CODRANT Woensdag 7 April. BESTUREN tMIMSTBATIBI N.° 28. 1858 Woensdag en Zaturdag. Bubgemefster en Wethouders vanZierikzee maken bekenddat het kohier drr belasting op de honden voor deze gemeente, over het loopende dienstjaar op den 30 Maart jongstleden door den Itaad is vastgesteld en van heden af, gedurende acht dagen ter inzage van de belanghebbenden op de Gemeente-Secretarie zal voorliggen ingevolge de wel. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. BUITENLAN D. Brussel 2 April. Naar mij verzekerd wordt heerscht er op dezen oogenblik in een der volkrijkste wijken van onze stad eene zekere gisting veroor zaakt door de onverdraagzaamheid van een pastoor der Sl.-Nikolaas-kerk. In zijn kerspel is eene vrouw overleden terwijl zij een dood kind haarde. Moeder en kind werden in ééne doodkist gelegd die in ge wijde aarde zou worden begraven toen bedoelde pas toor tusschen beide kwam, de kist liet openenen slechts vergunde dat liet lijk der moeder in gewijde aarde zou rusten terwijl het kinderlijkje op een on gewijd plekje van het kerkhof moest worden begra ven. Naar hel schijnt zijn de bewoners van die wijk zeer gebelgd ov er deze handelwijze, waarin zij eene heiligschennis zien. Men zegt dat het daarbij niet blijven zal en dat bet openbaar gezag uilgenoodigd zal worden tusschen beide te komen, opdat aan den uitersten wil der moeder worde voldaan. Keulen 2 April. De gemeentebesturen in Beijeren worden door de regering opmerkzaam ge maakt op een beproefd middel tegen do hondsdolheid. Het is zeer eenvoudig en kan door ieder gebruikt worden. Men doet namelijk eenige sneden ter plaatse, waar de lijder gebeten is, bestrooid die met poeder van Spaansche vliegen en bedekt dan het geheel met een pleister van Spaansche vliegen. Parijs 2 April. Eergisteren had te Passyonder het voorzitterschap van den minister van landbouw koophandel en openbare werken de uitreiking plaats der prijzen aan de inzenders op de jaarlijksche alge- meene tentoonstelling van slagtvee. Hel tentoonge stelde vee overtrof niet alleen in aantal maar ook in voortreffelijkheid verre dat van de vroegere tentoon stellingen. In de rede welke de minister bij deze gelegenheid uitsprak wees hij op het loenemeud vleeschverhruik ten vorigen jare maakte hij de op merking dat het verhruik van rund- en varkens- vleesch te Parijs in tien jaren tijds van 62 tot 84 mil- lioenen kilograimua 'sjaars geklommen was zoodat het verbruik voor iederen inwoner 16 a 17 per cent gestegen w as deze vooruitgang heeft voortgeduurd daar in het jaar 1857 te Parijs het vleeschverhruik klom tot 85,507,021 kil. en tol bijna 73 kil. perhoofd. Dezelfde vermeerdering greep ook in de departemen ten plaals. Doch het verbruik is nog voor meerdere uitbreiding vatbaar want wanneer de eonsumlie van Parijs ook al die van Weenen en Berlijn ruim over treft, blijft zij verre hij die van Londen achter, zoodat voor de veefokkerij nog een ruim veld open blijft. De minister wees ook op het vele dat, door den keizer voor den landbouw gedaan wordt. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sntorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTEN7IEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte'Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels a f I behalve liet Zegelregi BEKENDMAKING. Zierikzee, den 6 April 1858. Hel bevestigt zich dat het berigt in sommige dagbladen voorkomende alsof de ondernemers van den Zeeuwsch-Limburgschen-spoorweg, zich zouden teruggetrokken hebben, onjuist is. Van goederhand vernemen wij namelijk dat het alleen niet mogelijk was de onderneming op de beslaande voorwaarden van concessie uit te voeren maar dat zulks reeds voorlang aan het ministerie was medegedeeld, en ook in een adres van 14 October 1857 aan de tweede ka mer der staten generaal was verklaard. De tegen woordige voorwaarde van concessie moet dus den I April vervallen en dien ten gevolge hebben de onder nemers verzocht hun waarborg-kapitaal terug te trek ken. Er is geen sprake van weigering door den mi nister omtrent den waarborg van renten en de on dernemers moeten wel verre van zich terug te trek ken, zeer ernstig er op hebben aangedrongen de on derhandelingen op nieuw op te vatten. Men mag dus vertrouwen dat deze ondernemingdie zich door zoo vele opofferingen en moeite onderscheiden heefteenmaal slagen zal en spoedig zal lol stand komen. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Yeere is ter vervulling der vacature, ontslaan door hel emeritaat van ds. L. P. Trautmann na vooraf ge maakt twaalftalhet volgende zestal in alphabelische orde geformeerd dd. CrébasCreutzberg van Gogli KleuvenLooijen en van der Weijde. De minister van slaat minister van koloniën, heeft bekend gemaakt dat de gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië, krachtens koninklijk kabinets rescript van 20 Maart jl. lit. M gemagtigd is om in den loop van ditjaar van de aan het gouvernement geleverd wordende suiker op Java in het openbaar te doen verkoopen eene hoeveelheid van 100,000 (honderd duizend) picols, en datvermoedelijk de eerste vei ling tot een bedrag van 40,000 pikols omstreeks half September zal plaats hebben en de tweede lot een be drag van ongeveer 60,000 pikols omstreeks half De cember. -De tweede kamer der staten generaal is ioo- als reeds vroeger door ons is gemeld bijeengeroepen tegen dingsdag 13 Aprilen wel des namiddags ten 2 ure. Sedert verleden week worden te Nijmegen da gelijks van stads wege boringen gedaan in den grond van het afgebroken huis naast de Kraanpoorl, ten einde zoo mogelijk tot eenig nader resultaat wegens de be kende verzakking«Idaartc geraken. Men schrijft uit Breda. Het onderwerp van alle gesprekken is in deze plaats en omstreken de heer Wa- gelmans veearts der lsle klasse te Ginneken. Deze brengt met hel beste gevolg de operatie in praktijk, om de vruchlbaarmakingbij de koeijente verhinderen door de eijernesten uit de dieren te nemen, en dat wel zoo danig dat de beesten er hoegenaamd niets onder lij den. Even als de os zal de koe, aldus geopereerd spoediger vel worden en meer melk geven. Hoezeer deze kunst niet nieuw is herinneren wij ons niet in ons land cr van geboord te hebben behalve door den Utrechtschen leeraar Hengeveld. -Een loodsvaarluig dezer dagen te Nieuwedicp binnengekomen bragt de treurige tijding mede dat bij hel inkomen van bet Weslgal twee vissebersvaar- tuigen door den hevigen nw. wind en uitgaande eb waren omgeslagen en dat al de visschers daarbij wa ren omgekomen. Later heeft zich deze akelige tij. ding bevestigd. Het zijn Enkhuizer visschers, waar onder die een talrijk huisgezin hebben. Uit Balk wordl dd. 25 Maart gemeld dattijdens den jongsten storm namelijk van den 7 tolden 15 Maart het scheen alsof alle zeevogels voor de gewel dige sneeuwjagl en de kracht van hel drijfijs de vlugt naar het vasteland in den omtrek van genoemde plaats en in de gemeente Caasterland namen althans, waar men zijn oog wendde overal zag men duizenden van die dieren. De meesten waren van die soortdie men rotganzen noemt. Te Balk ving men verscheidene met de hand honderden zijn met stokken dood gesla gen. Een persoon ving alleen door middel van een stuk hout over de 30 terwijl de geoefende schutter met gemak een honderd per dag schoot Do vangst was zoo algemeen en groot dal zij voor acht centen per stuk te koop werden aangeboden. Ook zijn ,er wilde zwa nen geschoten. Als voorbeeld van hondentrouw wordt uit Gro ningen het volgende gemeld. In eene der afgeloopen nachten strandde een Ëngelsche schooner, met steen kolen van Sunderland naar Hamburg op het Borku- mer rif. liet scheepsvolk redde zich met groote moeite in eerie sloep en bereikte het land, doch een der manschappen was op het punt van in de golven om te koinen toen een hond die zich op het schip had bevonden naar den in doodsgevaar verkeerenden zeeman zwom de tanden in zijne kleederen zette en hem met de uiterste inspanning btven water hield, tot dat het den afgematten matroos gelukte zich op een voorbijspoelend voorwerp te redden en daarmede het land te bereiken. De hond werd echter het slagt offer van zijn hulpbetoon en vond zijn graf in de golven. b z l o i s. De berigten uit Belgie, nopens de wintervruchten op het veld welke men aanvankelijk gemeend had da.' grootendeels zouden bevroren geweest zijn luiden allezias gunstig. Hel koolzaad herneemt zijnen groei de gerst vvordtgroen en deklavers beginnen te schieten. Alles belooft weder eencn schoonen oogst daar de landen in volle vruchtbaarheid verkeeren. Ook wordt de zomer zaaitijd door het weêr bovenmate begunstigd. Eene verwonderlijke daad van wreedheid heeft te Brussel in de Huivettersslraat plaats gehad. Een policie-agent zag eene publieke vrouw met ecnen per soon als burger gekleed in een naauw en donker gangetje treden. Een oogenblik daarna kwam die vrouw er uit, terwijl zij hevig uit haren mond bloedde. Spreken kon zij niet, doch door hare gebaren deed zij verstaan dat de kerel haar bij de keel had gevatzoo dat de tong uit den mond was gekomen en dat do ellendeling haar dit lidmaat midden door gebeten had. Men bragt de vrouw naar het gasthuis, en de agent vond, door middel van eene lantaarn het stuk tong verscheidene duimen lang. Reeds des morgens was de schuldige aangehouden. Het is een huisvader die tot hiertoe als een zeer fatsoenlijk man bekend stund. Voor als nog verklaart men zich deze kar- baarscbe behandeling niet. Sedert eenige dagen werd men in een buisgezin te Antwerpen min of meer hevige buikpijnen gewaar zonder dat men wist waaraan deze ongesteldheid toe te schrijven. Na gissingen van allerlei aard te hebben gemaaktopperde de man hel vermoeden dat welligt sommige spijzen ongezond waren en stelde aan zijne vrouwliet plan voor, om de boter te doen onderzoeken. Daar de landbouwer, die aan dit gezin boter leverde hetzelve reeds 17 jaren lang achtereen daarvan bediend had, kon de vrouw daartoe aanvankelijk maar moeije- lijk besluiten. Eindelijk voldeed zij aan baars mans verlangenen liet de boter bij ecnen apotheker schei- kundig onderzoeken die er loodwit in ontdekte. De aldus vergiftigde boter is bij oenen policie-commissaris gebragt en de landbouwer, die ze geleverd had is jl. vrijdag aan die woning, toen hij aldaar nieuwe boter bragtaangehouden. In de vorige week had te Gent op de nieuwe beestenmarkt de wedstrijd plaats voor het vet vee, welke nog nooit zoo belangrijk geweest is als thans. Er zijn premien uitgereikt voor ossen die 692, 749 en 081 Ned. ponden wogen, en hoogstens 3 jaar oud waren, alsmede voor ossen van 3 tot 5 jaren van 858 923 en 734 Ned. ponden ,voor vaarzen, van hoogstens 4 jaar oud die 75!733 en 694 Ned. ponden wogen, voor kalveren van 217, 246 en 225 Ned. ponden, voor schapeo met 2 tot 4 tanden van minstens 65 Ned. ponden en voor varkens van 331, 305, 308 en 28 4 Ned. ponden zwaarte. De aardivverken aan hot kanaal van Schip hack zijn dezer dagen in de nabijheid van Ëecloo horvat. Op de sectie van Sloktevijver zijn 150 arbeiders aan hel werk en nog is daar gebrek aan werklieden hoezeer het loon tamelijk hoog gesteld is. dditiohiaxd. Van wel onderrigte zijde hoort men hier verze keren dal de Weener bank den 1 Julij hare betalin gen in geld zal hervatten waartoe alles reeds was voorbereid. Men verwacht hiervan eene wezenlijke verbetering van het handelsverkeer alsmede van den wisselkoers. Op voordragt van eenige Hongaarscho bisschop pen heeft du keizer aan landbouwers en graanhande laars in Hongarije van wie het overtuigend bewezen is dat zij ten gevolge van de verlaging der prijzen en van gebrek aan koopers hunnen voorraad niet kunnen afzetten en derhalve hunne belastingen niet kunnen be talen een uitstel van zes maanden verleend om den achterstand aan te zuiveren. Aan Gallicie is dezelfde gunst ten deel gevallen. Tijdingen uit Konstantinopel van 27 Maart melden dat de porte door den lieer de Thouvenel in gediende aanvrage, betreffende het doorgraven der landengte van Suez heeft gewezen van de hand dat de aartsbisschop van Salonika die de betrekking van Patriarch te Alexandrie heeft geweigerd, naar Konstantinopel is ontboden dat de berigten uit Iferzegowina ontvangen gunstiger luiden en dal O/iier-pacha bij zijne komst te Bagdad tegenstand heeft ontmoet die een bloedig konllikt ten gevolge had waarin .Vusi-bey Omen adjudant gedood werd. r 11 a n k k ij k. Het getal Eransche officieren en onderofficieren, die met Feruck-khan naar Perzie vertrekkenis 38. Op last des keizers zijn dezulken gekozen yan wie de beste getuigenissen werden gegeyen.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1