1838 w.° 25. g- BESTUREN MISTRATIP Herijk der Haten en Gewigten. MElilVSTM)!« B INNENL1ND. MUKZEESCHE COURANT, 'WK* ABONNEMENTS-PDUS Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. j Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'sniorgcns. VERSCHIJNT. Woensdag- en Zaturda I PRIJS OER ADVERTEN11EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en i Dooclberigten van -6 regels a f 1 behalve het Zegelregt Gedeputeerde Staten van Zeeland doen le weten dal-door hen, in hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt Artikel 1. De herijk, over het jaar 1858, van de Nederlandsche maten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtcnd is geweest en mitsdien van alle gewigten lengtematen inhouds maten voor drooge warenvocht-maten voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de wisse, zal in deze provin cie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande, en^gesiotén op t den 31 July} daaraanvolgende. Art. 2. De letter 0 (Gothische vorm) zal voor ijkletter gedu- i rende dit jaar gebezigd worden ,*"en op al de geijkt oPherijkt wor- dende maten en gewiglenhenevens het bijzondere merk van den arrondissements-ijkerworden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De arrondissements-ijkers zullen, overeenkomstig? art. 5 van het reglement op den herijk van den 15 Februarij 1822, be- halve in de plaats 'hunuer woningnog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissement, als door ons hij resolution 26 Maart van den 10 April 1840, no. 46 van den - 1841no. 24 2 April (pvovinciaalblad no. 34)van den 30 Jimij 1843 no. 11 van den 17 April 1846 mo. 27 (provinciaalblad no. 48), en vau den 21 Junij 1S50, no. 33, zijn aangewezen terwijl voor dit jaar en ver volgens ook in de gemeente Kortgeen tot den herijk zal worden ge vaceerd. Zij zullen op de dagen gedurende welke zij niet iu de gemeenten buiten'hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houden om aan de in gezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders-van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën ia andere gemeenten niet tot den herijk der maten en gewigten ten linnnenldcantore-'züllen vaceren, aan Burge meester cn Wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan, door publicatie en door insertie in de stedelijke, of in dé binnen hunne stad meest gelezen wox-dende courant, aan de belang hebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De arrondissementsrijkers zullen Burgemeester en Wet houders der gemeentein welke zijin overeenstemming met het 'bepaalde in art 3, tot den-herijk zullen vaceren, van hunne op han den zijnde komst ten minste acht -dagen te voren informeren, en zullen iïeze gehouden zijn-, den Burgemeesters en Wethouders der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven, ten einde de ambtenaren, publieke admi nistration kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den -herijk zal worden gevaceerd en wan rhunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mitsgaders de strijkels der halve en quart mudden te doen herijken zullende de Plaatse lijke besturen, behalve de ten 'deze vereischte openbare bekendma king tevenszoo veel mogelijk den belanghebbenden ingezetenen hunner gempente welke zij weten dat van maten en gewigten ge bruik maken ten hunnen huize eene waarschuwing of ^cunisgeving laten. doen. Art. 6. De Burgemeesters der gemeenten'worden uitgenoodigd om aan den arrondissements-ijker., vóór den aanvang' van den herijk, of hij dcszelfs komst in de gemeente, eene'naamlijst te doen ge worden van de inwoners hunner -gemeente., welke uit hoofde vau hunne betrekking of hun 'bedrijf, verplig-t -zijn, gebruik te maken van mateu en gewigten. Tot het opmaken dezer 'lijsten zal het Register &er 'pa-tentpligtigea worden geraadpleegden voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administratienwelkein :hunn'e ambtsbe trekkingen van maten of gewigten tert het constateren van lereran- cien of werken gebruik moeten maken, wordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven, eene bijzondere naauwkeu- ïigheiü aanbevolenopdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigen en geene andere dau de zoodanigenworden opgenomen. Art. 7. De arrondissements-ijkers zullen, betrekkelijk de door hen in iedere gemeentein welke zij hebben gevaceerdgedane verificatie en herijk., een relaas opmakenen daarbij opgeven de ambtenaren, publieke administratien en particulieren welkein de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting, betrekkelijk den herijkte hebben voldaan. Afschriften dezer relazen Eullen door de arrondissements-ijkers na den afloop van den -termijn gedurende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De arrondissements-ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zülks noo- öig achten vergezeld van den commissaris van policie of bij ont stentenis vau zoodanig ambtenaar vau een lid vau het plaatselijk bestuurin al de gemeenten van hun arrondissement visitatien doeu in de opene werkplaatsen magazijnen en winkels op de markten vleeschhallen, publieke wagen eu op de molens en zich daarbij ver zekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn, en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die, welke niet zijn herijkt, in bes'ag nemen en met het deswege op te maken proces-verbaal aan de» officier bij de arrondissements-regtbank van hun ressort inzenden van hunne verrigtingen ten deze en van het resultaat hunner bevinding in -elke gemeentezullen zij bij de aan ons in te dienen rapporten, omstandige opgaven doen. Art. 9. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of be- ëedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige certificaten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe, alleen wettige, benamingen is uit gedrukt, en zullen door hen geene andere dan de wettige erkende maten en gewigten worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan de plaatselijke besturen Gods huizen of armbesturen en aan alle ambtenaren en publieke admi nistratien verboden eenige act-en plans, bestekken of beramingen te doen opmakenaan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 11. Aan alle ambtenaren, publieke administratien en inge zetenen binnen deze provinciewordtbij deze hunne verpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijkenbij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen magazijnen of winkels bevonden wordende ma ten en gewigten in beslag kunnen worden genomen, en degenen, die bevonden worden dezelve te hebben gebruiktof in hunue opeue werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van het koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 (Staatsblad no. 13), worden verwezen in eene boete van ƒ10,00 tot ƒ100,00. Aan hen worden tevens herinnerd de^bepalingen van 'art.^14 van het koninklijk besluit van den 18 December 1819 (Staatsblad no. 57), volgens welke alleswat met de maten voov drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en., dus allendie van zoodanige maten gebruik maken, ook van strijkels voor dezelve behooren le zijn voorzien van welke, die voor de halve en voov de quart mudde ook 3; moeten Worden geijkt en geverifiëerdj wordende plaatselijke besturen, als mede de arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeniugen te waken en daarop bij hunne visitatien, voor zoo veel een ieder aangaat te letten terwijl van de bevinding ten deze, in de bij art. 7 bedoelde proces-verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12. Alle ambtenaren eu publieke administratien worden uit genoodigd aan de nakoming van het tegen wool-dig besluïtjde hand te houden, en worden de plaatselijke besturen aangeschreven, om de arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner function zooveel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op hunne aanvragen da delijk den commissaris van policie, of waar zoodanig ambtenaar niet aanwezig isof verhinderd wordt, de vereischte assistentie te ver- leeuen een lid van het plaatselijk bestuur te delegeren om hen bij de door beu. voorgeuomeue visitatieu vau winkels eu werkplaatsen, te vergezellen. Art. 13. Dit besluit zal, door insertie in het Provinciaalblad ge bragt worden ter kennis van de burgemeesters en wethouders der ge meenten in deze provincie; mitsgaders van de arrondissements-ijkers. en van den bevelhebber van het Luitenantschap der Maréchaussee te Sas van Gentook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade- bevelhebbers tot informatie en narigt, en wijders, door de zorg der plaatselijke besturen, worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten van deze provincieten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve, aan voornoemde besturen zal worden toegezonden zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aau het provinciaal geregtshof, den pro cureur-generaal hij hetzelveen door diens tnsschenkomst, aan de ambtenaren van het Openbaar Ministerie hij het Provinciaal Geregts hof, eu bij de Arrondissements-Regtbankengelijk mede aan de Kanton-Regters in deze provincie. Gegeven te Middelburg den 19 Maart 1858. De Gedeputeerde Staten voornoemd BECIUS LocoYoorzitler. S. van der S WAL md Griffier. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lellende op de voortplanting der Kinderziekte be vorderd door bet nalaten van de bij de bepalingen van Policie voergeschrevene aangifte door de hoofden van huisgezinnen en de «onverschilligheid van sommige pokzieken zelve die zich niet ontzien zich met de ziekte belichtin aanraking le stellen met andere mede ingezetenen. Overwegende de nadoelen welke hierdoor moeten ontstaan daar 1Op die wijze hel heerschen der ziekte in eenige woning wordt bedekt gehouden zoodat niemand zich voor de besmetting kan vrijwaren en 2. Alle toezigt en hel onderzoek onmogelijk wordt •gemaakt of en in hoeverre de pokzieke zich vrije lijk met andere mede ingezetenen in aanraking kan stellen. Gezien art. 58 van het reglement van Policie. Besluiten; 1. De ingezetenen andermaal le vermanen om zich op straffe van vervolging hij nalatigheid stiptelijk te gedragen naar de op dit stuk bestaande bepa lingen en wel hot doen eener aangifte aan de plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toe- voorziglhij het ontstaan der ziekte niet na te laten en zich door inenting of hervaccinalic tegen de besmetting der ziekte te vrijwaren. 2, Tc verbieden aan wien ook met de ziekte behebt, zich in het openhaar te vertoonen en zich met een of meer zijner mede ingezetenen buiten zijne woning, in aanraking te stellen ten zij voorzien van eene verklaring des genecsheers dat hel gevaar der besmetting hij den zieke is geweken. Vermanende zij tevens in het algemeen belang, de zoodanigen die daartoe in de gelegen heid mogten zijn om personen met de kinder ziekte besmet niet hij zich in huis toe le laten of te doen verblijven. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt (er plaatse waar zulks gebruikelijk is, opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende. Gedaan en afgekondigd van het Raadhuis te Zicrik- zeeden 23 Maart 1858. B.C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. AFKONDIGING. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen le weten dat door den Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van den 8 Februarij jongstleden is bestolen tot wijziging yan artikel 1 der Verordening op de invordering van liet Slaan- of Marktgeld in deze Gemeente, van den 30 October 1852, in dier voege, dat het tweede lid van genoemd artikel luidende «foor de voldoening van hel Jaarmarkt-geld voor tenten en kramen zal echterdes verlangd wordendecrediet kunnen worden verleend tot legen heleinde der jaarmarkt," is vervallen; mitsgaders dal, ingevolge de bepaling van art. 235 der Gemecnle-wet, de heffing dezer be lasting bij Koninklijk besluit van den 9 dezer maand, no, 55, op nieuw is goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 24 Alaart 1858, B. C. CAU Voorzitter, C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat het kolüer van den Iloofdelijken Omslag dezer gemeenteover het loo- pende dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van af maandag den 29 dezer gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal voorliggen kunnende de reclames daartegen op ongczegeld papier aan den Raad gerigtin eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee, den 27 Maart 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op iSingsdag den 30 dezer maand, des namiddags ten half zes ure op het Raad huis aihier, eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, 25 Maart 1858. B. C. CAU. In den loop dezes jaars zal er voor drie jonge lieden de gelegenheid worden geopend om geheel voor rekening van den lande aan bet Koninklijk Instituut vour de marine te Willemsoord als adelborsten voor den scheepsbouw ten dienste der marinewerven in Nederlandsch Oost-lndie te worden opgeleid mits zij behoorlijk voldoen aan het voor de betrekking van adelborst hij de marine vastgesteld examen. De Nederlandsche Staatscourant van 19 dezer bevat het Koninklijk besluit van 12 dezer betrekkelijk het reglement voor binnenlandsche dienst van den rijks telegraaf, dat met 1 April in werking treedt. Daaraan ontleenen wij o.a.de bepaling dat voor taan uitsluitend het aantal woorden en niet meer de afstand ten grondslag ligt voor hel tarief en een berigt van niet meer dan 20 woorden 50 cent kost en voor iedere 10 woorden daarenboven 25 cent. (Iet provinciaal geregtshof te Amsterdam heeft onlangs een arrest gewezen in het hijzonder belang rijk voor gaz verbruikers. Men zal zich weiiigt nog herinneren cone gaz-onlploffingwelke in de maand Februarij 1855 in de Vijzelstraat, ten huize van een winkeliervoorviel. Deze vroeg schadevergoeding van de Amstcrdamsche pijpgaz-compagnie. De regl- bank wees - na gehouden enquête - die vergoeding af, op grond dat door den eisclier onvoorzigtigheid verzuim of schuld van de gedaagde maatschappij niet voldoende zou bewezen zijn. Het hof heeft ech ter, na gehouden plcidooijen van mr. Fabervoor den appellant en mr. Drugmans voor de maatschap pij, dat vonnis vernietigd en, op nieuw regtdoende de vordering tot schadevergoeding toegewezen met veroordecling van de maatschappij in de kosten. Dit arrest rust hoofdzakelijk op de overweging dat een ieder verantwoordelijk voor de schade welke ver oorzaakt is door zaken welke men onder zijn opzigt heeft, en derhalve in casu de maatschappij voor hare gaz-pijpen en dat de ontploffing veroorzaakt was ten gevolge van gebrek aan de pijpen waardoor het gaz ontsnapte. Men meldt uit Delfshaven yan 19 Maart. Voor eenige weken werd deze stad in opschudding gebragt door een geruchtdat er bij zeker inwoner een enorme diefstal was gepleegd. De policie toog in allerijl naar de plaatswaar de misdaad zou zijn ge-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1