ZBBMZDSGHK COURANT. Woensdag 3 Maart. 1858 llliSTIilllifl HDIIMS'lilATIH NIEUWSTIJDINGEN W.« 18. en Ge- ?n Ten- Ai aart ABONNEMENT S-PMJS. Per Ine maanden f'1,00. Franco per post 2,2o. Intending der Advert, daagste voren, voor I 1 ure 'smorgens. J VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. Openbare It aarts vergadering' gelioniieu te Zierikzee, den 25Februari) S85S. Voorzitter Air. B. C. Can. Secretaris .tlir. Mr. <C. de Jonge. Afwezig dc lieer P. G. l.andsknegt. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Wordt medegedeeld de goedkeuring door Gedeputeerde Stalen van be— ■'sluiten lot af- en overschrijving op begroolingsposten ten tot wijziging der begrooling van I8.V7. Notificatie en executie door burgemeester en Wethouders. een adres van den heer M. C. de Crane verzoe kende remissie van Hoofdelijken Omslag wegens ver blijf elders gedurende 4 maanden. Bij de andere geeolligeerd en Ier nadere beschikking aangehouden. Wordt gesteld in handen van de heeren Ochlman van der Grijp en van der Vliet, ten fine van onderzoek en rapport, eene voorgestelde wijziging in de begroo tingen van hel Hervormd Diaconieën burgerlijk Arm bestuur over 1857, alsmede de rekening van de ■stads Commercicwei'f. Worden gelezen Iwee adressen, het eene van het alhier gevestigd Departement der Maatschappij van "Nijverheid, het andere van eenige handelaren, beiden inhoudende verzoek tot oprigting eener kamer van koophandel en fabrieken alhier, welke op voorstel van den Voorzitter ter visie van de Leden worden gelegd en besloten in de volgende vergadering daarop Ir beschikken. Wordt voorgesteld onder goedkeuring van Gede puteerde Staten, en dien conform besloten, om over I- 50 uit den post van onvoorziene uitgaven der be grooting 1858 te beschikken-, wegens levering van niest, door Orneé bij hoogen vloed nadat was mede gedeeld dat volgens contract van 1847 door Orneé de mest voor de vloedplanken bij hoogen vloed moet •disponibel gehouden worden tegen 10 jaarlijks, Ier- wijl hij 50 geniet wanneer erleveringvan mest plaats heeft. Wijders deelt de Voorzitter mede, dat iiur- gemeesteren Wethouders voornemens zijn een voorstel aan den Baad te doen tol eene andere regeling dier zaak. Wordt toegekend aan de heeren Loewer, Commies griffier en betbecommies ter Secretarie elk eene gratificatie van 50, de eerste voor buitengewone werkzaamheden aan de verkiezingen verbonden, en de tweede van het overschrijven der notulen over 1857. Voor de eerste wordt daartoe tevens goedgekeurd af- en overschrijving op den begrootingspost, waartoe door Gedeputeerde Stalen bij de begrooling casu quo reeds niagtiging is verleend. Wordt medegedeeld eene missive der commissie van bouwvallen houdende aanvraag lol beschikbaarstel ling eener som van 225voor herstel van eene woning van J. Kaanwijk B no. 226 noodzakelijk door het afbreken en opbouwen van het huis nevens dat van Kaan staande. De burgemeester licht toe dat het slechts een crediet is dat wordt gevraagd of schoon de som hem anders wel wat hoog voor komt na inlichtingen van de heeren Mr. de Clercq en van der Grijp wordt besloten aan het verzoek der com missie te voldoen. Komt ter tafel een voorstel tot vaststelling eener instructie van den Havenmeester hetwelk in handen der heeren Mr. de Crane van der Vliet en Houwer wordt gesteld ten fine van onderzoek en rapport en tevens ter visie voor de Raadsleden gelegd. Idem eene missive der Plaatselijke Schoolcommissie waarbij verzocht wordt aan Mulder ontslag te vcrlee- nen als hulp-onderwijzer aan de Tusschenschool. Mr. Fokker stelt voor hel ontslag zoodanig in te rig- ten dal hot inga met 1 April 1. omdat er nog geen hulponderwijzer is, 2. omdat Mulder waarschijnlijk vooreerst uit hoofde van de belemmerde communi catie de stad niet zal verlaten, door welken vorm van ontslag hij bel regt heeft op die school Ie doceren. Het ontslag wordt verleend is hel nood met I Maart, doch wanneer Mulder langer in de stad blijfteerst later in ie gaan tot den 1 April. Idem lot eene verhooging van belooning van den kweekeling aan de Tusschenschool J. Lelzer van 24 tot 5ü 'sjaars welke wordt toegestaan van af I Ja- nuarij II. waarvan aan de Schoolcommissie en aan die van het financiële beheer dier school kennis zal wor den gegeven. Als leden der commissie lot onderzoek der reclames op het kohier der Hondenbelasting worden benoemd de heeren van der Grijpvan der Vliet en Houwer. De heer Mr. de Clercq brengt namens de commissie ad hoe rapport uil op de rekening der Tusschenschool, welke sluit met een nadeelig saldo van 183.98, voornamelijk voortspruitende uit de kosten van daar- slelling der gazverlichling en praeadviseert tot goed keuring, aldus besloten. Idem op de begrooling van het Burger-Weeshuis voor 1858. |)e commissie zou wenschen dat voor het vervolg d e rekening van het vorige jaar werden overgelegd terwijl zij wijst op eene misstelling in de memorie van toelichting. Na discussie tusscben de heeren Mr. de Clercq dc Voorzitter, die herinnertdat de rekening van 1856, waarop deze begrooling is gebazeerd bij den Baad bekendis, en Jhr. de Jonge wordt de begrooting goedgekeurd in ontvang op ƒ5822,72, uitgaaf op ƒ5813,26 en goed slot 9,46. Hierna is de zitting gesloten. BEKENDMAKING. ftuitGEMEESTtïR'en WetiioudeRS van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat de jaarlij/t- sc/ie Vaarden- of Half-vastenmarlet als van ouds op Donderdag den 1 I Maart aanstaande alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zijn zal aan de kraan. 'Zierikzee den 21 Februarij 1858. B. G. CAU Voorziller. G. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee, 27 Februarij. Het alhier gevestigde 'Departement der Maatschappij tot bevordering van nijverheid, hield] gisteren avond eene vergadering, welke door 40 leden werd bijgewoond. Onder meer werd ter tafel gebragt de rekening van den Thesaurier en het jaarverslag door den secretaris over 1857. is voorlezing gedaanjder uilgebragte rapporten omtrent den staal van Koophandel Zeevaart en Visscherij en van Kunsten Handwerken Fabrieken en Trafieken in dit arrondissement over 1857. Daarna beeft de voorzitter du beer J. II. Ochtman Joliz., eene verhan deling gehouden, waarin hij in eenige trekken schelste, 1. den| wetenschappelijken man in zijne geschriften in verhouding tol de practijk 2. den praclischen man in zijne verhouding tot de wetenschappen en 3. de middelen aantoonde waardoor wetenschap en prak tijk in naauwer verband tot elkander worden gebragt en ten nutte van het menschdom strekken. Het lid de heer M. Couvée leverde photomelrische proeven waarmede deze vergadering gesloten werd zullende op aanstaanden Woensdag weder eene ver gadering gehouden worden. Bij besluit van den 17 Fehr. heeft Z. M. lot belooning dergenen van de zee- en landmagt in Ned. Indie die zich hebben onderscheiden bij gelegenheid van de in Aug. en Sept. 1857 voibragte expeditie naar Timor (Takaip en Lidak)onder anderen bepaald dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Nederland als in Ned.-lndie, eervol zal worden vermeld: de luilenant- ter-zee 1ste klasse N. M. J. Kr oef. Sedert eenige dagen zijn te Ylissingen verschei dene visschepen binnengekomen meestal te Scheve- ningen Noordwijk Katwijk en Zandvoort te huis behoorende. De vrij lage prijs der visch welke daardoor veroorzaakt is, geeft aan mingegoeden ruim schoots gelegenheid om zich aan dit voedsel te vergasten. Men schrijft uil Yzcndijke van 25 Februarij Gisteren avond bij hel maanlicht waagde het de oudste zoon van den landbouwer J. F. K wonende in den Glarapolder dezer gemeente om een door hem gescholen enop hel ijs gevallen eendvogel daar af te halen welke liefhebberij hem het leven kostte, uithoofde het ijs onder hem bezweek. Hoezeer er tot hiertoe nog niets met eenige ze kerheid bekend is en men dus nog niet bepaald weet, of er eenige beslissing is genomen, zoo willen sommigen toch onderrigtzijn.dat vier of vijf ministers van justitie, binnen- en buitenl. zaken, finantien en mogelijk kolo niën eerlang zullen aftreden en dal na de vorming van een pieuw kabinet, de vverkzaamliedeti Vvttt de PRI.IS DER AD VER TENT IEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van ~6 regels a f behalve hel Zegelrcg i tweede kamer der statui-generaal gedurende eenignn lijd zullen worden geschorst ten einde de nieuwe ministers den tijd te gunnen zich geheel op dc hoogte der zaken te slMlen. Een treffend bewijs van eerlijkheid werd deze week te 's llage door een werkman gegeven die op straat hij het ingaan van den nacht, eene portefeuille met eene waarde van ruim vijf honderd gulden aan bankbiljetten vindende, niet ruste voor dat die in het bezit van den eigenaar was teruggekeerd, en zich toen in eene hem geschonken billijke belooning mogt ver blijden. Het Nederlandsch clipperschip Kosmopoliet, ge zagvoerder J. Bouten den 28 December II. van Rot terdam ter reede van Batavia aangekomen heeft de reis van Brouwershaven derwaarts in den tijd van 74. dagen volbragt. De Arnli. Cr. zegt Met betrekking tot den da der van den diefstal bij den heer Weimar ten Cale ver nemen wij nader dal hij is Duitscher van geboorte en in Oct. II. uit de gevangenis te Woerden werd ontslagen alwaar hij wegens een diefstal in de om streken van Haarlem gepleegd eenige jaren had door- gebragt. Hij was vroeger verbonden aan een beroemd paardrijders-gezelschap, en heeft ook tijdens den Slees- wijk-Holsteinsehen oorlog bij een der vrijkorpsen ge diend. Na zijn ontslag uit Woerden werd hij over de grenzen gebragt maar hield zich toen vervolgens weder in onderscheidene plaatsen hier te lande en ook in Amsterdam op. De misdadiger tl ie zich met de gestolen voorwerpen in een reiszak hij zich den morgen na zijn misdrijf, onder de volksmenigte voor hel huis van den heer ten Cale bevond en met dezen en genen sprak kwam te laat aan hel station Ede, al waar hij zich op den trein wilde begeven. Hij kwam niet in den loop van dien dag te Amsterdam aan maar overnachtte nog to Renkuin. Den volgenden dag begaf hij zich naar Amsterdam. De Amslerdam- sclie policie was reeds denzelfden dag. Vrijdag, door die van Arnhem van den diefstal met al hare bijzon derheden onderrigt en in het bezit eener lijst der ge stolen voorwerpen gesteld. Toen men daarop den volgenden morgen per trein van Arnhem Schultz te Amsterdam zag komen dien men sedert lang als een groot booswicht kende werd hij terstond aangehou den de reiszak dien hij bij zich droeg en waarin zich het gesiolene bevond gevisiteerd en hij alsdc ver moedelijke dader in hechtenis genomen. Hoe brutaal deze dief is blijkt genoegzaam uit het bovenstaande. Een dagblad voegt bier nog bij dat hij zelfs voor het huis van den heer ten Cale met ambtenaren van policie over deninbraak zou hebben gesproken. Men meldt uit Arnhem van 26 Februarij De behandeling der zaak legende vier Maleijers is heden voortgezet. In deze zitting zijn de drie overige ge tuigen gehoord en heeft het openbaar ministerie ver tegenwoordigd door den advocaat-generaal mr. J. F. Pringle in een gemotiveerd requisitoir geëischl de schuldigverklaring der vier beklaagden aan rebellie jegens den kapitein en eersten stuurman van bet schip doch op grond van gebrek aan genoegzaam bewijs hunne vrijspraak van rebellie jegens den 2de en 3de stuurman. Z. E. G. A. requireerde voor den eersten beschuldigde Sidin (serang) tuchthuisstraf van tien, en voor de drie overige tuchthuisstraf van acht jaren, met veroordeeling in de kosten en last tot aanplakking van hel arrest te Arnhem en le Rotterdam. Morgen zullen de verdedigers het woord voeren. Men schrijft van Capelle, Langstraat, 25 Feb. Door hh. ged. staten dezer provincie is bij circulaire aan de gemeentebesturen van dit gewest ter kennis gebragt eene missive van z. exc. den heer minister van hinneul. zaken, houdende dat het z. exc. is gebleken, dat sommige gemeentebesturen in het denkbeeld ver- keeren, dal openbare onderwijzers na t Jan. jl. eervol ontslagen dadelijk aanspraak kunnen doen gelden op pensioen. Dat het inlusschen de vraag is of tot het doen gelden dier aanspraak niet vereischt wordt, dat de openbare onderwijzers overeenkomstig art. 17 in verband met art. 28 der wet van 5 3 Aug. {Staatsblad no. 103) gedurende ten minste 12 maanden onder die wet werkzaam zijn geweest en over dal tijdvak de voorgeschreven bijdrage hebben voldaan, welke vraag nog niet is heslist en een punt uitmaakt van overweging hij de regering. Dat het alzoo raadzaam schijnt, dat de gemeentebesturen ten deze niet te overhaastig te werk gaan en zoo doende de belangen der openbare onderwijzers in gevaar brengen maar alvorens tot het verleeneu van eervol ontslag over te gaan de

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1