ZERIKZEESCHE COURAKT. W.® 10. Woensdag 3 Februarij 1858 ItESTHilIB' i MIMSTIIAM Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. BUITENLAND. A B ONN EM E NTS-PR IJS Per ilrie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor I 1 are 'siuorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regelGeboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af behalve het Zegelregt BEK ENDMAKING. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend dat op donderdag den 18 February 1858 des middagsten twaalf ure te Haarlem, ArnhemZulphen, 's Gravenhage Deventer, Utrecht en Leiden zal worden ■overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van tlEM-OXI'-PM/iMtDEIM ten dienste van de vijf regementen dragonders, van het regement veld artillerie en van het regement rijdende artillerie dat zullen worden aanbesteed door de Hoofd-admi- nistratie van bet le regement dragonders te Haarlem, achttien paaiden door die van bet 2e regement dra gonders te Arnhem acht en veertig paarden door die van bot 3e regement dragonders te Zulphen, drie en dertig paarden door die van het 4e regement dra gonders te 's Gravenhage zestien paarden door die van bel 5e regement dragonders le Deventer, veertien paarden door die van het regement veld artillerie to Utrecht, tien paarden en door die van bet regement rijdende artillerie te Leiden elf paarden dat deze aanbesteding niet bij loten of partijen zal geschieden maar voor het getal paarden in eens alsboven is op gegeven dat een derde der te leveren paarden moet zijn van inlandschen oorsprong dal de helft van de te leveren paarden vóór of op den 1 Mei aanstaande een ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder rijf en zesjarige paarden te begrijpen)dat voor de wederhelft paarden tusschen de CO en Ti maanden moeten worden geleverd en dat de voorwaarden van aanbesteding voor gegadigden (er lezing liggen onder andere op de Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. middelburg den 29 Januarij 1858. De Commissaris des Konings voornoemd VaN tets. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zicrikzee, bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militie-Raad in deze provincie voor dit kanton is bepaald op Woensdag den 10 dezer maand des morgens ten half tien urein de Abdij te Middelburg voor welken Baad verschijnen moeten de vrijwilli gers zoo die er zijn en de voor één jaar vrijgestelde dienslpligtige lotelingen dezer gemeente van de lig- tingen 1854, 1855, 1856 cn 1857 voorzien van de bewijzen lot staving hunner redenen van viijstelling terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur cn plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden gecnc redenen van vrijstelling meer le bezitten cn mitsdien voor de dienst worden aangewezen. Zicrikzee, den l Februarij 1858. B.C. GAU Voorzitter. C. de jvjNGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en W f.tuoude n sva nZicrikzee brengen ter kennis van do ingezetenen dat bet verbod van schuren spoelen of dweilen van straten stoepen of klinkerpaden alsmede het wasschen van glazen inge- tolge publicatie van den 5 Januarij jl. van heden af wordt ingetrokken. Afgekondigd van het Raadhuis te Zicrikzee den 1 Februarij 1S58. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Men verneemt (lab-teen der vier personen die de Gelderscbe omstreken en ook Doesborg door in braak onveilig maken, bij Gendringen door de policio is gearresteerd zoodal alle hoop beslaat de anderen ook op het spoor te komen. Van Holwerd wordt gemeld, dat de vrouw van Sjoerds A. Sjoerdsma aldaar, die den 5 Februarij 1857 van een zoon en eene dochter beviel jl. zalurdag van twee zonenis bevallen zijnde dit huisgezin dus binnen het jaar met vier kinderen vermeerderd. Aan de Java Bode onlleenen wij het volgende De inlandsche vrouw Meidja van de kampong Tjiroem- pak werd zich in de rivier badende, onverwachts door een kaaiman aangegrepen en verdween. Eenige omstanders dit bemerkende, wendden vruchteloos alle pogingen aan om haar te redden. Den volgenden dag is haar lijk in do rivier van Manjuwakan terugge vonden. Bij onderzoek is geblekendat de kaaiman zijne prooi op de hoogte van de heup had aangegrepen terwijl haar 17 andere wonden waren toegebragt. YanTanara (residentie Bantam) wordt van 4 Dcc berigl Sedert geruimen tijd hadden wij in deze afdee- ling veel overlast van tijgers bchoorende tot de pan- tersoort die onder do geilen schapen en het pluim vee der bevolking veel schade aanriglen. Maatre gelen werden genomen om te trachten die dieren in vallen en iru t strikken waarachter een bond geit eend of kip was geplaatst, te vangen, doch te vergeefs. Bij voorkeur schenen de tijgers des nachts te azen op het vee in de kralen of op dc boomen in de kampongs. Daardoor ontstond de gedachte dat daar wij in do goede moesson in deze afd ding veel gebrek aan drinkwater Lebben, deze di<*';.i in de kampongs slopen om daarnaar te zoeken. j0! der oudste dessabewoners van Tankoeral, opperde eken cn gevolge het denkbeeld om in en achter de val i00P' strikken geen levend vee, maar een pasoe met "cns J'.e plaatsen. Reeds in den eersten nacht bad dit jler'Üelukkig gevolg en daar dit middel spoedig in de 'ïrllere dessa's bekend werd zjo beeft men er in mogen slagen om van 10 Nov. lot en mot heden, 10 dier verslindende dieren le vangen en af te maken. Bij een dier vangsten waren wij in de gelegenheid een tredend voorbeeld van hel moederlijk instinct dier dieren op te merken. In de kampong Tanara werd een jonge panter die van de moeder scheen afge dwaald te zijn levend gevangen. Bij den posthouder gebragt deed deze bet diertje nog niet grooter dan eene kat alzoo het reeds avond wasin de weegloods nabij zijne- woning bergen om bel den volgenden morgen le doen afmaken. Tegen het aanbreken van den dag kwam de moedor, zeker op den reuk afgaande tot aan die loods en trachtte met alle geweld haar jong te bereiken. Vruchteloos waren alle pogingen of schoon men haar reeds verscheidene pieksteken had toegebragt om baar van daar le verjagen tot dat zij eindelijk voor de toegevloeide menigte terugweek en het gelukken mogt baar in den groenenluin achter het kantoor vau den posthouder met sabelhouwen cu nog meerdere lanssteken af le maken. Dc Java -Bode ontleent aan bet journaal van bet Ned. schip van Bosse dat in de Japansche zee totaal vergaan is de volgende bijzonderheden omtrent de lotgevallen van dit schip en zijne bemanning L'en 5 Julij de rivier van Sbanghac verlaten heb bende met bestemming naar Singapore, hadden wij al dadelijk met veel slecht weder te kampen waardoor men slechts langzaam vorderde. Den 15 Julij werden wij in het gezigt van het eiland Kokinsan door zwaar slormweder overvallen hetwelk den volgenden morgen zoo in hevigheid toenam dal wij ons op een typhoon voorbereiden en voor diglgereefde marszei len in eene dik bezette luchtonder zware stortregens en invallende stormvlagen koers hielden, terwijl wij gedurende twee dagen geene observation konden be komen. In den nacht van 17 op 18 Julij ten 3 ure stootte het schip eensklaps, en vonden wij ons omgeven door zwarebranding; denkende door de duisternis die ons omringde op klippen te hebben geloopen, deden wij naar zeemansgebruikal het mogelijke om weder vlot te komen, doch vruchteloos. Bij bet peilen der pompen vonden wij reeds zeven voet water door de bemel- booge zee werd bet schip geheel opgenomen en viel dan weder met vrceselijk gekraak neder en dermate op zijde, dat wij slechts met moeite op het dek konden blijven staan. Wij poogden toen de groole boot uit le zetten, maar deze werd door de zee legen het schip aan stukken geslagen. Onze laatste toevlugl bestond nu in twee sloepen die wij gelukkig te water kregen en waarin wij ons allen begaven onze wapenen en eenige voor de hand zijnde provisien medenemende. In dien lusschentijd was bet dag geworden, en bemerk ten wij, dat wij op een ons geheel onbekend eiland ge strand cn van klippen omringd waren. Wij zagen om naar eene veilige plaats om te landen en roeiden naar het strandhetwelk wij bedekt zagen met hon- derde inlanders maar daar ons verblijf, met zoovele menscben en zonder provisien in 2 sloepen onmogelijk was moesten wij wagen onsnaar land te begeven, op het gevaar af van vermoord of gevangen genomen te wor den. Ten 8 ure ontscheept zijnde, bleek ons de vriend schappelijke gezindheid der bevolking al spoedig. Wij werden verder binnenwaarts op het eiland gebragt en gehuisvest, en vernamen dat het eiland Taramc heette. Onze voeding bestond in eene soort van gierst met ge- droogden visch en spek. Klecding bezaten wij niet, behalve die wij bij de schipbreuk aan liet lijf hadden Wij bleven 8 dagen op het eiland en waren onop houdelijk op den uitkijk om een schip dat ons zou kunnen opnemen te ontdekken maar te vergeefs. Toen werden wij naar een noordelijk liggend eiland Typysan gevoerd waar wij gedurende eene maand op dezelfde gastvrije wijze als op Tarame behandeld werden. Van Typysan zeilden wij met twee kleine jonken naar Groot Lioe Kioe alwaar de gouverneur van Napa onsop de. hartelijkste wijze ontving. Wij vonden daar drie Fransche zendelingen die van de weinige kleederen welke zij hadden het een en ander met ons deelden. Do onze zagen er zeer gehavend uit en vooral hadden wij groot gebrek aan schoenen. Den 9 November dus bijna vier maanden na onze schip breuk werden wij verrast door de komst van de Jan Daniel kapitein H. lingers, van Decima komende en door hetopperhoofd aldaar den heer Donker Curtius op de reis naar Java afgezonden om ons af le halen. De gouverneur van Napa bad den heer Donker Curtius van het verblijf van schipbreukelingen op Lioe Kioe welen kennis legeven. Wij werden op de Jan Daniel op de moest menschlicvende en hartelijke wijze ont vangen vergaten van lieverlede hel goledene leed en gebrek en kwamen den 2 December allen gezond ter reede van Batavia aan. BEtïSCasAHD, Dc beroemde reiziger in China, professor Neu mann, te Munchen, zegt, dat het onlangs door de Franschen en Brillen bezette eiland opdeCanton- rivier Honan een gedeelte is van de stad Canton het is zeer groot, beeft 30,000 inwoners en ligt tegen over de voormalige factorijen. Van Honan kan Can ton lot op het laatste huis plat geschoten worden. te K A K K Ei IS K. Parijs 28 Januarij. fn een zeer uitvoerig artikel wederlegt de Monileur de bewering van buitenlandsche dagbladen dat de Fransche regering de Protestanten vervolgt. Dc regering zegt bet officieel blad vor dert van alle eerediensten deonderwerping aan de wet ten en reglementen af en beeft altijd na naauwlet- tendonderzock tot bare uitoefening gemagligd. Maar zij is vast besloten de aanvallen en lievige uittartingen te beteugelen welke de verschillende kerkgenoot schappen in de dagbladen tot elkander riglen door middel van een hartslogtelijken strijd die de gewe- tens der burgers kwetst en hun geloof beleedigt. Van nog grootore nuttigheid oordeelt de regering het de maatschappij te verdedigen tegen den geest van om verwerping en ongodsdienstigheid en tegen den om went elingsgeost welke zich achter de godsdienstige twistredenen verschuilen om alle beginsel van gezag te vernietigen door minachting voor de godsdienst in te boezemen. De regering zoo voegt de Monileur bierbij is met de noodige hulpmiddelen gewapend om de godsdienst en den staat te beschermen en zij zal zich daarvan met kracht bedienen. Nopens de daders van den moordaanslag op den keizer verneemt men dat Orsini en Pierri bij hunne onlkentenis blijven volhouden. Eerstgenoemde houdt zijne onschuld vol ondanks de verklaring van den geweermaker Devismedie hem als kooper vaneen re volver heeft erkend en ondanks de bezwarende ver klaringen van Radio. Hij legt ceno groole opgeruimd heid van geest aan den dag terwijl ook zijne mede gevangenen zich weinig schijnen te bekreunen om het lotdat hen wacht. Een ministerieel blad van Madrid, de Espana zegt in zijn nomtner van 22 Januarij jl.De burger lijke en militaire overheJen van Valencia hebben den (8 dezer eene belangrijke dienst aan den lande bewe zen. Met hulp van den kapitein der fusiliers hebben zij eene voorraad valscbe biljetten vau de leening van 230 millioen realen in beslag genomen. Die biljetten m-ktm te zamen eene waarde van anderhalf milioen realen uit cn zijn zoo goed uitgevoerd dat zij zelfs door deskundigen voor echt aangenomen zouden zijn. Men verzekert dat die vervalschiug met een ander plan van grooten omvang, namelijk met eene Republikein- (sche zamenzwering, in verband stond; de kosten dezer (misdadige poging zouden betaald worden met de gel-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1