ZQRIKZEESC W.° 31. Zaturdag n April. 1858 BESTUREN il MISTRATIEN Strandvonderij. NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. AB ON NEME NT S-PRIJS J Per drie maanden f 2,00. Franca per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens De Burgemeester van Zierikzee brengt (er alge- meene kennis dat bij hem is aangebragt en gebor gen eene oude V1SSCHERSBOOT gevischl op de Roompot in December jl. hebbende van achteren een witten grond gemerkt met liet getal 278, alsmede cen.SLOEP aan de buitenzijde groen geverwd met een witten rand en aan de binnenzijde van den spiegel gemerkt MINOR omgekeerd gevischt op de Room pot vermoedelijk afkomstig van de onlangs voor Os- tende gezonken brik M i n o r ,en roept mitsdien elk, die vermeenen mogt daarop regt of aanspraak te heb ben voor de tweede maal ter reclame op zullende de reclamanten zich tot dat einde bij hem Burgemeester behooren aan te melden. Zierikzee den 16 April 1858. B. C. CAU. BINNENLAND. Men meldt uit Meerkerk van 11 April Deze dag was voor deze gemeente een dag van vreugde en •blijdschap. De lieer A. Barenbruglikandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van2eeiand werd door zijnen vader den heer J. B. Barenbrugh predikant te Zierik- -zee plegtig bevestigd met de woorden van den Apos tel Paülus., Coll. 1: 28. De oplegging der handen ge schiedde behalve door den bevestiger, door den kon- sulent IV. J. II. Oudegeest predikant te Noordeloos, C A.Rombachte Leerbroek J. II. Dumans te Zierikzee J. van Wiizenburg te Ouwerkerk en A. van Wilzenburg rustend predikant van Boskoop. De bevestigde deed des namiddags zijne intrede naar aanleiding van de woorden 1 Cot. Ill; II waarbij vele predikanten uit den ring van Vianen en Leerdam tegenwoordig waren. Neuzen, 15 April. Tol onderwijzer aan de alhier ■op te rigten bijzondere school is aangesteld de heer J. M. Mulder thans hoofd-onderwijzer aan de stads armenschool te Zierikzee, welke die benoeming zich heeft laten welgevallen. Men schrijft uit's Gravenhage van 11 dezer: De commissie van hoofdambtenaren van den waterstaat benoemd tot het onderzoeken naar de mogelijkheid om de Maas van Rotterdam tol inde Noordzee bevaar baar te maken voor groote schepen is in de afgeloopen week alhier vergaderd geweest en zal naar ik ver neem de betrokken zeegaten gaan bezoeken. Het is te hopen zooal niet te verwachtendat het rapport der commissie als het uilgebrag', is door den druk voor hel algemeen hekend zal worden omdat dit werk voor ons land van het hoogste gewigt is. Ik geloof in staat te zijn te kunnen bcrigten, dat beüalve mevrouw van der Oudermeulen grootmeesteres (bereids medegedeeld) het gevolg van H. M. de ko ningin op hare reis naar Stultgard en Parijs zal be slaan uit jonkvr. G. van Pabsthofdame graaf van Randwijckgrootmeester jfar. Tindal kamerheer en den staatsraad in Wurlembergscbe dienst W. von Weckerlin Van den 3 tol en met den 9 dezer zijn 93 run deren in do provincie Vriesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 54 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt be dragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 2091 Thans is Schoklands lot beslist. liet eiland zal bepaald ontvolkt worden de kontracten van ontei gening zijn in den loop dezer week door alle eigenaars geleekend de hoogste taxatie beloopt 5,000 en dc laagste f 700. Zoo eenstemmig als de bewoners van dit eiland afstand hebben gedaan van hun eigendom, is welligt nog nooit eene onteigening geschied, en ieder is tevreden. Het gezamenllijk bedrag is ongeveer ƒ110,000. Het spreekt van zelfdal op deze belang rijke zaak de approbatie van hoogerhand wordt ver wacht terwijl drie maanden nadat deze zal verkregen zijn de woningen moeten afgebroken worden. De bevolking bestond in bet vorige jaar uit 181 Protes tanten 1 Afgescheidene en 458 ttoomsch Calholijken Deze hebben zich voorgesteld hun verblijf te nemen in de zeeplaatsen langs de Zuiderzee in Noord-Holland. Het aantal gezinnen is 144, dal der huizen 155. Wordt het verkregen handgeld besteed aan de yerbelering VERSCHIJNT. van schuiten en vischwant dan is nu hun bestaan verzekerd. Men schrijft uit Soerabaija van 25 April. Den 25 der vorige maand is van Soerabaija alhier ter reede aan gekomen Zr. Ms. stoomschip Suriname luit. ter zee 1ste klasse JII.Beelaarls op sleeptouw hebbende het Engelsch driemastschip City of Palaces, gezagvoerder C. Jones. Dit vaartuig is op de hoogte van het rif Sidari door do Suriname ontmoet met de vlag in sjouw geheschen als teeken dat het hulp noodig had. De City o[Palases bad op dat oogenblik 75 dagen reis van Melbourne naar China met 182Chinesche passagiers voor Hong- Kong aan boord en had nog slechts voor twee dagen water en een dag victualie aan boord. Men kan zich naauwelijks een denkbeeld vor men van de uitbreiding welke aan de konijnenteelt in Vlaanderen sedert de laatste vijf a zes jaren is gege ven. Iedere week worden ruim 50,000 van die die ren, dus ruim 2'/, millioen 'sjaars van Gend, Eeckloo, Thieit en Kujsselede naar Engeland gezonden. Het bereiden van konijnenvellen verschaft aan ruim 1000 personen werk zij vinden een gereeden afzet in Frankrijk, Rusland en Amerika. Onlangs heeft de goochelaar Herman eene on- voorzigligc grap te Brussel uitgevoerd. Zich in eenen barbierswinkel begeven hebbende, was hij naauwelijks den baard afgedaanof hij nam het scheermes en bragl zich eene wond in de keel toe, zoodat hij in eene bloedplas als levenloos nedcrplofte. De barbier stond als verplet maar nog grootcr werd zijne bevreem ding toen bij eenige oogenblikken daarna den kalant zag opslaan die zich het bloed van zijne klcederen veegde en den huize uitging, als of er niets gebeurd ware. Weldra loste dit raadsel zich aldus op, dat de goochelaar eene met bloed gevulde blaas op de borst had versloken, welke hij met het scheermes opensneed. Van schrik is het hoofdhaar van den barbier eensklaps vergrijsd. BUITENLAN D. F II A K II Jl IJ K. Prins Napoleon zal de koningin der Nederlanden tot Straatsburg te gemoet reizen als deze vorstin in de volgende maand Frankrijk zal bezoeken. Na dc konin gin naar Parijs te hebben begeleid begeeft de prins zich naar Limoges om de opening bij te wonen van de tentoonstelling der voortbrengselen van nijverheid van twaalf departementen, Eene der op de nieuwe boulevard van Sebaslo- pol uilloopende straten zal den naam erlangen van rue dc Canlon tol herinnering aan hel beleg van Canton door de geallieerden. In den avond van den 5 dezer is de stad Agen door eene vreeselijke hagelbui geteisterd schier geene glasruit is ongedeerd gebleven en uit Toulouse, Bor- daux en andere sleden heeft men glazenmakers en glas moeten ontbieden. Een der inteekenaren bij den paardentemmer Rarey verzekert dat het stelsel va» temmen het welk op de paarden wordt toegepast, niet bestaat in het ingeven ran een verdoovend middel of eene andere schadelijke behandeling, maar dat het een aanmerke- lijken tijd tot oefening vereischthij kan echter niet verzekeren dat de uitwerking duurzaam zal zijn. Daar er, volgens het contract tusschen Rarey cn zijne leerlingen 500 p. st. boete slaat op het mededcelen van de behandeling aan anderen, is bovenstaande in lichting misschien meer dan geoorloofd. Lord l'orchester heeft eene zeer afdoende getui genis gegeven aangaande den amerikaanschcn paarden temmer Rarey die een paard temde dat zes jaar oud was en nooit een berijder wilde dulden en zoo kwaad aardig was dat het een ijzeren stang van twee duim dikte doorbeet en somslienminuten lang sloeg brulde of schreeuwde. Reeds als veulen ginghet op den weg naar den stal op zijne knicn liggen en wroette den grond met zijne tanden op. Naar eene stoeterij gezonden kreeg lord Dorchester het terug daar het geheel on tembaar en le gevaarlijk om te naderen was. Na een dag onder behandeling van Rarey geweest le zijn kwamGruiser (zoo heel het paard) den volgenden dag aait bereden door den paardentemmer en een ander persoon en naderhand volgde het zeer gedwee. a b o o t-b bittannien Donpen ,14 April. Gisteren is aan de beide par- lementshuizen medegedeeld dat bij de regering een telegrafisch beiigt uit Malta wa§ ontvangen PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegelregt tijdingen uit Indic langs den weg van Alexandrie aanbrengende. Lucknow was den 19 Maart be- magtigd, 117 kanonnen w iren in de magt der Engelschen gevallen 2000 insurgenten waren gedood de vijand 50,000 inan sterk, was ont komen maar werd vervolgd en van alle kanten bedreigd. In de zitting van het lagerhuis kondigde de heer Milnes aan, dat hij vrijdag aanstaand e de rege ring zou interpelleren nopens het nieuwe regle ment op de paspoorten tusschen Frankrijken En geland en dat hij dezen maatregel zou afkeu ren als nadeelig voor Belgie. De heer Disraeli kondigde de terugroeping uit Turijn aan van den heer Erskine maar voegde er bij dat de heer Hudson op zijnen post zou blijven. De Great Britam heeft berigten uit de Kaap kolonie tot 23 Februari j le Liverpool aangebragt. De gouverneur-generaal sir G. Grey was dien zelfden dag van zijne inspectiereis naar de grenzenin de Tafelbaai teruggekeerd. Uit Gra- hamstown had men tijding van den muitenden staat in welke het Duitsch legioen verkeerde. Niet minder dan 400 manschappen waren gede serteerd en de oorzaak van hun luid en bitter misnoegen scheen in het stelsel gelegen te zijn datdc officieren de soldaten van het noodigekon- den voorzien en hun veel geld vooralle levens behoeften afpersten. Het legioen zou den 1 Maart op halve soldij gesteld worden. De gouverneur- generaal had de Kaffers die aan de groote wegen arbeiden afgedankt j alsmede last gegeven tot on derzoek naar de nog onvoldane eischendermili- taire kolonisten van 1848. De stacl Canton en liare geschiedenis. Drie honderd en veertig jaren geleden kwamen de ibarbaren» uitbel Westen langs de KaapdeGoede Hoop- voor 't eerst naar China. Zij waren Portugezen, die spoedig met de Chinezen oneenigheid kregen en niet verder mogten gaan dan tot Maccao.Spaansche schepen lotAmoy. Reeds vroeg kwamen de franschen te Can ton maar hun handel was n ets beteekenend en voor drie honderd jaren kwamen er slechts drie of vier Fransche schepen. De Chinezen beweren dal de Hollandsche schepen voor twee en een halve eeuw niettegenstaande den weerstand van Spanjaarden en- Portugezen te Canton aankwamen en dat hun handel sedert twee honderd jaren bloeide. Denemarken en Zweden zonden jaarlijks een aantal schepen maar in den laatsten tijd zijn er weinig gezien. De Engelschen gingen voor 't oerst naar China in het jaar 1615. Zij gingen uit Indie in verscheidene schepen met brieven van den onderkoning van Goa aan den gouverneur van Maccao. Onbekend met de Ciiinesche gebruiken achtten zij deze brieven voldoen de om vrijen handel te verzekeren. Deaanvoerder van deze expeditie was adm. Wedell. TeMaceao verzekerde hun de Portugezen,dal de Chine zen geen handel met de Engelschen wilden drijven. Wedell vertrouwde dat berigl niet en zond T. Robin son T. Mounteney en kapt. Carter met een sloep en een pinas, bemand met vijftig koppen, naar den mond van de rivier aan welke Canlon gelegen is, en welke den Portugezen streng verboden was. Zulk eeno stoutmoedigheid bragl de gebeele stad in beweging en eene vloot van zeventig jonken, onder bevel van eenen admiraal bragt den Engelschen hel bevel om tc ankeren waaraan ze gehoorzaamden. Nadat de Chinezen begrepen dat er geen kwaad bedoeld was en dat deze vreemde barbaren alleen een nederig verzoekschrift aan den gouverneur wilden overgeven slemden zij er inloe om de Engelschen naar Canlon te brengen, indien zij beloven wilden dc rivier niet verder met hunne booten op te varen. Kapitein Carter, T. Robinson en T. Mounteney gingen dus op reis naar Canton aan boord van eene jonk. Op on geveer vijf mijlen van de stad waar hunne aankomst groote verbazing verwekte verzochten de Mandarij nen hen vriendelijk naar hunne eigene schepen terug le koeren. Indien ze enmiddelijk naar Maccao terug- zeilden zou hun verzoek alle ondersteuning vinden. Deze fraaije woorden sproten voort nit bezorgdheid oyer eene kleine Chinesche vloot welke naar Japan

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1