4. Woensdag IB Jan narij® 1858 IfflSTM MISISTRATIH Woensdag en Zaturdag. ISlHiSCii COURANT. ABONNEME NIS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 uresmorgens BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen Ier kennis van de ingezetenen dat door den heer Arrondissements-IJker van Maandag den 11 tot Vrijdag den 15 dezer maanddes voormiddags van 9 tot 12 ure in het gewone ijklocaal ten Itaadhuize dezer Ge- meente zal worden gevaceerd tol hel kosteloos herijken der reeds geijkte doch blijkbaar ongebruikte malen en ge- wigten van heeren fabrijkanten van - en handelaars in nieuwe maten en gcwiglen onder opmerking, dat deze kostclooze herijk alleen die voorwerpen be treft, welke bereids den eersten ijk hebben ondergaan en dat na 15 dezer ook in dit geval, de gewone ijk- regtcn moeten worden voldaan weshalve belangheb benden worden aangespoord om van deze opengestelde koslelooze gelegenheid gebruik te maken. Zierikzceden 8 Januarij 1858. 13. c. CaU Voorzitter. C. in-, JONG liSecretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van 'lierikzee maken bekend dat door ben voorloopig is vastgesteld liet tweede aanvvllingsltohier van den hoofdelijlten omslag dezer gemeente over het dienstjaar 1857 cn dat hetzelve van den 13 tot den 28 dezer maand voor een ieder ter lezing zal liggen ter Secretarie der gemeente inge volge art. 264 der gemeente-wet. Zierikzce, den 6 Januarij 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzce maakt bekend dat de Palenlbladen voor twee vierendeel jaars over het loopende dienstjaar van deze gemeente, ter Secretarie gereed liggen met uitnoodiging aan de belangheb benden om die Ie komen afhalen van den ld lol den 20 dezer maand, zullende na dien lijd door den Deur waarder der Directe Belastingen aan de huizen der patentpligtigen worden rondgebragt tegen betaling van 10 cent voor ieder patentbladingevolge de wel. lierikzee den 12 Januarij 1858. B. C. CAU. BINKENLINQ. ZieriKzee 12 Januarij. Dezer dagen bield albier al departement der Maatschappij tot bevordering van ijverheid eene vergadering die door een aanzien- ijk getal leden werd bijgewoond. Door den voorzil- er den heer J. II. Oclitman Jolisz., werd eene rede voering gehouden die ten onderwerp bad bet doel en hot daaruit voortvloeiende nut van dit departement welke slofdespr. bij eene volgende gelegenheid hoopt te vervolgen. Door bet lid den beer C. Logeman, werden twee nieuw uitgevonden zeevaartkundige toe - stellen (crbezigliging aangeboden waarbij gemeld lid opheldering gaf hoe de kruispeiling of al'standmeting door deze toestellen vlugger en naauwkeuriger, dan tot dusverre kan geschieden. Deze toestellen weklen zeer de belangstelling der vergadering terwijl wij verne men dat deze heer een schrijven ontvangen heeft van de Kon. N'ed. Yachtclub waarbij hij verzocht wordt deze toestellen ook in eerie harer vergaderingen te bren gen. Het slreklons tevens lotgenoegen te kunnen be- rigten dat het departement steeds in leden toeneemt. Men verneemt, dal hel bedrag van hel reisgeld voor de onderofficieren korporaals en verdere man schappen van het leger wederom gedurende 1858 even als het vorige jaar met twee cents per uur zal worden verhoogd en alzoo gehragl op twaalf cenls voorde mi litairen cnopzescenls voorde miliciens die, in reserve gesteld dadelijk naar hunne haardslcden lerugkeeren. Wij vernemen dat Fransche houders van certificaten der 3 pet. Spaansche schuld van 1831 algemeen onder den naam van uitgestelde schuld bekend, beslag hebben gelegd, voor eene zeer aanzienlijke som, op fondsen aan de Spaansche regering toebehoorende en thans in handen van VERSCHIJNT. den voorzitter der commissie van financien van Spanje te Parijs. Men denkt niet dat daaruit eene staking zal volgen in de betaling van de coupon van 1 Januarij. Nogtans zal deze maatregel noodig geworden door dc onverklaarbare vertra ging van den minister van financiën te Madrid om verpligtingen af te doen, wier wettigheid altoos is erkend gewordenernstige gevolgen kunnen hebben voor de belanghebbenden bij de Spaansche fondsen die tot dus verre het voorregt hebben genoten vrij geregeld betaald te worden. Men schrijft uit Gouda het volgende. Reeds heeft het ijs alhier een slagtoffer geëischt. Eeri jongeling eenige kommissiën alhier in de stad verrigt hebbende wilde op schaatsen weder huiswaarts keeren doch had het ongeluk door het hrooze ijs te geraken en jammerlijkom te ko men. Zijn vader, door het lange uitblijven on gerust geworden kwam herwaarts om naarhein te vernemen en na eenige berigten ingewonnen te hebben vond hij even buiten de stad, huis waarts keerende het lijk zijns zoons. Aan de noordelijke zijde der gemeente Barneveld ligt de buurtschap Stroe. Daar ver heft zich sedert drie eeuwen de herberg de Rave, beschaduwd door den-lommer van eik en berk het is daar dat de geregtigden in de Garderscbe heidevelden of maatschap hunne vergaderingen plegen te houden. LI. dingsdag waren zij der waarts opgeroepen. Van heinde en verre zag men reeds vroegtijdig, als ware het eeri optogt, de geregtigden aankomendie ze gezien had die mannen waaronder hoogbejaarden, ja ziekelij- ken zou zich hebben afgevraagd welke groote belangen hier zouden behandeld worden. Voor dat allen bijeen waren kwamen vier rijtuigen waarin de heer van Lijnden lid van gcd. staten drie heeren ordonnance-officieren en de admini strateur van Z. M., henevens den notaris Roelofs en de burgemeesters van Apeldoorn, Ermelo en Barneveld Ten 12 ure werd de vergadering ge opend uit de presentielijst bleek dat 88 stcm- geregligden aanwezig waren. Namens den koning werd daarop eene aanvraag gedaan, om eenen grooteren afstand van heidegrond voor het vaste katnp bij liet Udlermecrten einde daarop onder anderen stallen voor de kavallerie op te slaan, waardoor de ingezetenen van eene in kwartiering van paarden bevrijd zouden worden. Nadat met de meest mogelijke welwillendheid en niet minder geduld de bezwarendoor eenigen geopperdwaren aangehoord werd tot de stem ming overgegaan, waaruit bleek, dat de aan vraag met 80 van de 88 deelgcregtigden is toegestaan onder den aanhef van leve IVillem III. Men scbrijft nit Nieuwe Diep van 7 dezer. De buitenloods J. Buisvader van een talrijk gezin men zegt uit negen leden bestaande isterwijl hij met zijn vaartuig met nog zes koppen bemand uit zee terugkeerde op een oogenblik dat het bij een bevigen z. o. wind moest wenden of door den wind gaan over boord geslagen en verdronken. Zijne makkers misten hem door de duisternis van den avond eerst toen hij waarschijnlijk reeds lang verdronken was. Men veronderstelt, dal bij door den roerstok over boord is geslagen. Te Petersburg is den 3 cn i de temperatuur bij vorst, zooals wij hier hadden, weder te boog gewor den. Aldaar behoort bet toch des morgens ten acht ure omstreeks 10° Fahrenheit te zijn. De barometer was er zeer hoog met zuidweste wind. Met uitzonde ring van een paar plaatsen in het zuiden van Frankrijk was de wind overigens ongeveer noordoost. Weenen heeft den 4 plotseling- zeer koud gekregen. Het is de eenige plaats in Europa waarvoor sneeuw is aange- leekend gelijk die dan ook niet te verwachten was. Brest is nog altijd te warm maar begon toch ook te dalen even als Ilavre dat den 4 voor het eerst vorst heeft. Te Madrid werd het kouder, te koud; te Lissabon wel koeler maar nog altijd te warm. UlrCour.) Men schrijft uil Coevortlen van 7 dezer t Gisteren avond wilde eene 75jarige vrouw te Bathoorn een emmer water uit eenen put in TRIJS DER ADVERT EN 1 IER Gewone 15 cenls deregel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve het Zegelregt hare schuur halen werwaarts zij zich met een licht begaf; vermoedelijk geraakte de schuur, waarin hooi en stroo geborgen was, door het licht in brand; dit ten minste is zeker, dat 1 men de oude vrouw als eene onkenbare massa onder den verbranden hoop vond met een ge deelte van den emmer over het hoofd; ver moedelijk poogde de ongelukkige door zich met water te begieten, zich te redden. Men schrijft uit Nieuvvveen van 8 dezer. Sedert ons vorig berigtis er weinig belangrijks te vermelden van het te Aarlanderveen waarge nomen vcrsclyjrisel. De damp wordt nogaltijd gezien ofschoon het vroeger gemaakte gat zou goed en zoo kwaad mogelijk is digt gemaakt. Op eene roede van het vroegere gat heeft men op nieuw gegraven en wederom werd dc damp be speurd. Ik spreek van damp want dat is de naam dien men er aan moet geven on «liet die van rook want daarvan bespeurt inen niets. Ook is er vol strekt geene salpeterlucht bij waarvan deberigt- geverinhet Handelsblad sprak. Deskundigen, naar ik meen ingenieurs uit Leiden zijn op dc plaats tegenwoordig geweest, maar ook zij kun nen de oorzaak niet opsporen. Nu zijner, naar ik hoor, kluiten naar Amsterdam en Leiden ter on derzoeking gezonden. Het dagblad Roermondenaar verzekert dat eenige vermogende inwoners van Yenlo een adres aan de liooge regering ingediend hebben hetwelk strekt tot hel slopen van de werken dier vesting, en onder aan bod om de daardoor beschikbaar wordende gronden voor een bedrag van f '200,600 aan te koopen. Voor eenigen tijd is gemeld, dat men in Pruissen, niet verre van de grenzen op de hoogten van Kerkrade, in Limburg, twee steen- kolenlagen had ontdekt en dat men de moge lijkheid veronderstelde dat deze lagen zich ook tot op het Ncdcrlandsch grondgebied, buiten de dosnaniale kolenmijnen, uitstrekten. Thans wordt uit Maastricht gemeld, dat door twee ver- eenigingen in het gehucht Ham gemeente Kerk rade, grondboringen zijn ingesteld, ten einde deze zaak te onderzoeken, en te vernemenof dergelijke lagen met voordeel zouden kunnen worden ontgonnen cn bewerkt; en dat ook inde gemeente Mheer dergelijke boringen plaats hebben BÜITENLAH D. ij i a c H c a ri o. Keulen 8 Januarij. De keizer van Oostenrijk heeft bij dagorder aan het leger bevolen dat bet ode huzaren regement Radctzky dien naam door alle tijden heen zal blijven dragen. Op ieder militair slation moet eene pleglige treurgodsdienst gehouden worden, terwijl het gehecle leger en de vloot 14 dagen lang den rouw over don gestorvenen veld maarschalk moet dragen. In een handscbrijven des keizers aan den generaal-majoor Tlieodor graaf Ra- detzley zoon des gestorvenen uil de keizer zijn diep leedwezen over het verlies van den maarschalk en zegt aan bet slot van zijnen brief ditHet zal mijne zorg zijn de nagedachtenis des grooten mans op waar dige wijze te vereeren, en de herinnering aan zijne verdiensten jegens mij mijn huis en het vaderland door een blijvend gedenktccken aan de nakomeling schap over te leveren.'' De generaal graaf Radetzky von Radelz bad den ouderdom van 91 jaren bereikt. Ilij was te Trezebe- nitzin Bohèmegeborenen trad vroeg in de krijgsdienst. Van 1788 af treft men hem met de ran gen vau luitenant en eersten luitenant, in bet leger korps aan dat tegen de Turken streed. In 1793, toen Oostenrijk met Frankrijk in voilen strijd was begon Radctzky op de grenzen van laatstgenoemd land den leertijd van dien grooten oorlog, dien zoovele anderen even als bij alleen leerden door zich eerst te laten overwinnen. In 1795 gedurende den veldtogt in de Nederlanden, verkreeg bij den rang van ritmeester. J De volgende jaren nam hij, als adjudant van den op- I pergeneraal Beaulieu deel aan den veldtogt in Italië, daarna werd bij achtereenvolgens adjudant-generaal J en kolonel van een regement kurassiers. In 1806 voerde bijals brigadierte Weenen het beyelind 809

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1