hoofdstuk 111 afd. 1 art. 1. Wordt rapport uilgebragt betrekkelijk een gebrek aan een der ebdeuren aan bet sas waarvan de her stellingskosten nog niet opgegeven kunnen worden. "Voor kennisgeving aangenomen. Wordt medegedeeld eene missive der plaatselijke schoolcommissiebetrekkelijk de regeling van het lager onderwijs welke voor den Baad ter visie wordt gelegd. Bij monde van den beer Mr. Fokker namens dc commissie ad boe wordt rapport uilgebragt op de re keningen van het Hervormd Diaconie en van hel B. Kath. Armbestuur en der naai- en breischool over 1857, tenderende tol goedkeuring en dien conform besloten; hebbende Jbr. J. L. de Jonge zich bij de eerste ;van stemming ontbonden. Hierna is de openbare vergadering veranderd in eene Biet geslotene deuren. PRIJS DER ADVERTEN'I IEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels d 1 behalve het Zegelregt BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeemaken bekend dat het kohier der Hoofdelijke Belasting van deze gemeente over bet loopende dienstjaardoor den Baad vastgesteld en door boeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd op heden wordt ge steld in handen van den Gemeente-Ontvanger ten fine van invordering lolgensde wet. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 30 Junij 1858. 11. C. CAU Voorzitter. C. de JONGIS Secretaris. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bij deze aan de ingezetenen bekend dat de Rekening dezer Gemeente over liet jaar 1857 ingevolge de wet gedurende veertien dagen van af den 5 Julij e. li. voor een ieder ter inzage op de Secretarie zal voorliggen •cn legen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Zierikzee 30 Junij 1*58. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Patenten. De Burgemeester van Zierikzee herinnert de betrok kene ingezetenen die als drankverkoopors slijters en 'tappers dus ver nalatig zijn gebleven in het afhalen van hunne patentbladen over het loopende dienstjaar, dat zij zich ten spoedigste daartoe behooren te vervoegen ter Gemeente-Secretarie alwaar hun hel Palenlbiad op vertoon van kwitantie voor minstens de helft op hel aanslagbiljet zal worden uitgereikt. Zierikzee den 30 Junij 1858. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat op donderdag den 15 dezer maand des voormiddags ten 10 ure precies op het Raadhuis alhier, in het openhaar zullen worden verkocht »!t> tiende vrticbteit over den jare en oogst van 1858 waartoe de gewone voorwaarden van heden af, ter Secretarie te lezen liggen. 'Zierikzee den 2"J11 /ij 1858. B.C. CAU Voorzitter. C. de JONGIS Secretaris. BINNKNLAND. Zierikzee 2 Julij. Bij koninklijk besluit is benoemd tot bewaarder der hypotheken van het kadaster en der schecpshewijzen te Gorinchem de heer A. van Eelt thans bewaarder der hypotheken van het kadas ter en der scheepsbewijzen Ie Zierikzee zijn de kantoren van bewaring der hypotheken van het kadas ter en dcrscheepshowijzen te Zierikzee en van de regi stratie en domeinen aldaar vereenigd tot één kantoor en is voorts benoemd tol bewaarder der hypotheken van het kadaster en der scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Zierikzee de heer J. K. Boeije, thans ontvang, der regis, cn dom. aldaar. Door eene vereeniging van Nedcrlandsche inge zetenen uil Utrecht, Noord-braband Limburg en Zee land is aanvrage tol concessie gedaan voir een Zui- der-spoorweg ter verbinding van Botterdam en Belgie met den linker Rijnoever en .Maastricht. Dc verzoekers uit Zeeland zijn de hoeren G. JSprenger president der kamer van koophandel te Middelburg nir. M. F Lanlsheer en G. J. van den Bosch leden der provinciale staten. De aanvrage bevat eene lijn van Vlissingen naar Bosendaal van Breda naar Tilburg cn 's Bosch van Tilburg naar Eindhoven en Yenlo of Roermond van Yenlo of Roermond naar Maastricht met voorkeur der lijnen van Tilburg naar de grenzen in dc rigtiug van Turnhout en van 's Bosch naar Nijme gen en Arnhem. Tc Banieveld wordt met gespannen verwachting de afloop tegemoet gezien eener aldaar belangrijke queslie: het geldt de actie vaneen tolgaarder contra drie crinolines. Deze ambtenaar werd genoodzaakl zijn tol boom te openen bij gebrek aan rutinite \nn dcu neven- doorgong het tarief voorzag het geval niet. Men vleit zich dat de uitspraak bevredigend zai zijn en de crino lines tolvrij zullen worden gehouden door die gelijk Ie stellen met kinderwagentjes mits uitsluitend kinderen vervoerende." Op deze wijze houdt men de zaak buiten koninklijke lusschenkomsl. Van den 19 tol en met den 25 dezer zijn 34 run- deren in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 99 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt ter wijl nog volgens later ontvangen berigl in de laatst vo rige week 3 runderen gestorven en 2 afgemaakt be dragende daardoor hel totaal der gevallen sedert den 1 Jan, dezes jaars 311 4. Voor het festival van Gent hetwelk den II Julij zal plaats hebben waren den 26 Junij reeds 32 mu ziekmaatschappijen ingeschreven en daar de tijd lot aangifte eerst met het einde dezer maand gesloten is zag men nog meerdere deelneming te gemoet. Onder die zicli aangemeld hebben merkt men op de fanfa ren van Sclzaete St.-Cecilia van Slekene en de Groole Harmonie van Tourcoing uit Frankrijk. Aan hel korps muzijkanlen van het regiment grena diers en jagers te's Hage is door Z. M. een builen- landsch verlof verleend van 8 dagen iugaande den 13 Julij, ten einde zich naar Antwerpen Genten Oostende te hegeven Den 3 Mei jl. is de gewone zitting der wetge vende kamers van Brazilië door den keizer geopend In de daarbij gehouden rede komen onder andere be langrijke uitdrukkingen ook deze merkwaardige woor den voor: t De vrede dor huisgezinnen en do wettigheid van hun kroost worden groolelijks benadeeld door het gemis van wetsbepalingen welke dc verpligtingen en gevolgen der ochtverbindtenis regelen, door ze wette lijk te bekrachtigen onverschillig welk geloofde ech telingen belijden en met eerbiediging der staats-gods- dienst. Dc kolonisatie wordt in haren vooruitgang ccnigzitis belemmerd maar de goede (rouw in het naleven der overeenkomsten en de waarborgen voor eene goede toekomst, welke wij aanbieden aan hen die zich in onze onbebouwde streken komen nederzet ten zullen ongetwijfeld een einde maken aan eenige beduchtheden welke voor de komst van landverhui zers in dit rijk niet bevorderlijk zijn. De alzoo aangekondigde voordrag! tot invoering van liet burgerlijko-huwelijk heeft hare naaste aan leiding in een onlangs Ie Bio-Janoiro gebeurd voorval. Een huisgezin van Protestantsche landverhuizers uit Duilschland kwam aldaar, de vrouw geraakte weldra in betrekking met een Inlander ging op diens aan raden lol de Katholijke kerk over en deed toen bij de kerkelijke overheid aanzoek om ontbinding van hel in haar vaderland aangegane huwelijk. Aan dit verzoek gegrond op de voorschriften der kerkvergadering van Tronic welke in Brazilië in huwelijkszaken nog gel den werd door den bisschop van Itio-Janeiro voldaan. Zoo stonden alle Protestantsche huisgezinnen aan ont binding bloot, hetgeen de algcmeene zedelijkheid be- nadeclen en Duitsche landverhuizers afschrikken moest. BUITENLAN D. o u i t s o Hu a si d. Men schrijft uil Klberfeld van 25 Junij. Alhier was reeds sedert gcruimen tijd oen proces aanhangig tegen den voormaligen policie-agent Stemirijer cnvrouw Heslten de eerste beschuldigd van zijne vrouw en de laatste van haren man door middel van rallckruid ver giftigd te hebben ten einde na den dood van de we- derkcerigc cchtgcnoolen met elkander in het huwelijk te treden nadat reeds langen tijd voor die vergiftiging ongeoorloofde betrekking tusschen de eersten bestaan hadden. Dit proces nu is nadat het reglerlijk colle gia daaraan zes zittingen gewijd had die niet ophiel den in hooge mate de belangstelling te wekken voor eenige dagen geëindigd met het overtuigend bewijs dat de dubbele moord door de beschuldigden gepleegd is zoodat beiden door de jury zijn schuldig verklaard. Dc vrouw wekte medelijden op want hel was zigtbaar dat zij berouw gevoelde zij werd dan ook aan de ko ninklijke genade aanbevolen. Steiningcr daarentegen die zijn doodvonnis zonderde minste ontroering aan hoorde boezemde van begin tot einde den meeslen af schuw in ,len gevolge zijner verklaringen cn bonding gedurende den loop der debatten. Na afloop van het proces, was hij zelfde policie-agenten behulpzaam die gekomen waren om hem op nieuw te boeijen. Het pu bliek hoorde zijn doodvonnis niettegenstaande de ver-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1