ZIERBKZEESGHE COURANT. i Woensdag 19 Mei. W.° 40. 1858 E b Woensdag en Zaturdag. MEIWSTUDIM 3g ér ABONNEMEN1S-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25- [mending der Advert, daagste voren, voor 11 are 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DEP, ADVERTENT JEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a 1 behalve hel Zegelregi ok HE U, van rlen I en fe ci en >7, izcr >ers lijf- tein )EL den <ie- en 68, bij ulij (ND- om md. api- elde zijn am- 1(1(1- oop- Heer is. BINNENLAND. Zikrirzee, 18Mei. Jl- vrijdag heeft te Middel burg de aanbesteding plaats gehad van het ver dedigen van den onderzeeschen oever, het op maken van den zeedijk en het leggen van rijs- beslag aan het district Flaauwers, polder Schou wen, bij dijkpaal no. 16, in den dijkval van den 2 Maart 1858, met inbegrip der leverantie van al de benoodigde materialen en is daarvan aannemer geworden de heer P. A. Pionkers te Middelburgvoor ƒ11,760. Niruwi rkerk in Duiveland, 18 Mei. Naar men verneemt, heeft de predikant dezer gemeente, ds. C van Roggen, die thans voor eenige weken afwezig is, een beroep ontvangen naar de ge meente Oostzaan, Naar wij vernemen zegt de Sloompost is de concessie van den Zeeuwsch-bimburgschen spoorweg, -dat is die van Vlissingcn naar de Maas, tegenover Yenlo dezer dagen door den minister van üinnenlandsche za ken ingetrokken. Door deNederlandscheHandei-Maatschappij zijn 30 ■schepen bevracht als Voor Amsterdam 15, Voor Rot terdam it voor Schiedam t ,en voor .Middelburg 3 zijndeZeepaard, kapt. T.Tjebbes q. q; Noordsier, kapt. J. Luteyn Minerva, kapt. Avan Boven. UitAvereest wordt gemeld dat de heide brand in de provincie Overijssel een bedenkelijk aan zien krijgt. Onafzienbare uitgestrektheden zijn geheel zwart gebrand op sommige plaatsen ter aanmerkelijke diepte in het veen. Aan blusschen valt niet meer te denken. De hoop om de ramp te stuiten is alleen gevestigd op een inilden regen. BUIT EN LA N D. B K r. G I E. De pastoor der gemeente Dia (Luik) is in hechtenis genomen, beschuldigd van een twintigtal aanslagen op de eerbaarheidge pleegd op meisjes die onderrigt in de gods dienst bij hem ontvingen. De Leuvensche regtbank heelt een geestelijke van lagen rang, dienstdoende in de kerk te Diesttot twee ja ren gevangenisstraf veroordeeld, wegens feiten van denzclfden aard die hij gewoonlijk in de sakristij of in den toren dier kerk bedreef, wier pastoor; zoo hij al geen medepligtige aan die handelingen was,ze (och gedurende een tien tal jaren toeliet. Een anderpriester, abbê Wou ters te Mechelen bekend door den klap dien hij eens op de publieke straat kreeg van den kleri- kalen vertegenwoordiger de Brouwer de Hoogen- dorp zich thans in uw land bevindende, is tot 100 Ir. boete veroordeeld ter zake van onwettige uitoefening der geneeskunst. CVIVSCHIjJlIlI CE?. Keulen, tt Mei. Uit Rsgusa wordt gemeld dat bij Grahowo (usscbcn de Torken en de (Montenegrijoen een hevig gevecht beeft plaats gehad. De Montenc- grijnen hebben de Tui ksche stellingen mei kracht aan gevallen die echter even dapper verdedigd werden. Op bevel van vorst Dunielo hebben de inwoners van Grahowo die plaais verbrand. Men meldt uit Nassau het volgende: flel Staatsblad van den 11 dezer bevat het volgende: «Wij Adolf, door Gods genade, hertog tot Nas sau enz hebben ons aangespoord gevonden om gezamenlijk met Z M. de koning der Ne derlanden, onzen veel beminden heer neef, overeenkomstig de hij deze afkondiging gevoegde akte van oprigting, een voor de beide takken van het huis van Nassau gemeenschappelijke orde in te stellen onder den naam Nassausc/ie huisorde van den gouden leeuw (Orde du Lion d'or de la Maison de Nassau). Dit besluit zal in het Staatsblad ter openbare kennis gebragt wordeu. Gegeven te "Wiesbaden den 8 Mei (1858," Uit Florence wordt geschreven, dat de pogingen om de Leopoldijnschc wetten te doen verzwakken, met eiken dag hernieuwd wor den, In Toskane zijn, zoo als men weet de jezuiten niet toegelaten. Eenige dagen geleden wilde een jezuit die den heer Ftanciden pauselijken nuntius, tot voorspraak had, in eerie der kerken van Florence prediken De rege ring verzette zich daartegen en verklaarde de wet te zullen handhaven. Hierop dreigde de nuntius de diplomatieke betrekkingen af te breken en het pauselijk wapenschild in te ne men. Het antwoord van het ministerie was dat hij kon doen wat hem gocddacht. Wat gebeurde? De jezuit predikte niet en de nun tius brak de diplomatieke betrekkingen niet af. Feil Montenegrijnseh geestelijke, die, op last van zijnen souverein den vladika Dunielo, zich naar Petersburg begaf om daar van do Russische synode als primaat van Montenegro bevestigd te worden, is, toen hij op Oosten rijksch grondgebied kwam niet toegelaten en verpligt geworden terug tö keeren. Deze strenge maatregel verraadt evenmin vriendschappelijke gezindheid voor Montenegro als voor Rusland, 5? H A KJ E K 13 a. Parijs, 12 Mei. Een der personen van het gevolg van de koningin der Nederlanden ver zekerde, dat II. M. bijzonder tevreden is over het onthaal, dat haar op lie Tuilerien ten deel valt, en slechts over eerie omstandigheid minder aangenaam gestemd is. Het schijnt de vorstin namelijk te hinderendat men haar in de bladen en zelfs in de officiële kringen «koningin van Holland" en niet «koningin der Nederlan den'" noemt. Voor het vertrek van bet hof naar Fon- tainebleau zal op de Tuilerien een groot bal worden gegeven ter eere van 11. M. de koningin der Nederlanden. LI. maandag heeft de koningin der Neder" landen in liet paviljoen Marsan receptie verleend aan de leden van het corps diplomatiek en hunne dames die door lady Cowley aan de vorstin werden voorgesteld daar mevrouw Lighlenvell de echtgenoote van den Nederlandschcn minister ongesteld was, dewijl lady CowleiJ de honneurs waarnam, deed zulks gereedelijk het gerucht in gang vinden van een voorgenomen huwelijk van den prins van Oranje met eene Engelsche prinses Bij deze receptie gaf de bevallige vor stin op nieuw blijken van haar helder inzigt en hare uitgebreide kundeniet alleen doordewijze waarop zij zich totiederen diplomaat uitliet, maar ook door zich met den vertegenwoordiger van elke natie in zijne eigene taal te onderhouden. Dingsdag woonde H M een groot diner aan de Engelsche ambassade bij. Dagelijks neemt de vor stin verschillende merkwaardigheden dezer hoofd stad in oogenschouw. Ook heelt II. M. Versailles reeds bezocht. Op weinig zonnestraaltjes na hebben wij te Parijs een ware winterteinperatuur; pels enbontwerken en cachenez verschijnen op nieuw op de boulevards, waarde voorjaarsjaponnen en de ombrellaas, die er te vroeg waren gekomen, weder verdwenen zijn. Viel er sneeuw, nie mand zou er zich over verwonderen, vooral niet de reizigers die uit Zwitserland of Sardinië her waarts komen, want zij verhalen, dat op de val- leijen «bekoorlijk land" de sneeuw ellen hoog ligt. De post van Tessino is deze week niet minder dan 72 uren te laat te Chambéry aange komen. Daar de wind in het noordoosten blijft krijgen wij dezen nawinter van den Sint-Got- hard wij zouden hem gaarne missende lande rijen, wijngaarden en bloemen ook. Onder de adressen die dezer dagen bij den senaat zijn ingekomenbevindt zich een van Proudhon, houdende verzoek dat dit collegie maatregelen neme tot staking van degeregtelijke vervolging tegen zijn jongste werk ingesteld. De schrijver beweert, met uiteenzetting van het doel des weeks, dat hij de godsdienst noch de zeden heeft aangerand. Mogt de senaat zijn verzoek wijzen van de handdan vcr- langt Proudhon maar ééne voldoeningnl. dat j de senaat de intrekking van het concordaat I vrage. Te Versailles is don 6 dezer iemand over leden welke sedert jaar en dag bekend stond als Henrietta Jenny Sara lelie de Lang le als zoodanig een jaargeld genootzeer afgezonderd leefde en schier nooit iemand bij zich ontving, terwijl nu bij het overlijden is gebleken dat de afgestorvene tot bet mannelijk geslacht behoorde. De over ledene was volgens, gevonden papieren 72 jaren oud. Sommigen veronderstellen dat iemand die geheel alleen kennis droeg van het overlij den van madl. Saoaletlezich verder voor haar heeft doen doorgaan om hare inkomsten te kun nen genieten. B O O X-3 RSTZAïaisIEIS Londen, 15 Mei. Heden zijn hier brieven uit Indie en China ontvangen. De correspon dentie van den Times schrijf,dat de weersge steldheid zeer heet, en den vijand dien de Engelsche troepen te bestrijden hebben nog eens zoo sterk als vroeger, en over eene groo- tere uitgestrektheid verspreid is. In de ooste lijke districten van Bengalen koopen de rijken graan en zout op, uit vrees voor hongersnood. UitBrilsch-lridie verneemt merihet volgende. «De prijs die uitgeloofd is voor dengene die Nena-Sahib aan de Engelse hen zal uitleveren is van 50,000 ropijen tot een lakh verhoogd. In het zuiden van den MaraUen-Stuat zijn ook op de uitlevering van oproerlingen prijzen van 10,000 ropijen gesteld. Den 30 Maart werd Kotah door generaal Roberts bezet. Den 4 April hebben de Engelsehen eene sterkte op de kust van Kassiudar bcinagligd Lord Montgomery is lot burgerlijken commissaris te Lucknow be noemd. De brieven uit Calcutta van 9 April melden, dat de guerilla-strooptogten voort duren hetgeen gevoegd bij de hevige hitte, de hoop op een gunstigen afloop van den oor log verwijdert. De rebbellendie aan de En gelsche troepen te Lucknow hebben kunnen ontsnappenhebben het van troepen ontbloote middengedeelte van het Schiereiland overvallen. Aziinghur werd door hen hernomen en zij sneden de gemeenschap af tusschcn Goruckpore en Benareswaar de planters uit deoverige stre ken genoodzaakt waren in allerijl te vlugten. De indigo-oogst is bijna verloren, als die van 1857. Behalve de oorlog heeft een algeincene droogte deze ongunstige uitkomst voortgebragt. Hetzaaijen is onmogelijk. De handel is in alle artikelen bphalve in suiker en rijst verlamd." Er zijn nadere bijzonderheden uit Indie bekend geworden. Te Rohilcund bevonden zich 70,000 a 100,000 rebellen, en te Oude was eene amnestie hekend geworden voor allen die willen terugkeeren tot het Engelsche be wind met uilzondering van muiters. De toestand te Canton is, naar men ver neemt. gunstig. Het dagblad vau Pekin spreekt vredelievende taal doch de Engelseh-Chinesche bladen beschuldigen het keizerlijk bewind van dubbelhartigheid, cn zeggen dat Pek-we de he velen der Europesche gezaghebbers niet tot uit voering laat komen en de Tartaarsche troepen begunstigt die zich meester hebben gemaakt van de stad Pashan, nabij Canton, waar zij een dreigende houding aannemen. Eerst na de onderwerping dezer troepen zal de vrede moge lijk zijn. De Russische vloot werd te Hong- Kong verwachten men zeide dat de Amerika-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1