BUZBSSGHB COURAMT r M.® 16» Woensdag 24 February. 1838 ARiÊl CONCERT. "^niMiTS^isïKATh Woensdag en Zaterdag. 2 ure in de des rineldi; A B ONNEMENTS-PR US Per drie maanden f i,00. Franca per post f 2,25. Inzending der Advert, daagstc voren, voor 1 1 ure 'smorgens. VERS CU IJ NT. PRIJS OER ADVERTENT IF ft Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtev vein \-ft regels a f l behalve het Zegelregi Op dingsdag den 2 Maart zal er een concert voor de armen zijndit werd uiel alleen aangekondigd ook in deze courant maar kon men ook in de gezellige kringen bijna dagelijks hooren. Zij, die dit vertelden deden het zeker wel niet in de hoop iets nieuws te verhalen, maarjioeer, omdat zij daarin belangstelden en gelijk mm weet wanneer men in iels belang stelt, dan is hel moeijelijk daarvan te zwijgen. Welkom waren ons daarom die herhaalde beluigingenOp dingsdag den 2 Maarlis hel armen-concert Wij koesteren daarom goede hoop dat een talrijk publiek, dat de kunst en de armen lief heeftzich op den avond van den 2 Maart in de concertzaal zal bevinden, Jcrwijl van de repetitie avond op maandag gewis ook door zeer velen zal geprofiteerd worden. Zoo zouden de pogingen*,® wij mogen zeggen de onvermoeide volijverige pogingen niet vruchteloos zijn, die de ge achte concertgevers met hunnen verdienstelijken direc teur daarvoor weder hebben aangewend. Het pu bliek gaf in de laatste jaren bier vele bewijzen, dat bel zooveel kunstliefde en kunstijver waardeert en dat bel die vooral|op prijs stelt als daaraan een weldadig doel zich paart en steeds bragt men gaarne een offer in dien tempelwaar naast het altaar der Kunst ook dal deif Menschenliefde slaat opgerigt. Wij achten derhalve aanbeveling overbodig en wen- schen alleen dat niemand zal verhinderd worden om hel concert bij te wonen. Punctum ICoting Rationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeenle ■Zierikzee. Gezien het besluit van Jen heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 6 February jl {Provinciaalblad do, 13) alsmede art. 73, 74, 75, 76 77, 78, 81, 83 en 85 der wel van 8 Januarij 1817 (Staatsblad no. 1 Hebben goedgevonden: Artikel I. 'Ier kennis van de belanghebbenden Ie brengen dat de Alphabetiscbe Naamlijst van alle de personen, die aan de ligling van dit jaar moeten deel nemen ter visie van elk en een iegelijk zal leggen op bel Gemeente-huis van Maandag den 15 Febru ary lol Zaturdag den 27 Fehruarij 1858, des morgens van 9 tot 12 ure; ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst eenige per sonen of omstandigheden Wogten voorkomen die op dezelve nog zouden belmoren to worden aangeteekend, of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den heer Militie Commissaris te kunnen kennis geven. Art. 2. Lie belanghebbenden bij deze te verwitti gen dat zij zich op don 1 Maart e. k. des morgens ten 10 ure zullen bebooreu te bevinden 1c Zierikzee Hoofdplaats van hel Militie-Kanton, op hel Gemeente huis aldaar, ten einde voor de dienst der Nationale Militie to loten en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven alsmede dat zij zullen behoo- ren te zorgen dat de b-wijzen lot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet gevorderd uiter lijk binnen de vijf dagen na de loting worden overge legd aan hel bestuur der gemeente. Fn opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en -aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 15 Februarij 1858. ISurgemeesler en Wethouders voornoemd, B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op Woensdag den 3 Maart aanslaande des middags, op het Uaadliuis te Zienkzeein bet open baar aan den miusleischende aan te besteden Het VËKIIOOGGK van een gedeelte van «ien Westliavendif k met Sroiu) uit de oevers van de Haven, overeenkomstig hel Beslet voor die besteding hetwelk van heden af voor gegadingden ter Gemeente secretarie verkrijgbaar o!' ter lezing ligten za! op den 27 dezer maand aanwijzing op hel werk geschie den door den Bouwmeester dezer Gemeente. Zierikzeeden 17 Februarij 1858. It. C. CAU, Voorzitter. C. de JONG li, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 27 dezer maand des middags (en half één ure op het Uaad liuis aihier, eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee 23 Februarij 1858. B. C. CAU. B INNENLAND. Zierikzee, "23 Februarij. Naar men verneemt zal bij genoegzame deelneming op eene nader Ie be palen dag zich een uitmuntend gezelschap operisten doen hooren in de concertzaal alhier. Wederom zijn een drietal werklieden van de werf der Commercie- Compagnie te Middelburg in ver zekerde bewaring genomen als verdacht betrokken te zijn bij den diefstal van koper, enz, .waarvan reeds door ons is melding gemaakt. De hooge raad heeft den 19 dezer behandeld de zaak van den beer d'Engelbronner legen den staat. De eisch strekt tot betaling van wachtgeld ad 2500. Mr. Jac. van Gigch heeft gepleit voor den eiscber en mr. Fubervan Riemsdijk trad als verweerder op. Het open baar ministerie zsat op 4 Maarte, k. in deze conclusie nemen. De minister van juslitie heeft aan Z. M. den ko ning bel jaarlijkscb verslag aangeboden betreffende de regtspraken der geregtsboven enz. gedurende het jaar 1856. Dat verslagmaakt ons eenigermate bekend met den zedelijken toestand der natie. Immers uit bet af en toenemend aantal misdrijven die er gepleegd worden, laat zich dien toestand in zekere opzigten ken nen. Uit eene vergelijking met hel vorige jaar ont dekken wij dat bij de geregtsboven werden beregt in 1855 870 beschuldigden 1856 1088 bij de reglbanken in 1855 12483 beklaagden; 1856 14681 en bij de kantougereglen in 1855 24000 beklaagden >>1856 29223 In de Rolt. Stads-Courant leest men het volgende Aangenaam is bel ons hel volgend uittreksel te kunnen mededeelen uil een brief van kapitein Creve- eoeur aan de reeders van bei schip Kuopliandel met welken bodem zooais men zich zal herinneren een voor de Kollerdamsche Diergaarde bestemde Bengaal- sche olifant van Moulmain naar Furopa is overgebragt. i Falmouth. 15 Februarij 1858. Mol den olilant is het zeer wel. Hij schijnt zeer goed legende koude te kunnen is gedurende de reis gegroeid en is nu circa 8 voel boog zijnde iels meer dan de helft van zijn gewonen wasdom. Het beest is goed gehoorzaam en leerzaam iiep bij gued weder meest los aan dek zonder iemand ooit kwaad le doen of iets te beschadi gen. Zeer veel ben ik zijn behoud verschuldigd aan mijn haas timmerman dien ik als zijn oppasser bad aangesteld en aan wien hij zeer gehecht is, en die alles van hem gedaan kan krijgen. Kortom een bond kan niet goediger leerzamer en gehechter aan zijn meester zijn. Ik zal dan ook den timmerman bij de verzen ding medegeven, daar vreemden met hel dier niet leregt zouden komen en geloof bet zeer noodzakelijk is dat bij vooreerst zijnen oppasser behoude tot bij aan anderen meer gewend worde. Aan boord ko mende wilde hij in de eerste acht dagen noch eten noch drinken deed niets dan treuren en was ik we zenlijk bang voor zijn behoud. Overigens behoeft niemand voor hem bang te zijn. Gerust zou ik mijn eenig kind in zijn bok zetten. Wij kunnen hier nog bijvoegen dat de oostewind de aankomst vertraagt van bet schip te Londen, van waar de olifant per stoomboot herwaarts zal worden overgebragt. Dezer dagen is op den Ulrechtschen straatweg nabij Arnhem een allerbrulaalsle diefstal gepleegd. Men heeft een raam van het huis van den heert. K. opgeschoven vervoleens met sinlelboren een gal in de vensterblinden geboord en deze daarna geopend. Niettegenstaande zich in bel buis een paar groole hon den bevonden hebben de (lieven, zoader dat de be woners iets bemerkt hebben, een aantal kasten in het benedenhuis, opengebroken en zich van eene groole hoeveelheid zilveren andere v oorwerpen meester ge maakt. Den volgenden morgen ontdekten de bewo ners den diefstal. Men meldt uil Scliagcn van 20 dezer, lieden heelt er in hel dorp St. Maartensbrug een treurig on geluk plaats gehad. Feu jongeling van 20 jaren in de nabijheid van eenen molen werkzaam had het ongeluk door een der wieken daarvan zoodanig getrof fen te worden, dat bij spoedig is overleden. Men meldt uit Ommen van 15 Februarij. Meu verneemt dat sommige iandlieden^klagen dal bij onderzoek geheele aardkluiten met aardappelen zijn verrot waarschijnlijk ten gevolge der broeijing, onder medewerking van den zacbten afgeloopen herfst. Wij doen hierbij de eenvoudige opmerking om deze nadeelen geheel voor le komen, namelijk; men neemt een zoogenaamde plagge, maakt die i;i den vorm eencr buis of kagchelpijp of anders een stroobosje, om rogl- slandig op de aardappelen te plaatsen terwijl men alsdan den kuii mei aarde dekt. Door deze opening die lot aan de oppervlakte zigtbaar is zal de noodige lucht kunnen slroomen en gezegd product zal ver schoond blijven en tevens niet in kwaliteit verliezen. Men zal bet insgelijks kunnen toepassen op andere producten welke gedurende den winter onder de aarde bedolven zijn. Bij felle vorst zal men de ope ning eenigzins moeten dekken. -Men meldt uit Giethoorn van 17 Februarij. Al de bij de aanstaande loling voor de nationale militie in deze gemeente vallende jongelingen zijn vrij van dienstdoordien de loling van bet voorleden jaar een meer dan toereikend getal dienstpligligen oplevert die destijds voor één jaar waren vrij gesteld. Men meldt uit Zutphen van 19 dezer. Dezer dagen kwam de poiicie op bel spoor van een in de nabijheid gelegen plaats aldaar geplecgden diefslal toen echter een policie-agenl de vermoedelijke daders alhier wilde arresteren viel er tusschen ben eene hevige worsteling voor zoodal eerstgenoemde ge noodzaakt was van zijn wapen gebruik te maken waardoor een der verdachten onderscheidene verwon dingen bekwam. Het gelukte later hem in verzekerde be waring te nemen. Te Zwolle overleed den 20 dezer in bet gesticht van liefdadigheid Elisabeth Mink, geb. Boekhorst, in den ouderdom van ruim 105 jaren. LI. woensdag werden op bet kerkhof te Lelde ter aarde besteld de lijken van de vier personen welke in de vorige week door eene vrceselijkc ramp nabij Oostet'broek zoo plotseling het leven bobben verloren. De lijken werden in drie koetsen gevolgd door de le den der familie den kerkeraad en bijna de geheele gemeente grafwaarts geleid. De lijkkist vands. lie- gemann, waarin zich mede bet lijk van zijn zoontje be vond is van helbegin der begraafplaats naar het graf gedragen door zijne oudste catechisanten terwijl door deze alleen bij bet graf zijn gezongen bet eerste en laalsle vers van gezang 182. Tusschen het zingen van die beide verzen hield ds. A. Maagh1 Meijervan Vries, consulent der gemeente, eene grafrede, waarine hij op aandoenlijke wijze de deugden der afge storvenen schetste. BUITENLAN D. b e g i r. Brussel, 20 Februarij. De abbé van Tliilo is Ier zake van medepligligheid aan overspel tot twee jaren gev angenisstraf en eene geldboete veroordeeld. Zijue medebeklaagde Philippine de B. echtgenoot van R. moet baar misdrijf mot vier maanden gevangenisstraf boeten. büitschi4hd. Keulen 20 Februarij. In het hospicium op den groolenSt. Bernhardhebben in het afgeloopen jaar ruim '20,000 personen eene gastvrije ontvangst gevonden. De kosten worden bestreden uit eigen middelen bijdragen van de Fransebe en Sardinische regeringen en verder uit geschenken van vermogende reizigers. Geen behoeftige wordt bij zijne doorreis afgewezen maar zelfs ondersteund out zijnen weg te kunnen voortzetten.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1