1S.° 7. Woensdag en Zaturdag. ZIER1EZEESGHE COURANT. A B ONNEMEN1S-PRIJS Perdrie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,2a. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure'siuorgens. VERSCHIJNT. BINNENLAND. Oe generaal-majoor Meurs minister van oorlog, legt erne voorbeeldcloozc werkzaamheid aan den dag, daar hij van des morgens vroeg lot des avonds laai zich aan het ministerie bevindt en zoo de loopende geruchten zich bewaarheden kunnen eerlang belang rijke hervormingen in ons oorlogstelscl worden te ge- moet gezien. t'ij resolutie van den 13 dezer, is krachtens koninklijk besluit van 17 Nept. jl. door den minister van finanlien vastgesteld de 235 loterij. I-ie loterij zal bestaan uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premrën. Oe arr.-rcglb. te "s Gravenhage heeft den heer Üufilleux van Botterdam wegens hoon gepleegd tegen den burgemeester van Rotterdam en gedeputeerde stalen van Zuid-Holland veroordeeld totcene geldboete van 100 gulden. Oe burgemeester van Rijsbergen, P.A.C van der P. is krachtens bevel der arrondissemenls-regtb. te Breda aldaar gevankelijk hinnongebraglbeschul digd van knevelarij in zijne betrekking als ambtenaar van den burgerlijken stand. De aanslag op den burgemeester (e Iloekel, door den secretaris dier gemeente gepleegd is gcrualifi- cecrd moedwillige verwonding met voorbedachten rade en geleider lage doordien hel niet gebleken is dat bedoelde secretaris de mcening beeft gehad om den burgemeester zijner gemeente door een geweer schot te dooden en mitsdien niet kan worden aange klaagdvan poging tot moord in den avond van den 2 November 1857 te Boekel. De zaak van den secretaris zal dan als moedwillige verwonding den 26 dezer voor dc arrondissemenls-reglbank te 's Her- logenboscb behandeld worden en jonkb. mr. L. Ver- Iwijen als verdediger optreden. liet Algemeen Handelsblad deelt een berigt mede uit Weencnvan 16 dezer volgens hetwelk een groot handelshuis to St. Petersburg onder de firma Sotojef, in staat van faillissement verkeert en de ontzettende ver liezen welke hieruit voortspruiten Amsterdam en Rotter dam zullen treffen. Dezer dagen zijn te Hellevoetsluiseen Stal visch- sloepen binnengekomen welke gezamenlijk ruim 30,000 stuks schelvisch hebben aangebragt een groot gedeelte daarvan is naar liraband vervoerd. Een landbouwer onder het dorp Halsteren bij Bcrgcn-op-Zoom, heeft in het afgcloopen jaar een paar akkers bij wijze van proefneming met tabak beplant. Men verneemt dal deze proef uitnemend gelukt is, en de kwaliteit van den tabak niet achter staal bij dien welke in Gelderland gewonnen wordt, iu dit jaar zuilen door genoemden landbouwer meer velden met 'abak worden beplanten ook anderen waaronder artieulieren, uitgelokt door het bij hem verkregen 'sultaatzullen tabaksplanters worden zoodat het oruilzigt bestaat dat dit gewas vroeger in deze ken onbekend in overvloed zal aangetroffen wor- daarde grond voor de bebouwing er van bijzonder likt schijnt te zijn. Uit Werkendam schrijft men van 19 dezer. avond brak alhier een vreeselijke brand uit '"■„ce hofsteden werden in de asch gelegd waarbij 7 paarden 2 veulen en 18 sluks hoornvee zijn omge komen eene groote hoeveelheid graan ging mede daarbij verloren. Van de heide hofs eden is nage noeg niets kunnen gered worden. Naar men ver neemt is alleen het huis waar den brand ontstond tegen brandschade geassureerd, deoorzaakis onbekend. Zes jaren geleden trof een dier hofsteden hetzelfde lot. Men meldt uit Zulphen van 17 dezer. Sinds eenige dagen doet de policie ijverige nasporingen naar vier personen die wegens eene voorgenomen brula- len diefstal 1c Doesburg aldaar aan de policie-agcnlen zijn ontvlugtcn naar men verneemt, de wijk naar deze omstreken bobben genomen. Tot heden echter beeft men henondanks alle nasporingen niet kun nen ontdekken. Onlangs kocht een boer uit het ambt Nienhuis in een oudekleerwinkel te Ootmarsum voor de som van 7 een militairen mantel, volgens zeggen van den koopman »een oude gediende uit de Krim." Toen na eenige dagen de mavitei lot andere einden verknipt werd vond men (u.Sschen de voering drie stuks Ne- derlandsche bankbiljetten ieder groot 1000. Men meldt xvllHarlingen van 16 dezer. Heden morgen nam pen rukwind van een korenmolen (een spiunekop of standerdmolen) een dor wieken weg hierdoor schokte hel gehcele bovendeel zoodanig dal én door dien schok én door de kracht des winds de molen door midden brak en bet genoemde gedeelte met een ontzettend gekraak ter neder plofte op den kant van den zeedijkmuur waarop de molen stond de as kwam buiten de muur te land het meel sloof opwaartsals de wegvliegende stoom ccner stoomboot cn een troepje ralten, door dit incident op het grie vends! gestoord zocht zijn heil in de vlugt. Een der molenaars bevond zich in den molen doch is waarlijk op wonderbare wijze zonder letsel tusschcn de ruïnen van don molen gekomen. Als loleling voor de nationale militie van dit jaar is te Francker ingeschreven de bekende dwerg Jan Hanncma, bekend onder den naam van Admiraal Tom Poncehebbende eene lengte van 7 palm 5 duim en wegende It1/,, Ned. (g. Hij bevindt zich thans met zijne ouders te Weenen. Men meldt uit Hoorn van ISjanuarij. Voor do arrondissements regtbank alhier stond dezer dagen teregt zeker inwoner van liet eiiand Tbersclielling die zich zou schuldig gemaakt hebben aan bet op- visschen van Spaausche matten uil bet in het laatst der vorige eeuw gestrande schip de Luiine en die hij te Amsterdam verkocht heeft. Na een lang getuigen verhoor coucludecrde do ollïcier van justitie tot eene correctionele gevangenisstraf van 12 maanden. De uitspraak is bepaald op aanstaanden woensdag den 20 dezer. in een cn brief uit Amsterdam leest men de volgende verblijdende narigten nopens Japan «In Japan wordt de Nederduitsche taal als de moedertaal beschouwd, zoodat in de hooge kringen en zelfs aan het hof Nederduitsch wordt gesproken. Eene Holt. boekdrukkerij met snel-pers, verscheidene handpersen letters in Holland gegoten llollandsche letterzetters en drukkers zijn onlangs daarheen gezonden terwijl ons gouvernement van daar eene bestelling beeft ont vangen van Nederduitsche boeken ten bedrage van ƒ150,000, welke bestelling onder de voornaamste boekhandelaars in Nederland is verdeeld." Uit een brief, deze week van de Kaap de Goede Hoop van den onderwijzer R. Soerontvangen kan men mededeelen dat het gebrek aan onderwijzers al daar nog steeds voortduurt, terwijl de behoefte aan onderwijs hoe langer zoo meer gevoeld en op prijs gesteld wordt. De onderwijzers kunnen daarom op eene goede bezoldiging staal maken vooral bij goede bekwaamheid kan men gemiddeld op eene jaarwedde van ƒ1500 a ƒ2000 rekenen. Ook kunnen andere personen in verschillende maatschappelijke betrekkin gen aldaar zeer goed geplaatst worden en een goed middel van bestaan vinden. Dc briefschrijver beeft onder anderen voor eenigen lijd zijne betrekking van onderwijzer vaarwel gezegd en verwisseld met eene kruideniers-affaire in welke onderneming bij zeer naar wcnsch is geslaagd. [U. C.) Dezer dagen had men bij den burgerlijken stand van Brugge een bijzonder geval van overlijden aan to teekenen. Zekere Frans de Flou glazenmaker oud 85 jaren en zijne vrouw Barbara Vervaecke, oud 91 jaren zijn len zelfden dage gestorven BUI TEN LAN EL BtriTSCHnAisrD. Keulen, 18 Januarij. Uit Walliscrland verneemt men dat Joseph Darballey sedert 41 jaren de waardige prior in het gastvrije klooster op den Sint-iiernard aldaar overleden is. Ten gevolge der aanhoudende droogte beslaat er op vele plaatsen in Zuid-Duitschland volslagen ge brek aan drinkwater dal dikwijls op een afstand van eenige uren met vele kosten moet gehaald worden. Van 10 bronnen zijn naauwelijks 2dienogeenigdrink- baar water opleveren. Aan voeder voor het vee begint het mede hier en daar te ontbreken. r a i ai k K IJ K. Parijs, 18 Januarij. lederen dag komen nieuwe bijzonderheden nopens den aanslag op bet leven des keizers aan het liebt. Men komt meer cn meer lot de overtuiging, dal bet gebeurde geene op zich zelf staande misdaad van eenige boosdoeners maar het resultaat van eene wijd vertakte zamenzwering is en dat zoo de gearresteerden in bun misdadig doel geslaagd waren, andere agenten gereed sfQij.d.eu om PRIJS DER AD VERTEN! IEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtcnvan 1-6 regels li 1 behalve liet Zegelregt van de ontstane wanorde gebruik te maken. Als be wijs daarvoor voert men onder anderen aan, dat som mige hooggeplaatste ambtenaren die zich in allerijl naar de keizer begaven op de Boulevards, door groeps gewijze bij elkander staande personen, gehoond werden. Vrij algemeen is men hel eens dat.de keizer en de keizerin het behoud van hun leven vooral aan de om standigheid te danken hebben, dal een der paarden van hun rijtuig op de plaats zelve werd gedood ver mits dat dier dc geheele lading eener bom in hel lig- chaam ontving en daardoor het rijtuig met de ziel) daarin bevindende vorstelijke personen beschermde. Men verzekert dat de moordenaars hunne grenalen gereed hielden in zwarte doeken, ten einde ze-voor onbesebeidene blikken verborgen te houden en ook om ze te kunnen laten wegrollen met een van de hoeken los te laten. Ofschoon alle zaamgezworonen nog niet zijngear- resteerdhoopt men hen toch in handen te krijgen Dit zou welligt de instructie eenigzins doen rekken. Een der aangeklaagden beeft bekend dat bij de proef nemingen met de grenalen genomen een dor mede- pligtigen, Taddhü, gedood was, bij bet behandelen van donder kwik. De aanspraken welke op de Tuilerien gehouden zijn Ier gelegenheid van de gelukwcnschingen met den mislukten aanslag op hel leven des keizers wor den natuurlijk in alle kringen druk besproken. Do woorden door den beer Troplong en ds Homey gebe- z.igd, worden verschillend beoordeeld, doch men vindt in bel algemeen dat de loon welke daarin jegens Engeland wordt aangeslagen juist niet die van een geallieerde is. Overigens beeft het keizerrijk zich nimmer zoo sterk gevoeld als na dezen aanslag en de bloedige oogst welken de dood in de rue Lepellc- tier gemaaid heeftis voor dat keizerrijk van meer nut dan do duizende en dnizende lijken welke in de Krim rusten. Hel behoeft dan ook wel niet gezegd te wor den dal de keizerlijke regering van bet voorgeval lene het noodige gebruik zal weten te maken. Hier door is de beden uitgesproken troonrede des keizers bij de opening van het wetgevend ligcuaam het boste bewijs. Deze rede is met bet oog op hst tijdstip, waarop zij is uitgesproken, bet rijkste van inbond van allen, welke nog over de lippen des keizers zijn gekomen. Terwijl daarin in de eerste plaats met kalmte en ge matigdheid alle binnen- en bnitenlandscbe betrekkin gen van Frankrijk, zoowel staatkundige als finantiele behandeld worden, wordt in de laatste zinsneden in even krachtige als duidelijke bewoordingen (c kennen gegeven dat Frankrijk nog in het bezit is van te veel vrijheid. Het keizerlijke rijtuig dat op vele plaatsen aanmerkelijk beschadigd is, zal als bewijsstuk ten processe dienen. Ware dit rijtuig niet onder den bak met ijzeren banden beslagen de keizer en de keizer in hadden ongetwijfeld bot leven verloren. Volgens een gerucht zou Mazzini zich te Parijs be vinden. Behalve de ondersteuning die de keizer reeds donderdag avond aan de gekwetste beamb'en der po licie deed toekennen heeft bij door dr. Corvisart een zijner lijfartsen de som van i0,000 francs onder de slagloffevs van den aanslag laten uitdeelcn. Een hun ner de beer Riquieris in bet hospitaal Biboisièro aan de gevolgen zijner bekomen wonden overleden. Dc commissaris van policie Hèbert.die voor den aanslag Pierri arresteerde, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Naar men verneemt beeft Orsinitoen de beer Ron- nevoy adjunkt-regter ter instructie hem naar zijnen naam vroeggeantwoord Wat doet er mijn naam toe.... ik beet Legioen doch later nadat hem bet relaas van al zijne antecedenten was voorgelezenbe kende hij de bedoelde persoon te zijn. Men zegt, dat Pierri behoorde tot de verdachte personen voor welke kardinaal Anlonelli onlangs den keizer heeft gewaar - scbuwd. Te Brest en Toulon worden groote toebereidselen gemaakt voorde espeditie tegen den keizer van Anam. Deze vorst kan des noods 1200 oorlogsjonken aan zijne vijanden tegenstellen. SHOO T-3 SÏTraSJBïKE Londen 18 Januarij. De Leviathan is nu zoo verre

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1