IDZUUH8TIN. I DINGEN Itölitail/uuviilkiiiliiiu\ Eu. VEIIYOEIHIIÖDELIW ADYBHTEATIEK ZEEUWSCHE nen zich gereed maakten er hunne zeemagt te ontwikkelen, De heer Reed, door de Vereenigde Sta ten van Noord-Amcrika als buitengewoon gezant naar China afgevaardigd, heeft van de regering te Washington in last gekregen het volgende te cischen1, Oprigting van een bestendig amc- rikaansch gezantschap te Pekin, welks titularis door den keizer zeiven zal ontvangen worden en dat met den minister van buitenlandsche za ken in onafgebroken gemeenschap zal zijn. 2. Handelsverkeer met China in alle havens van het rijk. 3- Verlaging der binnentollen die in China geheven worden van het vervoer van han delsartikelen uit de verafgelegen provinciën naar de kust. 5. Onvoorwaardelijke godsdienstvrij heid voor alle vreemdelingen in China verblijf houdende. 6. Maatregelen ter onderdrukking van de zeevooverij op de Chinesche kusten. Het karaliler der Amerikanen. De hoofdtoon in het karakter ran den Amerikaan (ie eigenschap, die ten grondslag ligt van al zijne han delingen is hel gevoel van onafhankelijkheid, hit get oei ze'elt zoo diep en treedt zoo duidelijk aan het licht dat de meeste Europeanen er zich geen begrip van kunnen vormen daar zij door liefde, opvoeding, enz. van kindsheen af geheel anders gewend zijn. De Amerikanen echter, die Europa bezoeken staal niets ineer tegen dan het gebiedende in hel gedrag van ou ders, van meesters tegenover hunne dienstboden en van de overheden. Zij beschuldigen ons van het egoïsme, dal wij anderen naar onzen zin willen dwin gen, maar eigenlijk zijn zij nog veel grooler egoïsten wijl elk hunner zich geheel alb en wil bezitten, he kindereu worden wel gedurig verzorgd en vertroeteld, maar de gewoonten, om ieder in zijn zin Ie laten is zoo diep ingeworteld dal zij alzoo er geen genoeg zaam (oezigl over hen gehouden wordt dikwijls het groolste gevaar ioopen. Zoodra zij zich van hun klein ik bewusl worden is het ook mei alle lucht ge daan. Voor zij nog tien kunnen tellen redeneert men reeds met hen over de redenen waarom zij het eene moeten doen en hel andere nalaten. Men behoeft juist niet de meening van zeker oud heer te deelen dat kinderen moeien w'orden groot gebragl als jonge hondjes maar het komt ons toch niet vreemd voor als men een Amerikaan zijn zoontje de redenen hoort blootleggen, waarom het Franscb moet leeren, en het kind met de meest mogelijke bedaardheid anlwoorde »Ja vader, wat gij zegt is uwe mecning, en wat ik zeg is de mijne, ik volg toch liever de mijne." Vervolg van ons vorig nommer.) Het meest gebruikelijk zijn de halfgebakken lood blaauwe tiggels en de bleekbruine die alleen inde zon gedroogd zijn. In dcbeuvrlen in het noorden der provincie vindt men graniet en zandsteen inde groolste verscheidenheid alsmede op de eilanden langs de zui delijke kust. De verblijven der armen le Canton zijn slechts linnen hullen, laag naauw duister onzinde lijk en zonder eenige verdeeling. Eene gebeele familie van tien tot twaalf personen somtijds het dubbele van dit getal zijn op een gehooptin deze erbarmelijke verblijven. 'I Is verwonderlijk hoe er menschen kun nen bestaan gezond en zelfs lang leven onder zulke omstandigheden. Het armste volk woont in de uithoe ken der voorsteden langs de oevers van de kanalen en in bet noordelijk gedeelte van de oude slad. Bijna een derde gedeelle van Cantons bevolking leven in ruimere oil betrekkelijk zindelijke woningen. Ze staan aan de straal hebbende slechts een enkelen ingang die ge sloten wordt door een bamhoescherm opgehangen aan de post van de door. Twee vertrekken in deze soort van huizen dienen tolslaapkamers; een derde waar mede het huis compleet is is dealgemcene eetzaal der familie. He Chinezen hebben, in hunne huizen, de ope ning liefslin het zuiden maar in de geringere soorten, is deze schikking veronachlzaamd. Deze soort van hui - zen doen tien of twaalf guldens huut in de maand. Eene andere klasse van woningen bewoond door een rijker, maar minder talrijk gedeelte der bevolking is ingerigt voor lieden die in ruime omslandigheden leven zonder nogtans zich de genielingen der weelde te kunnen veroorloven. Een huis van deze soort, met het erf, waarop het slaat, is gewoonlijk omringd door een muur van twaalf lot veertien voelen hoog, waar door hel gebouwgeheel aan hel oog der voorbijgangers onttrokken.is. Inderdaadecne wandeling door destra- len door zulke woningen gevormd heeft weinig be koorlijks. Maar wanneer men eenmaal in zulk eene woning is toegelaten is de aanblik aanlokkend genoeg hoewel voor ons altijd zeer vreemd. IJlen komt langs ecne brecde poorl in eene open plaats, vandaar geleidt u een knecht naar de bezoekkamer gewoonlijk eene kleine kamer bemeubeld me! stoelensofa's pullen enz. Hier ontvangt u de gastheer en stelt u misschien vooraan de jonge leden van het huisgezin. De kamer is aan eene zijde open de overige wanden zijn versierd met snijwerk of behangen niet verschillende schermen, die in elegante en groote letters de zedespreuken der wijzen bevatten of misschien vol van geschilderde landschappen of afbeeldingen van vogels en bloemen, liet overige gedeelte van het gebouw bestaat uit de huishoudkamer een tuin en somtijds ook eene kleine schoolkamer. De woningen van eenige der rijkste in woners van Canton behoeven in niels behalve in do ruimle ,die ze beslaan onder te doen voor de keizer lijke paleizen. De huizeu van eenige kooplieden van Hong die vroeger het monopolie hadden van den han del met de vreemdelingen geven eene goede proeve van bouworde. De huizen van de gouvcrneinents-amh- tenaron en talrijke tempels zijn ruimer gebouwd dan de bijzondere woningen; maar de meeste er van zijn zeer vervallen. Slechts een gering aantal woningen of tempels beslaat uil meer dan eene verdieping; hot voor naamste vertrek bedraagt gewoonlijk de gehcele hoog te van hel gebouw zonder dat de halken of lallen van het dak overdekt zijn. De halken zijn dikwijls gerig- geld en even als hel latwerken de pannen beschilderd. Horen de daken zijn meeslal lerassen aangelegd die wanneer ze van eene horstwering voorzien zijn gedu rende de koele uren ecne aangename en veilige loe- vluglsplaats aanbieden. JONGSTE TIJDINGEN. Men leest in don Momtèur de volgende depeche uit I'agusa van den 14 dezer De Turken hebben lo Grahovo eene bloedige nederlaag geleden. De meeste hunner officieren zijn op het slagveld gebleven en hunne kanonnen en bagage zijn in handen der Montenegrijnen gevallen. mmm\ stukken Vijf lie, Zeeuwsch Musij hfeest Wederom zijn wij in staat eenige nadere bijzonderheden te kunnen raededcelen betreffende bet eerlang hier te vieren muzijkfeest en is bet ons een wezentlijk genoegen dezelve kenbaar te mogen maken. Be- rigt men toch dat de sopraansoli inhanden zijn van Mej. C. J.Proschhart uit Amsterdam, in Zeeland zeer gunstig aangeteekeud dezelfde die in 1857, te Goes, die soli in de Messias, zóó verdienstelijk zóó uitmun tend beeft gezongen dat des wegens maar ée'ne siem was dat de hr. Theodore Gobbels uit Aken herwaarts-komt om als tenor-solist op te treden beroemd als bij is in Duitscbland en aan den gebeelen Hbijn begaafd met een heerlijk stemorgaan zooals zelden zelfs in Duitschl-and te vinden is; dat de heer K. A. Craaijvanger de beioe-nde baszanger uit Utrecht, zijne medewerking bereidwillig beeft toegezegd en bovendien eene zeer gunstig bekende dilettantethans in Pruissen woonachtig, met groote bereidwilligheid de altsoli op zich heeft genomen, dan voorzeker is het wel niet te ontkenneu dat die indceling ons een genot zal schen ken en ons een vocaal-quartet zal doen liooren waarop de reéks der Zeeuwsche muzijkfeestcn trotsch mag zijn en een spoorslag te meer zal zijn, dat menigeen huiverig zal worden zich en de zijnen een genot feont zeggen, dat niet meer na dezen te smaken-zal zijn. Voegt men hierbij dat een ovchest zal werkzaam zijn, zamengesteld uit meesters en van dilettanten op wier '.Tuchtigkeit en liefde tot de goede zaak niets valt af tedingen dat men hetzelve zal hooren waarin o. a. ruim 20 violen S al ten 8 celli- en 6 contrabassen zullen werkzaam zijn dit alles nvt en benevens goe l ingestudeerde koren bij eene uitmuntende voordragt der solisten voorzeker, zal er dan enne massa te hooren zijn die indruk wekkend en de waardige tolk zoo wij hopen zal zijn van de toonwer ken niet naar waarde te schatten. Men make geene vergelijkingen met uitvoeringen op uitgebreide schaal in Duitscbland en Holland. Spoorwegen telegraphen voorraad van uitvoerend personeel algemeene deelneming euz. zijn daar, om met minder moeite der toonkunst dienst te doen. Men lette op onse insu laire positie op die van ons gewest de groote afstanden de bezwa rende reizen en wat niet al en men zal tot liet besluit komen dat ook bier der edele kunst offers worden gebragt, die op prijs moeten worden gesteld en waarvoor men der Vereeniging voor Zeeuwsche muzijkfeesteii dankbaar moet zijn. Met dankbaarheid kan worden vermeld dat Kerkvoogden der Her vormde gemeente bereidwillig tot lokaal van uitvoering hebben afge staan deNieuwe of Groote kerk alhier en is jui6t zoodanige localiteit passend aan de uitvoering van de werken die alle zich op geestelijk ge bied bewegen eveneens dat de Stoomboot-Maatschappijen dar Stoom bootdiensten in Zeeland met hunne bekende vrijgevigheid kosteloozen overvoer hebben toegest aan voor alle medewerkenden op het feest en dus het Commitlé zich verheugen mag in stoffelijke hulp en ondersteuning. Dringend is hette wensehen dat gceüe onverhoopte bezwaren óf hin dernissen zich mogen voordoen die bet feest zouden kunnen 'belemme ren dat iedereen zich moge beijveren toe te brengen zot.vee! in hem is aan het wel gelukken van het Vijfde'Zeeuwsch Muzijkfeest en ook ieder een overtuigd zij dat voor de dagen die aanstaande zijn eendragtige znmen- en in de handwerking met en van het Committé, dat een moci- jelïjke taakte vervallen heeft, alleen hetzelve die taak gemakkelijk en aangenaam zal doen zijn. Welkom 1 van harte welkom zijn-ousïkn de dagen van Juiiij 1838, met innig verlangen worden dezelve te gemoet gezien, en wensehen wij vuriglijk, het Vijfde niet bij de Vier vorigemuzijkfeesten moge achter staan en hetzelve het zijne er zal toebijbrongen eene kunst te doen waarderen en hoogschatten welke die opprijsstelling in alle opzigteu verdient. Een Lid der Vereeniging Zierikzee 13 Mei 1838. voor Zeeuwsche Muzijkfeesteu Brouwershaven, 15 Mei. Binnen gekomen Be atrice, st. bt. kapt. P. Francis, van Londen naar Dordrecht, Prins van Oranje, kapt. J. Hou sing, van Batavia, Fruthkapt. T. Beale, van New-Port, 16 dito Constantiakapt. E. Vonk, van Batavia alle drie naar Rotterdam, 17 dito, Everdina Elisabethkapt. C. J. Tonjes, van Rotterdam naar Batavia, gesleept per stoomboot binnendoor van üellevoetslnisLouise Meijer, kapt. O. Hazewinkel van Batavia naar Rot terdam15 dito, uitgezeild: st. bt Beatrice, kapt. P. Francis, van Dordrecht naar Londen. Jp-RiJEsrj .ÖSSII crawTB flf«srBEi>Aai tien I7 Mei 18"8. Ne 1 u r I n n d We iskel ijk e seis ui A dito dito Amorf is. syndic,. Werkelijke, schuld Rusland. bij Hope 1798 1816 dito 1828-1829 bij Stieglitz. 5. leen. dito 0. leeu 1853, bij Hope bij Stieglils. dito Cert, van ass. Poolsche schatkist!), oblig. Oostenrijk. Metallieken Nationale rente Amsterdam Weenerbank bij Goll. dito Metallieken Spanje. Buitcnlandsch Binnenlaudsch Buitenldudsch Cert, van conpons Portugal. Buitenland8ch 1853 dito 1856 ROTTERDAM, 17 Mei. 3 3 7 9 4 4 6 4 5 6 5 3 4 •2'/s ('3J'Vin 76/4 92'4 97%, 104 V8 98 V8 101 85% 6i >V4 80 74% 76% 86% 38% 43% 37% 26 45>%„ 44% a 30 c. lager goede en puike f8,10 a f 8 70. mindere f7, a f8, ROGGE. Zeeuws. Vlaams en Overm. 10 c. hooger f5,20 a f6. GERST Zeeuws. Vlaams, en Overm. winter f5,30 a f6, dito zomer -c f 4,80 a f5,70. HAVER. Zeeuws, en Tul. Korte f4, a f 5,10 dito Lange f2,75 a f 4,40. ERWTEN Zeeuws. Groene schaarsch' en hooger f8,50 af9, PAARDEBOONEN f6,40af7. MEEKRAPPEN werden redelijk veel aangeboden, en tót verhoogde prijzen had er een goede omgang plaats. AFVAAR T vlsb Van Rotterdam Dontlerdag20, 's morg. tO'lj ure' Zaturdag 22, 's midd. 12 Dingsdag 25, 3 DER STOOM ROOT STAD ZIER IK ZE li. Van Zierikzee: Woensdag 13, 'smorg. 6 i Vi-ijdag 2l, "8 Zondag 23, 6% dienst tusschcn Middelburg en Rotterdam. Van Rotterdam: Van Middelburg: Woensdag 19, 's midd. 12 ure. Donderdag 20, 'smorg. 6 ure. Vrijdag 2l, 12 Vrijdag 21, 6 Zaturdag 22, 12 Zaturdag 22, 7 Zondag 23, 's morg, 6 Zondag 23> 8 L)e diligence zal van Zierikzee I'1.2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naav Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusschcn Vlissingcn en Rotterdam. Van Vlissingen Des maandags, woensdags eu vrijdags, 's morgens ten 8 ure. Van Rotterdam Des dingsdags donderdags en zaturdags, 's morgens ten 9% ure 14 Mei 1858. De diligence zal van Zierikzee l'/2 uur na de afvaart der stoomboo van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam '/2uu ua de afvaar; der stoomboot riiden. ERRATA In het Ingezonden stuk van ons vorig nummer staat in de lödc regel proctitis, moet zijn Taftitie. 6etroii\vd CORNEblS VAN DER Vl.ii'.T Dz. en Zierikzee A. C. CATS. TARWE, Zeeuws. Vlaams, en Overm. minder begeerd en 20 Uitbetalingten Kantore van den ondergeteekende van bet dividend over 1857, van woge de Naamlooze Vennootschap ude Iiendragtte Zierikzee terwijl de actiehouders, die over 1856 het dividend nog niet hebben ontvangen worden uitgenoodigd mede daarover te beschikken. Zierikzee, 18 Mei 1858. De Commissaris-Boekhouder Jhr. W. M. H. de JONGIC. De YERKOOP1NG van de WSNO- KORENMOLEN en Gevolgen onder Kerk- werve ten overslaan van den Notaris Mr. C. van der LEK or CLERCQ sal geen plaats hebben. VOOR Het Committé van hel Vijfde r.eeitivsch itlusijkfeest heeft de eer (e berigtc-n dat het zelve den IO en BB .(uiii; ISJsS onder de lei ding van den Slads Muzijk Directeur den lieer CARE EISNER, in de Nieuwe of tiroote Ekerk.te Zierikzee zal worden gevierd. PROGRAMMA. Donderdag EO Junij. KERKELIJKE FEESTOÜVERTVRE voor koor en orchest (opus 31) O. Nicolaï. SAMSONoratorium in drie afdee- lingenG. F. Handel. Vrijdag tl Junij. SYMPITON1E, No. 4, (C. der) W.A.Mozarl. DUET HYMNEN (Messe in C. duii) opus 8(5L. v. Reetlwven. PSALM KLIT (opus bl>) Felix-Mendelsohn Barlholdy. De aanzienlijke koor- en orcheslUrachtcn waarop het Committé rekenen mag de uitstekende solisten die hunne medewerking hi-bhen toegezegd de alles zins doelmatige en scboonc ruimte van het locaal van uitvoering zijn zoovele waarborgen dat ook dit Mu zijkfeest een waardig opvolger der vorige zal zijn. Kaarten op naam ad f 5,00, geven regt tot toegang. Vreemdelingen d. i. zij die buiten de provincie Zeeland wonenontvangen daarbij ééne dameskaart. Af- I zonderlijke dameskaarlen zijn legen f 2,50 verkrijg baar gesteld. De Heeren Jhr. Mr. J. H. P. van DOORN en II. G. MULOCK HOUWER, leden van het Commitlébelasten zich met de afgifte der kaarten. De Tekstboekjes zijn verkrijgbaar bij den Boekhande laar QUaNIEK ad 30 cents per exemplaar. Zierikzee 5 Mei 1858. Hel Commitlé van het Vijfde Zeeuwsch Muzijkfeest Mr. C. van der LEK de CLERCQ, Voorzitter. Jhr. W. M. H. de JONGE Secretaris. ter stads-drckkerw vak db erven a. db vos.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 2