ZIERIKZEESCHE COURANT. Zaturdag 16 Januari;. 1858 Woensdag en Zaturdag. M.o 5o A B ONN EM ENÏS-PR1J S Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. Belangrijke Scheepstijding. Een vrccselijkc orkaan heeft hel Barkschip Marinus Willem faeloopcii. Zie hier wat de gezagvoerder van dien bodem Kapitein P. vun Duyn daarvan schrijft In den avond van zondag den 15 November jl bevond zich het barkschip Marinus Willem, kapitein P. van Duyn, in goeden staat en zeilende met cene frissche bramzeilskoelte op 7° 4-7' z. br. en 103° 48' - o. I. van Greenwich. Omstreeks 10 ure begon de lucht te betrekken en was de barometer plotseling aanmerkelijk gedaald terwijl de wind in hevigheid zoo spoedig toenamdat de ligle zeilen en bramzeilen naauwelijks vastgemaakt konden worden en in weinige minuten de kracht had van een orkaan. Dezelve be gon in het zuiden en hield nagenoeg 2 uren aan waarna het gedurende 10 minuten geheel stil werd. Daarna verhief de orkaan zich weder uit het noorden met dezejfde woede en wierp het schip geheel op zijde, deed alle zeilen mars- en bramra's stengen en een gedeelte der verschansing verloren gaan terwijl de kanonslukken banken vaten en alles wat zich op het achterdek bevond over boord werden geslingerd. De w oede van den orkaan bereikte zulk een hevigen graad dat de vastgemaakte zeilen tusschen de leizings werden weggerukt en de groote sloep van uit de david's in zee geworpen werd. Te midden van de hevigste vlagen braken de sluurlalies van het roer en zulks deed het gevaar nog vermeerderen daar het schip zonder steun van roer of zeilen geheel aan wind en golven ten speelbal verstrekte. Voor allen was de toestand verschrikkelijk maar inzonderheid voor het detachement suppletie-troepen, 120 onder officieren en manschappen sterkhetwelk zich onder het bevel van den kapitein der artillerie D. P. de Haan, aan boord bevond. Ten gevolge van de geweldige overslaande zee waren de groote luiken digt gemaakt en verkeerden de militairen in het tusschendeks in deze afgesloten ruimteonbekend met hetgeen er boven hunne hoofden omging in eenen vreeselijken angst. Deze steeg vooral ten top, toen onder hen het gerucht verbreid werd dat de sloepen gestreken wa ren en de officieren het schip verlaten hadden eene valsche tijding welke zich alleen grondde op het over boord slaan der groote sloep. In het treurig schemer licht van een lantaarn te vergeefs naar frissche lucht snakkende telkens tegen elkander geworpen door het slingeren van het schip met een loeijende wind boven hunne hoofden en eene kokende zee beneden zich, ging het angstige van hunnen toestand alle be schrijving te boven doch hunne blijdschap was ook groot, toen zij door de verschijning van hunne officie ren werden gerust gesteld en de mededeeling ont vingen dat de wind begon te bedaren hetgeen om- streeks 3 ure in den morgen plaals had hebbende de orkaan derhalve 5 uren gewoed. Een treurig schouw spel leverde het schip bij het aanbreken van den dag op. Niet één zeil was gespaard gebleven gebrokene stengen en rondhouten slingerden in het tuig zoodat alle mogelijke moeite moest worden aangewend om het schip weder in zeilbaren staat te brengen. Met den dag bevond zich een schip, hetwelk insgelijks het grootste gedeelte van deszelfs tuig en alle zeilen ver- 'wren had op cenigen afstand doch daar hetzelvegeene laar '»»00n(je bleef het onbekend. Terzeke sleunin bestoren mmmmm De goedgv PUBLICATIE. D<- ber' NATIONALE MILITIE. v-zbBurgemeester en Wethouders van do gemeente Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepa lingen betrekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan dat het Register tot In schrijving der personen, welke voor het jaar 1858 aan de Loting voor de dienst der Nationale Militie deel moeten nemen op het Raadhuis ter Secretarie zal gereed liggen van den 1 Januarij 1858, tot den 20 daaraanvolgendeiedere dag uitgezonderd des zon dags, van des morgens ten 9'/, uretot des namiddags ten een ure en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het bestuur onderteekend zal wor den, en dat de zoodanigen welke daarna worden be- Yondcn iq hunne verpligting nalatig te zijn gehleycn VIHJS PER ADVERT ENT IE N Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiptenvan 1-6 regels fifi behalve het Zegelregt lot en met den 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragt, doch met eene boete van 5 tol 100 guldens gestraft moeten worden en dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij rullen worden ontdekt dadelijk gearresteerd moeten worden, om tot de dienst te worden ingelijfd zonder tol bet aanvoeren van eenige reden van vrijstelling te kunnen worden toe gelaten. En worden mitsdien alle jongelingen hun dotnici- lium of vaste woonplaats binnen deze gemeente heb bende welke op den 1 Januarij 1858, hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in het jaar 1839 geboren zijn, bij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreve tijdstippen, plaats en uren voor den 20 dier maand Ier inschrijving in bet register aan te dienen met over legging van een extract van geboortetol opgave van den datum hunner geboorte; gelijk de ouders, voogden, curatoren of gemagtigden van afwezigen worden op geroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden lijd ter inschrijving aan te geven, en alsdan aan het gemeente-bestuur zoodanige onderriglingen te verschaffen of te doen verschaffen als van de Lolelin- gen zeiven zouden kunnen worden verlangd wor dende voorts aan alle jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetreden bij deze te kennen gegeven, dat zij zich na den 1 Januarij 1858 tot op den 1 Junij daaraanvolgende tot gcer.en vrijwilligen Militairen dienst hij de Armée te land of ter zee kunnen of mo gen verhinden, naar aanleiding der bepalingen dien aangaande vervat in art. 94 II. gg der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle misvatting welke zoude kunnen ontstaan met betrekking tot de verpliglingen van inschrijving die bij de beslaande wetten worden voorgeschreven aan de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt "1. Dat alle jongelingen iu den jare 1839 alhier geboren en alliic1" hunne woonplaats hebbendemoeten worden ingeschreven zonder ouderscheid, of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de inschrijving moeten worden begrepenen dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie-Raad moeten overleggen op hetzelfde tijdstip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat oudersvoogden en regenten verpligt zijnhunne kinde ren of pupillen, in persoon, of door iemand daartoe gemagtigd, Ie doen inschrijven en daarin nalatig blijvendeverbeuren zullen de boeten bij de bestaande wetten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of bet domicïlhim van inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817, het navolgende is bepaald „De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven „vermeld, wordt gehouden: voor hen die ongehuwd zijn, de woon plaats der ouderen, en bij overlijden van beiden, die van den eerst „benoemden voogd voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun be „staan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden, zal voor „de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den „1 Jan. van elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent heb- „beu bekomen of wel voor het middel van bet personeel en mobilair „of dathetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntro duceerd beschreven zijn, en voor zoo verre zij daarin niet beschre- „ven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich be- vindenmet deze verdere bepalingen, dat zij in een vreemd land uit „ouders, ter oorzake van 's lands dienst a f wezen d, of anderzins op „reis zijnde, buiten bet rijk zijn geboren, zullen worden ingeschreven „binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben, dat „jonge lieden door bun vader of moeder, voogd of curator achterge laten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die gemeente „zullen worden gebragt, alwaar hunne ouders, eerst in rang benoem- „den voogd of curator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad „en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn of dat dezelve „buiten bet Rijk is gelegen, op die van de plaals, alwaar zij zich „bevinden." „Zij die geene ouders, voogden of eigen bestaan hebben zullen „worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden." „De gealimenteerden cn kinderen in Godshuizen en liefdadige ge stichten, zullen worden ingeschreven in de plaatsen, alwaar de Gods- „huizen zijn gelegen, of de alimentatie geschied." En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijk binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd, over eenkomstig art. 6 der wet van den 17 April 1820, zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den "be paalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zieriliz.eeden 16 December 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 18 dezer maand des namiddags ten zes ure op bet Raad huis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, 13 Januarij 1858. B, C. CAU. BEK E N I) M A K ING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier der Grondbelasting van deze Gemeente over het dienstjaar 1858, door den heer Commis saris des Konings in deze provincie, op den 11 dezer maand is executoir verklaard en op heden gesteld I wordt in handen van den heer Ontvanger der Di- recte Belastingen alhier ten fine van invordering volgens de wel. ï.ierilizeeden 15 Januarij 1858. B. C. CAU. OPROEPI N G. De Burgemeester van Zierikzee roept bij deze op Sollicitanten naar de bediening van KEURMEESTER, van het Vee en Vleesch in deze Gemeenteopengevallen door bet overlijden van Job Broodman om zich ten spoedigste in persoon of bij geschrifte, bij hein Burgemeester aan te melden. Zierikzee, den 15 Januarij 1858. R. C. CAU. BWHEWLim Dezcrdagen is le Middelburg op hel Bagijnenhofover- Ieden Marlienlje Ousse weduwe Abraham Maij. Deze vrouw welke den ouderdom van 88 jaar had bereikten oogenschijnlijk in zeer behoeftige omstandigheden ver keerde waardoor zij dan ook van liefdadigheidsinstel lingen ondersteuning genoot blijkt thans in het bezit geweest te zijn van eene vrij belangrijke som door haar in staatspapieren belegd. Dezer (lagen heeft te Londen eene verga dering plaats gehad van aandeelhoudersin de onderneming der landaanwinning in de provin cie Zeeland, om te beraadslagen over de ontwor pen leening van 160,000 p.st. Het voorstel werd ten slotte aangenomen. De hóoge raad der Nederlanden (kamer van straf zaken) heeft uitspraak gedaan in de zaak van Sidin en drie andere Maleijers die bij arrest van het prov. ge- rcglshof in Zuid-Holland van 10 Oct. jl. tot verschil lende straffen zijn veroordeeld ter zake van de be kende gebeurtenissen op het koopvaardijschip Twenlhe. De booge raad heeft verworpen de beide middelen van cassatie die waren voorgedragen legen de arresten van 1 7 Aug. en 2 Oct. en dus aangenomeR dat bet hof be voegd was van de zaak kennis te nemen. Tegen het eindarrest waren van den kant der verdediging zes middelen voorgedragen. De hooge raad heeft ten aanzien van één uitspraak gedaan en wel dat art. 193 strafv. zou zijn geschonden omdat verschillende ge tuigen in afwezigheid van een of meer beschuldigden zijn gehoord zonder dat aan de beschuldigden mede deeling is gedaan van hetgeen in hunne afwezigheid is voorgevallen. Dat is bij art. 193 op straffe van nietig heid voorgeschreven. De hooge raad heeft dat middel gegrond geoordeeld en dienvolgens bet eindarrest den 16 Oct. jl. in deze zaak gewezen vernietigd en de zaak naar het hof in Gelderland verwezen om daar op de bestaande akte van beschuldiging te worden af gedaan. De kolonel Charms, die hevel ontvangen heeft Belgie te verlaten, zal zich naar'sGravenhage begeven. Men verzekert dat zijn werk over Waterloo waarin hij zeer scherp legen Napoleon is, het misnoegen der Fransche regering had opgewekt, welke zijne uilwij zing had verlangd. Uit Nieuwveen meldt men van 10 dezer. Een vader en zoon een onzer groote waterplassen op schaat sen overrijdendehadden voorzigligheiashalve daartoe den kant gekozen deze echter was door de luwe hoschzijde juist zwak cn gevaarlijk ten gevolge waar van beide door het broze ijs heenzakten in de diepte wegzonken en jammerlijk verdronken. Men spreekt van nog meer dergelijke ongelukken onder anderen ook van een jongeling van 18 jaren wiens geroep om hulp men in de verte wel hoorde doch wien men niet in staal was geweest door den opgekomen mist op te sporen of te redden. l Tot groote vreugde der landlieden is er ten 1 gevolge der koude welke wij gehad hebben veel on- gedierte omgekomen. Op vele hoerenwerren lagen Jde doode ratten soms in grooten getale hijeendie J waarschijnlijk op hunne nachtelijke togten om water

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1