W.® 11. 1858 Zaturdag 6 Febr uarij Woensdag en Zaturdag. ff BINNENLAND. amn ABONNEME NTS-PR US Perilrie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT IER Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en Hoodberïgtenvan 1-6 regels h f 1 behalve het Zegelregf KENNISGEVING. De Gedeputeerde StaTen van Zeeland, Gezien art. 73 2de lid van de wetregelende het kiesregl en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Slalen-Generaalvan 4 Julij 1850 [Staatsblad no. 37). Noodigen de inwoners der provincie uit om zoo zij in de grondbelasting de personele belasting of het patenlregt op de kohieren tot de loopende dienst bo- hourendeelders zijn aangeslagen. daarvan door toezending van de vereisclite bescheiden (aanslag-biljet ten of uiltreksels uit de kohieren) en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenlen afzonder lijk wordt betaald vóór of uiterlijk op I April aan staande aan deze vergadering te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene ge meenten van dit gewest worden afgekondigd en aan geplakt. Middelburg den 29 Januarij 1858. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS Voorzitter. S. van der SWALME, Griffier. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militie-Raad in deze provincie voor dit kanton is bepaald op Woensdag den 10 dezer maand des morgens ten half tien urein de Abdij te Middelburg voor welken Raad verschijnen moeten de vrijwilli gers zoo die er zijn en de yoor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Jotelingen dezer gemeente van de lig- tingen 1854 1855, 1856 en 1857 voorzien van de bewijzen tol staving hunner redenen van vrijstelling terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene redenen van vrijstelling meer te bezitten en mitsdien voor de dienst worden aangewezen. Zierikzee, den 1 Februarij 1858. B.C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 8 dezer maand des namiddags ten zes ure op bet Raad huis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeenle- Raad zal gehouden worden. Zierikzee 3 Februarij 1858. B. C. CAÜ. LI. zalurdag heeft zich te ïliddelburg eene commissie geconstitueerd met den burgemeester dier stad aan het hoofd tot verkrijgen van gelden voor de onderneming die den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg zal tol stand brengen wanneer liet rijk behalve eene subsidie eencn voorldurenden waarborg an 4 pel. aan de geldschieters zal verzekeren. Ileeds kort na de opening der inleekenlijst bleek het dat voor meer dan zes tonnen gouds was ingeschreven waarvoor de gelegenheid nog gedurende twee dagen was opengesteld. In hel korte tijdsbestek dat daartoe beschikbaar was jgesteld is die inschrijving tol ruim een millioen ge klommen, cn gesloten met bet juiste bedrag van f1,035,025. Uil Goes schrijft men onder dagteckening van 2 Februarij het volgende Wij vernemen dal bij den hoogen vloed van gisteren zeer veel schade aan de dijken van ons eiland is te weeg gebragt. Zoo is een der nieuw ingedijkte polders van dc landaanwinning maatschappij ondergeloopen aan den Jacobpoldcr bij het Sloe heeft eene aanzien lijke val plaats gehad cn eveneens aan den ten voor leden jare bedijkten polder van den hoofdingenieur van Diggelen. Op verscheidene plaatsen spoelde hel water over de keerdijken heen. Te Borsselen boorde men noodschoten van een tot nog toe onbekend schip. Men meldt uit Bergen-op-Zoom van 1 Febr. Men zal zich herinneren dat volgens een vroeger he rig! in den lusscben 12 en 13 October 11. in het na burige Steenbergen een vrij stoute diefstal plaats had ten huize van de erven van der Zaag. tie dieven ge raakten door het overklimmcn van een houten schut ting, ter hoogte van 1,5 el in den tuin cn door het opschuiven van een raam in het huis cn bepaalden zich na vruchlelooze pogingen om de deur van het kantoor open te breken tot het ledigen der geldlade in den winkel waarin zich bij gissing aan verschil lende muntstukken nagenoeg flOO bevond. Men vond des morgens de voordeur van bet huis open waar langs men vermoedde, dat de roovers zich ver wijderd hadden. De policie is er thans in geslaagd de vermoedelijke schuldigen aan dil feit 4 jongens en 2 meisjes van 13 a 14 jaren, in verzekerde bewaring te stellen. De tweede kamer der staten generaal is bijeen geroepen tegen dingsdag den 9 Februarij a. s. Uit hel thans bekend geworden antwoord der regering op het voorloopig verslag der commissie vaa rapporteurs nopens hei ontwerp van wet tot sa menstelling der regterlijke magl en het beleid der justitie blijkt dat de regering blijft bij haar gevoelen nopens hel booger beroep in criminele zaken en de attributen van den boogen raad. Ook meent de re gering te moeten handhaven de afhankelijkheid der leden van het openbaar ministerie. Zij stelt thans voor de rcglbanken der 2de en 3de klassen niet te ontbinden maar wel de hoven en regtbanken in het eerste arrondissement der provinciën. Ook is het voorgestelde ontslag der kanlonreglers terugge nomen. Dc minister hoopt dat de tegenwoordige voordrag! wet worde niet voor zich zeiven maar in het belang van het regtswezen. Door den minister van finantien zijn met in trekking van alle te dien aanzien bestaande instruc tion, cenige algemcene voorschriften vastgesteld be trekkelijk het stellen der borgtogten van de rekenplig- tige ambtenaren der directe belastingen in- cn uit gaande regten accijnsen scbeepvaartregten en van den waarborg cn de belasting der gouden en zilveren werken. Alle rekcnpligtige ambtenaren zijn verpligt, tot zekerheid van het rijk te stellen cenen borgtogt van bet twaalfde gedeelte der totale ontvangst van het jaardat van de aanstelling voorafgaande. Wijders zijn vastgesteld eenige algemecne voorschrif ten, betreffende de opheffing der borgtogten dier amb tenaren. Door een aantal fabriekanten in de provincie Utrecht is een adres aan de tweede kamer vastgesteld en geteekend houdende aanbeveling tot afschaffing van den accijns op de brandstollen. Dat adres behelst de redenen waarom juist thans de opheffing gevraagd wordt. Men meldt uit Amsterdam van den 2 dezer Het volgende adres is, naar wij vernemen gisteren ingediend Aan de tweede kamer der stalen-generaal. Mr. Jacob Paulus Amersfoort landbouwer te Haarlemmermeer Geeft eerbiediglijk ie kennen hetgeen volgt »ten aantal handelaren te Rotterdam en te Amster dam heeft zich lot u gewend om verandering der wet op den suikeraccijns in liet belang van den handel. »Deze handel wordt thans gedreven als volgt De landbouwer in Oost-en West- Indien plant suikerriet trekt daaruit ruwe suiker en de zeevaart brengt die met schepen naar Nederland. De suiker wordt bier geraffineerd en alsdan weder met schepen naar de Levant vervoerd. lntusschen plant de landbouwer in Nederland beet wortelen, maar mag daaruit geen ruwe suiker trekken. De beetwortelen moeten eerst met schepen worden gebragt naar België maar de suiker daaruit wordt geraffineerd en alsdan met schepen althans gedeeltelijk weder teruggevoerd naar Nederland. Hierbij gaat al hel veevoeder en de mest daarin bovendien vervat, voor Nederland verloren. »Hetschijnt nu veel eenvoudiger oin uil de Neder- landsche beetwortel in Nederland suiker te vervaar digen en die met minder vervoerkosten in eens te brengen naar de verbruikers hetzij in Nederland of elders. Zulks was echter onmogelijk onder vroegere sui- kerwetlen en schijnt onmogelijk gebleven onder de te genwoordige. Nog nimmer is ten deze vrijheid van handel beproefd De ondergeteekende vermeent dat alleen deze in slaat is den suikerhandel haren natuurlijken bloei te her geven en don Nederlandschon landbouw niet langer te versteken van eene gelegenheid tot afzet zijner voort brengselen welke den landbouw van naburige lan den doet bloeijcn. De Nederlandscho landbouwer verlangt ten deze geen voorregtmaar gelijkstelling met den Indischen landbouwer die suiker mag bereiden zoo als bij zulks goedvindt en geen accijns betaaltof aan for maliteit onderworpen is. Om alle deze redenen verzoekt bij vertooner dat het UEd moge behagen. «Maatregelen lo heramen tot afschaffing van den aeeijns cp de suiker, cn het geheel vrijlaten van den handel in dit artikel. Haarlemmermeer 't Welk doende enz. 1 Februarij 1858 Mr. J. P. Amersfoordt.'' Het Staatsblad no. 5 bevat een koninklijk besluit van den 22 11. houdende goedkeuring van de sta tuten der verceniging voor Christelijke belangen te Leiden, De twee eerste artikelen dier statuten luiden als volgt Art. I. Doel der VercenigingDe vereeniging stelt zich ten dool om zooveel mogelijk Proleslantsch Christelijke vcreenigingen die nog bestaan of de zoodanige die later worden opgerigtin de gelegen heid Ie stellen tot het houden barer openbare of bij zondere bijeenkomsten. Art. 2. Middel om dit doel te bereiken. De ver eeniging zal voor hare rekening nemen het thans le dig staande gebouw bekend als woonhuis in bet Noordeinde, wijk 1, no. 29, te Leiden, de groolezaal, die daarin is iaten inrigten tot eene spreekzaal cn zooveel kamers van bet woonhuis tot het houden van vergaderingen of andere einden als zull"n worden nootig bevonden laten in orde brengen. Men verneemt met genoegen dat de vertaling van het evangelie van Mallheus in het Yriesch door dr. J. H. Halbertsma bewerkt op uilnoodiging van prins Louis Lucien Bonapartethans te Londen wordt afgedrukt. Dit geschiedt op kosten van den prins die de geheele oplage tot geschenke heeft bestemd zoodat het werk niet in den handel zal komen. Men hoopt dus dat de onenbare bibliotheken in Vriesland daarbij ook zullen bedacht worden. Z. M. beeft benoemd tot notaris to Utrecht G. Hondius vanden Rroek kandidaat notaris aldaar; tot ontvanger der directs belastingen en accijnsen te Rijs- sen c. a., den beer A. II. Jansen thans ontvanger der zelfde middelen te Makkum tot Nederl. konsul to Leipzig den lieer Carl Wilhelm Uhlmann. Het heeft Z. Mbehaagd aan Piclcr Slruijers gratie te verleenen van de straffe des doods met den stropw" ;oe hij door den krijgsraad van bet prov. kommandement in Noord-Braband was veroordeeld cn die straf tc verwisselen in eene correctionele ge vangenisstraf voor den lijd van één jaarin eenzame opsluiting te ondergaan. Onlangs heeft de heer mr. Jansma van der Ploeg voor het kantongeregt no. 1 leregt gestaan beklaagd van niettegenstaande hij gcafccleerde bij de brand spuit no. 2 is bij zekeren brand te zijn weggebleven. De beklaagde beweerde, dat hij niet mogt veroordeeld worden daar de verordening op het Lrandwezen in strijd was met dc gemeentewet die geene verorde ning van persoonlijke diensten toelaatdan onder voorwaarden die hier niet vervuld zijn. Dc heer mr. J. W. Foest waarnemende het O. M., beweerde daartegen dat 1de verordening niet in strijd is met gemeentewet, en 2 al ware dil bet geval, de regler niet bevoegd isom de onverbindbaarheid uit te spre ken eener verordening door gedep. staten en koning goedgekeurd. Ji. dingsdag beeft de kantonregter mr. Boas in deze zaak uitspraak gedaan en zich 1 bevoegd verklaard en 2. beslistdat de verordening mei dc gemeentewet in overeenstemming is. De. be klaagde is dien overeenkomstig tot eene geringe geld boete veroordeeld. In de vorige week overleed te Delft op zijne doorreis in den ouderdom van 43 jaren Ward Frederik Bingley, de kleinzoon van den grooten toon cel- speler van dien naam. Hij reisde met eene poppen kast en werd bij hel doortrekken dier stad ongesteld waarom men hem ter verpleging in het gasthuis opnam. De Eotterdarr.scbe Diergaarde beeft zich op nieuw in het geschenk te verbeugen van een fraai en zeld zaam exemplaar zijnde een zwart luipaard van den beer II. J. A. van Sonfabriek Besilo Koedoes resi dentie Japara met de bark Vijf Vrienden gezagvoer-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1