W.° 38. Woensdag 12 Mei. Woensdag en Zaturdag. BESTllHEN A 4DMIMSTKAT1EN Herijk der Maten en Gewigten. .SN mBKZEESGHE COORAHT, ABONNEME NIS-PRIJS. Per/Ine maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, claagste voren, voor 11 ure 'sntorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENIIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt Bij deze Courant behooren als bijvoegsel de op 6 dezer afgekondigde verordeningen 1. die houdende besluit lot wijziging van de heffing der plaatselijke belasting op denlurfea de steenkolen. 2. die op de invordering en de wijze van heffing der belastingen op het binnen- en buitenlandseh ge distilleerd de binnenen buitenlandsche likeuren en den wijn y den turfde steenkolencokes en einders. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee, bren gen Ier kennis ran de ingezelcnen dat de herijk der malen en gewigten in deze gemeente zal plaats bobben in bet gewoon ijk-Iocaal op bel Baadhuis van des voormiddags 0 lol des namiddags i ure de lusschen- vallende zon- en feestdagen uitgezonderd en wel voor de vochtmaten van den 315 Mei. lengtematen 7—12 Junij. medicinale goud en zilver gewigten van den 2830 Junij. inhoudsmaten voor drooge waren en de strijkels van den 1—10 Julijen j koperen en ijzeren gewigten van 12 24 Julij aanstaande met uilnoodiging aan de ijkpligtigen vooral zij die bij uitsluiting van één bepaald soort van malen of gewigten gebruik maken, om de bepaalde dagen daartoe in acht te nemen, terwijl zij die maten en gewigten tevens bezigen alles gelijktijdig kunnen aanbieden van den 12 tol den 24 Julij eerstkomende nog wordt opgemerkt, dat van de strijkels niet alleen die der halve en kwart mudde maar allen lol de kleinste toe, jaarlijks moeten worden herijkt. Afgekondigd van het Baadhuis te Zierilczee den 3 Ai ei 1858. B. C. CAUVoorzitter. c. dp. jonge Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen Ier kennis van belanghebbenden: dat de verorde ningen op den 6 dezer afgekondigd, en op heden in werkinggelredcn betreffende bet besluit tol wijziging van de helling der plaatselijke belasting op den turf en de steenkolen mitsgaders op de invordering en de wijze van heffing der belastingen op helkinnen- en builenlandsch gedistilleerdde binnen en buitenlandsche likeurenen den wijn, den turf, de steenkolen, cokes en chulersin deze ge meente te beffenvolgens de door den koning goedge keurde raadsbesluiten door den druk verkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente secretarie, legen betaling van 20 cent per exemplaar. Zierikzee, den 10 Mei 1858. B.C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 10 Mei. Van wegc de Proissiscbe re- j gering wordt thans evenzeer als vroeger van wege de Sardinische gewaarschuwd tegen het op scboone belof ten en schijnbaar goede voorwaarden vertrekken van landverhuizers naar Brazilië. De behandeling der daar volgeus contract te leveren blanken moet allertreurigst wezen. Ook hier te lande mag dus wel die waarschu wing gelden ten gerieve van ben die zich anders lig— lelijk zouden laten misleiden. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in zijne zitting van 5 dezer, lot afgevaardigden ter synode van de Ncderlandsche Hervormde kerk dezes jaars benoemd dr. W. L. van Oosterzee pred, te Goes, en mr. J. J. van Deinse lid van de tweede kamer der slat en-generaal, en bij ontstentenis als plaatsvervangers, ds. J. P. II. Reijers, predikant te brouwershaven en de beer P. I. Buleux kantonregter te Heinkenszand. Het geval beeft zich voorgedaan dat door be stellers of boden bij den rijkstelegraaf van de gead- dresseerden, bij de bezorging hunner beriglen over- brcngloon is gevorderd. Het publiek wordt op deze ongeoorloofde handelwijze opmerkzaam gemaakt en uilgenoodigd lot stuiting van dit misbruik, van der gelijke wederregtelijke hellingen kennis te gcycn aan den eerstaanwezenden ambtenaar op hel kantoor van waaf de besteller of bode is uilgezonden. Z. Al. den koning heeft gratie verleend aan R. Vette, huisvrouw van J. Boendermakerte Wierin- gen en aan M C. Swatcrs huisvrouw van IV'. Roe souIe Amslerdanvan de doodstraf, waartoe zij door het provinciaal geregtshof in Noord-Holland waren veroordeeld de eerste wegens kindermoord en de laatste wegens brandstichting zijnde de straf van Vette gewijzigd in 12 en die van Swaters in 20 jaren tucht huisstraf. Gedurende hetafgcloopen jaar zijn van de land- magl en van het korps mariniers 90 manschappen ge deserteerd omtrent wier lot bij de korpsen waartoe zij behooren, op 1 Januarij 1858 nog niets stelligs be kend was. Uit Delftshaven wordt gemeld dat niet alleen al de voor die gemeente in dit jaar geloot hebbende en geschikte jongelieden voor de dienst zijn gedesigneerd maar dal er zelfs op het af te lev eren contingent nog een te kort schiet. Jl. donderdag zijn Ie Amsterdam voor bet eerst des jaars doperwten en peulen, afkomstig van Boelof Arendsveen, (er markt gebragt, en verkocht door II. Baggelaar, de doperwten a f 4 en do peulen a f 2,50 de 5 Ned. oneen. Aten meldt uit llrcda van 6 dezer. De nalaligen of onwilligen in het betalen tier belasting op de bonden binnen deze vesting worden thans gereglelijk vervolgd. Bij twee burgers S. en O. zijn om hen tol betaling te noodzaken militairen in huis gelegerd en naar men verneemt moet het gemeentebestuur voornemens zijn, dezen maatregel bij alle dergelijke belastingschul digen in praktijk te brengen. Uil 's Hertogenbosch wordt hel volgende gemeld; Het water valt weder op eene onrustbarende wijze misschien nog ccnige dagen cn de scheepvaart van hier door de Dieze tot in de rivier de Alaas zal op nieuw gestremd zijn waardoor ook de handel dezer stad en die van de sleden en gemeenten langs dc Zuid AA il- lemsvaarl tot .Maastricht op nieuw een gedachten slag zal krijgen. AA el is de hoop daar dat door bel af sluiten der Dieze bij de Alaas en bel maken eener schutsluis in het fort Crevecoeur eene verbetering in dat vaarwater zal worden gemaakt, doch voor dit jaar en voor het volgende is de hoop waarschijnlijk voor bandelen scheepvaart verloren, aangezien dit jaar alleen de fondamenten der bedoelde schutsluis zullen worden gelegd en de voltooijing van hel zoo nuttige werk eerst in 1859 zal volgen. AA ij hebben bijzondere brieven uit Curacao van den 8 April waaruit wij bet volgende kunnen tne- dedeelen »De revolutie in Venezuela was hier door vele in woners voorzien omdat de president Alonagas te willekeurig handelde. Zoodra bet uitbreken van do omwenteling bekend waswerden de korvet Prins Maurils en de schoener Schorpioen naar Puerto Cabello en La Guayra gezonden; doch zij zijn spoedig terug gekeerd,daar de omwenteling bijna zonder bloedvergie ten is afgeloopen en de Ncderlandsche onderdanen ongemoeid zijn gelaten. De voldoening der Ncder landsche vordering door die republiek zal daardoor wel vertraging ondergaan want bel nieuwe bewind zal waarschijnlijk zeggen, dal er geen geld i u kas is, na al vorens gedurende eenigen tijd hel geld dat nog aan wezig was te hebben gebruikt lot bel zamenstellen van een nieuw congres of tot het verkiezen van een presi dent. Hel verblijf van den beór eau Rees te Caracas zal dus nog wel eenigen lijd duren. .Alen zegt op Curacao dat de heer Rulundus 1 ste luitenant der artillerie al hier door hem als zijn opvolger is voorgedragen. [Amsl. Cour. SUIT EN LAND suixschhaiad. Het Oostenrijksche leger telt op bet oogenblik niet meer dan 200,ÜOO man, een gevolg van de laat stelijk ingevoerde bezuinigingen. Evenwel kan bet binnen 0 w eken lot op 010,000 man strijdvaardige sol daten worden gebragt. Aan de vestingwerken in Gal- licie en Italië wordt inlusschen ijverig gearbeid. AA'ederom zijn bevelen gegeven lot vermindering van het effectief des legers, met name der artillerie. A'olgens latere mededeelingen nopens den brand te Frankenstein bebben meer dan 30 personen daarbij bet leven verloren. Bij bet wegruimen van de puiaboopen ontdekt men bestendig geheel ver koolde lijken. Alen vermoedt, dat kwaadwilligheid bij die ramp de band mede in het spel heeft gehad. Zonderling is het ten minste dal, in verscheidene na burige dorpenbijna gelijktijdig op de meest onver klaarbare wijze brand is ontstaan. Dc Badensche regering heeft represailles jegens de Fransche ten opzigte der paspoorten genomen. Franscho onderdanen mogen voortaan bel groother togdom niet binnenkomen tenzij hunne paspoorten door bet Badensche gezantschap te Parijs geviseerd zijn De vermaarde dr. Dutterhofer - aan gene zijde van den Rijn - beeft een zeer zonderling werkje uitgegeven getiteld De acht zinnen van den menscli. Volgens dr. Dutterhofer zijn de geleerden van alle landen die ons niet meer dan vijf zinnen toeken nen ezels. Hij beweert datoven goed als het hoofd de zetel is van vier zinnen de romp insgelijks vier herbergt welke met die van bet hoofd in verband slaan. Alet veel goes"! geeft hij eene uitlegging van hunne anatomische onpsychologische funktien. Dit boek is alles behalve eene myslifikatie, althans zoo als de schrijver oordeeltvolgens hem is niets ernstiger dan zijn geschrift. Dr. D. werpt een beider licht over de duisterste deelen van ons zatnenslel en van ons zenuw leven. Afgescheiden van de vele dwalingen waartoe de schrijver zich, door voorliefde tol zijn stelsel, heeft laten verleiden zal zijn boek aan de praktische ge leerden zeer veel uitgangspunten kunnen opleveren voor nieuwe waarnemingen en nasporingen. Uit Athene wordt gemeld dat de kamers 44,200,000 drachmes hebben toegestaan voor de uit breiding der marine. Alen meent dat Turkije en Griekenland het lusschen hen gerezen geschil nopens de consulaire ju risdictie aan dc beslissing der mogendheden zullen onderwerpen. f b 1 e e r ii s. Parijs g A'ci. Ook in de kapel van hel paleis der Tuilerien had gisteren ter nagedachtenis van den sterf dag van keizer Napoleon Ieene plegtige dienst plaats. De keizer de keizerin en de prinsen Jerome en Napo leon waren daarbij tegenwoordig. De kapel was prach tig gedecoreerd en de mis werd door de muziek van dc keizerlijke kapel onder directie van den heer Auber uitgevoerd. Naar men zegt is dc koningin der Nederlanden voornemens ook Biarritz te bezoeken. Bij gelegenheid van het bezoek van deze vorstin zal den 15 dezer ten hove een groot bal worden gegeven. Naar men verneemt zal het Neder!, muziek korps van iiet regement grenadiers te Parijs komen cn gezamenlijk met de muziekkorpsen onzer keizerlijka garde in den Pré Catalan concerten geven. Een Fransch dagblad vermeldt het volgende zonderlinge feil 't welk zoo het waarheid beval ons leert wal een goede inval soms kan uitwerken. Onlangs was een persoon in de Seine gevallen, die uil alle magt om hulp riep, doch daar de plaats zeer ge vaarlijk was durfde niemand van de aanschouwers zich te water begeven de ongelukkige, niet meer wetende wat te doen verzamelde zijne laatste krachten cn begon luidkeels te roepen: A'ivat de republiek Naauwelijks had de man deze woorden geuit of eenigc policieagenlen wierpen zich in het water vat ten den drenkeling hij de kraag en sleurden hem uit de rivier om hem voor den commissaris van de wijk te brengen. A'erscheidene personen die voor een St. Barlho- lomeusnacbt vreezen, niet om godsdienstvervolging, maar om een razzia te maken op de adelijke titels, zijn reeds op een eervollen aftogl bedacht. Een zeer voor naam heer graaf L. legde dezer dagen in een beperk ten vriendenkring de verklaring af, dal zijn grootvader een burgerman die rijk was geworden, het kasteel van L. had gekocht, en zich het regt had toegekend op zijne visilekaailjes den naam van het kasteel te voeren. De Gazelle des Hopilaux meldtdat een hoog- Ic-craar in de natuurkunde, dertig jaren oud aan hevige tandpijnon lijdende meermalen zijne toevlugt tol de inademing van chloroform nam. Op zekeren avond tehuis komende begaf hij zich tc bed den vol genden morgen vond men den ongelukkigen doodin zijne handen op kleinen afstand van den mond een zak doek houdende. Op eene tafel bij het bed stond een flescbje met chloroform terwijl dc kamer met chloro- form-dampen vervuld was. De warmtegraad was zeer groot eu het lijk ontbond zich met zulk eene vree- selijkc snelheid, dat men niet tol eene lijkopening is kunnen overgaan.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1