N.° 20. Woensdag 10 Maart. üsTim Woensdag en Zaturdag. BINNENLAND. BUITENLAND. n- G. ,ir MRIEZEESGE ODRAN ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. ,e inzending der Advert, daagsle vorenvoor 1 t are smorgens VERSCHIJNT. I'll US ni'-f! ADVERTENTIES Gewone 15 cents dem/el. Geboorte-, Huwelijkt- en Daodberigtev van 1-6 regels a f I behalve hel Zegelrcg t KENNISGEVING. DeCoMMtssAnts des Ronings in de provincie Zeeland maakt bekend dal, volgens liel daarloe door bceren Gedeputeerde Stalen van deze provincie, genomen besluit 1. De jagt op Houtsnippen en op Waterwild den 51 Maart doch die op WalersmppéAAon 50 Xpril van dit jaar ral gesloten zijn 2. liet weispel van kwarteleir alleen van den I Mei tot en met den 15 Jülij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3. t>e Vissclicrij van den l5 Maart tot en met den 15 April gesloten zal wezen 4. Gedurende den gesloten vischlijd echter het vis- schen van paling doch alleen met aalkorven van wis- schen of leenen gevlochten zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in hel provinciaalblad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 1 Maart 1858. lie Commissaris des Rowings voornoemd, [J VAN TETS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee. Gezien de aanschrijvingen van de heeren Commis saris des Konings en Militie-Commissaris in deze provincie. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat deSrlt" zat tï«iss' van «Sms» SS ililicltaatl voor het 4de kanton waartoe deze gemeente behoort, zal plaats hebben op den 24 dezer maand des morgens ten lialf tienure, in de Abdij te Middelburg,en dat in die zitting behooren te verschijnen, alle in dit jaar geloot heb bende personen welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben en diegenen welke in de eerste zitting niet verschenen zijn. Dat de ztStssis; terzelfder plaats en ure zal gehouden worden op den 15 April aanstaande waarin zullen moeten verschijnen al do lotelingen die een' nummerverwisselaar of plaatsvervanger begeeren te stellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich, naar gelang hij in een der bovengemelde gevallen verkeert in de daartoe bepaalde zitting tegenwoor dig te bevinden, daar zij die zulks mogten verzuimen, zullen beschouwd worden gcene redenen van vrijstel ling of oogmerk tot nummerverwisseling of plaats vervanging te hebben en alzoo voor de dienst persoon lijk zullen worden aangewezen. Zierikzee den 3 Maart 1858. li. C.UAÜ Voorzitter. C. deJONGE, Secretaris. •HieSikzée 6 Maart. Er werd gelijk in de vorige vergadering bepaald wasop 3 dezer weder eene bij- I eenkomst gehouden door het alhier gevestigd tlepar - lenient der Maatschappij lot bevordering van nijver heid welke door 42 leden werd bijgewoond. Be halve eenige rapporten die werden uitgebiagt en eenige huishoudelijke werkzaamheden rs door den heer J. K. Labrijn eene teekening ter tafel gebragl voor een verwarmingstoestel eener trekkast die daarbij de noodige ophelderingen beeft gegeven en door den heer J. L. Wansink eenvolgens nieuw systeem vervaardigde zoogenaamde bordenverwarmer; terwijl door den heer vander Grijp eene verbandelingis geleverd, over het nut der scheikundige wetenschap voor de ver schillende nijverheidstakken en voor het dagelijkscb leven de spreker gaf daarbij door proeven nadere toelichting en hoopt die stof bij volgende gelegenhe den te vervolgen. Zierikzee 8 Maart. In den afgeloopen nacht heeft alhier een hevige storm uil het westen gewoed. Van sommige gebouwen zijn de schoorsteenen, van anderen de daken ingestortterwijl ook velen geringere schade hebben geleden door het atwaaijen van pannen enz. en sommigen ook gedeeltelijk zijn ingestort. Van eene brik die op de reede ten anker lag is bel anker weggeslagen, welke daardoor gevaar heeft geloopen op een plaat te stranden welk gevaar dit schip ge lukkig is ontkomen, zoodat het thans weder naar de reede tracht op te werken. Weinig schade is aan de zeeweringen veroorzaakt vermits de vloed niet bui tengewoon hoog is gestegen. Anders is het geweest aan den val die den 2 dezer in den zeedijk van het district Flaauwers aan den polderSchouwen is ontslaand liet werk dat men met de grootste inspanning Ier beveiliging van dien val bereids had aangebraglis weggeslagen doch dezen dag is men er in geslaagd andermaal een verdedigingswerk aldaar tot stand te brengen hetwelk naar men op goede gronden meent temogen vertrouwen een genoegzamen waarborg lot het behoud van den zeedijk op dat punt oplevert. Ge lukkig bestaat er op dat punt een inlaag of slaperdijk die den polder zelven voor overslrooming beveiligt. De nieuw ingekomen hegrooling voor hel depar tement van oorlog is nagenoeg ƒ60,hooger dan het ontwerp dal door den vorigen minister bij de tweede kamer ingediend en door haar verworpen weril. Eerst na het paasclifeest zal dit stuk in de afdeclingen der tweede kamer behandeld worden. Dezer dagen is in de fabriek van de heeren L. Jhnthoven en Co. te 's Hage, een ijzeren spil gegoten ter zwaarte van ongeveer 16000 Ned. ponden. Deze spil is bestemd voor eene kolossale weegkraan welke door gezegde fabriekanten naar Liusland moet geleverd word en. Zeer zelden worden hierte lande zulke zware stukken gegoten waarom wij van dit feit als be langrijk voor onze nationale industrie opzettelijk melding maken. Volgens particulier schrijven van Falmouth be vindt de voor de Rotterdainsche diergaarde bestemde olifant zich nog altijd aan boord van hel zeesch'p, dat door de aanhoudende ooslewinden aldaar wordt opge houden. De gezagvoerder had alle zijne zorgen noo- dig om het dier voor de gevolgen der strenge koude te vrijwaren. Op dit oogenbük scheen liet gelukkig daarvan nog niet veel nadeel ondervonden te hebben. Volgens het Handelsblad van li maandag zou te Daarin een brand gewoed hebben die voor een half millioen guldens aan turf verleerd heeft. Wordt daarmede Daarle in Overijssel bedoeld, dus leest men in de Provinciale Otierijssehche- en Zwolsche Courant, dan kunnen wij medcdeelen dal tta gedaan onderzoek ge bleken is dat aldaar een paar partijtjes turf verbrand zijn die ongeveer eene waarde kunnen .gehad hebben van 200 a/300. Men meldt uit Zutphen van i Maart. Dezer dagen is alhier gevankelijk binnengebragt een per soon verdacht een walsche munter te zijn, en die in hel naburige 'sHeerenberg reeds onderscheidene valsChc guldens heeft uitgegeven. Twee vermoede lijke medepligligen zijn als nog voortvluglig. Toen onlangs eene jonge dochter uit Tubberberg zich naar haren bruidegom begaf, om met dezen vol gens afspraak naar den burgemeester Ie gaan ten einde voor hun aanstaande huwelijk ingeschreven te worden ontmoette zij onderweg haren aanstaanden echtgenoot met eene andere jonge dochter met het zelfde doel naar den burgerlijken stand op weg. De bruidegom had den vorigen dagvan zijne nieuwe keuze wel berigt gezonden maar de boodschap was niet aangekomen Uit Dalsen meldt men van 5 dezer. Bij sommige landlieden wordt zulk een gebrek aan hooivoeder voor zien, dat zij, ten gevolge der reeds zoo hooge prijzen hun vee dagelijks, niettegenstaande de nijpende koude een gedeelte van den dag op de heide hoedenom zoodoende hunnen booivoorraad zooveel mogelijk te verlengen. .Menige kleine landbouwer heeft niet langer dan eene maand hooiwil hij volgens gewoonte voederen. Uit Roevorden wordt gemeld dat op onderschei dene plaatsen wederom brand in de vecnen woedt. Op het gehucht Daalderveen onder de gemeente Dalen is reeds de brand tot de korenakkers waarin winter rogge is gezaaid in de nabijheid der huizen overge slagen. De schade was roods groot. De burgemeester van Dalen heeft alle beschikbare manschappen verzocht met spaden en emmers zich naar dc plaats des ongeluks te begeven. Men meldt uit Nieuweveen van 3 dezer: Ten bewijze welke schromelijke gevolgen het onvoorzigtig omgaan met buskruid kan na zich slepen kan dienen dal een zeker dienstmeisje eenig huiselijk werk vcr- rigtende en wel bepaaldelijk bezig zijnde met het afne men van stof van eenig huisraad waarop zich onder anderen ook een met buskruid gevulden kruidhoorn bevond dezen zonder argwaan boven op de brandende kagchel legdemet dat ongelukkig gevolg dat het kruid door welk toeval ook vuur vatte en ontplofte CMijkwij vernemen moet de ontploffing zoo hevig ge weest zijn dat er een raam uit het vertrek gesprongen is en het meisje zich deerlijk bezeerd moet hebben en op dit «ogenblik geheel van haar gezigt beroofd is. Men meldt uil Veerthuizon van 2 dezer. Om streeks vier ure in den namiddag ontstond hier brand in het geslicht no. 2 op de scabieuzenzaal die binnen het uur zes zalen, het hospitaal en dertig woningen van veteranen heeft in de asch gelegd. De woedende vlammen door den n. o. wind aangedreven op een brandmuur stuitende, werden door den ijverende hulpvaardigheid der bevolking gedwongen. De zieken zijn gered en niemand is omgekomen doch de arme gezinnen konden niets redden en hebben al hunne kleeding en huisraad verloren, terwijl allen, mannen, vrouwen en kinderen even als vele kolonistenbij gemis aan onderkomen in de lucht moeten doorbren gen, De aanvankelijke verwarring, het gekraak van instortende huisjes en het gejammer van vrouwen en kinderen, leverden een ontzettend schouwspel op. Gelukkig dat het dag was en de orde spoedig ge handhaafd kon worden de ramp kon verschrikkelijk geweest zijn, want onmogelijk zou men bij de lang durige droogte, weinig water en felien wind den voortgang dor vlammen hebben kunnen beteugelen en veertien honderd monschen aan het gevaar van levend to verbranden hebben kunnen onttrekken. Deze week is op eene zeer zonderlinge stout moedige wijze goed binnen lielgie gesmokkeld. De smokkelaars begaven zich met hun goed op het spoor wegterrein te Cappelle (Belgie) en vonden daar een met ijzer geladen goederenwagen. Na don wagen gelosten met hunne goederen geladen te hebben spanden zij er een paard voor en reden langs hel ter rein van den spoorweg naar Antwerpen aldus aan de waakzaamheid derj Belgische douanen ontsnappende, die deze manoeuvre voor het werk der spoorweg beambten aanzagen. OIIITSCHIIND. Keulen 3 Maart. Fenigo Oostenrijkschedagbladen hebben Rusland verwelen dat dit het verdrag van Parijs te buiten ging door te Sebastopol de oude ves tingwerken teherslellen. Zijdelings op deze beweringen antwoordende heeft de Russische regering besloten onder de land en zeesoldaten die tot de verdediging van de Krim hebben medegewerkt de gronden tever- deelen op welkezicb ten zuiden der reede de mili taire werken van den slaat bevonden. Het noordelijke gedeelte zal behouden en versterkt worden doch die werken zullen nooit aan Sebastopol zijn vroeger karak ter kunnen hergeven. Men verzekert, dal de Russische gezant bij ons hof te Weenen, de heer van Budberg de mededeeling heeft gedaan, dat de keizer van Rusland aan vorst Danielo heeft te kennen gegeven dat hij zijne houding in de tegenwoordige aangelegenheden niet billijkte en van hem gevorderd, dat hij zich van alle botsing zou onthouden. Uit Rome meldt men: Het weder is nu fraaijer dan ooit geworden zoodal men weder op zijn verhaal kan komen. Wij hadden hier eenen winter zooals men er sedert honderd jaren geen beleefd heeft. Hoe wel zonder sneeuw en regen was het toch zoo koud, dat de oude en zwakke lieden in menigte gestorven zijn. De harde winter heeft niet minder dau twaalf kardinalen weggeraapt. De griep blijft alhier voortdurend heerschen en heeft vele slagtotfers geëischt. Aanslaande zondag vangt het jubilé aan dat een ge- heele maand zal duren men verwacht dat verscheidene leden der koninklijke familie uil Napels herwaarts zullen komen misschien zal de koning gedurende dien tijd Rome bezoeken. Eene aardbeving heeft op Korinthe groote ver woestingen aangerigt en aan 30 personen het leven gekost. F R A a K R II K, Parijs 5 Maart. De regering heeft den slaat zij ner geldmiddelen gunstig genoeg geacht om ten be hoeve van zeker gedeelte der arbeidende klasse den druk der belastingen te kunnen verminderen. Zij heeft in de zitting van het wetgevend ligchaam van den 2 dezer een ontwerp tot wijziging der wetsbe palingen op de patenten ingediendstrekkende om

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1