ZDflUKZESSCHS W.° 29. Zaturdag 10 April, 1858 BESTIM «IMST1UTIBI Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. COURANT. ABONNE ME NIS-PRIJS. Per drie. maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'sniorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT IEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zcgelregt BEKENDMAKING. De Burgemefstf.r van Zierikzee maakt bekend dat bet kohier van bet Palentregt dezer gemeente over bet dienstjaar 1857/8 3dc kwartaal, op den 29 Maart dezes jaars door den heer Commissaris des Konings in deze provinc'e is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen enz. in deze gemeente, ten fine van invordering, ingevolge de wel. Zierikzeeden 8 April 1858. li. C. CAU. Uit het bevorens gemaakte twaalf- en zestal van predikanten bij de Nederduitscbe Hervormde gemeente te Veere is een drietal geformeerd waarop in alfabe tische orde waren geplaatst dd. Creutzberg te Ooster- land van Gogli te Zunderlen Rijsbergen en Kluever te 's Heer Abls- en Siuoutskerke. Daaruit is beroepen ds. L. A. F. Creutzberg te Ooslerland. liet eerstvolgend examen voor candidalen, lol bekoming van de verschillende aclen van bekwaam heid als onderwijzer zal plaats hebben tusschcn 14 en 28 Junij van dit jaar. Het afleggen van het examen wordt vooral aangeraden aan allen die nu zonder aan de vcreiscktcn der wel te voldoen in ccnig vak of op eenige school onderwijs geven daar elke overtreding der wet na dit tijdstip zal worden tegengegaan. Zoo zal na het eerstvolgend examen niet langer kunnen toe gelaten worden het zonder behoorlijke acte van toe- lating onderwijs geven in die vakken welke in de vo rige wet niet afzonderlijk als leervak werden opge noemd of waarin geen afzonderlijk examen werd af genomen zoo als de wiskunde. Naar men verneemt is er in het personeel van het departement van oorlog eeno reorganisatie te ver wachten en zullen verschillende ambtenaren gepensio neerd worden. Den 15 dezer zullen 25 politiebeambten bestemd voor West-lndië te Amsterdam aan boord worden op genomen om de reis derwaarts te ondernemen. Men meldt uit Rotterdam van 7 dezer. Yoor do verkiezing van een lid van de tweede kamer der stalen-gencraal, in de plaats van den heer mr. P. P. van Bosse zijn heden alhier ingeleverd 1002 slembil jetten. Het getal kiezers beloopt 1906. Men schrijft uit Utrecht bet volgende. De strijd bij de verkiezingen van een lid voor de tweede kamer in ons district schijnt zeer hevig te zullen zijn. Drie kandidaten worden daarbij op den voorgrond gesteld mr. E. van Voorthuysen mr. J. J. L. van der Rrughen en mr. B. G. A. Pabst. De eerste wordt aanbevolen door de beide aanzienlijkste kiesvereenigingen de Utrechlsclie en de Unie en nog daarenboven door eene nieuwe kiesvereeniging Trouw aan Vaderland en Koning-, de tweede kandidaat wordt door eenige naamlooze kiezers aanbevolen de derde mede door een aantal naamlooze kiezers en door eene weinig bekende ver- ceniging Verbetering in de Piovincie Utrecht. Hel denkbeeld om, na de algemeene tentoon stelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid in Uondcn en in Darijs van lijd lol lijd Ier bevordering van bel wereldverkeer dergelijke tentoonstellingen ofschoon dan ook van minderen omvangin de hoofd steden van Europa te houden, heeft bijval gevonden. Z. M. den koning heeft, op verslag van den minister van binnenl. zaken, verlof gegeven tol het houden cener zoodanige tentoonstelling in Nederland en daar- toe het gebouw der teekenacademie aan den llosckkant, ter beschikking gesteld van bet gemeentebestuur van 's Gravcnhage. Men verwacht de opneming in de maand Mei aanslaande. Hel Weekblad van het Begt meidt dat men het Volgende verneemt omtrent de nalatenschap in der lijd opgebragt ter Weeskamer van Amsterdam ten name van Martijntje Stevens later beheerd door de alge- meene commissie en waaromtrent voor eenigen tijd in de dagbladen verschillende beriglen zijn medegedeeld. Die nalatenschap is namelijk bij vonnis der regibank te 's Gravenhage van 8 September 1857, uitvoerbaar verklaard bij voorraad toegewezen aan mejufvrouw M. C. Stevens te Brusselen dien ten gevolge aan deze werkelijk reeds afgegevennadat door haar is getransigeerd mot eenige belanghebbenden die te gen dat vonnis als derden waren in verzet gekomen. De zaak is echter nog in appél hangende bij het pro vinciaal geregishof in Zuid-Holland. De visscliers te Vollenhoven hebben van de Hol- landscbe kusten aangebragt duizenden met den zegen gevangen groene baringen hetwelk een ongewoon vertier aan bokkinghangen en aan den handel geeft. LI. zalurdag zijn de eerste schepen van Yiaar- dingen vertrokken ter voorjaars-kabeljaauwvisscherij of kolvaart bestemd. De vloot die dit jaar tol dat doel wordt uitgerust, zai bestaan uit circa50 schepen, waarvan echter eenige nog ter beugvaarl in zee zijn. Als een bewijs van den belangrijken uitvoer van paarden wordt gemeld dat in de laatste dagen alleen door Ooslerhoul 240 paarden zijn gepasseerd welke door Fransche kuoplieden veelal in Holland maar ook in Hannover, waren aangekocht en voor Frankrijk zijn bestemd. Daaronder bevonden zich zeer sclioone ras paarden waarvoor gemiddeld ƒ500 a ƒ600 was besteed. Men meidt uit Roermond van 3 April. Heden na middag ten 3 ure barstte boven deze stad een bevig on- weder los. Een zware slag vooral deed vreezen dat hot in de nabijheid zou zijn ingeslagen. Men vernam dan ook later, dat in een tuin in eene volkrijke buurt alhier een zware pecrenboom door den bliksem was doorkliefd en geheel zwart geworden. Zware regens volgden op het onweder waarna de weersgesteldheid bijzonder zacht is geworden. LI. donderdag nacht ontstond te Odoornpro vincie Drenthe brand in het onder een dak vereenigd buis van J. II. Scliolie molenaar en J. II. Slulen, smid. De vlammen verspreidden zich zoo snel dat wel dra vijf huizen bewoond door zes huisgezinnen in de ascb lagen. Do tegenoverstaande huizen werden hij den sterken zuidwestenwind met veel moeite gered. Bij dezen brand zijn 2 paarden 1 veulen 9kocijen ruim 70 schapen 2 zeugen 1 2 biggen drie jonge beesten en eene vaars omgekomen. 35 personen zijn van huisvesting huismeubelen en kleeding beroofd. Van den 27 Maart 11. lol en met den 2 dezer zijn 63 runderen in de provincie Vriesland aan de be smettelijke longziekte gestorven en 78 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars af gemaakt, bedragende daardoor liet totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars IÜ72. BUITENLAN D. dditschxabis, Keulen 3 April. De toestand van Frankrijk wordt te Wecnen zeer ernstig opgenomen. In hetgeen daar schijnt te worden voorbereid ziet men een gevaar voor Italic bij gevolg ook voor Oostenrijk, maar tevens voor Duitschland. Men houdt hel hier voor zeer mo gelijk, dat Frankrijk den een of anderen dag de wereld met gebeurtenissen zal verrassen, die allesbehalve met de spreuk «het keizerrijk is de vrede" overeenkomen, liet kan dus geene verwondering wekken dat deze of gene die bedreigd schijnt in lijds voorzorgmaatregelen neemt. In de gegeven omstandigheden zou men een onlzagwekkenden waarborg voor den voortduur des vredes in eene vaste aaneensluiting der mogendheden van Midden-Europa en Engeland kunnen vinden. Met bijzondere tevredenheid let men hier op alle kcnlcekc- nen waaruit kan worden opgemaakt dat de kansen van zulk eene gebeurtenis steeds groolcr worden. Er is gedurende het laatste jaar veel gezegd voor en tegen hel misbruik der crinolines doch de inwoners van Wcer.cn hebben zich juist dezer dagen kunnen overtuigen dat zij van veel dienst kunnen zijn. Eene Engclsche dame gouvernante bij de kinderen van een ambtenaar, was zoo ontevreden met haar lot, dat zij be sloot een einde aan baar leven te maken door van den wal in de drooge gracht tc springen. Een officier die het arme schepsel deze poging tol zelfmoord zag begaan zegt dat zij er in do lucht zweefde als een luchtballon. De hoogte van den muur ter plaatse waar zij naar be neden sprong was 45 voet doch bet meisje bezeerde zich volstrekt niet, en vervolgde haren weg alsof er niets gebeurd ware. Op Rbodus stierf onlangs eene Turksche vrouw van 128 jaren, die bijna tot bet laatste toe op verwon derlijke wijze het bezit van hare ligchamelijke en geest vermogens behouden bad. f r a n k r ij k. Parijs, 5 April. Een brief van Orsiniin het Italiaanse!) aan Z. M. Napoleon III keizer der Fran- schen geschreven, luidt woordelijk aldus »Sirc Uwe keizerlijke Majesteit heeft gelieven vergun ning (e verleenen tot de openbaarmaking van mijnen brief van I I Februarij jIen mij daardoor een af doend bewijs uwer grootmoedigheid gegeven terwijl mij tevens daaruit gebleken is, dat de wenschen die ik voor mijn vaderland heb geuit weerklank vonden in bet hart van U. M. Op bel punt van te sterven is hetgeen geringe troost voor mij te zien dat U. K. M. met echt ltaliaansche gevoelens is bezield. «Over eenige uren zal ik niet meer bestaan, maar alvorens den laatslen snik te geven wol ik dat men wete en ik verklaar het met de openhartigheid cn den moed dien ik tot op dezen oogenblik niet heb verloochend dat de moord onder welken vorm ook voorgesteldniet in inijne beginselen ligt, hoezeer ik ook, ten gevolge van eene nood lottige dwaling van den geest, mij heb laten mede slepen tot de voorbereiding van den aanslag van 1-1 •lanuarij. Neen: de politieke moord was nooit mijn stelsel en ik heb hem bestreden door zelfs mijn leven bloot te stellen zoowel in mijne ge schriften als door mijne openbare handelingen, toen ik door de regering met eene zending was belast. Mijne medeburgers moeten, wel verre van ver trouwen te hebben in het stelsel van den moord bet verwerpen. Dat zij door de slem van een land genoot die sterven gaat vernemendat hunne bevrijding gekocht moet worden door de ver loochening van hen zeiven door de standvastige eenheid hunner pogingen ea opofferingen en door de uitoefening van de ware deugd hoedanigheden die reeds in bet jeugdige en ijverige gedeelte mijner land- gcnoolen rijp worden; hoedanigheden alleen instaat Italic vrij onafhankelijk en den roem onzer voor vaderen waard te maken. »ik sterfmaar met kalmte en waardigheid, en ik wil dat mijne nagedachtenis door geene misdaad zij bezoedeld. Ik bied mijn bloed aan als zoenoffer voor de ongelukkigen, die den 14 Januarij het leven verlo ren en ik bid de Italianen om wanneer zij eens on afhankelijk zullen zijn allen, die door de gevolgen van dien aanslag hebben moeten lijden behoorlijk schadeloos te stellen. >U. K. M. vcronrlore mij ten slotte nog lijfsbehoud te vragen niet voor mij maar voor de twee mede- pbgligen mei mij ter dood veroordeeld. Ik ben met den diepslen eerbied, Gevangenis «van Uwe keizerlijke Majesteit, Roquelle, ii Maart 1858. «felicr orsini.'' Volgens beriglen uit Italië en Engeland zou de inschrijving in die twee landen geopend voor de we duwe en kinderen van Orsini een millioen francs(?l) hebben opgebragt. Voor dit jaar zou van bet zamentrekken van troepen in het kamp van Chalons zijn afgezien daar toe zou eensdeels besloten zijn uithoofde van bezuiniging maar anderdeels ook om Oostenrijk gerust te stellen dat bezorgdheid aan den dag zou hebben gelegd wegens de zamentrekking van strijdkrachten in de rigting der Duitsche grenzen. Voor het hof van assises stond dezer dagen Ic- regt zekere Fossas 32 jaren oud beschuldigd van inbraak bij nacht en diefstal van -i960 frs. aan papier, goud en zilver. Om te toonen hoe opregt zijn berouw was en daardoor een zacht vonnis te verkrijgen ver telde hij zijn diefstal in de kleinste bijzonderheden. Toen hem de president opmerkte dat zijn berouw weinig te beleekeneu bad wanneer bij niet aanwees waar bij liet geld verborgen bad antwonrdde bij dal bij dit niet kon zeggen want hij had dit geld verbor gen omwanneer zijn straftijd geëindigd was, nog een appeltje voor den dorst te hebben. De jury sprak bet schuldig over hem uit en bet bof veroor deelde dat toonbeeld van onbeschaamde opreglheid lot 15 jaren dwangarbeid. Men meldt uit Milaan van 28 Maart. Uit het tusscben Crema en Brescia liggende dorp Orzinovi wordt het volgend vrceselijk voorval gemeld Een pachter die eene aanzienlijke som goudstukken bij zich droeg nam verleden woensdag aldaar zijnen in trek in eene herberg om er te overnachten. Hij was onvoorziglig genoeg om den waard mede te doe len dat bij veel geld bij zich bad. Daardoor werd diens hebzucht zoo zeer opgewektdat hij met zijnen 2()jarigen zoon het besluit nam om den pachter des nachts te vermoorden cn diens lijk

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1