Zaturdag W.° 41. 22 Mei. 1838 Woensdag en Zaturdag. BISSTÜRFJ IDiimiSTRATIEiV Strandvonderij. Inspectie op de Straten. f6. Jomev 5,10 uscli ZIERIKZEESCHE COURANT. _pboot rd am jgs en ure 'mboo ABONNEMENT S-PRIJS Per clrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,2a. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT IEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van l-6regelsa f 1 behalve het Zegelregt !>z. den over «de die kon. 1N0- Kerk- n der ben. ivsch al bel de lei- CARL rlite Idel. Izarl. i oven. delsolin y waarop solisten alles- :aal van dit Mu- Inschrijving voor de Schutterij PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de schutterijen van den (I April 1827, en spe ciaal gelet hebbende op 'die artikelen derzelvc wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopeude maand moet geschieden brengen bij deze ter kennisse vnq de belanghebbenden Dat de registers te/inschrijving voor de schutterij, van de gebore nen in de javen 1824 tot 1833 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot bet laatstgemelde jaar beliooren alsmede van henwelkein de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerden de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigdvoor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door de werkelijke over brengingvan den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar hervjaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte belreklnngals zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden inge schreven iu dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom be liooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onderscheiddaarin begrepen zijn al wave het ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uiigeslolenen te behooren, en dien ten ge volge ook zij nietdie bun ontslag uit de schutterlijke dienst reeds hebben bekomen zullen derhalve al de bovengemeldenals daartoe bij deze wordende opgeroepenmoeten verschijnen ten raadhnize dpzer gemeente, op 15 Mei e. k, en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijvenieder in dat register waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den I Junij 1858 finaal worden gesloten. Dat de studentengeëmployeerden in huizen van negotie kler ken van notarissen, advokaten enz. j bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en ge- emploijeerden bij het gewestelijk bestuur en alle anderen al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de ge meenten hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij bet laatst hurtue vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalendedaarwaar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgcroencnen zullen verpligt zijn bij hunne in schrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk en nommer bet beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijsafgegeven door den burgemeester of ambtenaar van den burgerlijken Stand) sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij al hier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen dat hen van de schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van a rit. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelvewaarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aan gemaand om ziel) tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich nlzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ,ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 0 van fijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 al de genen die zich voor het sluiten der registers op 1 Jnnij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambshalve zullen worden inge schreven en dat dezelven dien ten gevolge zullen worden verwe zen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de schutterij ingelijfd indien het zal blijkeu dat er, tijdens de verzuimde inschrij ving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierikzee den 5 Mei 1838. B. C. CAU, Burgemeester. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van '/.ierlkzec. Gelet op art. 7 van liet reglement op liet beheer en onderhoud en de policie der buurtwegen cn voetpaden in deze provinciegoedgekeurd hij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1848, no. 106 opgenomen in het Provinciaalblad van Zeeland van 1838 no, 80 maken bekend: dat van af 25 Meigedurende 20 achtereenvolgende dagen op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage van de belanghebbenden zal voorliggen Een uiltreksel van hel algemeen tableau der VOET PADEN in het eiland Schouwen en Duiveland voor- loopig door heeren Gedeputeerde Stalen vastgesteld benevens de kaart waarop die voelj alen zijn aange wezen. En opdat een ieder in de gelegenheid zij om daar omtrent zijne bezwaren of aanmerkingen mede te dcelen zal deze worden afgekondigd en bij herhaling in de Stads Courant geplaatst Zierikzee, den 12 Mei 1858. 1!. C. CAU Voorzitter. cde jonge, Secretaris. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algc- meene kennis dal bij hem is nangebragt en geborgen: eene oude VISSf.HËRSHOOT, gevischt op de Boom- pot in December j|. hebbende van achteren een witten grond gemerkt met het getal 278, alsmede een SLOEP aan de buitenzijde groen gevcrwd mei een witten rand en aan de binnenzijde van den spiegel ge merkt MINOR, omgekeerd gevischt op de Boompol vermoedelijk afkomstig van de onlangs voor Osiende gezonken brik Minor, en roegst mitsdien elk, die vermeenen mogt daarop regt of aanspraak te hebben voorde derde maal ter reclame op, zullende de reclaman ten zich lot dal einde bij hem Burgemeester behooren aan ie melden. Zierikzee den 19 Mei 1858. R. C. CAU. Burgèmkkster en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van de ingezetenen datingevolge het reglement van policie voor deze gemeente op Zatur* dag den 29 dezer maand een rondgang zal plaats heb ben, om zich te overtuigen of een ieder zich behoorlijk gekweten hebbe van zijne verpligting tot het rein en zindelijk houden der straten voetpaden goten en stoepen ieder Nóór zijne woning of erf waarvan deze aankondiging geschiedt opdat niemand onge- waarschuwd vervalle in dc hoeten en straffen tegen de nalatigeu verordend. licriks eden 19 Mei 1858. B. C. CAU Voorzitter, C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee den '20 Mei. Men zal zich herinneren dat in hel begin van Januarij jl. bij gelegenheid der gehoudene ergadeting door het alhier bestaande de partement der Maatschappij tol bevordering van Nijverheid, de heer C. Logeman opzigler hij 's Rijkswaterstaat alhier, een nieuw uitgevonden Zeevaartkundig toestel ter hezigtiging heeft aangeboden met welk men volgens de gegeven ophelderingen de kruis peiling of afslandineting vlugger en naauwkeuriger dan (ot dusverre geschiedt bepaalt. Thans verneemt men, dat genoemde heer Logeman, op eene ontvaiigene uilnoodiging van wege du Kon. Ned. Yachlclub te Rotterdam dit toes'el in eene daartoe expresselijk door haar heiegde vergadering heeft gebragt cn dat hel resultaat van dat Onderzoek hetwelk natuurlijk niet anders dan theoretisch heeft kunnen plaats hebben, aanvankelijk als zeer gunstig moet beschouwd worden, met ilat gevolg dat de commissie met het onderzoek belast geweest het waardig heeft geoordeeld het zelve aan het Ministerie van Marine op te dragen en daaibij liet verzoek Ie rigten dat van wege hel Mini sterie een praclisch onderzoek mag worden bevolen. Mogt dit laatste werkelijk geschieden en indien de uitslag van dat onderzoek even gunstig zij als hel theoretisch onderzoek, dan is liet ontegenzeggelijk waar dal de heer C. Logeman eene onbetaalbare dienst bewezen heeft, zoowel aan de Zeevaart in heialgemeen, als aan de .issurantie-Maalschappijeu inhei bijzonder. ZiiiRiKZEE ,2 l Mei. Volgens bekendmaking van den Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland zullende examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot het geven van school-en huis onderwijs ingevolge Artikel 40 der wet van den 13 Augustus 1857 (Staatshl.no. 103)binnen deze Provincie gehouden worden in het locaal der voormalige Rekenkamer, in de Abdij te 1Middel burgop de dagen hierna vermeldte welen 1. voor de acten van bekwaamheid als hulponder wijzer op Woensdag den 16 Junij 1858. 2, voor de acten van bekwaamheid als hoofdon derwijzer, hoofdonderwijzeres en hulponder wij- zeres op Donderdag den 17 Junij 1858. 3. yoor de acten van bekwaamheid als onderwij zer en onderwijzeres in de bijzondere vakken vermeld onder de letters k - p van Artikel 1 en bij Artikel 72 der Wetop Vrijdag den 18 Junij 1858. De examens zullen lelkens aanvangen des voor middags ten 9 ure. Zij die een dezer examens wenschen afteleg gen, zullen zich v óór of uiterlijk op den 1 Ju nij 1858 behooren aan te melden bij den School opziener van het district, waarin zij wonen of van buitenslands komende, zich wenschen te vestigen, met opgaaf van de acte, die zij ver langen, en met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte. Bij de Hervormde gemeente te Veere is be roepen ds.TF. F. Memeltheol. doet. en predi kant te Renesse en Noord welle. Een inspecteur van hel lager onderwijs in eene der provinciën heeft aan een belangheb bende, op eene vraag deswege gedaan geantwoord: dat eene akte als schoolhoudcres in de eene pro viocie verkregen geen regt geeft om ineen an dere als secondante werkzaam leziju en dat zulks evenmin geoorloofd was onder de wet van 1806 als onder die van 1857. Z. M heelt eene commissie benoemd tot forma tie van een centraal bureau van statistiek. Tot le den dier commissie heeft Z- M. gekozen inr. J. Ackersdijck, te Utrechtmr. P. fV. Alslorphius Grevelink, te 's Gravenhage, mr. G. A. Tobben Ie Middelburg, mr. L A. J. IV. baron Slaet, te Arnhem en inr. S. Fissering, te Leiden. Mr. M. M.von Baumhauerreferendaris bij het departe ment van hinnenlandsche zaken, is aan die com missie toegevoegd teneinde deze de noodige in lichtingen en bescheiden te doen geworden. Zoo als reeds met een enkel woord gemeld werd, heeft ter teregtzitting van den hoogen raad kamer van strafzaken, de advocaat-generaal Romer zijne conclusie genomen in de zaak van de vier JavanenSidinc.s. doorliet provinciaal geregts- hof in Gelderland tot tuchthuisstraf veroordeeld wegens gewapende rebellie jegens den kapitein en den eersten stuurman van het koopvaardijschip Twenthe. De advocaat-generaal heeft de vijf aangevoerde middelen van cassatie ongegrond ge oordeeld en mitsdien geconcludeerd tot verwer ping van het beroep cuin expensis. De uitspraak is bepaald op den 1 Junij. Voor de gehouden herstemming ter benoe ming van een lid voor de tweede kamer der staleri- generaal in het hoofd kiesdistrict 's Gravenhage wa ren ingekomen 1237 biljetten waarhij van on waarde 7 Op den heer J. P. Delprat waren uilge- bragt 631 en op don beer mr. L. Metman 599 stemmen zoodat is benoemd de heer/. P. Delprat. Door den reeder van het schip Ida Elisabeth, dat onlangs in aanzeiliïig is geweest met de stoomboot Candace wordt aan de N. lt. 0. de volgende brief welwillend ter mededeeling afgestaan Cadix 8 Mei ló'58. „Ma den 27 April 11. in den besten staat met de Ida Elisabeth Cardiff verlaten te hebben was ik met de afwisselende gelegenheden gevorderd lot op 38 gr. 33 min. nb. en 15 gr. 1J min. wl. alwaar ons het volgende ongeluk overviel namelijk te middernacht van 4 op 5 lire werden wij overzeild door de Afrikaansehe mailboot Can dace kapitein J. lï. Holt, van Londen, hetwelk ten gevolge had, dat de stoomboot een hall' uur later zonk. De (da Elisabeth kreeg de volgende schade: de steven werd geheel weggescheurd tot aan het einde der huid en zoo laag maar le zien wasde kale boegspriet over gehouden maar geheel opgeligt, al het tuig daartoe behoorende weg en verbrijzeld stuurboordboeg met kraanbalk enz. geheel ont zet en stuk, een g.it van ruim een voet in den breegang het voor dek geheel open en ontzet de zeileu met tuig van de boegspriet weg zoo ook onder- en bovenzeil met spier en tuig benevens ver scheidene andere onbelangrijke averijen. „Het schip maakte hierop a 5 duim water per uur, hetwelk ruim een duim verminderde nadat zich alles weder wat gezet had en thans stil liggende, is de lekkage van geen beteekenis. Wij kre gen 's nachts een uur lal er de equipage en passagiers van de Can dace bij ons aan boord welke zich ter naauwernood nog konden redden zijnde de kapitein der stoomboot en zes andere personen er bij omgekomen het getal geredden bedroeg te zamen acht en vijftig personen. „Na bij den dag den steven goed onderzocht te hebben bevonden wij hieraan op eene open reede niets te kunnen doen en het volk verklaarde bij scheepsraadmet eene tijdelijke oplapping (zoo die mogelijk was) de reis naar Indie niet te willen vervorderenhetwelk misschien ook te veel gewaagd zoude zijn. Hierop werd besloten, daar Madeira eene open rcede isen niet geschikt om een schip op

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1