Zaturdag l Mei, 1858 Woensdag en Zaturdag. "liSi'lim l MMSTMTM W.° 35. ZKMZEESCHE COURANT. ABONNEMENT S-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'stuorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Dootlberigtenvan 1-6 regelset f 1 behalve hel Zcgelregt Openbare Raadsvergadering geiiouden te 1 e r i li z e e den 29 April IS58. Voorzitter Mr. B. C. Cau Secrelaris Jbr. Mr. C. de Jonge. Afwezig Mr. de Crane Or. Keller en Jbr. J. L. de Jonge de beide laatste mei kennisgeving. I)c notulen van 26 April worden na voorlezing goedgekeurd. De Voorzitter berigt dal zijn ingekomen verzoek schriften van W. Abels en C. van der Weijdc, om benoemd te worden als Commissaris der Zecuwscbe veeren deze requesten worden voorgelezen do Voor zitter deell mede dat C. Nolet en B. van Meerendonk zich mondeling voor die betrekking bij hem hebben aangemeld en dat Burgemeester en Wethouders be sloten hebben openbare annonce te doen van bet vace ren dezer betrekking, waarom bij voorstelt bovenge noemde personen op de sollicitantenlijst te plaatsen, en de benoeming later te doen plaats hebben waartoe •wordt besloten. l)c deuren worden gesloten ter verdere behandeling van bel kohier van den boofdelijken omslag. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetuouders van ï.ierikzee her inneren de ingezetenendat volgens de wet van den 8 November 1815 Staatsblad no. 51) alle schuldvorde ringen ten laste van den slaat, over betafgeloopene dienstjaar, vóór tien 1 Jvlij aanstaanilebij de betrok kene administratiën collegiön, autoriteiten of ambte naren door wie de bevelen lol het doen van werken leverantiöu als anderzins gegeven zijn moeten worden ingediend. l)al de bij die wet gestelde termijn van verjaring ook, volgens art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente wet op de vorderingen ten laste der provincie en van de gemeente van toepassing is weshalve de belanghebbende ingezetenen worden aan gemaand, om den uitersten termijn niet af te wachten; inaar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het rijk, de provincie of de gemeente, over het dienstjaar 1857 ter plaatse waar bet behoort ten spoedigste in te dienen. Zierikzeeden 28 April 1858. If. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secrelaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriksee roe pen bij deze belanghebbenden opdie vermeenen mogtcn cenig bezwaar te hebben in het door DANIEL de WINTER Hz.gevraagd verlof om in zijn nieuw gebouwd woonhuis wijk B no. 408alhier een bak-ovcn voor huiselijk gebruik te stichten om op woensdag den 5 Met aanstaande, des middags twaalf ure te verschijnen ter vergaderkamer van bet gemeente bestuur ten einde in hunne belangen de commodo el incommcdo te worden gehoord. Zierikzee den 28 April 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secrelaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeein aanmerking nemende dat de betrekking van Commis saris der Zceuwsclie beurlveren alhier, door bet overlij den van H. BOUiYlAN is opengevallen. Roepen bij deze op Sollicitanten ndar die betrekking om zich binnen veertien dagendaartoe aan te melden bij den Burgemeester dezer gemeente. Zierikzee den 28 April 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secrelaris. BEKENDMAKING. ,v Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, ma ken bekend dat het verbod om te mogen schuren of wasschen in deze gemeente, van heden af wordt opgeheven. Afgekondigd van bet raadhuis te Zierikzee, den 30 April 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGESecretaris, KENNISGEVING. I)e Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van do ingezetenen dat er op Maandag den 3 Mei e. k.des middags ten twee ure op het Raad- buis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeenle- Raud zal gehouden worden. Zierikzee30 April 1858. B. C. CAU. BINNENLAND. De minister van i'inantien en van binnenlandscbe zaken hebbenin verband niet de overwegingen om trent bet rijks en plaatselijk belastingstelsel, verlangd, dat door elk gemeentebestuur worde ingevuld een uit- gewerkten staat van de in bel jaar 1857 werkelijk ge heven plaatselijke belastingen zoodanig ingerigt, dat daaruit duidelijk blijke, welke de zuivere opbrengst der verschillende belastingen geweest is en naar welke maatstaven of taxen die zijn geheven. De gemeente besturen zijn tevens uitgenoodigd, aan het hoofd van den staat te vermelden do bevolking van de geliocle gemeente, en de bevolking van de kom of liet ge- agglomereerd gedeelte. J idonderdag morgen hebbende graaf van Raml- wijck en mevr. de douairière van der Oudermculen grootmeester en groolmcesleresse van 11. M. de ko ningin, zich naar Stuttgardt begeven, om H. M. op hare reize naar Darijs te vergezellen. Den heer Dunkierkapelmeester van het muziekkorps van het regiment grenadiers en ja gers is van zijne buitenlandsche reis in deze re sidentie teruggekeerd, en heeft, naar men ver zekert, te Parijs eene overeenkomst gesloten, ten einde met zijn korps een concert te geven in de Fransehe hoofdstad tegen de helft der maand Mei, als wanneer li. M. de koningin zich aldaar zal bevinden. De vergunning daartoe is bereids aan Z. M. den koning verzocht. Men wil we ten, dat hetzelfde korps daarna ook te Brussel en Antwerpen concerten zal geven. JJen wil weten dat Zr. Ms. adjudant-generaal de luitenant-generaal baron F.ovstner van Dambenoy minis ter van staat aan den koning zijn eervol ontslag als III), adjudant-generaal zou hebben aangevraagd. In bel jongst uitgekomen artikel van bel blad l'hthme de Suezzoo men weet onder de leiding van den heer F. de Lesseps uitgegeven wordende wordt met veel lof gewaagd van het nummer der ver handelingen van het Koninklijk Nederl. instituut voor ingenieurs dat thans het licht ziet en waarin een verslag over de reede van Pelusiuui wordt gevon den. Men herinnert daarin de hand van een kundig ingenieur die van de bekendo geg.cvens gebruiki maakt om zijn oordcel te vestigen dat bet kanaal geen zeebreker noodig zal hebben zoo als men eerst gedacht had. Deze arbeid, is, naar den Fran- schen beoorcieelaar allezins geschikt om aau ingeni eurs het noodige licht nopens deze gewigtige zaak te geven De ansjovisvangst op do Ooster-Scbelde nabij Bergen-op-7,oom in bet vorige jaar zoo schaarsch uit gevallen belooft dit jaargetijde een gunstiger resultaat. Reeds twee nachten hebben de visschers er ecnige in de fuik gekregen en zij hopen dat bij aanhoudcu.d schoon weder de groote massa niet zal achterblijven. Deze tak van mjverheidoefent groeten invloed u;.t op de welvaart van vele ingezetenen,zoo lang de oud.e roem van de voortreffelijkheid der Bergen-op-'/.oomv'xbo ans jovis gehandhaafd wordt. Deze bestaal sedert do 1 tide eeuw, (oen onze voorvaderen toevallig door een ltaliaanscb soldaat der bezetting onderrigt, hel zouten en bereiden van den ansjovis gel eerd hebben. Dezer dagen is te Zutphcr, aan een hout zaagmolen een allertreurigst ge'/al gebeurd. Twee jeugdige kinderen namelijk'hadden het ongeluk onder eene partij zware plakken teraken, zoodal een hunner letterlijk verbr ijzeld op de plaats dood werd gevonden, terwijl'uet andere in hoogst be- denkelijken toestand verkeert. Dit onheil is voor de ouders te treffend,er, dewijl zij het vorige jaar insgelijks een hur,ner kinderenen wel door verbranding, verloren. Men inelijt uit den Helder van 25 April. Belangrijk is de hoeveelheid visch die mei het stille lenteweder op deze kust wordt gevan gen. Overvloedige haring die, jammer maar, te weinig geld opbrengt omdat ze weinigmeer voor aas wordt opgekocht. Bij Huisduinen vangt men dezer dagen een overvloed van de zoogenaamde harder een visch grootermaar even vet en smakelijk als de elft en daar deze visch hier vele liefhebbers vindt,zoo hebben de visschers die een schralen winter hebben doorgebragt eene onverwachte en zeer ruime verdienste gehad. Ook hebben diezelfde visschers eeri zeergrooten zalm bij die gelegenheid ge vangen die voor een betrekkelijk hoogen prijs is verkocht. Ook de geep die voor aas wordt ingezouten wordt in ongelooflijke hoe veelheid gevangen. Door den gouverneur-generaal ran Ned -Indiois onder anderen benoemd lot controleur 3de kl. de heer H. Mulocli Houwer. Men schrijft uit Batavia van 11 Maart. Gedu rende de maand December 1857 is aan inkomendeen uitgaande region op Java en Madura ontvangen eene som van f 1,030,480,99. De ontvangst over het jaar '8 >7 bedraagt 9,402,450,1 Of hieronder is echter begrepen aan lictivo. regten op gouvernements pro ducten ƒ2,300,620,61 aan terugbetaalde gelden ƒ154,353,54, zoodat de zuivere ontv. f 6,947,176,109 beloopt. Gedurende bet jaar 1857 is meer ontvangen dan gedurende 1855 fó2i,710,107'/. en meer dan in 1856 ƒ724,499,104. Gedurende de maand Januarij dezes jaars is ontvan gen eene sora van 703,648,109'/, hieronder is ech ter begrepen aan ficlive regten op gouvernements producten 159,658,84 aan terugbetaalde regten I 1 1,209,49, zoodat de zuivere ontv. ƒ622,770,961/, beloopt. Gedurende do maand Januarij 1858 is meer ontv. dan gedurende die maand in 1853 152,856,64 en meer dan in 1857 154,139,14'/,. BUITENLAND. DUITSCHZaSD. Tc Waldheim in Saksen heeft zich het zeldzaamgevul opgedaan, dat een gevangene ontslagen is, na niet minder dan een halve eeuw gekerkerd te zijn geweest. Nu vijftig jaren gele den werd namelijk een inwoner van Lrutersdorf als hoofd eener beruchte rooverhende tot levens lange opsluiting veroordeeld, en ontving nu on langs pardon, waarna hij, met 200 daalders, welke hij door zijnen arbeid in de gevangenis had overgewonnen, in goeden welstand naar zijne geboorteplaats terugkeerde. v r. s s K B I] K. Volgens de dagbladen van Loir et Cher in het arrondissement Vendóme, departement Indre et Loire zijn in de gemeenten Fréleval enLigniere aebt of tien personenin hechtenis genomen en na een voorloopig verhoor in de gevangenis te Vcndome opgeloten. Het gerucht zeide dal deze lieden meest allen handwerks gezellen van deelgenootschap aan de Communistische f' recniging la Marianne verdacht werden en hunne bij eenkomsten in eene onderaardsche zaal van het oude kasteel Freteval hielden waar het opperhoofd de nieuwe doelgcnooten den eed opeen ponjaard die in de Loire teruggevonden zou zijn liet afleggen. Bij nog anderen is huiszoeking gedaan maar zijn geene voldoende bewijzen van medcpligligheid gevonden. Mag men geloof hechten aan Engelsche brievendan heeft Simon Bernard .te Londen borgen niet alleen, maar zelf eene toe komstige levensgezellin gevonden. Eene rijke erfdochter moet haar verlangen hebben kenbaar gemaakt met hem te huwen. Mogt deze echtverbindtenis slecht uitvallendan zat Orsinis medepligtige toch niet ten oenen male ongestraft zijn gebleven. In dezelfde brieven wordt berigt, dat, ten behoeve van de weduwe en kinderen van Orsini eene nationale inschrijving is geopenddie reeds een grooter bedrag heeft opgeleverd dan de Lamartine-inschrijving. Parijs althans had aan Nina Lassave de medepligtige van Fiesehi, niets anders dau het buffet van een koffijhuis gegeven. r Naar men uit Genua van den 20 berigt, moet de geestelijke van Rapallo 11. zaturdag in hechtenis zijn genomen dewijl hij in zijn gebed op Goeden Vrijdag de woorden npro imperatore Francisco Josepho" (voor den keizer Frans Joseph), iri plaats van »pro rege nostro" (voor onzen ko ning) bezigde. G H O O T-B RITTAKMEÏ Uokden 26 April. Verscheiden dagen achtereen

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1