I 26. Woensdag 31 Maart, 1858 Woensdag en Ziaturdag. BESTUREN A TI J ZMKZEESCHl CODR&RV ABONNEMENT S-PR1JS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25- j v«, -v. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 1 1 uresmorgcnaj VERSCHIJNT. I'HIJS DEI! ADV E It TENT I EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Dooclberigicn van I -6 regels af 1 behalve liet Zcgelregt BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders voi) Zierikzee ma ken billend: dat, ingevolge koninklijk besluit van den 8 Ecbruarij jl. no. 73 de miliciens der ligling van 1857. bij de verscbillende korpsen des legers in reserve gesteld lol de werkelijke dienst worden ge- roepen ten einde gekleed en in den wapenhandel ge oefend te worden, waartoe zij op Donderdag den 8 April aanstaande, des morgens ten 10 ure in de Abdij te Middelburg behooren verzameld te zijn ten einde aan den beer Provincialen Kommandant te worden overgegeven, zullende aan de miliciens dezer gemeente een oproopingsbiljet worden te buis bezorgd waarop bel uur zal slaan aangeleckend wanneer zij daags te voren, gezamenlijk met de miliciens uil geheel Schou wen en Duiveland naar de hoofdplaats der provincie zullen moeten vertrekken. En ten einde niemand der miliciens biervan onwe tendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en bij herhaling in de Courant geplaatst. Zierikzee, deu '2d Maart 1858. II. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren- ■gen ter kennis van de ingezetenen dal het kohier van ilcn Ifóofdelijlten Omslag dezer gemeenteover het loo- pende dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van af maandag den 29 dezer gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal voorliggen kunnende de reclames daartegen op ongezegeld papier aan den Raad geriglin eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van hot Raadhuis te Zierikzee den 27 'klaart 1858. 'B.*C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee. 30 Maart. Heden werd alhier in het openbaar geveild en aan den hoogstenjhieder den^heer II. A. van IJsselsteijn ,jr. toegewezen, voor de som van f 850, de vischslocp Diana, vroeger van Oslcndcgeva- ren hebbende en in November jl. op den lianjaard gestrand. Men schrijft uit Rotterdam van 27 dezer. Gis teren had alhier eene treurige plegtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den heer F. W. J. van Tilburg denBoer kweekcling aan de Geneeskundige School al hier, werd door zijne studiebroeders op de stedelijke begraafplaats (er aarde, besteld. In de lijkkoets be vonden zich de vaandels der beide hoofdvereenigingen In Nostrum Salulem cn Unilas PliarmacêtUicorum. Naast die lijkkoets ging bel bestuur van eerstgenoemde verccniging. Zij werd door negen koetsen gevolgd waarin zich de familie docenten studiebroeders en andere vrienden van den overledene bevonden. Op bel kerkhof werd bet lijk gedragen door tien kwcekclingen vooruitgegaan door de vaandels cn be stuurders der geroemde vcreenigingen, terwijl de lijk stoet door de familie en verdere vrienden gesloten werd. Aan liet open graf hield de president der ver- eeniging I. N. S. eene kernachtige en gevoelvolle rede, welke op al de aanwezigen een diepen indruk maakte. Middelrurg, 26 Maart. De betrekking van commis saris des konings, door zijne cxc.den tegenwoordigen minister van binnenlandschc zaken sedert I Januarij 1853 in deze provincie bekleed is dezer dagen door hem nedergclcgd. Na gisteren nog een aantal ambtenaren cn deputation van verschillende collegien lor audiëntie te hebben ont vangen cn aan een hem door heeren gedeputeerde stalen aangeboden diner te hebben deelgenomen, is het vertrek van zijne exc. op zondag bepaald. De ingezetenen van Zeeland zullen met innig leed wezenden man zien vertrekken die gedurende zijnen ruim vijfjarigen werkkring als hoofd van de admini stratieve magt in dit gewest, zich zoo zcerdealgemeene achting en sympathie heeft verworven en wij ver trouwen dan ook het gevoelen van alle Zeeuwen zon der onderscheid uit Ie drukken wanneer wij den op- rpglen weuscli uiten dal de rijkste zegeningen den vaar digen staatsdienaar in zijne nieuwe betrekking mogen (en deel vallen. Door den oud-commissaris des konings in de provincie Zeeland is den 22 dezer aan de gemeente en polderbesturen de regterlijke collegien de kan- lonrcglcrs en de ambtenaren van het openbaar mini- sl rie de kamers van koophandel cn fabrieken do bevelhebbers der zee-en landmagt de bevelhebbers der dienstdoende cn rustende schutterijenden mi litie commissaris, de hoofd-ambteilaren van den wa terstaat, van de belastingen en-van de posterijen, de kerkelijke, de met bet toezigt op bel onderwijs en op de uitoefening der geneeskunst belaste en aan allo andere overheden in Zeeland de navolgende) brief gerigl liet zal u bekend zijn, dat het Zijner Majesteit beeft behaagd mij bij besluit van den 12 dezer, no. 94 tot minister van binnenlandschc zaken .le [benoe men. Dit verpligl mij Zeeland te verlaten. Met leedwezen voldoe ik aan mijn pligt. Gaarne was ik gebleven aan bet hoolil van dit gewestwaar nevens de zucht tot vrijheid die den Nederlander past eer bied voor de wetliefde voor den koning en zijn doorluchtig buis, ontzag voor de overheid heersebt. ik dank u voorde mij steeds betoonde welwillendheid, voorde ondersteuning, mij, ook bij verschil vail moo ning, verleend, ik wcnsch u geluk toe en voorspoed in de betrekkingen, door u bekleed, ik hoop in staat te zullen wezen u te (ooncn, dal Zeeland mij lief blijft." Men meldt uit lirabbendijke van 27 dezer. De toestand der werken van de Engclscbe maatschappij van landaanwinning in de Ooster Schelde blijft de zelfde noch in den geinnundeerden 2den polder nocli aan bet kanaal door Zuid-lleveland wordt iets gedaan, alleen is men in den Isten polder te lialb bezig met bel uitploegen van hel doodgevroren koolzaad. Naar men zegt beslaat het plan om den 2den polder van een geheel nieuwen dijk te voorzien cn naar do ge dane afbakeningen te oordcelen, zal deze eene aan merkelijke verkleining ondergaan. De toestand der arbeidende klasse, is ten gevolge der staking van ge melde werken, hoogst bedroevend. Alen meldt uit 'sGravenhage van 26 Maart. Heden zijn de vergaderingen van de inspecteurs voor liet lager onderwijs, die don IG dezer zijn aangevan gen, afgeloopen. Wij vernemen dal de minister van oorlog eene circulaire aan hel leger beeft gerigtinhoudende dat er voor onderofficieren de gelegenheid beslaat om eenmaal bij de rijksveldwachl geplaatst le worden en eene zoodanige plaatsing in de militaire dienst af te wachten. Den 16 dezer werd hij den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) behandeld eene zaak, waarin de vraagziek voordeed of hel vissollen op zondag, zonder vergunning van het plaatselijk be stuur, geoorloofd is. De reglbank te Gorinchein be sliste deze vraag toestemmend Van dit vonnis kwam de officier van justitie bij die reglbank in cassatie be werende dat dit visscken verboden was. Ten dage dienende werd deze voorziening door den verdediger der gerequircerde mr. -t de Pinto, breedvoerig be streden niet welk gevoelen de advokaal generaal Bomer zich in de zitting van den raad van gisteren vcrecuigde. fiij hield de beslissing der reglbank voor volkomen juist en achtte de gronden, door den officier van justitie aangevoerd onjuist, welke gron den bij ectiler niet breedvoerig iieefl onderzocht daar hij van oordeel w as, dat dit reeds genoegzaam bij plei dooi was gesteld. Volgens zijn oordcel is bij de zon- dagswet van 1815 niet verboden op zon- en feestdagen te jagen en te i isscben onverschillig of dit geschiedt als kostwinning dan wel voor vermaak. Het verbod om op dergelijke dagen te jagen in de jaglwet voor komende, is slechts le beschouwen als eene aanvul ling der zondagswet, terwijl, daar dergelijk verbod nergens ten aanzien van hel visschen te vinden is, dit leit niet strafbaar is. Hij concludeerde mitsdien tot verwerping van hel beroepen bevestiging van het von nis der reglbank te Gorinckcm. lie uitspraak is be paald op 7 April. De heeren regler commissaris officier van ju stitie en substituut griffier hebben zichjl. dingsdag van Assen naar Meppcl begeven tot onderzoek van eene zaak die de algemeene belangstelling ten zeersto heeft opgewekt. Voor raim veertien dagen had do heer S. de II. koopman aldaar iemand hij zich op het kantoer, die na cenijfen tij.! bij hem vertoefd le ben nen zich haastig verwijderde aan de huisgenooten ian dien lieer zeggende da' hij niet w-'l was geworden en .men hem hulp.moest iirleeuen. Men. ging naar bet kantoor en vond den heer il' II bewusteloos liggen in de, nabijheid zijner geldkist, terwijl het bloed uit twee wonden aan liet hoofd stroomde. Er werd een ge ueesherr bijgehaalddie verklaarde dat de lieer de II. eene beroerte h ul gekregen en waarschijnlijk op de geldkist was gevallen waardoorilo beide wonden wa ren ontstaan. Na verloop van eenige dagen kwam er een ander geneesheer bij die van oordeel was, dat de wonden waren gesnedene wonden, Nog andere omstandigheden hebben aanleiding gegeven dal de iuslitieer zich mede bemoeide. De heerdell. wa<eer gisteren morgen nog in leven doch bij voortduring sprakeloos en ook niet bekwaam om le schrijven. Het gehouden onderzoek moet de zaak nog niet lot klaar heid gebragt hebben. Dezer dagen zijn le Amsterdam de eerste nieuwe aardappelen anngobragt geteeld op den kouden grond in den liaarlemrnermeerpolder op hel land (Sloterweg hij den Lisserwcg) bebouwd door J. van der li 'al ett loebehoorcnde aan den hoer Douwc Fiekeriia. Als eene zeldzaamheid en hij-oudere, waarlijk niet benijdenswaardige lolsbedeeling wordt uit Hil versum gemeld, dat aldaar nog heden in eene niet ruime kamer, vier geslachten, beslaande uit drie weduwen met drie kinderen le zamen wonen van welke de over-grootmocder 97 de grootmoeder 71 en de moeder 47 jaren telt. Tot deze bijzonder heid mag nog gevoegd worden dat de grootmoeder met haren echtgenoot onder Napoleon in dienst bij de 5de afleiding der zoogenaamde hlaaawkieppen als marketentster verschillende campagnes heeft bijge woond dal zij in hot jaar 181! te Straatsburg gevan gen genomen in de gevangenis bevallen is en daarop na hare Insisting met haren echtgenoot die gekwetst was en bare jonggeborene weken lang gemarcheerd heeft om op vaderlandschon bodem terug te komen alwaar haar echtgenoot kort daarna is overleden. Daar dit zedig en ordelijk huisgezin daarbij in behoeftige omstandigheden vetkeert, wordt heldoor tusscheu- komst van den burgemeester aan de liefdadigheid van velen aanbevolen. Jl. zalurdag zijn le Zwolle twee vrachten eije- ren gearriveerd, welke gezamenlijk bot enorme getal van dertig milioenen stuks bedragen. Dezelve zijn be stemd om naar Amsterdam te worden vervoerd. Alen meldt uit Enkhuizen van 25 dezer. Heden ochtend wierp zich J. P. een bejaard echtgenoot cn vader, uit Wanhoop in een put cn maakte aldus plut- seliug een einde aan zijn leven. Alen schrijft uit de Kaapstad dd. 8 Jan. Ais een gevolg van den vernielenden oorlog in bengalen worden ons voor en na de troepen onttrokkendie de gouverneur denkt tnaar even te kunnen missen. W'ij zien dat met meer onverschilligheid gebeuren, dan vroeger het geval zou geweest zijn daar tegen woordig op de oostelijke grenzen rust heersebt. On- derlusschen doel het ons leed mannen te zien vertrek ken met wie wij vriendschap hebben aangeknoopt, want de meeste officieren die naar Bengalen vertrek ken zullen toch nimmer terugkomen. Die niet door Gipaycrs om het leven geraken zullen wel ten ge volge van de vennocijcnissen den rooden loop of de cholera bezwijken. Het is le hopen dat er niet aan gedacht wordt om ons de soldalen van het vreemden-legioen te ontnemen. Over die Duitschcrs zijn wij zeer te vreden en daar zij nu in dorpen wonen op de Kaffergrenzcn hebben wij van dien kant minder te vreezen en van groole garnizoenen van lïngelsche soldaten. De vrees dat die Duilschers ook zullen vertrekken, is opgewekt door bet vertrek van generaal Slullerheim, die naar Engeland gegaan is om zijne diensten voor den oor log in Bengalen aan le bieden. Sommigen denken, dal hij enkel bet verzoek overbrengt van eenige officieren die met hem derwaarts wcnschen le gaan. Kr wordt bier gesproken van oen plan om cenc nieuwe kolonisatie le voruien aan de zuidoostkust be zuiden de landstreek, die eigenlijk aan de Holland— scbe boeren behoort en ten noorden van Britscb- Kaffraria. Wij, Hollanders, kunnen bet nut daarvan niet inzien en houden den man door wien bet plan geopperd is, voor een gelukzoeker. Waarom zou men zich in liet midden van de Kaffers gaan plaatsen? Er zijn toch r.og in de kolonie vooral in het mid den, ongebruikte gronden genoeg, of in Natalwaar

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1