I ZHMZËBSGll COURANT, Kö K o 50. Woensdag 23 Juuij. Woensdag en Zaturdag. HICTI'M MDISTIUm Schouwing op tie Wegen. ABONNEMENT S-PRIJS. Per drie maanden f i,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagsle voren, voor I 1 ure'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER AD VER TENT 1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1 -6 regels d f 1 behalve hel Zegelregt Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma len hekend, dal er op Woensdag de» 7den Julij e. k., ccne algemeene Schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in het poortatnbaclil dezer Stad en worden de wegpligtigen ot gelanden mitsdien aangezocht, om ieder voor hel zijne te zorgen, dat op den bepaalden dag de wegen voetpaden sloolen heulen en duikers in behoorlijken staal van onderhoud bevonden worden overeenkomstig de be palingen van het Kegleihont op het beheer onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd hij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1868 n.° 1D6. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Stads-Courant geplaatst. T.ierikzeeden 15 Junij 1858. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. B INNENl AND. Onder het opschrift De verceniging voor 7.eeuwsche Muziekfeesten leest men in de Goessche cl. het volgende, hetwelk wij wel waardig achten overlenemcn Hel vijfde üceuwsch .Muziekfeest, door allen die in Zeeland de toonkunst beoefenen en liefhebben met vei langen te gemoel gezien, behoort thans tot hel verlcdene. De indrukken daarbij ontvangenhet kunsigenot daarbij gesmaakt leven thans in onze herinnering. Wie het voorregt had dit feest hetzij als uitvoerende he'zij als toehoorder hij te wonen zal erkennen dat Zierikzee aan hel ver trouwen door de Algcmeene vergadering der Ver- eenigiiig in haar gesteld ten volle heeft beantwoord. Zij heelt hare opname onder de Zecuwsche sleden waar muziekfeesten gevierd worden op eene luis terrijke wijze geregtvaardigd en heeft met hare beide zustersteden gewedijverd om niet sleehls door eene zorgvuldige uitvoering van hel vastgesteld pro- jramnia bevorderlijk Ie zijn aan hel doel der vereeni- jing maar ook om het genot der heerlijke kuuslga- 1 en die zij huod te verhoogen en Ie veredelen door nne gulle ontvangst en een gastvrij onthaal van allen <c van elders haar kwamen behulpzaam zijn inde vol kering der schoone taak die zij liail aanvaard. Maar hij menigeen van hen die zich in de afgeloopcn eek verlusligden in het genot door liet muziekfeest pgeleverd moet de gedachte opgerezen zijn hoe el mogelijk is in dit gewest inuzijk-uilvoeringen te oen plaais hebben op een voel zooals, huilen een rie-of viertal der grootslesleden van ons vaderland ene onmogelijkheid moet worden geacht, En is bij inderen die wel welen hoe en waardoor die moge- ijkhcid ten onzent is gege>en hel besef ten allen tijde evendiggeweest, dat wij der verceniging voor Zecuw- icbe muziekfeesten dal voorregt boven andere provin- :ien te danken hebben dat zonder haar ook loer on- ioenlijk zou wezen wat elders ondoenlijk is Eere dus wie eere toekomt. Cere aan het comité dat de taak aanv aarde en met zoo uitstekenden uilslag volvoerdde oin hel feest op eene luisterrijke wijze te doen plaais hebben Eere aan allen die de pogingen van hel comité zoo krachtdadig ondersteunden en de beletselen uil den weg hielpen ruimen die de uitvoe- i ring der plannen belemmerden of dreigden te verhin deren Eere den ingezetenen van Zierikzee Maar bovenal EERE DER VEREEIMGIKG VOOR Zi.P.UWSCHE MUZIEKFEESTEN! Opgerigl met het doe) om de beoefening en waar dering der toonkunst in dit gewest te bevorderen en om iloor uitvoeringen, op ruimere schaal dan binnen het bereik valt der afzonderlijke Zecuwsche steden de kennis van omvangrijkere w erken der moest geachte toondichters meur algemeen Ie maken en ze heler te doen waarderen heeft zij sedert 1852 die muziek feesten doen plaats hebben in Middelburg Goes en Zie rikzee. Eene zeer aanzienlijke som is daaraan door kaar besteed en is Op deze wijze door haar uil den weg geruimd bel geldelijk bezwaar dat overal elders tegen de uitvoering op eeue zoo ruime schaal een onoverko- melijken hinderpaal it den weg stelt. Die Vcrooniging dus ondersteund gij allen, die in Zeeland do toonkunst beoefent en liefhebt; Int die Ver ceniging toegetreden gij allen, die of op hel nil gevieril feesl of reeds vroeger haar doel als edel en grootsch hebt loeren kennen en hare pogingen op prijsstelt om bevorderlijk te zijn aan de kunstbcscliaving in onze provincie aan die Verceniging u aangesloten gij allen die, met liefde voor uw schoon gewest bezield van harte wensch'. dat het niet slechts vooruitga in stof felijke welvaart maar dal het ook de vruchten plukke van beschaving van veredeling en verinniging van levensgenot zoo als de beoefening van wetenschap en kunst en deze alléén schenken. Zij en blijve de kernspreuk der oude Zeeuwen non sordenl in ttndis" de onze dan wacht ons eene schoono toekomst eene toekomst waarin Zeeland niet slechts geroemd wordt onder de gewesten van ons schoon va derland die zich onderscheiden door vruchtbaarheid en rijkdom maar waarin het levens eene eervolle plaais inneemt onder die waar wetenschap en kunst worden geacht en gehuldigd en waar beide met liefde worden aangekweekt en beoefend. Ter waarschuwing van minkundigen om niet te ligtvaardig- dusgenaamde arcana aan te wenden meldt men dat in de gemeente Ouwerkerk eene kudde scha pen aan de luis lijdende de eigenaar, overigens een zeerkundigen geacht landbouwer, besloot een Engelsch middel van inwrijving daartegen aan Ie wenden, met hel ongelukkig gevolg dal hel eene schaap hel andere aflikkende allen de vergifslof binnen kregen de ooren lieten hangen, kropgezwellen kregen en zeer spoedig een twintigtal is gestorven, waarondereen ram ter waarde van veertig gulden. Alen schrijft van Kapeile (Zuid Beveland) dat men zich niet heugt immer de kersenboomen zooveel te hebben zien beloven als thans zij zijn overvloedig ge laden zoodal bij de verhuring dezer dagen gehouden, de boomgaarden dan ook veel honger prijzen dan in vorige jarenophragten. De getrokken kersen zijn goed van smaak ook bij meer dan gewone verzendingen zullen dus de li. fhchbers zich kunnen Ie goed doen. Met betrekking toldein omloop gehragle valsche Nederlandsche bankbiljetten van f Jö gedateerd 16 Eehr. 1857 waaronder de handteekeningvan den lieer Fock president de heeren Cromtmlm en Mclvil direc teuren en den lieer Croockewit secretaris verneemt men dat te dier zake zich in hechtenis bevinden de ver moedelijke vervaardiger, een lithograaf duitscher van geboorte en een tweede persoon verdacht die valsche biljetten in omloop te hebben gebragl. I'e minister van marine heelt Ier kennis van be langhebbenden gi-bragt datten gevolge van hel leggen van een dam liisschen den wal van 8t. Hliiiipsland en dien van Noord-..rahand w aardoor het Slaak voor de scheepvaart gesloten is, de bakens van daar naar de Krammer leidende, zijn opgenomen geworden. Het Handels- en Effectenblad meldt het volgende: ln de vereenigde zitting van den hoogen raad der Ne derlanden is dezer dagen behandeld de zaak van den heer mr. J. R. Tliorbeckelid van de tweede kamer der slaten-gcneraalaangeklaagd van nalatigheid in het aangeven van zijiv zoon voor de nationale militie. De Slonmposl is in slaat gesteld te melden, dal de brand van het stations gebouw van den Hhijn-spoor weg te Botterdam is veroorzaakt door zelfontbranding van liet met olie doortrokken katoen in hel lampen- kamertje voorhanden. Men sch i ij ft uit Botterdam van 18 dezer. Heden namiddag zal een werkman om den hoek van de groote draaisleeg te slapen toen een sleperswagen kwam aanrijden en hem een heen inden letterlijken zin des woords verbrijzelde. De ongelukkige is terstond naar liet Nieuwe Ziekenhuis vervoerd. Door de bovenmatige hitte zijn dezer dagen te Delft een knaap van t jaren en in de nabijheid dier stad twee boerenarbeiders dermate getroffen dat zij aan de gevolgen zijn overleden. Men schrijn uil Nijmegen van 17 dezer Dezer dagen w as een burgerhuisgezin alhier bijna het slagtof fer van vergiftiging geworden. Man, vrouw kind en meid werden na den maaltijd ernstig ongesteld zelfs zoo dat men, niettegenstaande alle geneeskundige hulp aan hel behoud van helleven van man en kind wanhoopte. Hij onderzoek moet het zijn gebleken dat onder de postelein die men 's middags gebruikte vergiftig onkruid is geweest dat in blad en vorm bij na uiel vau genoemde groente te onderscheiden is. Men schrijft uit Arnhem van 18 dezer. Heden namiddag is door den spoortrein nabij Duiven eene koe overreden waardoor de waggons en derhalve ook de reizigers een sterken schok onderv onden. Het ligebaam der koe is geheel verpletterd overigens is men er met den schrik vrijgekomen. Dit jaar zullen zoo a!s men weet, twee groote feesten binnen Arnhem plaats hebbenVoorliet scherp- schuttersfeest zijn vijf dagen van 15 tot 1!) iulij be stemd. Blijkens het programma wordt donderdag tö Julij, des avonds ten 7 ure hel feest geopend. Vrij dag 16- oplogt van bel station naar Musis sacrum feestmaal aldaar parademarsch en feestelijke oplogt naar do schietplaats proefscbielen concert en des avonds groot feesthal. Zaturdag 17 prijs- en eere- schielcn concert vogelschieten concert en volks spelen op de schiétplaals en des avonds concert in Musis sacrum. Zondag 18: prijsschieten concerten volksspelen en des avonds groot feest- en krooningsbal. Maandag 19; schieten naar de prijzen aangeboden door M. den koning en de stad Arnhem concert prijsschietendes avonds proclamatie deroverwinnaars, uitreiking der prijzen daarna feesthal. Het tweede feest, dal binnen Arnhem zal gevierd worden, hel nationaal zangersfeest, belooft niet minder vreemdelingen Ie zullen lokken. Het commilé heeft reeds toezegging der medewerking van een aantal Nederlandsche liedertafels. Donderde zangers zullen zich te Arnhem vereenigen en zich doen hoeren. Uit Zulphen schrijft men Een droevig doch gelukkig zeldzaam verschijnsel heeft zich deze week in den omtrek dezer stad voorgedaan. Onderscheidene landlieden zijn door de buitengewone schraalte der wei- en hooilanden genoodzaakt geworden wilden zij hun vee voeder verschaffen, liet jongopgschoten koren te gebruiken hetgeen anders, indien het tot rijpheid zou zijn gekomen, tol brood had kunnen worden bereid. Men meldt uit Twisk van 17 dezer. Gisteren vonden eenigc grasmaaijers hunnen makker in het veld dood liggen hij zijn half volbragten arbeid. Het schijnt dal de ongelukkige blootshoofds in de sterkhrandonde zon gewerkt heeft en door een zonnesteek getroffen is. Men verhaalt ook dergelijk ongeluk van een j ongmensch Ie Medemblik, (he ook of door de zon getroffen of zich den dood door een konden dronk berokkend heeft. Hel volgend treurig herigt wordt uit Schiermon nikoog dd. 14 dezer medegedeeld In de afgeloopeu week loonde hier een treffend, zeer treurig voorbeeld de kortstondigheid enonzekerneid des mcnschelijkcn le vens. Een zoon van zeer geachte ouderseen jongeling in den bloei en de volle kracht zijner jaren begaf zich woensdag avond naar de duinen om eijeren te zoeken. Gekomen hij een konijnenhol waarinop dit eiland een zekere soort van eenden nestelt groef hij het op ten einde zich den toegang naar binnen zooveel mogelijk banen en <lc eijeren die hij vermoedde dal er zich be vonden weg te nemen. Uil dit hol mogt hij echter niet levend terugkeeren. Hij had zich lever gewaagd met hel hoold geheel voorover hangende zich zeiven in een toestand verplaatst, dat hij door het nederstor- tende zand bedekt geene voldoende pogingen tot zijne bevrijding meer kon aanwenden maar ten gevolge van bloedsaandrang en verstikking sterven moest. Den volgenden morgen werd liet lijk gevonden bij hetwelk een getrouwe hond diedes avonds was medegenomen nog als wachter zat. Grootis de droefheidder bejaarde ouders, wier steun de elleudigomgekomenjongling was. Een algemeenen diepen indruk een ontzetlenden schok heeft levens dit zoo plotseling en buitengewoon sterfge val ie weeg gehragt. Velen alhier die met een soort gelijk bedrijf zich inlatenzullen daaruit meerdere voor- zigligheid geleerd hebben. Men schrijft uit llarlingen van 16 dezer. Met leedwezen verneemt men dal onder de laatst aange komen Oost-Indische herig en de dood gemeld wordt van J. A. Jcllesma een der werkzaamste en be kwaamste mannen, door de Nedei landers naar onze koloniën gezonden lol verkondiging van het Evangelie onder de Heidenen. Van eenvoudige afkomst, op een naburig dorp gevoelde Jellesma als jongeling groolo neiging tot het zendingswerk, en vervoegde zich om raad en hulp bij ds. Jeulink, predikant hij de Hervormde gemeente alhier, die zich aan hem verdienstelijk maakte door hem krachtdadig te ondersteuneu in zijne voorbereidende oefeningen. Eenmaal op zijnen post te Modjowama werkte hij wel in nadruk al wal zijne hand vond om te doen, en rigtte zelfs een instituut op tot opleiding van zendelingen uit de Heidenen. Zeer veel verliest de zendingszaak in dezen bekwamen cu yverigeu man.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1