ZIEEUEZËISGHE G N.° 30. Woensdag 14 April. 1858 Woensdag en Zaturdag. Landverhuizing naar Brazilië. NIEUWSTIJDINGEN >-• ABONNEMENTS-PR1JS. Per line maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENIIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt Maandag' jongstleden zijn weder ongeveer 80 per sonen uit deze stad en omstreken naar Antwerpen vertrokken, om van daar naar Brazilië te verhuizen. Wij zagen hen des zondags door onze straten gaan cn alle welgezinden zoo rijken als armenhebben die ongelukkigen met hart en ziel beklaagd dat zij zulk een onberaden stap deden. Wij schreven daar het-^ woord onberaden en deden dit uit volle overtuiging en wij weten dat het algemeen die overtuiging deelt. Liefde tot onze landgenooten belangstelling in hun lot, dringt ons nu, om de pen op te vatten en het onberadene en gevaarlijke er van onder de aandacht te brengen. Meent ech ter niet dat wij bewijzen kunnen leveren tol sta ving der verschrikkelijke geruchten, die er in om loop zijn. als wachtte hun daar niet vee! beter, dan slavenarbeid en slavendienst als zouden nu de Eu- ropearien de plaatsvervangers moeten zijn van negers cn Chinesche koeliesdie in Brazilië niet meer mo gen of kunnen ingevoerd worden. Al wat hiervan waar of niet waar is durven wij niet beslissen maar wel kunnen wij verklaren dal het onze be vreemding heeft gewekt en de bedoelingen dier landverhuizing ten hoogste verdacht heeft gemaakt als wij lellen, op sommige vertrekkende personen wie het was aan te zien dat zij tot gezelten arbeid onbekwaam waren, en als wij ontwaarden, dat de certificaten van goed gedrag die bij den aanvang bcnoodigd waren later gewijzigd en minder be zwarend werden gemaakt en nu zelfs in het geheel niet meer een noodzakelijk vereischte zijn zoodat bet den schijn heeft, dat de slechlsten ook goed ge noeg zijndoch al ware het nu eens, dat ons hier de schijn bedroog, dit is toch builen allen twijfel cn aan geen' redelijke tegenspraak onderhevig dat het klimaat in Brazilië zeer ongezond en voor de Europe anen doodelijk is dit wordt geslaafd en door de lig ging van het land en door de berigten die van daar vroeger en later zijn ontvangen. De Kolnische Zei- tung een geloofwaardig dagblad deelde in de jongst- verloopcn maand Maart bet berigt mede dat de gele koorts, die doodelijke epidemie Ie Rio Janeiro in erge male heerschte. En nu na zulke overwegingen be weerden wij wel niet te veel als wij de landverhui zing naar Brazilië voor onze landgenooten een onbe raden en gevaarlijken stap noemden. Ach! dat al len die er over denken om het treurige voorbeeld, door zoovelen helaasgegeven te volgen dat zij al len zich toch raden lieten dat zij het toch beseften dal hun leven op het spel staat. iel is niet in ons belang, maar in uw eigen waar achtig belang dat wij u toeroepen Gevoelt toch al bet gewigl - beseft toch al het gevaar van zulk eene onderneming. Bij de liefde totu zeiven bij de liefde tol uw eigen leven,raden wij u: gaat niet naar Brazilië heen W'ij zijn arm wij hebben niets te verliezen antwoordt gij misschien. Ja gij zijt arm maar gij hebt toch veel te verliezen of rekent gij uw leven voor niets Mannen en vaders die op uwe krachten bouwt gij zet toch ook het leven uwer vrouwen uwer jeugdige, misschien wel pasge boren kinderen op het spel, of rekent gij dit ook voor niets? - Laat u dus raden slaat niet zoo liglvaardig aan alles geloof, wat menu moge voorspiegelen van vrijen arbeid en rijke winst. Er zijn er duizenden geweestdie onberadene slappen duur hebben moeten boeten; duizenden, die door ligtgeloovigheid zich in het verderf hebben gestort. O spiegelt u aan hen. Het berouw zou bier Ie laat komen. Gij zult toch toestemmen dal het een beslissende stap voor geheel uw leven is gij zult erkennen dat het eene erge dwaling een groot waagstuk is als men zulk een stap op geene goede gronden doet En welken waarborg hebt gij nu? welke is uwe zekerheid Daar om handelt vooral hier niet overhaastig wacht liever nu de uitkomst al van hen, die reeds vertrokken zijn en als gij dien raad volgt dien wij u geven uit opregte menschenliefde God weetdat geene andere reden onze drijfveer is dan zult ge in latere jaren, wij houden ons daarvan verzekerd u verheugen en dank baar zijn, dat gij niet naar Brazilië zijl gegaan. BINNENLAND. Op de voordrag! van den minister van binnen- landsche zaken van den 3 dezer begeleidende een voorstel der provinciale inspecteurs op het lager onder wijs tot het vaststellen van programmala voor de exa mens, vermeld in de arlt. 4118 en 72 der wet van den 13 Augustus 18 )7 (Staatsblad no. 103); gelet op de toezegging van regeringswege bij de behandeling dier wet gedaan, om nader in de bijzonderheden op te geven, hoe ver het examen in elk der vakken in die artikelen opgenoemd zich zal uitstrekken, heeft Z M. bij besluit van 5 dezer goedgevonden en verstaan vast j testellen de navolgende progammala I. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hulponderwijzeres en als hulponderwijzer2. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaam heid als hoofdonderwijzeres 3. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hoofonder- wijzcr 4. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres in de vakken vermeld onder letters lip van art. I der wet op heilager onderwijs,en f>. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als on derwijzer en onderwijzeres in de vakken bedoeld bij art. 72 der wel op het lager onderwijs. De minister van finanlien heeft gemeend de ambtenaren der belastingen in liet algemeen ernstig te moeten aanbevelen het niet overtreden of ontduiken, maar krachtige handhaving der wet op de posterijen. Aanleiding tot deze waarschuwing is hel volgende. Door eene der provinciale directeuren van de directe belastingen enz. zijn als dienstbrieven pakellen ver zonden die op vermoeden van fraude met port wer den bezwaard. Bij opening der pakelten bleek, dat zij bevatten jaarboekjes voor de ambtenaren der di recte belastingen enz. uitgegeven bij Noorduyn en Zoon te Gorinchcm. De minister heeft het daarom niet ondienstig geacht bedoelde ambtenaren rnede te deelen dat onder den vrijdom die aan de ambte naren voor hunne dienstcorrespondeutie is toegestaan, niet begrepen is hel over en weder verzenden van boeken of drukwerken die in den handel zijn al hebben die stukken ook betrekking tot bet vak waar toe de ambtenaren behooren zoodat de verzending van de pakketten in boven bedoeld, daarstelt eene overtreding der postwet en strafbaar is volgens het 3de lid van art. 33 dor wet van den 12 April 1850 Staatsblad no. 15). De hooge raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan in de zaak van den officier bij de rcglbank te Gorinchem legen een vonnis inzake P. Knijpers c. s. waarbij de gerq. van alle rcgtsvervolging zijn ontslagen op grond dat, naar het oordeel der reglbank het vis- schen op zondag niet verboden is. De raad heeftover eenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal Romer en de pleidooijen van den heer rar. A. de Pinlo het vonnis bevestigd en mitsdien beslist, dat het vis- schen op zondag geooiloofd is. Te Katwijk a/li hebben een aantal boeren van Sijnsburg op tweeden paaschdag een knaapje bene den 10 jaren zooveel sterken drank laten drinken, dat hel naar men verneemtden Ssten aan do gevol gen daarvan is overleden. .Men mcldl uit 15 aal to van 8 dezer. Gisteren had cr onder den Huize Alderdink, gemeente Heino een treffend ongeluk plaats. De boomhakker R. R. in deze gemeente woonachtig, wilde met eenige an deren, eenen zwaren eikenboom, die los gehakt was, neertrekken. Onder het vallen sleepte hij eenen lak van eenen anderen boom mede die met het afge scheurde eind tegen en in hel hoofd van genoemden R. viel, waardoor hij op de plaats, waar bij stond, ne- derzeeg en oogenblikkelijk den geest gaf. Mij laat eene weduwe niet verscheidene kinderen na, onder welke drie doofstommen en een, dat aan eene slepende ziekte lijdende is. In de gemeente Sledum provincie Groningen zijn gedurende de drie eerste maanden dezes jaars 23 jongens tegen slechts 5 meisjes geboren. Yoor eenige dagen heeft de onteigening plaats gehad van al de woningen op Schokland zoodat het vooruitzigt beslaat dat dit eiland binnen kort niet meer bewooud zal zijn behalve door den liebtopsteker en een paar anderen jot het houden van opzigl over 's Bijks werken, Uit Oosterhout wordt gemeld datten ge volge van het schrale weder, de prijzen van liet hooi in die streken tot eerie verbazende hoogte geslegen zijn voor gewoon hooi betaalt men thans 42 de 1000 Ned. ponden en voor goede kwali teit wordt 45 de 1000 Ned. ponden besteed. Sedert 1816 zijn de prijzen van liet boei in die streken zoo hoog niet geweest. BUITENLAN D. DUITSCHtAMD. Keulkn*%9 April. Op onze ledermis gaan de prijzen bij voortduring achteruit daarbij komt dat de koop waren deze keer van zeer verschillende kwaliteit zijn zoodat de vermindering bij de vorige herfstmis op 15, 21), 30 cn meer pCl. kan worden aangenomen. Op het observatorium te Dusseldorp beeft dr. R. Lm her den 4 dezer eene vroeger onbekende planeet van de elfde grootte in hel sterrebeeld van de Maagd ontdekt welke de 6!ste planeet is en de 53ste der kleine planeten, die zich tusscben Mars en Jupiter be wegen. in do gemeente Ulsen (koningrijk Hannover) beeft op den eersten Paaschdag een wedstrijd in het eijeren eten plaatsgehad. Tien jongelieden hadden, behalve de eijeren f 3 uitgelegd als prijs voor hem die de meeste eijeren konde ver orbcren onder beding, dal de gelukkige al de aandeelhouders iets moest geven om de spijsvertering te bevorderen. Nare-cn dupliek over het getal eijeren werd eindelijk besloten om met hei getal 150 een begin le maken. Het gevolg w as dat zekere II. D. den prijs heeft behaald door hel eten van 69 eijeren. Dat drooraen niet altijd bedriegelijk zijn zou men uil het volgende kunnen opmaken. Dezer dagen werd in het dorp Wallendorf bij Mcrseburg in Bruissen een oud woonhuis hetwelk dreigde in te stortenaf gebroken. Toen men met dit werk lot aan het omhalen der muren gevorderd was droomde de eigenaar van dit huis dat een Fransch soldaat uit den oorlogstijd van 18061813 hem in een van die oude muren eene plaats aanwees waar geld was verborgen. Zoodra hij ontwaakt was ging hij met de arbeiders die het omhalen der muren hadden begonnen naar de aange duide plaats liet in den muur eene opening bakken, en weldra vonden zij eenen steen welke eene holte bedekte, waaruit zij het ondereinde eener kous haalden meteenen lederen riem locgebonden cn waarin zich, bij onderzoek ongeveer vijftig daalders bevonden. Dat door een vroegeren eigenaar in dit huis geld ver borgen zon zijn was al dikwijls besproken hel is ech ter alleropmerkelijkst dat dezen bewaarder in zijn droom zoojuist de plaats werd aangewezen waar bet zich bevond al zou men ook aannemen dat hem in den opgeweklen toestand waarin zijn geest in den droom verkeerde, eene herinnering uil zijnejeugd ware te binnen gevallen die hem onbewust op het regie spoor bragt. Van dezo vondst is aan de overheid kennis gegeven. F B A KÏ K K ÏJ K. De Moniieur bespreekt onder liet opschrift ijzeren Vastelandsbrug lussclien Frankrijk en Engeland, een nieuw reusachtig ontwerp, de verwezenlijking waarvan gewis geen der minste wonderen onzer eeuw zou zijn. Bij de overtuiging der meer en meer toenemende be hoefte aan een aaneengeschakelilen weg die den onaf gebroken overvoer lussclien de heide rijken mogelijk zou maken met vermijding van al het oponthoud eu de kosten uit het overschepen van reizigers cn goe deren voortspruitende zijn zegt de steller van het artikel reeds verschillende plannen geopperd waar toe dat van hel bouwen van een onderzeeschen tunnel behoort. Thans heeft de Engelsche ingenieur Boijd hel plan tot daarstelling van eene brug ontworpen, die van kaap Grinez op de Fransche kust naar Douvres, zijnde de twee hel digst bij elkander liggen Je punten loopen zou De geheele lengte dier brug zou 18 En gelsche mijlen bcdrageu. liet totaal der kosten be groot de ontwerper op 30 millioen ponden sterling of750 millioen francs cn meent dal hel geheele werk binnen den tijd van driejaren voltooid kan zijn. De groote klok van bet kerspel St. Laurent is gebarsten, ten gevolge van het verschiikkelijk luiden ter gelegenheid van de inwijding van den boulevard Sebaslopol. In den staat der betrekkingen tusscben de beide

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1