Zaturdag 1Mei. 1858 ra.* 39. Woensdag en Zaturdag. r, BESTIM \DM1MSTRATO BERENDMAKIN G. Borgemeester en Wethouders van Zierikzee. BINNENLAND. BUITENLAND. ParUs 10 Mei. De koningin der Nederlanden be zocht zaturdag het hotel der invalieden en ontving een bezoek van prins Jerome waarop de vorstin des namid dags prins Jerome een tegenbezoek bragt. ZIEUEZEESGHE GOORANT. ABONNEMENT S-PRIJS Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25- Inzending der Advertdaagsle voren, voor 1 I ure'smcrrgens. VERSCIHJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegelregt li te n n n in ir rs m ï- r- f- h. Inschrijving voor de Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827 en spe ciaal gelet hebbende op die artikelen derzclve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de schutterij, van de gebore nen in de jaren 1824 tot 1833 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot liet laatstgemclde jaar beliooren alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dieu tijd gepasporteerden de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigdvoor zoo vwre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten liehben aan den dag gelegdheizij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door de werkelijke over brengingvan den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerktAllen zullen worden inge schreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom be liooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheiddaarin begrepen zijn al ware liet ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dien ten ge volge ook zij niet, die luin ontslag uit de schutterlijke dienst reeds hebben bekomen zullen derhalve al de bovengemeldenals daartoe bij deze wordende opgeroepenmoeten verschijnen ten raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den 1 Junij 1858 finaal worden gesloten. Dat de studentengeëmployeerden in huizen van negotie kler ken van notarissenadvokaten enz. bedienden en werkhoden moeten warden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en ge ëmployeerden hij het gewestelijk bestuur en alle anderen al wonen zij ook elders, in -de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 'slands studeren of werkzaam zijn in de ge meenten hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belastingbetalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne in schrijving opgave te doen van hunue namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaat» met aanduiding van wijk en nommer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijsafgegeven door den burgemeester of ambtenaar van den burgerlijken Stand) sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij al hier zijn komen inwonpn en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen dat hen van de schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aan gemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te. voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle iu de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Weihouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van deszelf3 verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van fijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 al de genen die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambshalue zullen worden inge schreven en dat dczelven dien ten gevolge zullen worden verwe zen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de schutterij ingelijfd indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschiij- ving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierikzee den 5 Mei 1858. B. O. CA TJ, Burgemeester. C. de JONGE Secretaris, Oelel op art. 7 van hel reglement op liet beheer en onderhoud en do policie der buurtwegen en voetpaden in deze provinciegoedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 18 58, no. 106 opgenomen in het Provinciaalblad van Zeeland van 1838 no. 80 maken bekend: dat van af 25 Mei, gedurende 20 achtereenvolgende dagen op de Secrelarie dezer Gemeente ter inzage van de belanghebbenden zal voorliggen -. Een uiltreksel van hel algemeen tableau der VOET PADEN in bet eiland Schouwen en Puiveland voor- loopig door heeren Gedeputeerde Stalen vastgesteld benevens de kaart waarop die voetpaden zijn aange wezen. En opdat een ieder in de gelegenheid zij om daar omtrent zijne bezwaren of aanmerkingen mede Ic deelen zal deze worden afgekondigd en bij herhaling in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 12 Mei 1858. II. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland is den 10 dezer behandeld de zaak van L. de Jonge le Kralin- gen c. s., beklaagd van het op 10 October 1856 hou den eener klopjagt in het bosch van den Wilbelmina- poldcr, gemeente Kallendijke zonder in het bezit le zijn van een consent door den commissaris des konings inde provincie afgegeven. Men zal zich herinneren dal, bij vonnis van het kantongeregt te Goes van 23 Mei 1857 de tien beklaagden hij verstek zijn ontslagen van alleregtsvervolging. De minister van marine heeft bekend gemaakt dal dit jaar het navolgend aantal jongelingen als adel borsten der 3deklasse, na behoorlijk afgelegd examen, op het koninklijke Instituut voor de marine te Willems oord kan worden aangenomen als: 30 voorde ma rine 4 voor hel korps mariniers 2 voor den scheeps bouw hier te lande en 3 voor den scheepsbouw ter dienste der marinewerven in Nederlandsch indie, voor rekening van het departement vau koloniën. De ad missie heeft plaals op 1 October aanstaande. Belang stellenden dienen zich voor of uiterlijk op den [aalsten Junij aanslaande met een op zegel geschreven verzoek schrift tot den minister le wenden, in welk verzoek schrift zij behooren op te geven al hetgeen in de Staats courant van 4 dezer wordt vermeld. Men vergele daarbij niet hetgeen de minister van marine dezer da - gen afzonderlijk heeft berigl dal de ouders of voogden, die de aanvragen tot toelating niet doen vergezeld gaan van de bescheiden omschreven in de aankondiging van de Staatscourant het aan zich zelve zullen (e wijten hebben indien hunne zonen of pupillen niet tot het afleggen van hel examen worden opgeroepen. Nadat het departement van Marine twee malen vruchteloos getracht had het maken van het nieuwe drooge dok le Willemsoord hij publieke aanbesteding le doen aannemen is het er dezer dagen ingeslaagd lot het daarslellen van dat weik eene overeenkomst te sluiten met den heer JVisser te Sliedrecht, dezelfde die in liet vorige jaar hel maken vartden funderiiigsput voor dat dok hij publieke aanbesteding had aangenomen Met de heeren Christie en Zoon, (e Schoonerloo hij Rotterdam is voor de watcrmaling bij den bouw van het nieuwe dok afzonderlijk contract gesloten. He uilslag der heden le Leeuwarden gehouden verkiezing voor een lid van de tweede kamer der sta- ten-generaal, ter vervanging van den heer mr. J. Rie ruma Oosling, door Z. M. benoemd lot kantonregler te Heerenveen is geweest als volgt: Ingekomen 844 bil jetten, van onwaarde 13. Getal geld'ge stemmen 831. Volslrekte meerderheid 416. De lieer dr. W.Idzerda, van Akkrum erlangde 401 en de heer mr. J. Bieruma Oosling, aftredend lid 382 stemmen zoodat, niemand de volstrekte meerderheid hebbende verkregen er eene herstemming zal moeten plaats hebben lusschen dr. IV. Idzerda en mr. J. Bieruma Oosling Men berigl uil Leiden, dat door het studenten- korps der hoogcschool besloten is, aanK. 11. den prins van Oranje hij hel verlaten der stad, voor het begin der groole vacanlie een afscheidsfeest aan le bie den ten einde een gering blijk te geven van den hoogen prijs, waarop hoogsldeszelfs verblijf aan de Leidsche academie werd geschal. Gedurende den afgeloopen winter zijn door K. H. onderscheiden soirees gegeven Ier eere van liet studenlenkorps waarop de genoodig- den met do grootste minzaamheid zijn ontvangen en onthaald. Men meldt uit Arnhem van lt dezer. Het aantal meikevers is ontzaggelijk toegenomen met ge- heele zwermen komen zij uit het weiland de rivier overvliegen, om de bladeren der boomen en struiken aan de Veluwkant af le knagen. Wanneer er bin nen kort geen regen komt zullen de meeste takken even ontbladerd en kaal zijn als des winters. De boo men op de Singels der stad hebben hiervan weinig le lijden daar deze grootendeels iepen en olmen zijn, wier blad voor deze insekten geen smakelijk voedsel schijnt te wezen. Naar wij nader vernemen is de persoon, van wien wij reeds als den vermoedelijk schuldige aan dejong9te moord nabij Draglen gewaagden, zaturdag 11. door de justitie gearresteerd. Het hoofd van den verslagcno was bijna geheel verbrijzeld en op verscheidene plaatsen op eene gruwelijke wijze gewond. DVITIOBL1KS. Sedert eene reeks van jaren bezat eene Pruissi- sche familie een geneesmiddel tegen de watervrees hetwelk zij kosteloos uitdeelde, doch de zamenstelling hield zij geheim. Dit middel is door verschillende autoriteiten als krachtdadig erkend men verzekert dat verscheidene personenbij wien de kenleekenen van watervrees zich reeds in zeer gevorderden graad vertoonden, daardoor genezen zijn. Dit middel, waar van de zamenstelling thans bekend is gemaakt bestaat uit 2'/, ons poeder van oesterschelpen 2'/, ons gen tiaan-wortel ons roode bolus en 0I1S myrrhe. Van dit poeder moeide zieke drie achtereenvolgende nachten nuchter een eijerlepel in een glas warm bier innemen en te bed blijven liggen om de spoedig vol gende exudatie af te wachten. Vijftien jaren geleden stierf le Reicenberg de fa brikant Oppelt; wiens weduwe en kinderen bij die ge legenheid op het kerkhof een grafkelder lieten metse len waarin zijn stoffelijk overschot bijgezet werd. Ongeveer vier weken geleden overleed de weduwe, en de kinderen lieten haar naast den vader begraven. Men stond echter zeer verwonderd, toen men bij het openen des kelders de kist ledig en daarentegen een geraamte in een hoek in eene zittende houding vond. De man is klaarblijkelijk in sehijndooden toestand begraven. F B a N H B II K. H. M. de koningin der Nederlanden bezocht gisteren den Pré Catalan waarbeen H. M. door kei zer Napoleon in persoon, werd geleid. Een talrijke en aanzienlijke stoet vergezelde de beide vorstelijke per- sonen. Het muziekkorps van het regementgrenadiers uit's Hage had bij die gelegenheid het orkest in den Pre-Catalan bezet. Heden bezigtigde H, M. de ko ningin het paleis van justitie. Naar men verneemt is de hertog van Cambridge uitgenoodigd de feestelijkheden welke ter eere van H. M. de koningin der Nederlanden zullen plaats hebben, le komen bijwonen. Kapitein Bonaparteeen kleinzoon van prins Jerome, zal tot ordonnansoflicier van den keizer be noemd worden. Op last van hel ministerie van binnenlandsche za ken wordt thans eene vergelijkende statistiek opgemaakt zoowel van allo poliliekeals van alle niet politieke dag bladen welke in Europa het licht zien. Ten gevolge van een maatregel tegen een be ambte der veeartsenijkundige school te Toulouse zijn de leerlingen dier inrigting desavonds tot geweidadig- heden overgegaan en hebben vensters en lantarens aan stukken geslagen. Nadat de aanleggers hiervan ont dekt waren hebben aebt leerlingen de inrigting vrij willig verlaten,terwijl de ovcrigenhunne straf te gemoet zien. De Moniteur de la Flolte deelt berigten mede we gens proefnemingen door den beroemden luilenant MaurtJ te Washington met het aanplanten van zon nebloemen genomen door welke het zich ten volle bevestigd heeft dal deze bloemen de schadelijke dam pen in vochtige en moerassige streken opslorpen en de bewoners dier streken tegen afwisselende koortsen be schutten en uil don wenscb dat zoodanige proeven ook in andere aan koortsziekten onderhevige streken mogen genomen worden. Gisteren en heden waren hier losse geruchten in omhiop betreffende eene le Madrid uitgebarsten revo lutie, zonder tol nu toe echter bevestigd le zijn. Men had er evenwel nog al geloof aan gehecht, omdat men een nieuwen opstand in Spanje voor zeer waarschijn lijk houdt. G B O O T-B BIITBBBIB1I Te Londen is berigt ontvangen dat de Holland- sche bark Ida Elisabethvan Cardiff naar Bataviage zonken is; heden echter blijkt dat niet dit schip, maar

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1