ZIEBKZEESGHE COURANT. 47. 1858 K o lv Het Huzijkfeest. 'oensdag en Xaturdag. Hi1,NT! \m MIIMSTHATIM! rdag 12 Junij, A B ONNEM E NTS-PRIJS Per dne maanden f 2,00. Franco per post f 2,'25- Inzending der Advert, daagste vorenvoor 11 are smorgens Als een lang gekoesterde wensch eindelijk wordt ■vervuld dan gebeurt het menigmaal dat we het ons niet regt voorstellen kunnen dat zulk een geluk ons te beurt valt en de vraag zweeft ons om de lippen Waken of droomen wij Het feestdat we vieren zeer begeerd en lang te voren aangekondigd als bet was brengt echter zoo veel drukte en aangenaam genot van den morgen tot den avond met zich dat we die vraag niet behoeven te 'doen. Van af den laatsten dag der vorige week tot op gisteren vermeerderde het getal feestvierenden van elders aanzienlijk. Desdingsdagsin den voormiddag ten 9 ure, zag men de leden van het orchest en het zang- personeel zich reeds ter repetitie begeven, welke lot in den namiddag duurde en des avonds ten 6 ure op nieuw aanving, even zoo des woensdags. De repe- tilien waren des avonds voor het publiek dat van loe- gangkaarten voorzien was, tegen een gering entréegeld toegankelijk en werden door velen bijgewoond en gaven ons reeds een zoete voorsmaak van het genot, dat ons op de feestavonden wachtende was. De eerste feestavond (Donderdag) was reeds daar. Wel hadden wij gedacht, dat de opkomst talrijk zou zijn maar zulk een groote schare als zich daar vereenigd vond overtrof onze verwachting verre en het was een schitterend bewijs hoe zeer de zang- en toonkunst wordt bemind en hooggeschat en hoe groot de sym pathie is welke aan het feest ten deel valt. Vestigden wij het oog op de tribune, waar de gevierdesolisten, het koor van zangeressenen zangers en het orchest volgens de naamlijst der medewerkenden met inbegrip van den directeur, tezamen bedragende 214 personen, geschaard stonden, dan waren het de sierlijke toiletten jeugd en schoonheid en zoo menig gelaat, waarop kunstliefde en kunstijver als te lezen stonden, die de aangenaamste im- pressitin gaven en de feestelijke stemming van het ge moed verhoogden. Wierpen wij een blik op hel talrijke publiek dan leverde dit ons een schoon ensemble, en zagen we nietalleen stadgenooten en vele kunstminnaren uit onze eilanden Schouwen en Duiveland, maar ook een groot aantal van elders aangekomen zoodat ook dit iels ongewoons te aanschouwen gaf. Was derhalve de belangstelling algemeen het feest was ook die be langstelling ten volle waardig. Het was voor onze stad iets geheel éénigs bet was een feest par excellence. Of hadden wij immer solisten van zulke groote ta lenten in ons midden, als de soprane mej. C. J. Froschartvan Amsterdam de altmej. C. P. Aclien- bach van Issclburg, de tenor de heer Th. Góbbels van Aken en de heer K. A. Craeijvangervan Utrecht? Zagen we hier ooit zoo vele meesters der kunst in het orchest, zoo vele talentrijke zangers en zangeressen te zamen En dan, belgeen ten gehoore werd gebragt de Kerkelijke feeslouverture van O. Nicotai, in de ge- heele muzijkale wereldberoemd, Handels oratorium Samson dat voor het eerst in Nederland werd uitge voerd maar dan vooral de uitvoering die van een studie getuigde welke wij niet naar eisch kunnen roe men, en van talentendie lof en bewondering waar dig zijn, Eene kritiek kunnen wij niet leveren en ligt ook niet in onze bedoeling. In bijzonderheden vareden wij derhalve nieten laten dat gaarne aan meer Dfevoegden over maar de solisten de eer te geven Waarop zij de billijkste aanspraak hebben dit willen Wij niet nalaten. Eene sopraanslem als die van mej. 'Wroschurt, mag schoonklinkend, krachtig en buigzaam moeten, mej. Achenbach, de altstem muntte uit door liefe lijkheid en zuiverheid van loon. De heer Góbbels de 'tenor, deed zich kennen, als een, die aan liefelijka een voudigheid de grootste verdiensten paart en wiens gevoelvolle, zuivere, heldere en doordringende stem, vaak tot in de ziel drong. Als met eene krachtige en volle basstem begaafde zanger deed zich de heer Craeijvanger hooren. Aan toejuichingen even opregt als welverdiend ontbrak het niet. De koren en het orchest waren ook voortreffelijk, getuige de uilvoering der kerkelijke feestouverture getuige de marsch in Samson getuige maar neen want wij zouden alles moeten vermelden omdat alles heerlijk en schoon was. Wel mag onze verdienstelijke muzijk- directeur de heer C. Eisner, met dit feest geluk ge- wenscht worden als gevende eene onwraakbare getui genis van zijn onvermoeid streven en van zijn onver- flaauwden ij ver voor dekunst, en hechtende eene nieuwe lauwer aan de kroon die hij zich als muzijkdirecteur dezer stad heeft verworven. Er heerschte bij alles eene voorbeeldige orde en het blijkt nu aan welke VERSCHIJNT. PlUJS DEV. ADVERTENT 1EN Gewone 15 cents de regelGeboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve liet Zegelregt goede handen de regeling van het Vijfde Zeeuwsch Muzijkfeest is toevertrouwd geworden en hoe goed de taak der commissarissen van orde wordt vervuld. Heden voormiddag werd door die commissarissen aan de werkende leden van het orchest en het koor van zangers eene rijpartij door Duiveland gegeven, die al lergenoeglijkst was. Twintig a dertig rijtuigen zijn daartoe benoodigd geweest. Hiervan kan men zeggen wat men op de kermis wel eens hoort roepen 'Nooit alluer beleefd Het kan wel niet anders of een feest dat zooveel voor bereiding heeft gekost moet, nu hel daar is ,ook aan hen, die het gevendubbel genot verschaffen. Wij wenschen dan ook vurig dat deze dagen ook voor heil onvergetelijke feestdagen zullen zijn. En nu nog heden avond! maar overhel einde van het feest ineen volgend nummer meer. Zierikzee 11 Junij 1858. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikxee maken bekend dat van Regeringswege is vastgesteld de 236ste Siaats-Lotcrij bestaande uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premienverdeeld in 5 klassen. Dat de collecle zal worden geopend op Maandag 14 en gesloten op Zaturdag den 26 dezer maand. Dat de trekkingen zullen plaats hebben te 'sGraven- liage en wel die der 1ste klasse op den 12, 13, 1 4 en 15 Julij e. k. die der 2de klasse op den 2627, 28 en 29 dier maand; die der 3de klasse op den 9,10, 11 en 12 Augustus e. k. die der 4de klasse op den 23, 24, 25 en 26 derzelfde maand die der 5de klasse op den 6, 7 8, 9 14 1516, 17, 21 22 23, 24 28 29 30 September en 1 October dezes jaars, zullende de laatste 100 nummers, op zaturdag den 2 dier maand gelrokken worden eindelijk dat de prijzen der loten de wijze van uitgifte en trekking gelijk zijn aan die voor de 23Isle loterij opgegeven terwijl de loten en gedeelten daarvan voorde 5de of laatste klasse alleen inkoop verkrijgbaar zullen zijn. Zierikxeeden 9 Junij 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikxee, her inneren de houders van Muntbiljetten uitgegeven krach tens de wetten van 18 December 1845 en 17 September 1849 in hun belang dat zij die nog lol den 31 De cember clexes jaars maar ook niet langer bij de Neder- landsche bank en 's Rijks Betaalmeesterster inwisse ling zullen kunnen aanbieden en zulks ter voorkoming van geldelijke schade die de bezitters van muntbil jetten der jaren 1845 en 1849 20uden lijden indien door ben van de tot 31 December 1858 nog bestaande gelegenheid ter inwisseling dier biljetten geen gebruik werd gemaakt. Zierikxee 9 Junij 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikxee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 14 dezer, des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeenle- Raad zal gehouden worden. Zierikxee 9 Junij 1858. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van 'Zierikxee bren gen ter algemeene kennis dat bet proces-verbaal der verkiezing van één lid der Tweede Kamer van de Slalen- Generaal voor dit Kiesdistrict bij afschrift, is aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter in zage nedergelegd, overeenkomstig art. 69 der Kieswet. JAerikzeeden 9 Junij 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. AFKON DIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikxee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat gedurende het heerschende watergebrek, het schuren, spoelen of dweilen van straten stoepen of klinkerpaden alsmede het wasschen van glazen lot nadere afkondiging verboden is, overeenkomstig art. 45 van het reglement van policie voor deze gemeente. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikxee den 10 Junij 1858. R. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Uitsla;/ der Verkiesingen van LEDEN voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. op 8 Junij 1858 in de volgende Hoofdliiesdistriclen. Zierikzee. Ingekomen 852 biljetten. Van onwaarde 22. Blanco 12. Volstrekte meerderheid 416. Herkozen mr. S. H. Anemaet met 668 stemmen, terwijl op jonkhr. mr. J. E. Schuurbeque Boeije 113 stemmen zijn uilgebragt. Diverse personen 37. Middelburg. Merk. mr. J. J.Slicker van Domburg. Amsterdam. Gekozen de heer mr. A. J. Duymaer van Twistherkozen mr. G. C. J. van Reenen en de beer S. R. van Franck. Rotterdam. Herkozen de heer mr. A. Hoynck van Papendrcchl. 's Gravenhage. Herkozen de generaal-majoor J. P. Delprat. Dordrecht. Herkozen mr. P. A. Sander. Delft. Herkozen mr. W. Wintgens. Leiden. Herkozen de beer P. H. baron Taels van Amerongen tot Natcwisch. Haarlem. Herkozen mr. J. Heemskerk ,Bz. 's Roscb. Herkozen mr. J.L. A. Luijben. Breda. Herkozen de heer mr. K. A. Meeussen. Tiel. Herkozen mr. J. M. de Kempenaer. Arnhem. Herkozen mr, ZE baron van Mackay. Zutpben. Herkozen mr. W. H. Dullert. Zwolle. Herkozen mr. J. P. P. baron van Zuylcn van Nyevelt. Almelo. Herkozen mr. G. M. v. d. Linden. Leeuwarden. Herkozen dr. W. H. Idserda. Sneek. Gekozen jlir. W. H. Lycklama a Nijebolt. Hoorn. Herkozen jonkh. mr. D. van Akerlaken. Assen. Mr. P. van der Veen. Nijmegen. Jhr. J. A.C. A.van Nispenvan Sevenaer. Maastricht. Cb. A. baron Bieberstein. Roermond. Mr. P. L. de Lom de Berg. Tilburg. Mr. E. J. Jespers. Eindhoven. Mr. A. A. J. Meylink. Alkmaar. Mr. K.A. Poortman. Dokkum. De heer J. T.ter Bruggen Hugenhollz. Appingadam. De heer Zijlker. Gouda. De beer M. A. F. H. Hoffman. Amersfoort. Mr. II. A. M. van Asch vanWijck. Zierikzee, 10 Junij. Den 7den dezer promiveerde in de geneeskunst, de heer H. Goemans te Leiden na verdediging van een Akademisch proefschrift be vattende drie ziektegevallen door den schrijver waar genomen. Door de Hervormde gemeente te Poortvliet (classe Zierikzee) is beroepen ds. A. P. A. du Claux pred. te 'sGrevelduin Cappelle. Ook te 's Gravenbage wordt een adres aan de Algemeene Synode der Nederl. Hervormde kerk ge- teekend waarin gevraagd wordt dat deleden dier kerk in de gelegenheid gesteld worden hunne regten hun bij art. 23 van het algemeen reglement toegekend te kunnen uitoefenen. Een bejaard man die sedert het verlies van zijne vrouw en eene zijner dochters aan verstandverbijstering leed heeft zich dezer dagen in zijne woning, te Am sterdam duor ophanging van bet leven beroofd. Het kantongeregt te Amersfoort heeft den uitge ver der Amersf. Courant veroordeeld tot eene geldboete van 25 wegens het plaatsen der advertentie van het bankiershuis Slim en Greim te Frankfort a M. Men meldt nit Harlingen van 6 dezer. Gisteren namiddag ongeveer ten 1S/A ure stak hier plotseling na een boeten voormiddag een zeer hevige wind op die aan de hoos van bet vorige jaardeed denken. Vijf schepen in zee die naar onze haven koers namen werden plotseling door den wind overvallen en gewel dig geslingerd zoo als van de haven gezien werd toen bet daar nog stil was maar onmiddelijk daarop volgde ook in de stad de beroering. Gelukkig heeft zich de

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1