GOUEA M.° 27. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN «ÏSTRATIER RH ÏR üüfflCH ABONNEM E NT S-PRIJ S Perdrie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure' smorgens. m—mbbbmtamm www ■jnHHumacf j Openbare Bfiaadsvergadering- g-ehouden te Ziepilizee, den 30 RSaart 1§58. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren Mulock Houwer en Och tin an uit de stad, en afwezig bij de opening, de heeren Mr. van Dongen, Mr. de Crane, Dr. Keller en Mr. de Clercq. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Worden medegedeeld drie verzoekschriften tot remissie van Hoof- delijken Omslag, te weten van den lieer J. Voerman, namens zijne moeder, van mevrouw de wed. van Adrichem en van mr. de Crane, voor mevrouw de wed. van Vrijberglie van Westenscliouwen waarop later zal beschikt worden, te gelijk met de reeds te dier zake ont- vangene. De heer mr. van Dongen treedt binnen. Het 2de suppl. kohier van den Höofdelijken Omslag goedgekeurd van lieeren Gedeputeerde Staten terug ontvangen zijnde, wordt de mededceling hiervan voor notificatie aangenomen en de executie aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Worden gelezen eene missive van Gedeputeerde Statenberigtende de ontvangst eener wijziging in de policie-verordening op de markten en de verordening op het begraven van lijken, met kennisgeving, dat in de laatste een bepaling voorkomt, st« ïjdig schijnende met liet algemeen belangen daarom de vernietiging is voorgedragen, en eene latere missive van Gedeputeerde Staten berigtende dat de liooge regering in hunne bezwaren niet deelt en mitsdien deze ver vallen zijn. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen, met opdragtdcr executie aan Burgemeester en Wethouders. Worden medegedeeld twee missives van Gedeputeerde Staten de eerste berigtende goedkeuring van een raadsbesluit tot beschikking uit onvoorziene uitgaven; de tweede houdende toezending der verordening op de heffing van marktgsldendoor den Koning goedgekeurd, beiden voor no tificatie aangenomen en voorts de uitvoering der laatste aan Bur gemeester en Wethouders opgedragen. Wordt voorlezing gedaan van Provinciaalblad no. 34 zijnde een afscheidsbrief van Jhr. Mr. van Tets, oud Commissaris des Konings aan verséhi-llende autoriteiten en ook aan de gemeente-besturen ge- rigfc. De burgemeester stelt namens Burgemeester en Wethouders voor hierop een antwoord in te zenden, houdende dankzegging voor de gevoelens daarin vervat en betuiging van leedwezen over zijne -aftreding, daarbij tevens dankende voor hetgeen in zijne betrekking ook in bet belang dezer stad is verrigt en hare belangen verder aau hem, als Minister aanbevelende. De rekening der Gazfabriék en verslag dier inrigting over 1857, met een vergelijkenden staat van hetgeen de gazverlictyting heeft gekost en die met olie zou gekost hebben de rekeningen van het Israëlitisch Armbestuur bet Pensioen- en Weduweufonds der stede lijke ambtenaren en der Commissie van beheer van den straatweg naar Brouwershavenworden gesteld ten fine van onderzoek en rapport, in handen der boeren Mrs. Fokker, de Clercq en de Crane. Mr. de Crane verschijnt in de vergadering. De "Voorzitter deelt namens Burgemeester en Wethouders mede dat de verhooging van den Weslhavcudijk in hel openbaar is aanbe steed aan A. dc Vlieger voor de som van f 2975 hetgeen voor notificatie wordt aangenomen. Dr. Keiler treedt binnen. Wordt mededecling gedaan dat M. Augustijn heeft verzocht tot Keurmeester van het vee en vlecsch benoemd te worden besloten hem op de lijst der sollicitanten te plaatsen. Namens de commissie ad hoe Wordt bij monde van den heer van der Grijp geadviseerd tot goedkeuring der wijziging der begrooiiug van liet Burgerlijk Armbestuur en van het Hervormd Diaconie Arm bestuur en der rekening van de Commerciewevfover 1S57aldus besloten. Dr. Keiler brengt rapport namens dc commissie ad hoc uitbetrek kelijk de rekening vau den Schuttersraad over 1857, tenderende tot voorloopige'goedkeuringaldus besloten en ter definitieve goedkeu ring aan Gedeputeerde Staten op te zenden. Wordt besloten tot af- en overschrijving van f 4,24 voor meer verschuldigde grondbelasting dan op de begrooting was geraamd behoudens de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Wordt goedgekeurd de nadere regeling door Burgemeester en Wet houders voorloopïg gemaakt, met D. Ornée, voor de levering van mest voor de vloedplanken. Burgemeester en Wethouders stellen voor en de Rnad besluit eenige veranderingen in de bergplaatsen van het buskruid te brengen en zulks ten gevolge van eenige aanmerkingen van de Directie der Brandweer conform het praeadvies der commissie van fabricage. Deze veranderingen zullen opgenomen worden in de eerstvolgende aan besteding der stedelijke werken Burgemeester en Wethouders stellen voorvoor gemeente-rekening over te nemen eene loopbrug bij het sas welke bij de reparatie van het sas tijdelijk dienst heeft gedaan en zulks om te dienen wanneer het sas voor de spuijing open is. Aldus besloten. Mr. de Clercq komt binnen. Worden benoemd tot leden der commissie tot onderzoek der in ïc dienen reclames tegen liet ter visie gelegde kohier van den Hoofde- lijken Omslagdc heeren Mr. de Clercq van der Vliet en van ■der Grijp. Plet kohier der Hondenbelasting, bedragende /320, wordt vastgesteld. Door Mr. de Clercq is bij deze 'gelegenheid aan Burgemeester en Wethouders het bezwarende opgemerkt, van de verpligting om de honden koperen halsbanden te doen dragen, hetgeen voor hen na- el eelig is. Komt ter tafel eene missive van deu Schoolopziener, betrekkelijk de verruiling der vacature van een hulponderwijzer 'aau de Tusschen- schoolmet eene missive van den hoofdonderwijzer dier schooldie te dier zake was gehoord, houdende voerdragt van A. Geluk, te Dreischor, J. Bijleveld te Zierikzee on J. Theunissen te Hooge Zwaluwe. Met 10 stemmen (zijnde eén blanco) wordt de eerstge noemde benoemd op eene jaarwedde van ƒ300, en met bepaling, dat hij gehouden zal zijnbij -eventueel vertrek3 maanden te voren •te waarschuwen. Wordt goedgekeurd de tijdelijke Voorziening in de vacature door -een kweekeling cn besloten dezen toe te kennen eene belooning van ƒ5 's maands en aan den hoofdonderwijzer/" 3 's weeks voor kostgeld. Wordt medegedeeld, dat is ingekomen een adres van bet bestuur -der 'Christelijke Afgescheiden gemeente, verzoekende subsidie voor hun armbestuur, doch dat dit adres op ongezegcld papier is geschreven dat Burgemeester en Wethouders wel van oordeel zijndat op grond van art. 77 der armenwet op dit stuk kan worden beschikt, liet echter niet van allen twijfel ontheven is, en zij daarom 'sraads gevoelen willen kennen. Na discussie hierover wordt op voorstel van Mr. de Clercq het adres dat tevens eene aanvraag behelstom deel te hebben in de openbare collecten, voorgelezen en besloten de beslissing tot eene vol gende vergadering aan te houden, wanneer alsdan betrekkelijk het al 0f niet verpligtetide van zegel een besluit zal genomen worden. "Wordt bij monde van Mr. de Crane namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de instructie van den havenmeester door Burge meester en Wethouders ontworpen, adviserende tot goedkeuring, ^vaaïna de instructie articulatim wordt behandeld en yastgesteld. VERSCHIJNT Op voorstel vau Mr. de Clercq is daarin ook de bepaling opge nomen dat hij jaarlijks aan Burgemeester en Wethouders een verslag 2al inleveren nopens den toestand der havens, wat bare diepgang betreft. Komen in behandeling de requested der Maatschappij van Nijver heid en van handelaren totoprigting eener kamer van koophandel. Mr. de Clercq zal zijne stem laten afhangen van de beantwoording der vraag „welke offers worden daarvoor geëischt." De voorzitter repliceert dat geen bepaald cijfer kan aangegeven worden, maar dat de handelaren in hun adres de kosten van andere plaatsen vermel den en voor deze gemeeiate 200 noodig achten. De vraag ontstaat derhalve zou meu aan den Koning de oprigting niet kunnen vragen onder stipulatie dat de kosten de som vau 250 niet te boven gaan. Mr. van Dongen en Mr. Fokker zijn van roeening, dat zoodanig conditioneel verzoek niet zou toegestaau worden. Mr. van Dongen en Mr. Cau, wijzen op het bezwaar, dat als er eenmaal eene kamer isde raad niet bij magte zal zijn de kosten te bepalen. De onkosten toch worden dan krachtens art. 205 der gemeentewet op de gemeente begvooting gebragt eu des uoods bijaldien de raad niet genoeg mogt toestaan door gedeputeerde staten. Mr. Fokker acht de handel bier niet belangrijk genoeg, maar zal dit thans niet verder uiteenzetten z. i. zal de conditionele aanvraag niet toegestaan wordenmaar al werd zij dit, dan zou men in het Iste j'aar niet meer behoevenmaar de ondervinding vau volgende jaren zal leeren dat de kosten hooger zullen zijn en van wege de Raad zal men dan geene inkrimping kunnen daarstellen. Jhr. de Jonge is van meening, dat men bij meerdere kosten even eens aan den Koning de opheffing zal kunnen verzoeken gelijk men nu de oprigting vraagt. De kamer zou derhalve altijd onder de aandacht houdendat zij zich aan opheffing blootstelde bij aldien zij het maximum te boveu ging. Eenige leden zijn van een ander gevoelen en meenen dat opheffing niet zoo ligtelijk zal plaats heb ben zoowel omdat de raad daartoe niet zoo voetstoots zou over gaan als ook omdat de Koning niet gereedelijk dit verzoek zou in willigen. De beer van der Grijp en van der Vliet spreken ten gunste van de oprigting. Dr. Goemans vraagt dc stemming. Mr. de Clercq verklaart, dat de discussien hem geleid hebben om zijne stem tegen de oprigting uit te brengen, daar hij niet één argument voor de nuttigheid heeft hooren bijbrengen. De heer van der Grijp bestrijdt die bewering en wijst op het adres der handelaren alwaar de nut tigheid van zulk een kamer breedvoerig is aangetoond. De voorzit ter, stemt dit toe doch meent, dat de bedoeling van deu beerde Clercqmeer is geweestdat in deze vergadering dit nut niet was aangetoond. Iiij stelt voor alsnu tot de stemming over te gaan en wel, daar de conditionele aanvraag niet raadzaam is over de vraag: zal aan den Koning de oprigting eener kamer van koophandel en fa brieken gevraagd worden Jhr. de Jonge het woord erlangdende verklaartdat hij vóór zal stemmen volgens zijne meening zal het nut eerst voldoende na de oprigting blijken en ook dan eerst zal men kunnen oordeelen of de onkosten in der daad te hoog zijn en hij vertrouwt, dat indien een maal de opheffing op goede gronden wordt verzochtde hooge regering die zal toestaan. Tot de stemming overgegaan zijnde verklaren de heeren Landsknegtvan der Grijp en van der VlietJhr. de Jonge, Dr. Keileren Mr. Cau zich voor en Dr. Goemans mr. Fokker, Mr. van Dongen en Mr. de Clercq zich tegen (Mr. de Crane hield zich buiten stemming) zoodat besloten is met G tegen 4 stemmen aan Z. M. magtiging te vragen tot oprigting eener kamer van koop handel en fabrieken. Wordt gelezen een uitvoerig adres van de Raadsleden de Crane, Keller, Ochtman, van der Vliet en Jhr. de Jonge waarbij zij wijzen op het belang dat deze gemeente heeft bij handel cn zeevaart, op de kwijning van den scheepsbouw en bet gevaar dat daardoor de stads commercie werf' bedreigt, van weldra slil le zullen staan, op het wen- schelijke om dit gevaar af le wenden eu kan liet zijn de werf uit te breiden, door met daarstelling van een dok gelegenheid te geven aan groot e schepen om hier gerepareerd te worden maar bovenal, indien er hier gelegenheid bestond om de schepen in de haven als in een dok steeds in vlot water fc doen verblijven en zij des winters eene veilige wijkplaats voor ijsgang konden vinden, dat vooral dan ook door Engelsche en Amerikaansche schepen die te Brouwershaven binnen vallenvan deze plaats zoude gebruikgemaakt worden om te kielen en te koperen waarvoor te Brouwershaven geene gelegenheid is en ook Mans hier bij den afwisselenden waterstand niet kan geschieden ivaaroni zij voorstellen dat de Raad uit zijn midden eene commissie benoeme om bepaald te onderzoeken a. Welke de kosten zouden zijn van 3aet daarstellen eener doksluis van de vereischte capaciteit? b. Waar de mee3t geschikte plaats zoude zijn, om haar tot berei king van bet beoogde doel te bouwen c. Welke kosten zouden verbonden zijn om de haven van af de monding tot aan het sas te brengen eu te houden tot op dc ver eischte diepte van p. m. 20 voet. d. Welke de vermoedelijke kosten zouden ziju voor jaarlijks be heer en onderhoud van eeu en ander. e. Welke de vermoedelijke baten zouden zijn tegenover de lasten van daarstelling, beheer en onderhoud. En wat de commissie zal meeuendat hierbij verder in aan merking zal komen zoo als onder anderen of bij zoodanig werk niet zonde kunnen vervallen het digtste sas, waardoor aanzien lijke onderhoudskosten zouden wordeu bespaard en tevens de thans bestaande spuiboezem tot vruchtbaar land zoude kunnen wordeu aangewonnenals aanbeveling doen zij nog gelden hetgeen jaarlijks zal kunnen bespaard worden op liet onderhoud der haven kaaimuren en het steeds vooral in de binnenhaven hou den van eene nn en dan vereischte hoeveelheid waterszoowel nuttig bij brand als goed voor de gezondheid. Na discussie wordt besloten op voorstel des Voorzitters wegens het hoogst gewigtige der zaak, daarop voor alsnog niette beslissen, maar het stuk voor de leden ter visie te leggen en in eene volgende vergadering, welke spoedig zal plaats hebben te behandelen. De heer vau der Grijp verlaat de vergadering. De heel' Landsknegt brengt namens de comniissie ad hoe rapport uit op de ontworpen verordening voor de vereeuiging van Karre- lieden welkemet bijbehoorend 'tarief articulatim wordt behandeld eu daarna geheel vastgesteld. Hierna is de zitting gesloten. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee bren gen (er kennis van de ingezetenen dat het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het loo- pende diensljaar voorloopig is vastgesteld en van af maandag den 29 dezer gedurende veertien dagen op de PBIJS DER ADVERTENT IE N Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Secrelarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal voorliggen, kunnende de reclames daartegen, op ongezegeld papier aan den ilaad gerigt in eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Baadhuis le Zierikzee den 27 Maart 1858. ff. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. S INNENLAHD. Zierikzee 31 Maart. Het is met waar genoegen dat wij melding maken dat de vischslocp, op 30 dezer door den lieer H. .4. van IJsselsteijn Jr. in liet open baar aangekocht voor rekening eener reederij van eenige. ingezetenen dezer gemeente onder het boek- houderscbap van genoemden heer vanlJsselsteijn ter visch- vangst zal uitgerust worden en van hierzal varen, na de noodige reparatien te hebben ondergaan. Er is daardoor weder een tak van industrie voor deze gemeente in bel leven geroepen die te lang hier kwijnde. Dat wij van becler harte die onderneming toejuichen en haar 's Hemels besten zegen wcnschen is niet maar omdat dit ons voor de ondernemers lief en aangenaam zou zijn maar het meest en vooral omdat daardoor voor onze gemeente weder die bron van welvaart zou geopend worden welke in vroegere jaren daar zoo miidelijk vloeide en moesten de pogingen later daartoe in het werk gesteld schipbreuk lijden thans, nu op zulk eene ongezochte en geheel toevallige wijze eene gestrande vischslocp in onze haven werd hinnenge- hragiis het geheel natuurlijk dat men van deze ge legenheid gebruik wiidemaken en de ondernemingsgeest van eenige ingezetenen werd opgewekt, om nog eens zulk eene goede zaak ook in het belang dezer stad te beproeven. Moge hier het einde niet den last, maar de kroon dragen. Z. M. heeft goedgevonden met ingang van f ■lunij a.s. tot H Commissaris in de provincie Zee land te benoemen mr. S. baron van Heemstra onder toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking van SU). Commissaris in de provincie Utrecht. Men verneemt dat Z. Si. de koning zijn gewoon bezoek aan de hoofdstad na Paschcn dit jaar niet zal af leggen maar dal hel voornemen zou bestaan om dit te doen plaats hebben in de maand September bij ge legenheid van demeerdorjarigverkiaringvan Z. Iv. H. den prins van Oranje. In de gemeente Zevenbergen is dezer dagen een bedroevend ongeval gebeurd. Een welgesteld bouwman gaf, in drift onlslokenzijnen 19jarigen zoon zulk een slag met een vuurlepel in den nek dat de jongeling nog denzelfden dag aan de gevolgen overleed. De aanleiding was deze tegen elf ure vroeg de zoon om een boterham; de vader weigerde, willendedat bij even als de anderen tot het middag maal zou wachten. Daarop ging de zoon zelf brood snijden en de vader zich dus miskend ziende vloog op en bragl den noodloltigen slag toe. De zaak wordt gereglelijk onderzocht, acht dagen na de be grafenis is het lijk weder opgegraven om geschouwd te worden. Voor omlrent vier weken is van Zandvoort Ier vischvangst vertrokken de vischbom Vlijt en lloop stuurman Leenderl Koning. Al dadelijk heeft dit vaar tuig met geweldige stormen te kampen gehad, welke verscheidene dagen hebben aangehouden en waarbij hot een der zwaarden verloor; zoodat de schepelingen bet ergsle vreesden doch, terwijl zich reeds gebrek aan leeflogt begon te openbaren bet geluk hadden te Blankenberg op de kust van Wesl-Ylaanderen aan wal le geraken. Zij zijn aldaar door de bevolking op de liefderijkste wijze ontvangen, en gedurende dc 14 dagen welke bet herstel van het vaartuig vorderde dadelijk van al hel noodige voorzienbij bun vertrek met levensmiddelen verzorgd en zelfs van eenig geld op voorschot en dit alles kosteloos. Zij hebben zich verpligt gerekend om openlijk hunne dankbaarheid voor dit o.ilhaal le betuigen en in de eerste plaats aan den reeder Pieter de Broek en den aldaar geveslig- den commissaris voor het zeewezenals welke niets hebben verzuimd, tvat strekken kon om hun van dienst te zijn eu dit loffelijk voorbeeld aan onze strandbewoners ter navolging aan te bevelen. In de verleden week zijn zij behouden te buis gekomen. Uiteen particulier schrijven van Batavia ont« leenen wij het krigtdat Zr. Ms. schoenerbrik Padanq,

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1