Woensdag 21 Jan narij 1858 BESTUREN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN 8. ZMUKZEESCHl KIEZER S-L U S T E N. Kaar aanleiding van de herziening der Kiezers-lijsten welkeingevolge art. 84 der wel van den 4 .Inlij 1850 (Staatsblad no. 37)jaarlijks in do tweede helft der maand Februari) behoort Ie geschieden worden de ingezetenen uiigenoodigd ingevolge de ide zinsnede van art. 7 dier wet, om zoo zij elders in de direcle belastingen voor de loopende dienst zijn aangeslagen daarvan voor tien 45 February aanslaande ter Secretarie dezer gemeente to doen blijken. Zierilczeeden 25 Januarij 1858. t)e Burgemeester van Zicrilizcè B. C. CAU. BINNENLAND. IZiemkzee 25 Januarij. Kaar men verneemt zal in de sociëteit Sl.-Sebasiiaaneerlang cene soiree déclamatoire worden gegeven en voornamelijk beslaan in de voordrag! van Jozef te Dothan. De bijvaldie in bet begin dezer maand de soiree lo Noordgouwe gehouden ten deel viel heeft bij velen den wensch doen ontstaan dat ook bel Zzecscbe publiek het ge notvan zulk een soiree mogt smaken. Aangemoedigd door den verworven bijval, wil men aan dien wensch trachten te voldoen en even als te Noordgouwe wil men daaraan ook hier een weldadig doel paren en zal zij ten voordeele der armen onzer stad gegeven worden. Hel Zierikzeesch publiek dot nimmer zich onbetuigd lietdaar waar aan eigen genoegen zich tevens de leniging der armoede paarde zal ook nu wel gaarne zijne medewerking verleenen zoodal wij ons vieijen, vooral in bet belang oi:zcr armen dat de ruime zaal van Sl. Sebaslicmn bijna te klein zal zijn om bet belangstellend publick te bevatten. Z. M. beeft goedgevonden te benoemen tot dijk graaf bij den polder Oosler- en Sir Jansland den heer J. Bonman. Men schrijft uit Middelburg van den 22 dezer: Gisteren heeft de landbouwer Jvan den Broelte wo nende op ecne hofstede een half uur buiten deze stad, namens den koning een zeer vleijend schrijven ont vangen houdende dankbetuiging voor door hem in de vorige week aan/?. M. aangeboden 2'/s N. p. boter afkomstig van zijne nog in deze maand voortdurend in bet weiland grazende koeijen. Jl. vrijdag werd voor bet provinciaal geregtskof in Zuid-Holland onder voorzitterschap van mr. J. A. Fhilipsebehandeld de zaak van H. van Beelt, hoefsmid en C. Lugtenburgbeiden wonende te Nieuwe ïonge, beschuldigd de 1ste van bedriegelijke bankbreuken eenvoudige bankbreuk en de 2de mcdcpligtigheid aan de bedriegelijke bankbreuk. Na hel hoorei! der ver schillende getuigen requireerde de advokaat-generaal mr. la C,rappe Dominicus lot schuldigverklaring van beide aan de hen ten laste gelegde feiten en veroordee ling de eerste tol ecne tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en de tweede met aanneming van verzachtende om standigheden lot een correctionele gevangenisstraf van zes maanden tot 5 jaren. Hierop werd de ver- dediging voor de beide beschuldigden voorgedragen door de heeren mrs. Smeele en Lagemunsdie beiden tot vrijspraak concludeerden. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Van wege bet ministerie van büitenlandscbe zaken is aan de gezagvoerders van Nederlandsche vaartuigenter voorkoming van schade, herinnerd art, 18 der wet van 14 Maart 1819 (Staatsblad no, 12!) luidende als volgt: «Nederlandsche schepen in vreemde havens aankomende, alwaar een consul van den saat resideert zal de schipper gehouden zijn zich binnen drie maal vier en twintig uren na zijne aankomst bij den gemelden consul Ie vervoe gen en aldaar zijne zeebrieven le verloonen en te doen viseren zulks verzuimende zal de schipper of gezagvoerende verbeuren eene boete van één gulden voor elk last." Dezer dagen is uit Groningen aan de tweede kamer der staten generaal opgezonden, een door on derscheidene neringdoenden onderteekend adres waarin zij bij de ophanden zijnde beraadslagingen jn de regterlijke instellingen aandringen op het vefkrij- gen van minder kostbaar en langdurig regt. Als COÜRAHT. A B ONNEM ENT S-PRIJ S Perclrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, tlaagste voren, voor 11 ure 'sntorgens. VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. middelen daartoe geven zij aan afschaffing van procu reurs vermindering van registratic-regton en vaste bezoldiging van griffiers, Eindelijk beklagen adres santen zich over de hooge kosten bij faillissementen. Naar men verneemtis door inevr. de Salts gcb. Moorrees aanklagl ingeleverd legen den uitgever II. Nijgh te Botterdam op grond zijner weigering om mededeeling le doen van de namen van leekenaar en schrijver van de plaat en bel gedicht, betrekking hebbende op de Maleijers en getiteld Setro's Uitvaart voorkomende in bet laatste nommer van het Humoris tisch Album. Menige eigenaars van tienden geheven wor dende binnen hel arrondissement Dordrechtwaar onder men ook opmerkt de burgemeester en de kan» lonregter van Cbarloishebben zich tot do tweede kamer gewend en aan baar hel verzoek gerigt bet gewijzigd voorstel van wet lot aflossing der tienden door den heer Sloel lol Oldltuis gedaan niet aan te nemen. Zij hadden in der tijd met groot genoegen gezien dat de groofe meerderheid der leden van de kamer die aan het Onderzoek van het oorspronkelijk ontwerp hebben deelgenomen dit zoo als het was liggende onaannemelijk hebben gekeurd dat de ge dwongen verwisseling van tienden in grondrenten het hoofddenkbeeld van bet ontwerp bij die meer derheid beslisten tegenstand beeft ontmoet en dat daarentegen liet stelsel ran af koopbaarheid der tienden tegen billijke en volledige schadeloostelling den bijval der meeste leden heeft, ondervonden. Nu heeft de voorstel, van zijne zijde wel getracht zijn stelsel ingang !e doen vinden door ecne vereeniging met het tegenover gestelde, doch adressanten merken op, dat die za- mensmelting slechts geschiedt ten voordeele van het oorspronkelijk ontwerp des heeren Sloel, en alleen om door den schijn en niets meer van toegeefelijkheid aan den wil der meerderheid toch in werkelijkheid zijn stelsel te doen invoeren. Adressanten bestrijden ook de grondwettigheid en het algemeen nut van het voor stel. Men schrijft uit Alphen a/R. 22 Januarij. Heden had hier, ton gevolge van eene kleine oorzaak een treurig ongeval plaats. Een jeugdige knaap wierp een sneeuwbal, waarover twist ontstond. Da moeder van den jongen trok voor dezen partij en gaf eene vrouw een stoot op de borst waardoor deze struikelt en achterover valt juist met het hoofd op den rand van een emmer. Toen men de gevallene wilde oprig- ten bleek het, dat zij, ten gevolge van den val, plotse ling overleden was. Men schrijft uit Dalfsen van 22 dezer. Ontzag gelijk is de sterfte welke in deze gemeente bij voort during onder de varkens hoerscht. Sommige land lieden houden niets over en zijn bevreesd nieuwe aan tekoopen. De ziekte tast sommigen zoo het schijnt onder het vreten aan tvant vele gestorvenen vond men met den kop in hunnen nog gevulden eetbak dood liggen, in eene houding alsof zo nog leefden. Deze ramp veroorzaakt aan velen groote schade vooralook in demestmakerij. Door de heeren Logeman en Funckler te Haar lem is dezer dagen naar Parijs gezonden een door hen en de gebroeders van Wclterennaar het stelsel van den heer Elias vervaardigde slaahnagneet welke wegens zijne aanmerkelijke sterkte vermelding verdientdaar bij op dit oogenblik de sterkste staalmagneet der wereld is. Tot nog toe was de sterkste die, welke in f851 te Londen door de ge noemde vervaardigers was tentoongesteld en sedert de eigendom geworden is van de Royal Institution aldaar waar hij Faraday tot vele diainagnelische metingen heeft gediend. Deze magneet kon 203 kilogrammen dragen, terwijl de thans naar Parijs gezondene welke 57 kilogrammen weegt, in staat is 272 kilogrammen te dragen. Yoor den te Londen tcntoongesteldcn mag neet, waarvan de volkomen standvastige kracht geble ken is zijn de vervaardigers met de gouden medaille bekroond geworden. Men meldt nit Tilburg van 22 dezer. De pok ken en koortsen bcerschen hier in zeer sterke male zoodat het dikwijls gebeurd, dat er negen lijken op één dag ter aarde besteld worden. PRIJS DEI) ADVERT ENI IE A Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af behalve het Zegelregt BUITEHLAH D. B B li G I E, Brussel 23 Januarij. De Observalcur meldt de ar restatie yan een priester te Malignes alwaar de in structie ccner ernstige zaak ten zijnen laste plaats heeft. Men meldt uit Brussel van 22 dezer Met betrekking tot den aanslag op het leven van den keizer der Franschen houdt men zich bier druk bezig met de omstandigheid dat Pierri zich over onze stad naar Parijs heeft hegeven. Het schijnt dat Pierri bij die gelegenheid hel huis van een aanzienlijk persoon alhier bezocht heeft om eene daar in dienst zijnde vrouw le spreken die vroeger te Londen in dienst van dezen Pierri geweest moet zijn. Onder vraagd zijnde zoude deze dienstbode belangrijke mededeclingen hebben gedaan omtrent het leven en de gewoonten van haren voormaligen meester in En geland. Deze vrouw heeft onmiddelijk eene aanschrij ving ontvangen, om voor de regterlijke autoriteiten te Parijs te verschijnen. Te Luik is een vrceselijkc moord op eene zeven tigjarige vrouw geploegd, die gisteren morgen ge worgd in baarbed is gevonden. Diefstal schijnt lot deze misdaad aanleiding gegeven te hebben, want een aantal bankbiljetten en voorwerpen van waarde zijn verdwenen. De ongelukkige had kort geleden den prijs van den verkoop van een onroerend goed ont vangen waarvan de misdadigers kennis schijnen ge had te hebben. DÜIISCHliSÜP, KeuleiY, 21 Januarij. Te Weenen zal eerlang een zeer belangwekkend proces behandeld worden. De persoon die bet hoogste lot van 40,000 11. had ge wonnen hij de trekking voor eenigen lijd van de loterij— leening van vorst Esterhazy kwam naar Weenen om zijn geld te ontvangen. Bij naauwkeurige bezigtiging van het lol bleek, dat hij de afgifte daarvan eenescbrijf- fout was gemaakt daar het in cijfers uitgedrukte nom mer niet overeenkwam met hel in letters geschreven nommer. Aangezien er nu volstrekt geen grond van vermoeden bestaat dat hier valschheid is gepleegd heeft men aan den bezitter van het lot reeds eene aan zienlijkeafkoopsom geboden welke echter door hem geweigerd is om door den regter te laten uitspraak doen dal het geheele bedrag hem worde uitbetaald. Sedert gisteren woedt te Weenen een vreeselijke storm de hevigste sedert 1 Januarij 1855 de dikste hoornen zijn als riet gebroken daken van de huizen gewaaid en meer andere verwoestingen aangebragt. E- B Z H K S II E. Parijs 21 Januarij. Uit de instructie nopens den moordaanslag van den 1-4 dezer moet gebleken zijn, dat Pierri en Orsini op zich hadden genomen te midden der door de ontploffingen ontstane verwarring den persoon des keizers met dolken aan te tasten in ge val Z. M. bij do ontploffingen niet gedood was. Zoo als men weel is dat misdadige plan verijdeld door dat Pierri voor den aanslag werd gevat en Orsini zelfbij de ontploffingen gewond werd zoodat zijn dolk hem ont viel welke dan ook in de straat Lepelletier is ge vonden. De legen de plegers van den aanslag van den 14 dezer geopende instructie sehijntzich te zullen be palen lot de vier personen welke toen dadelijk zijn gearresteerd. Het schijnt dat de overige personen, welke men in deze zaak heirokken waande, niet zullen worden vervolgd zoo zij niet reeds op vrije voeten zijn gesteld, daar de instructie tot geene ontdekkingen ten hunnen laste heeft gevoerd. Wat men heeft be speurd van eene vertakking der zamenspanning in de departementen en in het buitenland, vooral in Duitsch- land is zoo onzeker dat het niet bij het regterlijk on derzoek opgenomen heeft kunnen worden waardoor de loop der zaak zeer zou zijn vertraagd. Vermoede lijk zal de zaak tegen den 8 of 10 Februarij worden behandeld. De beschuldigden zijn reeds herhaalde malen tegenover elkander gehoord. Een hunner, Rudio door wien twee granaten geworpen waren, heeft bijna volledige bekentenis gedaan. Met Pierri en Orsini moet zulks echter nog op verre na het geval niel wezen De vierde beschuldigde Goumezschijnt slechts een oudergeschikt persoon te wezen. Dc debatten zullen worden geleid door den heer Delangle en de heer Cliaix-d' Est-Ange zal als procureur-generaal het woord voeren. l Orsini wil niets bekennen. Hij weigert voedsel 1 tot zich te nemen en heeft verscheidene malen ge- 1 poogd het verhand van zijne wonden te rokken. (Vermits de meeste der beklaagden gewond zijn, wor- i den zij nietzooals men anders gewoon isnaar de

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1