ZIERIEZEESGH COURANT to. Zaturdag 20 Februarij. 1858 \\\mm AIIMHISTHATIBN MIDWSTIJDIMffi Woensdag en Zaturdag. -Ï&-S.-.A -*ST' AANBESTEDING. HuiiBESiEESTEit en NVetHOUders van Zierikzeezijn voornemens op Woensdag den 'i Maart aanslaande des middags, op hel Raadhuis te Zietikzeein bet open baar aan den ininsteischcnde aan te besteden SS ft l'EliHWUQEN vuil een gedeelte van <len Westliavendijk met firoiid uit <le oevers van «le Haven, overeenkomstig hel Reslek voor die besteding, hetwelk van heden af voor gegadingden ter Gemeente secretarie v erkrijgbaar of ter lezing ligten zal op tien 27 dezer maamlaanwijzing op hel werk geschie dden door den bouwmeester dezer Gemeente. '/Aerikzeeden 17 Februarij 1858. li. C. CAU Voorzitter. C. dk JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Ziëiiikzee 19 Februarij. lieden wordt de ver jaardag van Z. Al. den koning op de gebruikelijke wijze alhier gevierd. De namen en standplaatsen der rijksveldwach ters zijn Voor Zierikzee Wijtse Willems met den rang van brigadier, Jasper Tufte en Leendertvan Hoorn. Tholcn Johannes Daniel de Leeuw met den rang van brigadier en Anllwnie Leijdekltersbrouwershaven en Jan Verseput. Renesse Jacobus Cornelis Mecrtens. Serooskerke (Schouwen), kak Timmermans. St. An- naland Johannes Willem Moelaert. l'hilipsland Lie ven Cornelis Hoogerliéde. Oosterland Cornelis van der Graaf, en Scherpenisse, Macliiel Scheuten. Men meldt uit Goes van 15 dezer De inschrij vingen voor den spoorweg bedragen tol heden alhier ƒ69,000. Naar wij vernemen zijn verleden zalurdag ongun stige berigten uit Engeland ontvangen betrekkelijk den voortgang der werkzaamheden aan het kanaal en wel van dien aard dat onmiddclijk het uitpompen en de andere bezigheden zijn gestaakt en het gansche personeelzoo boekhouders opzigters als anderen zijn bedankt. Reeds dagen verschillende vletters voor den dijk van den 2deri polder op, om werkzaamheden voor dien polder hij den Iaatslen hoogen vloed onder geloo- pen teverriglen. Mag men hel gerucht gelooven, dan zal met kracht tot de herstelling worden overgegaan. Verscheidene ploegen meest krammers zijn aan het werk die gedurig vermeerderen en voorde waarheid van hel gerucht pleiten. Door hel bedanken van ds. A. J. Molenaarte Harderwijk, heeft de kerkeraad der Hervormde ge meente le Overschie hel volgend twaalftal predikanten geformeerd alphabetisch gesteld dd. J. D. Breman Brouwer, te Ede J. W. Felix te Heeg Gilde- meeslerte Elburg II. JP. van der Linden te Ber- schenhoek F. W. Merens theol. doet. te Baarn en Eembrugge; J. P. Nonhebel. te Vaassen C' vanlloggen, te Nieuwerkerk in Duiveland G. L. Fruilier deTalma, te Scherpenzeel L Tinholtle Wissekcrke; J. C. Verhoef!te Sluis in Vlaanderen; J. G. Verhoeff te Nieuw Loosdrechlen I. C. de Vijverte Veenendaal. Op hel zestal werden daarna geplaatst dd. Felix van der Linden, Merens NonhebeiJ. C. Verhoeff en J. G. Verhoeff, en op het drietal dd. Felix, Merens en Nonhebei, waaruit dadelijk met eenparige stemmen is beroepen deweleerw. zeer gel.heer Jan Waller Felix, predikant te Heeg. Door de Nederlandscho Handel-Maalschappij zijn bevracht i2 schepen als: Voor Amsterdam 7 voor Rotterdam 4, en voor Dordrecht 1. Moglenwijin ons vorig nummer vermelden dat de Rotterdamsche diergaarde eerstdaags zal wor den verrijkt met een prachtigen llengaalschen olifant een geschenk van den heer 67is. Serruys alhier, aan genaam is het ons daarbij te kunnen voegen dat be halve dit nog vele geschenken inaanlogt zijn welke getuigen van de medewerking van onze stad- en land- genoolen ook in den vreemde en vooral van de belang stelling van heeren reeders en gezagvoerders aan de Maas in deze jeugdige inrigting. Een nieuw bewijs daarvan leverde dezer dagen op het geschenk van eene met het schip Jedokapitein W. van der Hoeven aan- ABONNEMENTSPRIJS. Per'Ine maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor\ f ure'smorgens VERSCHIJNT. I'P.US DHR ADVERTFN'HKN Gewone 15 cents tleregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen vun I-6 regels a f 1 behalve hel Zegchegt gchragte Jav aausclie koe zijnde door de reeders van dat schip de heeren Bonke en Co. voor de diergaarde aangeboden dit dier komt zeer goed hij liet mannelijk exemplaar dat zich reeds in do verzameling bevindt Door den gezagvoerder van evengenoemden bodem den heer H'van der Hoeven, is een gevlekte panther geschonken. Wijders ontving men dezer dagen nog eenige fraaije tropische vogels en een wilden hond ten geschenke van den heer Gorlmansgezagvoerder van het schip Catliarina Maria, mede hier le huis behoorende. [Bon. Cour.) Dezer dagen is de Zoölogische tuin le Amster dam verrijkt met eenige prachtige wilde bokken dooi den eigenaar uit Dresden aangebragt die ze le Triest had aangekocht. Twee dezer dieren zijn uitden Kau- kasus herkomstig en onder den naam van iïezoor-hok beschreven, terwijl de derde, eene tot nu toe niet naauwkeurig bekende soort uit Siberië afkomstig is. Volgens berigt van de Uritsche postadministratie is de dienst der stoompakkelbootcn varende uit de ha ven van Dartmouth naar de Kaap de Goede Hoop en vice versa (zie Stmls-Courant van 7 Sept. 1S56, no. 21 3) geslaakt geworden doch is daarvoor in de plaats gekomen eene nieuwe dienst van pakkelhooten een maal in de maand uit de haven van Devonport naar de bovengenoemde kolonie vertrekkende en terug. Met die gelegenheid worden brieven verzonden naar de Kaap de Goede Hoop, Natal St. Helena en As cension, doch die voorde beide laatstgemelde plaatsen worden aldaar eerst op de lerugreize afgegeven ten ware die plaatsen om de eene of andere bijzondere re den ook op de beenreize worden aangedaan. De verzending uit Londen geschiedt op den 5 van elke maand of wanneer die dag op een Zondag in valt op den volgenden dag. [Sl. Cl.) De Staats Courant bevat de volgende aankondiging dd. 18 Februarij en go-te11 keu(1 door de heeren van Gollslcin Wintgens en Mackatj. »Aan de commissie voor de huishoudelijke aange legenheden van de tweede kamer der staten-generaal is opgedragen hel bezorgen der uitgave van de vroe gere handebngen dier kamer van 1814 tot 1847. Dientengevolge worden door haar allen, die in dat tijdvak deel der vertegenwoordiging uitmaakten of hunne nagelaten betrekkingen beleefdelijk uitge- noodigd de toen uilgesproken doch niet in de Ne- derlandsche Staais-Courant volledig opgenomen rede voeringen of wei de bewaard gebleven schetsen daar van te willen afstaan en alzoo mede le werken tot bevordering der kennis van onze parlementaire ge schiedenis en van de .Nederlandscho wetgeving. Zij doel die aanvrage met te meer vertrouwen omdat zij zich reeds mag verheugen in de tnededeeling en toe zegging van belangrijke bescheiden lot het aangewezen doel. »De medegedeelde stukken zullen, des verkiezende worden toegezonden onder het adres: itAan de tweede kamer der staten generaal te 's Gravenhage.'"' Men meldt uit Scheveningen van I 6 Februarij. Fr is helaas, geen twijfel ineer of de pink Jonge lilaartje stuurman Floor Tuyl reeder de heer Alben Mos is op den eersten dezer verongelukt. Zeven menschen verloren daarbij bet leven. Vijf schepelin gen waren gehuwd en laten 12 kinderen na. Aioge ook ditmaal de liefdadigheid niet achterblijven. De pink van den heer C. Gebel, waaromtrent ook ongerustheid bestond, is behouden alhier aangebragt. Alen meldt uit Terschelling van 14 Februarij. Gelukkig heeft men zich onnoodig verontrust; hel loodsvaartuig is tot blijdschap der betrekkingen uit het Nicuwediep hier teruggekeerd. Dezer dagen heelt de arrondissemenls-regtbank le Iloorn uitspraak gedaan in de zaak van het open baar ministerie, tegen C. K. van Terschelling, welke, na eene uitgebreide instructie naar de correctionele lereglzilting was verwezen. De aangeklaagde werd beschuldigd van in October le hebben gevischl naar liet wrak van de Lut'me en zich een gedeelte der door hein geborgen voorwerpen, van gezegd wrak afkom stig le hebben toegeëigend en heimelijk te hebben verkocht, ilij is vrijgesproken voornamelijk op grond, dat het niet was bewezen dat de geldstukken welke door hem le Amsterdam zouden zijn verkocht van het wrak der Luline afkomstig waren geweest. Op last van den heer procureur-generaal is van hoo- ger beroep yan dit vonnis afgezien. Mert schrijft uit Batavia van den 26 December het volgende i De Javasche Courant deelt de additionele artikelen mede van het den 30 Januarij 1856. tusschen Nederland en Japan gesloten trak taat. Deze artikelen zullen beschouwd worden een deel uit te ma ken van, het bovengenoemd traktaat t^usschen Nederland $n Japan en daaraan zal dezelfde kraebt worden toegekeud als of zij van woord lot woord daarin ware opgenomen. Deze additionele artikelen zullen onderworpen zijn aan do ratificatie van Z. AT. den keizer van Japan en van Z. M. den .koning der Nederlanden en de akten van ratificatie, ingeriut volgens bet bepaalde bij art. 28 van liet traktaat zullen worden uil gewisseld te Nagasaky, binnen een jaar na de dagteekening. De sluiting van de additionele artike len heeft den Japanseheu handelstand verrast. De gewone koopers bij de kambangveiling trokken zich in het oog loopend terug in de verwachting, van de markt van Nagasaky spoedig van buitenland- sche handelswaren overvoerd te zullen zien waarin men werd ver sterkt door de aankomst van het voor eigen rekening naar Japan vertrokken Nederlandsen schip ITenriette en Cornelia. Bijna alle artikelen zijn zeer in prijs gedaald, ofscnoon die nog wel eenige rekening zullen geven. Bindrotting en koffij (dit laatste een in Ja pan nog weinig bekend artikel) heeft niemand tot een redelijken prijs darven aanslaan. Z. M. stoomschip Etna verliet, op 8 Junij, na den resident van Ternate te hebben ingescheept, die reede koers stellende naar straat Dory aan den noordwesthoek der Geelvinkbaai, op het eiland Nieuw* Guinea, ter opsporing van eenige aldaar geziene schipbreukelingen, waarvan men berigt bad gekregen. Aldaar aangekomen, ontviug men uit handen van zekeren zende ling Geisler 3 schipbreukelingen die ten gevolge der hen toegebragte pijlwonden in bedenkelijken toestand verkeeren. Volgens hunne verklaring, behoorden zij tot de in den nacht van den 10 Jan. op de Helens Rocks verongelukte Hamburger schoener- brik Posa hebbende zij 10 in getal, hun leven in sloepen gered. In de Geelvink-baai aangekomen werden zij aanvankelijk goed ont vangen doch toen zij wilden vertrekken werd hun dit belet. Niet tegenstaande ditechter in zee stekende werden zij achtervolgd en met pijlen beschoten, hetwelk het leven koste aan den gezagvoerder en den derden stuurman. Na aldus eenigen tijd op zee te hebben rondgezworven, werden zij ontmoet door twee praauwen elk met een zestal inlanders bemand, die ben vijandig bejegenden tengevolge waarvan er nog 4 hunner gedood werden. De overigen werden door de inboorlingen aan den wal gebragten na eenigen tijd met hen gezworven t.e hebben vrijgekocht door de onvermoeide pogingen der bejde zendelingen Geisler en Ottow. De Etna stoomde den 16 naar het eiland Mo- nokossie ter opsporing van den nog ontbrekeuden schipbreukeling doch kreeg hier berigt, dat hij reeds overleden was, en de aanval lers der ongelukkige schipbreukelingen, door de alfoeren op een hun ner strooptogteu waren afgemaakt. BUIT EN LAN B. B K X, G X E. Rcüssel 16 Februnrij. Alhier ter slede is dezer dagen eene bank van disconto gevestigd uitsluitend met het doel om den klcinenhandcl hulp te bieden. Die bank werkt met een kapitaal van 1,500,000 frs. waartoe 3000 aandeelen ieder van5000 frs. in om loop zijn gebragt. De bezitter van ieder aandeel heeft aanspraak op een open crediel tot een interest van 5 pet. en op de helft in de zuivere winst. De schandelijke zaak van abbé van Tillo vika- ris der St. Gudele-kerk beschuldigd van overspel baart hier veel opzien. De debatten worden wel is waar met gesloten deuren gevoerd, doch desniettemin zijn zeer veel bijzonderheden onder het publiek uitge lekt die een zeer treurig denkbeeld doen opvatten van de zedelijkheid van eenige onzer 11. K. priesters. Ter tereglzilling van gisteren zijn meer dan zestig minne brieven voorgelezen door den beschuldigde aan een aantal gehuwde en ongehuwde vrouwen geschreven waarmede hij ongeoorloofde betrekking onderhield. Deze brieven behelzen zulke lage en aanstootelijke uit drukkingen dat men ze niet in hun geheel durfde voor lezen. Tevens is er veel sprake van een pater-jezuit die op heeler daad zou betrapt zijn op een aanslag op de eerbaarheid van eene biechteling tijdens zij zich in den biechtstoel bevond terwijl een ander pater- jezuitle Antwerpen wordt vervolgd ter zake van het in zegenen van een geheim huwelijk. SVZJIXSCHIiAKT B Keulen, 16 Februarij. In het laatste gevecht in Herzegowina zijn 15 manschappen van den rajah ge dood terwijl 40 Turken werden gewond en eenige gedood. De Turken vernielden Zupri de rajah na men de bergen in bezit en daarna trokkenj800 man ongeregelde troepen Trebinje binnen. Van de Monlenegrijnsche grenzen wordt geschre ven dat tusschen de opstandelingen en de Turken in de Herzogewina een wapenstilstand lot 23 April was gesloten. De Turken doodden echter een geestelijke die op het Drie Koningenfeest de huizen der Christenen inzegende dien ten gevolge had le Sutorina eene nieuwe botsing plaats waarvan de gevolgen nog niet hekend zijn. TP K a K K B IJ K. I'arijs 16 Februarij. Te Nantes werd dezer da gen een persoon tot 40 dagen gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij de op de muren der stad aangeplakte keizerlijke rede hij gelegenheid der opening van het wetgevend ligchaam afgescheurd had. De dochter van den maarschalk Magnan treedt in het huwelijk met eenen rijken grondbezitter. Do keizer zal het huwelijks contract mede onderteekenen en schenkt de bruid 200,000 frans.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1