Zaturdas: 20 Maart 1858 MSTÜW3 -MRISTHATIB bekendmaking. b e k e n d m a k 1 n g. Strandvonderij. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAN D. 23. ZMIKZEESCHE OODRANT. IR ONN E M EN1S-P R US. Per'drie maanden f 2,00. Franco per pout f 2,*25. Inzending der Advert, daag sle voren, voor I 1 ure'amor gens. BEKENDMAKING. Burgiïmeester en Wethouders van Zierilizee. Gezien de aanschrijvingen van de heeren Commis saris des Konings en Militie-Commissaris in dezo provincie. brengen bij deze (er kennis van de belanghebbenden 11 at de®«le zitting: van dan Militie-SSaad voor het 4de kanton waartoe deze gemeente behoort, zal plaats hebben op den 24 dezer maand des morgens ten half tien ure, inde Abdij te Middelburg ,ea dat in die zitting behooren te verschijnen alle in dit jaar geloot heb bende personen welke verrneenen regt op vrijstelling te hebben en diegenen welke in de eerste zitting niet verschenen zijn. Dat de 3de zitting' terzelfder plaats en ure zal gehouden worden op den 15 April aanslaande, waarin zullen moeten verschijnen al de lotelingen die een' nummerverwisselaar of'iplaatsvervanger begeeren te stellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich, naar gelang bij in een der bovengemelde gevallen verkeert in de daartoe bepaalde zitting tegenwoor dig te bevinden, daar zij die zulks mogten verzuimen, zullen beschouwd worden geene redenen van vrijstel ling of oogmerk tot nummerverwisseling of plaats vervanging te 'hebben en alzoo voor de dienst persoon lijk zullen worden aangewezen. Zierilizee den 3 Maart 1858. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BRANDSCHOÜWISG. Burgemeester en Wethouders van Zierilizee bren gen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat op maandag den 22 dezer maand envolgende dagen, eene aSgvnieene MtramlstoliouwiBis; door de Directie der Brandweer in deze gemeente zal worden gehouden overeenkomstig de bepalingen der veror dening afgekondigd den G December 1855. Zierilizee, den 13 Maart 1858. li. C. CAU, Voorzitter C.tde JONGE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierilizee brengen ter kennis van de ingezetenen; dat de Lijsten der Kiezers naar aanleiding van art. 10 der wel van den 4 Julij 1850 zijn herzien en vastgesteld onder dagteekening van 15 Maart jl. wijders dat zij zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen ter 'Secretarie dezer Gemeente vooreen ieder lor inzage nedergelcgd. Zierilizee, den 17 Maart 1858. B. C. CAU Voorzitter. 'C. de JONGE Secretaris. Burgemeester en WtTnounEiis van Zierikzee. Gelet op art. 2 van bet besluit van beeren Gedepu teerde Staten dezer provincie dd. 26 Februarij jl. no. 04 medegedeeld bij Provinciaatblad no. 23. Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de lijsl der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in deze pro vincie over het jaar 1858door heeren Gedeputeerde Staten voornoemd, op den 20 Februarij jl. is vastge steld en op de Secretarie dezer gemeente, ter inzage is nedergelcgd. Gedaan ten Baadhuize van Zierikzee, den 17 Maart1858. B. C. CaU Voorzitter. C. de JONGESecretaris. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter alge- meene kennisdat bij hem is aangebragl en geborgen eene oude VISSCHERSBOOT gevischt op de Room- pot in December jl. hebbende van achteren een witten grond gemerkt met het getal 278 alsmede een SI-OEF aan de buitenzijde groen geverwd met een witten rand en aan de binnenzijde van den spiegel gemerkt MI NO li, omgekeerd gevischt op de Roompotvermoedelijk afkomstig van de onlangs voor Ostende gezonken brik Minor, en roept mitsdien elk die verrneenen mogt daarop regl of aan VERSCFWNT. 1'III.IS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van I -6 regels af 1 behalve het Zegelregt spraak le hebben voor de eerste maal ter reclame op zullende de reclamanten zich lot dat einde bij hem Burgemeester behooren aan te melden. Zierikzee den 19 Maart 1858. B. C. CAU. BINNENLAND. Door de Nederlandsche Handel-Maalschappij zijn bevracht 32 schepen als: Voor Amsterdam 10, voor Rotterdam 1(1 voor Dordrecht t voor Schiedam 3 en voor Middelburg Luctor et Entergo kapt. ,1. Hakker, en Wilhelmina Calharina, kapt. N. MO. de Groot Sliffry. Van Antwerpen wordt den 17 dezer geschreven, dal hel Ned. schip Heinliard, gezagvoerder J. IF. Ber- lielbach van der Sprenckclvan daar naar Kio-Janeiro is vertrokken, aan boord hebbende 130 passagiers, die voornemens zijn zich in Brazilië te vestigen. De Utreclitsche Courant .heeft hel volgende bcrigt uit Curacao van den 23 Jauuarij enlvangen »Zr. Als. brik Venus kommandant K. van Voss beeft door hare tegenwoordigheid op de roede van Rio-Hacha veel loegebragt ter handhaving van de rust, en Nederland beeft ten dien -opzigte de repu bliek Nieuw-Granada zeer aau zich vorpligt. De be volking van Rio-llacha was den 7 Nov. jl. in op stand gekomen, omdat zij hij de provincie Magdalena was ingelijfd waarvan Santa Martha de hooifdplaals is, onder welker regtsgebied zij niet verkoos le staan. De gouvernements-troepensterk 700 man onder bevel van kolonel de Vega, trokken den 22 Dec. tegen Rio Hacka op en na een gevecht van een uur, werden de opstandelingen verslagen en de stad be- magligd. In dit gevecht lelde men 29 dooden en 44 gekwetsten. Toen de troepen binnen de stad rukten werd er van het Nederl. consulaat om bijstand geseind; terstond roeiden er van 'Ir. Ms. brik Venus gewapende sloepen naar de rcede ter bescherming van het Nederl. consulaat cn van de consulaten van Engeland en Frankrijk. Under bedekking van gewapendesloe- pen onder hevel van den luit. ter zee 2de klasse J. S. O. voti Smidl auf Altensladlwerd een detache ment troepen slerk 35 onder ollicieren en manschap pen, onder hevel van den luit. ter zee, le kl. W. Enslieaan wal gezet cn geplaatst in de-consulaten. Bij dit detachement werd een geneesheer gevoegd de ofiicicrvan gezondheid 2e klasse S. J. Goossens die groole dicnslen aan de gekwetsten zonder onder- scheid bewezen heelt aangezien deze ongelukkigen i geheel van geneeskundige hulp ontbloot waren. «De bedekking door kapt. Voss aan de consulaten verstrekt beeft niet alleen gediend otn de vreemden te beschermen maar ook het leven en de bezittingen van de aan de regering getrouw gebleven inwoners te verzekeren en voor plundering te behoeden. »l)en 28 December was de orde in Kio-Hacha her steld, en waren er nieuwe gezagvoerders benoemd. Een groot gedeelte der krijgsgevangenen is in vrij heid gesteld cn de hoofden der opstandelingen zul len voor een krijgsraad te regt staan. >Zr. Ms. brik Venus zouop verzoek van den gou verneur, nog oenen tijd ter bescherming van den handel van Rio-Hacha blijven liggen. Op dringend verzoek van den consul bleven ook de manschap pen van de Frmisin dc consulalen de wacht houden, lol dat orde en veiligheid er zouden hervesligd zijn. Den 23 Januarij is eeu schip van St. Domingo alhier aangekomen. De president Baez handhaafde zich nog, en had den curacaoschen schoener Bigoletle aangekocht en gewapend. Te St. Domingo werd een eskader uitgerust om de zeehavens te blokke ren die in hel bezit der opstandelingen zijn.'' Door den Amenkaanschen slerrekundigc Richard Mac Cormick is berekend dat er tusschen den I en 2 April aanstaande, van 2 tot 3 ure in dcu morgen een huilengewone vloed zal plaats hebben, welke over alle doelen der aarde, maar meer bijzonder op het noorde lijk halfrond, zal worden waargenomen. Hij vermeent zelfs dat er gedeeltelijke overslroomingen uil zullen voortvloeijcn. Yolgcns zijne berekeningen zal de waterhoogte in dc haven van Nicuw-York dertig voet boven den ge middelden vloed bedragen. De oorzaak van dit ver schijnsel wordt toegeschreven aan den standwelke de aarde op dat tijdstip met betrekking tot de zon zal innemen yereenigd met den invloed der maan die zicli alsdan zoo digt mogelijk bij de aarde zal bevinden, en tevens op de grens barer grootste inclinatie ten noorden. Van den I I tol den 15 dezer zijn in hel res sort van Zandvoort uil zee aangespoeld 7 lijken, waar onder een voorzien van twee penningen aan een bandje om den hals hangende en onder dat van Velzen een lijk. Waarschijnlijk hebben deze personen behoord tot de bemanning van de in den nacht van 8 op 9 de zer te Egmond aan Zee gestrande en totaal verbrij zeld Engelsche brik Catherine, kapt. T. Thompson. Deze lijken zijn gekist en voegzaam op de algemeene begraafplaats der gemeente leraarde besteld. Dat de bedelaars van professie doorgaans geen lieden zijn die armoede lijden en dat men dus wel doel aan zulk slag van volkje niet onbedachtzaam aalmoezen uit te reiken, moge weder uit hel navol gende blijken; in de maand November des vorigen jaars hadden een paar lieden die hunne kostwinning van bedelen maaktenhunne woning te Delft verlaten om, als naar gewoonte, een bedelaarstournée buiten de stad le houden. Tot nu toe niet wedergekeerd zijnde beeft de eigenaar hunne woning na aangifte aan de policiedoen openenen tnen heeft daar, in een kistje, ruim honderd en twintig gulden aan centen en kleine zilveren munt vermoedelijk vergaarde be- delpenningen gevonden. Naar de meening van ervaren hoveniers mag men dit jaar hoop koesteren op oenen aanzienlijken fruil-oogstdaar do vorst bet vroegtijdig uilloopen der vruchiboomen heeft tegengehouden. Jl. vrijdag is le Nieuwcdiep binnengekomen het Engelsche clipperschip Gteriroy gezagvoerder Laing tnel eene lading rijst van Akyab. SSet is hel grootste koopvaardijschip itat immer die haven heeft bezocht hetgeen men kan opmaken uit eene lading van 17,505 balen rijst, liet schip heeft eene lengte van 246 voet. Op de Belgische dorpen Wcstcapelle en Rams- caprlle in de nabijheid van St.-Anna-tcr-Muidcn zijn van beide door den jongsten storm, de molens omver geworpen. De Grondwet zegt van dien storm «Men beeft hel bij menschcugeheugcn zoo niet welen stormen. Ge loofwaardige personen hebben groote klokken hooreit luiden! Andere beweren op hunne beurt, dat eeu persoon die eenen vollen baard droeg het gezigt in den wind stak bij het omdraaijen aan eenen hoek, en letterlijk geschoren was net als of de harbier er met zijn mes was aangeweest. Een schipper vertelde, dat zijne boot aan hel touw uit het water horizontaal op den wind bleef liggen! Halt schipper gij liegt verschrik kelijk! Dan zouden wij ook wel kannen gelooven wat men ons vertelde van eenen Duitscher die zijnen arm uilslak en dat door de geweldige kracht van den wind zijne huid aan de nagels der vingeren losging, en tot aan den schouder opgestroopt wierd.'* Op de jaarmarkt le Geeraerdsbergen in de vorige week gehouden, zijn de paarden lot verlaagde prijzen verkocht gelijk ook de kocijen 20 fr. per stuk gedaald zijn. Men verwachtte ook dergelijken uilslag op de vermaarde jaar- paarden- en veemarkt van Stekene welke jl. maandag heeft plaats gehad. FBAHKHIJX. Parus, 15 Maart. De spanning tusschen Frank rijk en Zwitserland, ter zake van de door eerstge- noemden slaat verlangde maatregelen wat het loc- zigt op reizigers betreft houdt aan en wordt zelfs grooter. Den Franscben spoorweg-beambten is bet verboden gewordende plegtige opening van den Lyon-Genéve-spoorweg bij te wonen. Gomez en Rudio zullen nog in deze maand aan boord van de korvet Adourmet andere veroordeelden naar Cayenne vertrekken. De vrouw en kinderen van Rudio vergezellen hem derwaarts. Naar verhaald wordt heeft Orsini nog een twee den brief aan den keizer geschreven en wel uit de gevangenis la Roquelte. In dat nadere schrijven be toonde de veroordeelde groot berouw over zijne daad, welke zoo vreeselijke gevolgen beeft gehad, en rigte ten slotte op nieuw liet verzoek tot den keizer, dat hij zich de belangen van Italië zou aantrekken. Dezer dagen werd melding gemaakt van het ontslag van een commissaris van policie te Bourges in verband met den plotselingen dood van een inge zetene dier stad dien hij in hechtenis heeft genomen. Dienaangaande vernemen wij het volgende Deze

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1