Zaturdag 13 Februarij. 1858 Woensdag en Zaturdag. BESTUIF A .MlSTnATÏüiN Rurgèmeestkr en Wethouders vat) Zierilczee maken belfêrr?! dal hel tweede aanvullingskobicr der hoofdelijke belasting van deze gemeente over bel dienstjaar 1857 door den gemeenteraad op den 8 dezer vastgesteld, nog gedurende achl dagen ter visie van belanghebbenden, op de gemeente secretarie zal voorliggen, ingevolge de wel. MgHWSTlJIWGIffl BUITENLAN D. Keui.en 6 Februarij. De veelvuldige gevallen sneeu ft op onderscheiden wegen de gemeenschap gestremu. Z1E1MZEESCHE COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 1 1 ure'sntorgens. VERSCHIJNT BEKENDMAKING. Zkrtkzccden 9 Februarij 1858. II. C. CtVU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. in eene door den burgemeester van Vlissingen hijeengeroepene vergadering van ingezetenen op jl. woensdagwelke door een 30tal personen werd bij gewoond, is mede het voorstel gedaan om door in. teekening gelden te verkrijgen ter deelneming aan de exploitatie van den Zeeuwsch-Limburg- scben spoorweg. In die vergadering is dadelijk voor een bedrag van ƒ2,000 ingeschreven, hetwelk daarna nog aanmerkelijk is vermeerderd. Ook te Goes is bereids door een veertiental perso nen deelgenomen tol een bedrag van f 50,000. Men wil weten dat al de miliciens der ligting van 1857 thans in reserve, in het begin van April bij hunne corpsen zuilen worden opgeroepen ten einde ge kleed cn in den wapenhandel geoefend te worden. Naar men verneemt zullen aandegebecle ligting van 1853 tegen de helft der maand Alei aanslaande paspoorten worden uitgereikt. Een brief, waarin circa fi0 aan papierengcld waren gesloten, en die te Delft in de bus aan het post kantoor is bezorgd wordt wederom vermist. Dezer dagen zijn per tweeden trein Ie Arnhem onder behoorlijk geleide de vier Alalcijers, Siclin (serangj, Pa Seno Kapidin cn Klaas LedéSrnaoverge- bragtwier zaak den 25 voor het provinciaal gcregls- hof in Gelderland in behandeling zal komen. Reeds eenigen lijd geleden is gemeld dat do staatscommissie belast met het onderzoek van het vraagstuk der kolonisatie in onze ovcrzeesche bezittin gen met hare taak gereed was en haar rapport aan den koning had aangeboden. Thans vernemen wij dat dit rapport op lost des konings wordt gedrukt en eerlang bel licht zal zien. Thans ziet bet licht bet verslag betreffende den toestand van Nederlandsch-lndie over 1855 door den minister van koloniën aan de Stalen-generaal medege deeld. Dit uitgebreide stuk met bijlagen behelst o. a. dc volgende opgaven. De bevolking van Java en Madura beliep op 31 December van genoemd jaar 10.916 158, die der buitenbezittingen 5,036,800 dus tezamen 15,952,958 hetgeen eenigzins meer is dan in het jaar te voren. Op 31 Dec. 1855 telde het leger in Nederl.-lndie 21,752 man en 697 paarden. De manschappen waren verdeeld in 7803 Europeanen en Afrikanen en 13,889 Amboinezen en inlanders. Maatregelen werden genomen tot het versterken van bet leger op den voet van vrede met 5000 man welke versterking zoo men weetsedert uit Neder land is afgezonden. De zeemagl bestond uit ,27 oor logschepen met 2369 Europeanen en 583 inlanders bemand. Men verneemt dat de kandidaat tol de heilige dienst de heer P. A. C. van Ileynmgen Ie Aleppel is beroepen tot predikant bij de Gereformeerde ge meente te Lijdenburg in de Transvaalscbe republiek (Zuid-Afrika) en dit beroep beeft aangenomen. Door 1. M. den koning zijn dezer dagen de leden van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Emmen provincie Drenthe ontslagen. Een ambte naar der stad Assen belast met bel toezigl der ker kelijke aangelegenheden der provincie is derwaarts vertrokken om de verwarde zaken te regelen. Bij Zr. Ms. besluiten van 6 dezer wordt do ka pitein ter zee G. Vogelpootthans bet bevel voerende over Zr. Ms. zeemagtin West-lndie en kommandant der korvet Prins Maurits der Nederlanden, bevorderd lot schout bij nacht en benoemd tot kommandant van Zr. Als. zeemagt in Oost lndie cn inspecteur der ma rine aldaar ter vervanging van den vicc-admiraal J. F. D. Bouricius welke bevordering en benoeming echter eerst zal ingaan nad.it hij met voornoemden bo dem te Batavia werwaarls die ter versterking van de zeemagt in Oosl-I ndie bestemd is zal zijn aangekomen en wordt de schout bij nacht IF. J. Jolly wegens langdurige dienst met den 1 April aanstaande op pensioen gesteld met dankbetuiging voor zijne bewé- zene diensten onder toekenning van een pensioen van 2400 'sjaars. Als eene bijzonderheid in dit jaargetijde deelt men mede dal gisteren morgen aan dc vischmarkt te Dordrecht zijn afgeslagen 21 stuks zalmen welke ho ven en beneden die slad den vorigen nacht gevangen waren en w elke p. m. 500 hebben opgebragt. Over het algemeen schijnt dit jaar de trek dier visch langs die slad grooter dan elders, hetwelk de vfsschers daar aan toeschrijven dal aldaar minder ijsgang dan langs de Lek was en voorspellen zij zich daaruit niet veel goeds voor den zomer. Alen meldt uit Amsterdam van den 9 dezer. Van de nachtwachls die in den afgeloopen nachl dienst hebben gedaan werden er hij het heden mor gen gehouden appel twee vermist. Bij een dadelijk ingesteld onderzoek vond men hen door kolendamp bewusteloos geworden in hun huisje. De een was reeds dood op den anderen heeft de terstond inge roepen geneeskundige hulp nog eenig nut gedaan, doch hij is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebragt. In den nacht lusschcn donderdag op vrijdag is brand ontstaan ten huize van den manufacluur Simons cn Borst te Wassenaar die eerst sedert drie maan den in die gemeente woonden. Daar deze heeren naar men vernoemt, zich eerst kortelings voor eene beduidende som bij een brandwaarborg maatschappij hadden doen inschrijven had het ongeval bij de in woners van Wassenaar eenen zeer onaangenamen in druk gemaakt. He officier van justitie uit's Hage derwaarts gekomen om de zaak nader te onderzoeken, schijnt termen te hebben gevonden om een der ven- nooten in verzekerde bewaring te nemen. Men meldt uit Zwolle van 7 dezer. Het prov. geregtshof in Overijssel, regt doende in correctionele apellen, heeft gisteren morgen, ter beslissing van de hem gestelde reglsknndige vraag «wordt door bet afhalen van beloofde giften al dan niet bedelarij be dreven V' den deswege „teregt slaanden persoon van J. Lulcraan vrijgesproken, en mitsdien bet vonnis van den eeisten regter bevestigd. Gedurende het jaar 1857 zijn in de provincie Vriesland aan de longziekte gestori en 3553 en te dier zake afgemaakt 4001 runderen, gevende een totaal verlies van 7557 legen 5727 (2075 gestorven en 3652 afgemaakt) in 1856. In hel geheel heerscble de ziekte op 1842 stallen ofweiden, waaronder 1367 nieuwe be slagen tegen 1374 in 1856 waaronder 1224 nieuwe beslagen. Van den 30 Januarij tol en met den 5 dezerzijn 53 runderen in de provincie Vriesland aan de besmet telijke longziekte gestorven en 108 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars af gemaakt terwijl nog, volgens later ontvangen berigt, in do laatst vorige week 3 runderen zijn gestorven bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 663. De jongen, die te Volkcnhain in Silezievijf kinderen vermoord heeft door hen in eene kist te slui ten waarvan in der tijd door ons melding gemaakt werd is tot eene gevangenisstraf van 5 jaren veroor deeld. Als beweegreden lol den moord gaf hij op dat hij zich op het meisje wilde wreken dat zijne zuster geslagen had dat de andere kinderen ook gestorven waren had hij niet kunnen beletten. B K li G I El Bross i. 9 Februarij. De zaak van bet dagblad Drapeaa moest heden voor het bof van assises dienen doch de behandeling der zaak werd uitgesteld daar de uilgever van dat blad die tot uu toe geweigerd had den schrijver van het geïncrimineerde artikel to noemen thans den heer Lebarre als zoodanig bekend maakte. Tot op heden zijn bij de kamer van vertegenwoor digers in Belgie meer dan 135(1 petitiën ingekomen waarop niet minder dan 40,000 handleckuningen voorkomen, allen gerigt legen dc loling voor de natio nale militie. In Belgie zegt men, dal, die beweging ook in Nederland navolging vindL PBUS DETt ADVEBTFN'IIHN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks - en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelrcgl De vunrwcrkniaker Verpoorten to Antwerpen, die het buis bewoonde waar onlangs eene verschrik kelijke kruidonlplolfing zoo vele verwoestingen aan- riglte is door de correctionele reglhank aldaar ter zake van onwilligen manslag veroordeeld lol een jaar gevangenisstraf en 50 francs boete en voorts tot tOOO francs boete omdat hij in de benedenverdieping zijner woning eene grootere hoeveelheid buskruid voor handen had dan hij de verordeningen is toegestaan. Alen meldt uit Antwerpen dal op eene aldaar gearriveerde Oostenrijksche brik Vico zich een matroos bevindt met eenen zoo monsterachtigen grooten neus dat hij ernstige stoornis onder het volk verwekt. Bij menschcn geheugen heeft nooit zulk een grenadier présent geroepen op hvlneuzcn-appèl. Wanneer de ei genaar cn drager van dit ongewone galjoen den voet aan wal zet, wordt hij door eene gansche slraatproces- sie omringd daar mannen, vrouwen en jongens over luid lucht geven aan hunne verwondering. Stond nu die neus nogmoedermensch alleen op het aangezigl, maar neen nog zeven kleine akolieten (puisten) om ringden den vervaarlijken vleeschberg. Wal zouden zij daar doen Alaartoch, de straatjongens, die dadelijk eene oplossing naar hunne wijze aan alles ge ven roepen al spottende: Zeg! en die zeven kleinen daar op zijpelilionncren bij den grooten om ook neus te worden JI. vrijdag is een reiziger aan do statie te Gent aan een groot gevaar ontsnapt hetwelk al de aanwe zigen deed sidderen hij viel namelijk onder een aan komende locomotief; ieder meende dat hij verpletterd was. Gelukkig was de man in de ruimte tusschen de wielen gevallen onstil blijven liggen. Aldus liep het konvooi over hem heen zonder ernstig leed toe l'o brengen alleenig had hijeenige kneuzingenen waren zijne klecdercn gescheurd. Toen de Engelschc brik Protector, jl. donderdag uit Gent naar Neuzen vertrokken bij den hevigeu zuidwestenwind voor de brug te Selzaete kwam, werd een matroos gelast een touw aan wal te brengen ten einde de vaart te stoppen. Do man draaide het louw slechts tweemaal rond de meerpaal en hield heleind ven de tros in de hand. Door het schielijk stoppen werd dat eind zoodanig tegen hel been van den ma troos geslagen, dal hel geheel verbrijzeld werd cn is moeten afgezet worden. DUITSCBLAB X> flet is zeer mogelijk, dat ook Pruissen zich aan de zijde van Frankrijk en Engeland zal moeten scha ren in den oorlog legen China. Die mogendheid is namelijk hij verdrag gehouden de schepen onder Gldcnburger vlag evenzeer als hare eigene te bescher men. En thans, nu de bemanning van een schip uit de stad dat op de Chinesche kust gestrand was, door de Chinezen is uitgeplunderd en mishandeld heeft de Oldenburgsche regering verlangd dat Pruissen aan de bepalingen van het verdrag zal voldoen en vergoe ding van de Chinezen eischen. Uit Kehl wordt gemeld dat een persoon wiens uiterlijk verdacht voorkwam aldaar is aangehouden hij gaf' zich uit voor een Engelschman doch het bleek aan den kommandant van Kehl weldra dat hij de En gelschc taal niet goed magtig was. Terstond werd hij gevisiteerd en nu vond men verschillende papieren, betrekking hebbende op den aanslag van den 14 Janu arij. Tc Kehl verspreidde zich het geruchtdat de aangehouden vreemdeling niemand anders was dan Mazini. Te Stuttgart overleed dezer dagen kolonel von Muller, een dapper veteraan en broeder van den tegen- woprdigen minister van oorlog. Hoewel de R. K„ godsdienst belijdende had de overledene tol op zijn laatste oogenblik hardnekkig geweigerdzich van de genademiddelen der kerk te laten voorzien cn dien ten gevolge werd aan zijn lijk door de geestelijkheid eene kerkelijke begrafenis geweigerd. Toen bet stof felijk overschot grafwaarts werd gevoerd was een groole volksmenigte op de been, en de belangstelling en deelneming zijner medeburgers, vooral zijner oude krijgsmakkers, waren door het besluit der geestelijk heid volstrekt niet verzwakt. De Kaukasus beeft een zeer uitvoerig berigt me degedeeld met betrekking tot de wapenfeiten cn de overwinningen, die gele'd hebben tot de onderwerpiug van Salalavia, Auch cn Gumbet liggen thans voor

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1