Woensdag 20 Januari). N.8 6. 1858 Woensdag en Zaturdag. lil STi l tMIBISTMTWn NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. ZORffiZEESCHE COURANT. ABONNEME NIS-PRIJS. Per ilne maanden f 2,00. Franco per posl f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sruorgens. VERSCHIJNT. Openbafe HSaadsvergaderliig; g-eliomleat ie X ie r kz ee, «len 18 Januarlj 1858. Voorzitter Mr. B. C. Can. Secretaris Jh. Mr. C. de Jonge. Afwezig bij de opening Dr. Keileren Mr. do Crane. De Voorzitter opent de vergadering met eene toe spraak aan de I.eden waarin hij don gunstigcn toe stand der gemeente in 1857 herdenkt in hare bewa ring voor onheilen als brandwatervloed en de gevolgen van zware stormen dat zij verschoond bleef van besmettelijke ziekten die anders zomers heer- schen; dat wel is waar inde laatste maand eene besmet telijke ziekte uilbrak doch deze zich door bijzonder goedaardig karakter onderscheidde. daar van de 35 aangetasten het meerendeel reeds hersteld is en slechts een lijder aan die ziekte bezweek. Hij wijster op, dat in den loop van bet jaar vele nuttige en belangrijke werken zelfandere dan begroot waren zijn daargesteld en uit de gewone middelen bestreden welke middelen niettemin een belangrijk overschot zullen opleveren. Dat het heden juist een jaar is, dat de gemeente de nieuwe straatverlichting bezit, welke algemeen vol doet en bijval vindt en waarvan de ervaring reeds geleerd heeft, dat het betere licht geene meerdere gel delijke offers vordert en reeds heeft geleid tot eene vermindering van prijs van het gaz voor de ingezete nen dat er ja een ongeval aan de inrigling is over komen doch de schade daarvan niet door de gemeente zal gedragen worden dat de exploitatie niettegen staande de eigenaardige bezwaren eene allergunstigste uilkomst had zoodat hoewel door de aaneenvolgende aanhechting bij de particulieren eerst, in September alle verbruikers geholpen waren. Het resultaat zal zijn dat de exploitatie weinig verlies gaf, dat ruim zal worden opgewogen door de meerdere rente die ont vangen is ten gevolge van de latere voldoening der aannemingstermijnen. Hij herdenkt hoe aan den raad geen lid door den dood ontviel dal ja twee leden daarin thans geen zit ting meer hebben maar dat de eene zijne rust nam om hooge jaren de andere zich om familierede nen niet herkiesbaar stelde, doch beide door waardige en bekwame mannen, die de Raad gaarne in zijn mid den ziet, vervangen werden, dat de andere aftredende leden met groote meerderheid herkozen werden dat geene ziekte een der Raadsleden verhinderde de zit tingen bij te wonen en dat die zittingen door allen ge trouw en met ijver zijn bijgewoond dat de beraad slagingen met kalmte en bezadigdheid zijn gevoerd hij betuigt er zijnon dank voor, daar hel zijne laak als voorzitter zeer veel verliglte hij zegt namens zich en de Wethouders den leden dank en voornamentlijk hen die hun in zoo vele commissien ter zijde stonden voor de ondersteuning, die zij het dagelijksch bestuur verleenden. Hit al hel aangevoerde meent bij lo mogen herhalen dathet jaar 1857 voor deze gemeente zeer gunstig was, en wachten den Raad ook in dit jaar vele belangrijke Werkzaamheden als onder anderen de regeling van het lager onderwijs bij hoopt wanneer onder de leden dezelfde geest ijver zin en hetzelfde wederzijdsch vertrouwen blijven heerschenmet Hooger hulp het 'jaar 1858 even gelukkig ten einde te brengen en de verzekering hunner welwillendheid gevende roept bij voor Rnrgemeester en Wethouders des Itaads onder steuning in zoo lang zij zich die waardigbüjven maken. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. De Voorzitter deelt mededal de heer Keiler heeft berigt door ambtsbezigheden verhinderd te zijn de wstting bij te wonen. De volgende mededcelingcn worden voor notificatie aangenomen a. dat de leden der nieuw benoemde Schoolcom missie allen zijn beëedigd. b. de goedkeuring van het suppletoir kohier op de hondenbelasting door Gedeputeerde Staten. c. de opbrengst der publieke verkooping van 17 stuks opgaande boomen aan deZelkead f 299,60. d. bet proces-verbaal van opname der Onlvangerskas. Worden benoemd als Leden der Commissie van reclames op het suppletoire kohier van den koofde- lijken omslag de heeren Mr. van Dongen Dr. Goe- mans en Landsknegt. De Voorzitter geeft te kennen dat door het over lijden van J. Rroodman de post van Keurmeester yan het yleesch vakant gekomen, zijnde de sollici PRIJS DER ADVERTENT IE N Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 belialvs hel Zcgelregl tanten zijn opgeroepen en reeds eenigc verzoekschrif ten en mondelinge verzoeken zijn ingekomen, (lp zijn voorstel wordt besloten debenoeming loteen volgenden raad aan te houden nadat door den heer Oehlman was medegedeeld dat de Plaatselijke Geneeskundige Com missie voornemens is een voorstel aan burgemeester en Wethouders te doen om ook preventive maat regelen op te nemen in de politie-verordening, daar zij meent dal de repressive alleen niet genoegzaam zijn. In handen van de heeren Mr. de Clercq van der Grijp en van der Vlietwordt gesteld de begrooting van het Burger Weeshuis voor 5 858 en de rekening van het financieel beheer der Tusschenschool over 1857 ten fine van onderzoek en rapport. De heer M r. de Crane treedt de vergadering binnen. Wordt benoemd als lid van Regenten van het Bur ger Weeshuis het aftredende lid de heer 51. C. de Crane. Is gelezen eene missive van de directie der Brand weer houdende dat zij van gevoelen blijft dal bij de beproevingen der spuiten het geheele personeel moet opgeroepen worden en presentiegeld genietendaar zij meent dat het roepen van de helft tot onaangenaam heden aanleiding zouJe geven en niet goed zijn voor de oefeningen. De Voorzitter stelt namens Burge meester en Wethouders voor het voorstel der directie aan te nemen. Door den commissaris voor de Brand weer worden nog eenige inlichtingen gegeven, de heer Houwer dringt er op aan dat het presentiegeld alleen aan de werklieden zal worden gegeven, hij meent dat de onderofficieren dit om den wil hunner betrekking niet moeten trekken. Mr. de Clercq vraagt of er andere plaatsen zijn waar men zoodanig presentiegeld geeftis dit niet hel geval dan zoude hij er legen zijn, daar hij de dienst bij de brandspuit gelijk stelt met schutterlijke dienst die ook niet beloond wordt. 5!r. Fokker zegt dat te Noordgouwe eene schadeloosstel ling wordt gegeven en aldaar goed werkt. De Voor zitter en Mr. van Dongen loonen aan dat het alleen eene schadevergoeding voor verlet zal zijn geene be looning de laatste stelt de Brandweer gedeeltelijk ook gelijk met de schutterij doch meent dat deze geen verlet heeft daar hare oefeningen zondags moeten gehouden worden konde dit met de spuiten ook geschieden dan was geene schadeloosstelling noo- dig. De heer Houwer antwoordt den heer van Don gen dat de wet op de schutterij wel zegtdat de oefeningen bij voorkeur des zondags zullen plaats hebbenmaar dat het volstrekt niet verboden is die op andere dagen te houden. Conform het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met elf tegen eene stem beslotenhet voorstel der directie aan te nemen. Komt ter tafel een request van I. Rensen onder wijzerom zijne school in eene openbare te verande ren. Burgemeester en Wethouders stellen voor en dien conform wordt besloten dit te stellen in handen der plaatselijke School-Commissie om te dienen van praeadvies met uitnoodiging wijders om kan het zijn, vóór 1 Augustus e. k. voorstellen in te dienen en de voorbereidende werkzaamheden te verriglen tot regeling van het lager onderwijs alhier ten einde bij de begrooling voor 1859 te kunnen letten op de onkosten, die daaruit zullen voortvloeijen. Wordt besloten drie doode boomen op de Oude Haven te roeijen na daarop de goedkeuring van Ge deputeerde Staten verkregen te hebben. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrij ving op begrootingsposten van 1857, en te beschikken uit onvoorziene uitgavenhet laatste onder goed keuring van Gedeputeerde Staten. Idem het onderhoud df>r wandelingen bij daggeld te doen plaats hebben en niet bij aanbesteding daar de ervaring va;i het afgeloopen jaar het nuttige en voordeelige van het eerste heeft doen kennen. 'ilicrna is de openbare zitting gesloten en wordt de vergadering met gesloten deuren voortgezet. OPROEP] NG. De Burgemeester van Zierikzee roept bij deze op Sollicitanten naar de bediening van KEURMEESTER van hel Vee en Vleesch in de te Gemeenteopengevallen door het overlijden van Job Broodman om zich ten spoedigste in persoon of bij geschrifte bij hem Burgemeester aan te melden. Zierikzeeden 15 Jannarij 1858. IK C. CAl\ Bij besluit van jl. zaturdag heeft Z. M. tot ge woon hoogleeraar in de reglsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen benoemd den heer mr. R. JGratama referendaris bij het departement van ju stitie en lot buitengewoon hoogleeraar in dezelfde faculteit aan genoemde hoogeschool, den heer mr. O. van Rees advokaat te Utrecht. Door de Nederlandsche Handel-Maalschappij zijn bevracht acht schepen als Voor Amsterdam 5 voor Rotterdam 1 voor Dordrecht 1 en voor .Mid delburg Schelde kapt. II. A. IF. van Reide. H. K. II. prinses Frederik der Nederlanden heeft welwillend het meterschap aangenomen van de jong geboren dochter van den heer von Lovensldeld buiten gewoon gezant en gevolmagtigde minister van Z. 51. den koning van Zweden en Noorwegen bij het Neder landsche hof. De doopplegligheid zal aan het hotel van den gezant geschiedendoor den Evang. Duitschen predikant ds. Kogel, waarhij HH. KK. 1111. prins en prinses Frederik en prinses Maria zullen tegenwoordig zÜn- Uit Baarland berigt men dat op het stal bij de wed. de Vriend in die gemeente eene ziekte onder de paarden heerschtwaarvan reeds een vierde het slagt offer was. Aan landlieden en vee zou bepaald het bezoeken van dien stal uithoofde der besmetting afge raden worden. Bij den heer Amersfoordt op de Badhoeve in den Haarlemmermeer bij Sloten worden in dezen winter ongeveer 30 bunders land drooggelegd met sleenen droogduikers. Het bezigtigen van dit werk wordt door den ondernemer na voorafgaande aanvrage aan belangstellenden vergund. Er is dus thans ge legenheid om eene zaak te zien waarover tot hier toe wel veel gesproken en geschreven maar waaraan (in Nederland) nog weinig gedaan is. 51 el genoegen vernemen wij dat onze verdien stelijke landgenoot W. Jenken benoemd is tot eere lid van het genootschap Instilut des arts, waarvan de zetel te Parijs en Londen gevestigd is en zulks we gens verdiensten den landbouw betreffende. LI. dingsdag des avonds is te Haarlem een persoon uit de Haarlemmermeer gevankelijk aan- gebragtdie beschuldigd werd zijn eigen zoontje te hebben vermoord. Dien ten gevolge zijn de heeren mrs. Kernèe,substituut-officier van justitie en de Mooraaz Imans regler-cominissaris met den beëedigden klerk ter griffie en vergezeld dooreen deskundige, derwaarts vertrokken ,en met het lijk van den verslagene teruggekomen waarop de lijkschouwing heeft plaatsgehad ,die, volgens geruchten de blijken heeft opgeleverd, dat de moord op eene afschuwelijke wijze moet zijn gepleegd. Naar men zegt is bovengenoemde persoon jl. zondag beschonken tehuis gekomenterwijl zijne vrouw naar de kerk was het kind schreeuwde dit hinderde den dronkaard hij kneep het de keel toe, en de moeder te huis komende vond een lijk in de wieg. Onlangs is melding gemaakt van een be vreemding wekkenden damp, welke uit een stuk gronds, onder Aarlanderveen, was bespeurd. Bij onderzoek is geblekendat aan dit ver schijnsel niets buitengewoons is geweest, en dat de bedoelde damp, uit den veenachtigen grond opgerezenalleen als een gevolg van de warmte van den afgeloopen zomer heeft beschouwd moeten worden Men meldt uit Appeldoorn van 14 dezer. In den afgeloopen nacht heeft ffien alhier ten huize van den notaris Mtrachten in te breken. Hoewel het reeds zeer laat was was de heer Mnog niet te bed en bemerkte dus al spoedig wat er gaande was. Nadat de dieven al de deuren, door middel van hout- schroeven en nieuwe touwen behoorlijk hadden ver zekerd togen zij aan het werk beginnende met het induwen eener ruit der slaapkamer en het uitboren des paneels van een der luiken zich daarbij volstrekt niet storende aan het geroep des huisheers. Toen evenwel de noodklok werd geluid liet men het boos l opzet varen en waren de dieven verdwenen toen de

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1