tf.° 32. Woensdag 21 April* 1858 BBSTCBES 'lllHIMSTIÜTIlifl AANBESTEDING. Woensdag en Zaturdag. COURANT. AB ONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PBIJS DEB ADVERTEM1EN Gewone 15 cents deregelGeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt Op Zaturdag den 1 Mei 1858 des voormiddags len 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gede puteerde Stalen, en in bijzijn van den lloofd-lngenieur van den Waterstaat, in het 1ldl! district aan het lokaal van hel Provinciaal Bestuur te Middelburg, wor den aanbesteed Met inbegrip van het leveren van alle bcnoodigde materialen. 1°. Het maken der gewone aarde-, kram- rijs- en steenglooijingwerkenaan de zeedijken der Calamiteuse polders van Zeeland in het jaar 1858 met het on derhoud van al de werken lot den t Mei 1859, en zulks in 3ti perceelen van aanbesteding en 2." hel beplanten der domaniale duinen langs de westkml van het eiland Schouwen met helm slroo en riet, benevens hel onderhoud tol den 1 Mei I8.')9en •zulks in 3 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen z llengcschieden bij inschrijving cn opbod. lie bestekken liggen Ier lezing aan het lokaal van 'bot Ministerie van liinnenlaudsche /aken, aan dal van hel Provinciaal Bestuur van Zeeland la Middelburg, het eerste bestek bij de Ontvangers-griffier van al de Cala miteuse polders en het tweede bestek bij dien van Schouwen en voorts op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van Waterstaatswerken in gemelde provincie te lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren met uilzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij de ingenieurs van den w aterstaat te Middelburg te Goes te Tholcn te Zierikzee te lireskens en te Neuzen, bij elk voor zooveel zijn ar rondissement aangaat en bij den Hoofdingenieur te .Middelburg voor hel geheel. De Minister van Binnonlandsche zaken Namens den Minister, De Secretaris-Generaal J. SCIlHöDKK. N'. li. De gegadigden worden verzocht volledige bil jetten in te leveren aanduidende hunne namen en voornamen (voluit), hunne woonplaats, het nummer van hel perceel en de som (voluit). Godiukle biljetten zijn te bekomen hij den drukk-.r van hel gewestelijk bestuur U. F. Aces. De Algcmeenc regelen cn voorwaarden zijn ter provinciale griffie verkrijgbaar legen vergoeding der kosten ad 35. cents. BINNENLAND. Uil Balh wordt den 13 dezer geschreven dat bel niet meer twijfelachtig is dat de maatschappij van land aanwinning in de Ooster-Scbeldc besloten beeft hare werken, zoowel met betrekking tot het kanaal als de bedijkingen te staken, liet geheele personeel van be ambten in Zuid-Beveland verblijf houdende, is met 1 Mei aanslaande ontslagen en de w erklieden zijn aan gezegd dat er aldaar voor hen na zaturdag aanslaande op geen verderen arbeid te rekenen is. Deze omstan digheid heeft aldaar een treurigen indruk gemaakt nog in liet afgeloopcn jaar vonden ruim 3000 menschcn aan die werken aibeid en brood. Men verneemt dat aan al de geplaatsten bij 's rijks veldwachl last gegeven is, dat zij op hunne deur een wit bord met zwarte letters plaatsen moeten waarop zullen gesteld zijn hun naam en de rang dien zij bij 's rijks policie of veldvvacht vervullen. Met het schip Hendrik Jan van Padang in Texel binnen is overgebragt een olifantzijnde een geschenk van den heer K. F. Stvman assistent resident in de l'adangsche bovenlanden voor het koninklijk zoülogisck genootschap Nalura Arlis Magistia te Amsterdam. Men meldt uit Haarlem van 17 dezer. Giste ren nacht heeft zekere bloemmist K. onder Over- vcen woonachtig, in een aanval van krankzinnigheid getracht zijne echlgenooteterwijl zij slapende was, van hel leven te berooven door haar met een mes eene belangrijke snede in den bals te geven, de vrouw is bij de verdediging van haar leven mede aan de hand, waarmede zij bet mes wilde afkoeren, gewond geworden. De dader is daarop gisteren naar het gesticht Meerenberg onder Bloemendaal gebragt. Naar men verneemt is de wonde hoezeer gevaarlijk, eebter niet doodelijk. Dezer dagen heeft in de gemeente Beest een lie vige brand gewoed waardoor 18 groote en kleine hui zen in de asch zijn gelegd. De brand is ontstaan in de woning van den bakker en graanhandelaar M. van de Water en deelde zich vervolgens aan de belendende huizen mede. Gebrek aan water is hoofdzakelijk de oorzaak dat deze brand zulke noodlottige uitgebreidheid heeft verkregen. Men meldt uit Grootebock van 15 dezer. In onzen geheclcn omtrek staal het land nog zoo dor als of het midden in den winter ware. De koude schrale winden, die lot dus verre gewoed hebben, waren zeer nadeelig voor hel gras. Mogl dit niet spoedig veran deren, dan ziel hel er slecht uil voor den veehouder het hooi is zoogoed als op,en erzoudan weinig gelegen heid zijn oni met Mei de koeijen in het land te hebben, lieeds ontdoen zich velen uit gebrek aan voeder van hun vee. Hit zal met de thans weer erg heersckendc longziekte cone schraalheid van vee veroorzaken, die hel later weder hooger in prijs zal doen stijgen. Het is te hopen dat er spoedig verandering kome, ook voor de bovenlanden, die nog zeer ten achteren zijn. Naar men verneemt zal aanstaanden donderdag de doodstraf te Maastricht worden voltrokken aan den persoon van Geurlsschuldig aan gruwzame mishan deling van een zesjarig kind dat hij daarna vermoord heeft. BUITENLAN D. DVllSCHZitX X). Keulen, tfi April. De plegligheden van het huwe lijk des konings van Portugal met de prinses Stephanie von llohenzollern Sigmaringen zullen den 28 April plaatshebben. Reeds is de bruidskorf waarvan hel meest benijdenswaardige kleinood eene koninklijke kroon is aan de doorluchtige bruid toegezonden. De waarde van den inhoud beloopt builen het goud of de edele gesteenten 630 000 fr. en daaronder p. m. 200,000 fr. aan lijnwaad. Het zijn prachtige bedgor dijnen van kant geborduurd met bet verecnigd naam cijfer der koninklijke cchtgenootcn verder garnituren voor volants waarvan eene enkele van Brusselsche kant gemaakt 55,000 fr. waard is eene andere van Veneliaanscb zijden kantwerk kost 25,000 fr. eene derde van point d'Alencon is van I 1,000 fr. en een vierde van zwarte Ghantillijsche kant is 3000 fr. waard. Kr zijn zes zakdoeken bij die elk even zoo veel kosten die van SOU fr. zijn er bij honderdtallen. Wal de shawls aangaat is er een Oostersche met goud gebor duurd van 22,000 fr. drie andere cachetnireelk van 10,000 fr. en drie Fransche elk 3000 fr. waard, liet bontwerk hetwelk eene overbodigheid schijnt in den uitzet eener Porlugesche Koningin is van eene evenredige waarde. Als het voor de vorstin van wei nig nut is onder het lagebend klimaat vaar zij gaat wo nen ilan is het ten minste voor haar eene prachtige ge- dachleuis aan dat val zij verlaat. Kene mof alleen is 5,">0 fr. waard en hel sabel bontwerk 17,000 fr. Men verhaalt, dat het ongelukkig lot hetwelk de echtgenoot van een te Berlijn gevestigd buiien- landsch predikant heeft getroffen algemoene deelne ming verwekt. Hij gelegenheid, dal zij zich op straat bevond kwam zij in de nabijheid van een paard dat aan den kwaden droes leed en toevalligerwijze hoestte, toen zij er naast stond waardoor die ongeneeslijke ziekte zich aan haar mededeelde. Na een hevig lijden is zij voor eenige dagen overleden. In het gehre'e keizerrijk zijn ten behoeve der personen, welke door de buskruid-ontploffing te Mainlz schade hebben geleden bijcengebragt 235,236 gulden en 623 ducaten. Uit Padua wordt berigtdat te dier steile een regtcrlijk ambtenaar uit Wcenen, de heer Piclileris aangekomenten einde onderzoek te doen naar den aard der jongste demonstratie door de studenten der universiteit aldaar ter eere van Orsini gedaan. De plaatselijke overheid scheen aanvankelijk geneigd de zaak stil te laten rusten hiervan heeft zij moeten af zien ten gevolge van scherpe bevelen uit Weenen ontvangen. Naar men verneemt, beeft vorst Danielo den Montenegrijuen op straffe des doods verboden, de grenzen aan de zij Ie van Herzegowina te overschrijden, doch hun levens aangezegd, zich legen alle mogelijke aanvallen tot een krachtigen wederstand gereed te houden. F a S X K B II E. Parus 1 April. De bekende luchtreiziger Poilevin, van zjne vcr. e reizen alhierteruggekeerd houdt zich thai s bezig met de zamenslelling van een monslcr- luchiballon die niet minder dan 5 10 personen zal kunnen medevoeren en leeflogt voor verscheidene maanden. Hij wil met dezen ballon dien hij den Le viathan der lucht noemt een reis om de wereld doen. De keizer is heden weder van Sologne in deze hoofdstad teruggekeerd. Voor zijn vertrek van hier hield Feruck-khan nog een geheim gesprek met den keizerdat ruim een uur duurdeeri alleen werd bijgewoond door den Perzischen gezantschaps secretaris Mirza- Malcolm. Te Abbeville had 11. maandag een tweege vecht plaats tusschen twee tweede luitenants van het 9de regement-jagersmet het ongeluk kig ge volg dat een van hen, Pascal geheeten op de plaats dood bleef en de andere ernstig gewond werd. De aanleiding lot het tweegevecht was een nietig geschil overeene plaats aan tafel. Het denkbeeld, om het geschil tusschen de ho a van Napels en 'Burijn aan de beslissing van eene der uropesche mogendheden te onderwerpen wint in de diplomatieke kringen meer en meer veld thans zegt men dat welligt den koning der Nederlanden zal worden opgedragen in deze uitspraak te doen. Naar uit Konstaritinopel wordt geschreven was in Circassie eene uitgestrekte zamenzwering ontdekt. Den zoon van Safer-pacha was een brief van den overste Banqija in handen gevallen waaruit zulks bleek, genoemde overste bekende alles en werd met een afgezondene van generaal Philipson ter dood veroordeeld. De Porie zal met gestrengheid te werk gaan tegen de als Russen genationaliseerde Armeniërs. G R O O T-B RITTANNIEBI 1-ondev, 16 April. Aan den hier aangekomen maarschalk l'élissier werd bij zijne ontscheping te Dover door den mayor een adres van gelukwensching aangeboden waarop de gezant onder anderen ant woordde, dat zijn streven steeds zal wezen, om de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en linge- land te handhaven Te l.ouden met eene bevolking van 2,200,00!) ïnwoners(de bevolking bedraagt meer) is een policie- agent op de 36 personen. Te Parijs met 1,300,000 inwonerseen op 650 personen. Te Berlijn, met 450,00 inwoners een op 310 personen Te Konden kost elke policie-agenl gemiddeld 73 p. sl. te Parijs 200 p. st. en te Berlijn 60 p. st. De geheime policie kosten Frankrijk 50,U0I) p. st. in Engeland 30,000 p. st. in Pruissen l2,')00p. sl. Kik inwoner van Londen draagt 4 shilling elke Parijzenaar 6sh. en elke Her- lijner 3 sh. 7 d. per jaarbij, ter bestrijding der po- liciekosten. Te Hempnal in Norfolkoverleed den 25 der vorige maand zekere heer John Holmes,in den r Imogen ouderdom van ruim 100 jaren die een J zoon Thomas Holmes ,81 jaren en een kleinzoon van 60 jaren nalaat Deze laaslgenocmde is zelf reeds overgrootvader, zoodat zich hier het opmer- kclijk geval voordoet dat een man zijne eigene nakomelingschap in het zesde geslacht aan-0 schouwd en het beleefd heeft dat zijn achterklein-,, zoon zelf gi ootvad er is. |s Te Washington is eene nieuwe uitvinding inj- praktijk gebragt volgens welke, door middeb- van een elcclrischen draad, al de gazlantaarns1 dier stad op hetzelfde oogenblik worden ontsto- ken, ook in groote fabrieken logementen enan-tr dere dergelijke inrigtingen is men voornemenser deze uitvinding aan te wenden. Naijverig op den wereldroem, door de Leviathan0-" verworven zullen naar verzekerd wordt de Noord-1' Amerikanen die niet willen dat Engeland hel grootsle_ zeeschip der vijf werelddeelcn bezit, een monslerscbip op stapel doen zelteu dat den naam Behemoth zal voe ren, en de Leviathan in al de afmetingen met een vierde 00

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1