I1R1ZEESGH COURAIT Zaturdag 9 Januarij S o q Woensdag en Zaturdag. BESTUREN 4M1MSTRAT1EB MEI! A B ONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco-per post f 2,25. Inzend})!!] der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENUEN Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en üoodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. Bukgesieester en Wethouders van de gemeente Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepa lingen bclrekkèlijk de Nationale Militie brengen bij deze (er kennis van een iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan, dat het liegisler lot In schrijvingder personen, welke voorliet jaar 1851 aan de l.oting voor de dienst der Nationale .Militie deel moeten nemen op het Raadhuis ter Secretarie zal gereed liggen van den I Januarij 18Ö8, lot den 20 daaraanvolgendeiedere dag uitgezonderd des zon dags, van des morgens ten 9'/a urelot des namiddags ten een ure en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het bestuur ouderleekend zal wor den, en dat de zoodanigen welke daarna worden be vonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven lot en met den 28 Januarij nog op bet register zullen -worden gebragt doch met eene boete van 5 lot 100 guldens gestraft moeten worden en dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij zullen worden ontdekt dadelijk gearresteerd moeten worden, om tot de dienst te worden ingelijfd zonder tot hel aanvoeren van eenige reden van vrijstelling le kunnen worden toe- gelalen. En worden mitsdien alle jongelingen hun domici- liura of vaste woonplaats binnen deze gemeente heb bende, -welke op den 1 Januarij 1858, hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt, en dus allen die in het jaar 1839 geboren zijn, bij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreve tijdstippen, plaats en uien voor den 20 dier maand ter inschrijving in bet register aan te dienen met over legging van een extract van geboortetol opgave van den datum hunner geboorte; gelijk de ouders, voogden, curatoren of gemagtigden van afwezigen worden op geroepen om hunno kinderen of pupillen binnen den bepaalden lijd Ier inschrijving aan te geven, en alsdan aan hel gemeente-bestuur zoodanige ouderrigtingen te verschaffen of te doen verschaffen als van de Lolelin- gen zeiven zouden kunnen worden verlangd wor dende voorts aan alle jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetreden bij deze te kennen gegeven dat zij zich na den 1 Januarij 1858 tot op den 1 Junij daaraanvolgende tot geenen vrij willigen Militairen dienst hij de Armée le land of ter zee kunnen of mo gen verbinden, naar aanleiding der bepalingen dien aangaande verv al in art. 94 II. gg der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle misvatting, welke zoude kunnen ontstaan met betrekking tot de verpligtingen van inschrijving die bij de bestaande wetten worden voorgeschreven, aaft de belanghebbende ingezetenen dezer gemeentebij deze wordt onder liet oog gebragt "1. Dat alle jongelingen in den jare 1839 alhier geboren, en alhier hunne woonplaats hebbende moeten worden ingeschreven zonder onderscheid, of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezen den ook in de inschrijving moeten worden begrepenen dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie-Baad moeten overleggen op hetzelfde tijdstip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3; Dat ouders voogden en regenten verpligt zijnhunne kinde ren of pupillenin persoon of door iemand daartoe gemagtigdte doen inschrijven en daarin nalatig blijvendeverbeuren zullen de hoeten hij de bestaande wetten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of het domicilium van inschrijving hij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817, het navolgende is bepaald „De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven „vermeld, wordt gehouden.- voor lien die ongehuwd zijn, de woon plaats der ouderen, en bij overlijden van beiden, die van den eerst „benoemden voogd voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun be „staan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden, zal voor „de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den „1 Jan. van elk jaar tot de uitoefening van eeuig beroep patent lieb- „ben bekomen of wel voor het middel van het personeel en mobilair „of dathetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïutro- „duceerd beschreven zijn, en voor zoo verre zij daarin niet beschre- „ven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich he rvinden met deze verdere bepalingen, dat zij in een vreemd land uit „ouders, ter oorzake van 's lands dienst afwezend, of auderzms op „reis zijnde, buiten het rijk zijn geboren, zullen worden ingeschreven „binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben, dat „jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achterge laten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die gemeente „zullen worden gebragt, alwaar hunne ouders, eerst in vang benoem- „den voogd of curator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad „en wanneer deze woonplaats niet bekeud mogt zijn of dat dezelve „huiten het Rijk is gelegen, op die van de plaats, alwaar zij zich „bevinden." „Zij die geene ouders, voogden of eigen bestaan hebbenzullen „worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden." „De gealimenteerden en kinderen in Godshuizen en liefdadige ge stichten, zullen worden ingeschreveu in de plaatsen, alwaar de Gods huizen zijn gelegen, of de alimentatie geschied." En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijk binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd, over eenkomstig art. G der wet van den 17 April 18*20, zicb voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den be paalden tijd moeten aangeven 'tot inschrijving in dat register, waar toe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdal niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente le doen gebruikelijk is. Gedaan le Zierikzeeden 16 December 18">7. Burgemeester en Weihouders voornoemd B. CAÜ, Voorzitter C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING, Burgemeester en Wethouders van 7.icrikzeemaken bekend dal het aanvullingskohier van de belasting op de honden in deze Gemeente over bet jaar J857, door lieeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd op heden wordt gesteld in handen van den Gemeente ontvanger ten fine van [invordering volgens de wel. Zierikzeeden 6 Januarij 1858. B. C. CAO Voorzitter Cde JONGE. S eer claris BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen dat door den heer Arrondissements-IJker van Maandag den 11 tot Vrijdag den 15 dezer maanddes voormiddags van 9 tot 12 ure in het gewone ijklocaal ten liaadhuize dezer Ge meente zal worden gevaceerd tot bet kosteloos herijken der reeds geijkte doch blijkbaar ongebruikte malen en ge- wigten van heeren fabrijkanten van - en handelaars in nieuwe malen en gewiglen onder opmerking dat deze kostclooze herijk alleen die voorwerpen be treft, welke bereids den eersten ijk hebben ondergaan en dat na 15 dezer ook in dit gevalde gewone ijk- regten moeten worden voldaan weshalve belangheb benden word el) aangespoord om van deze opengestelde kostclooze gelegenheid gebruik te maken. Zierikzee, den 8 Januarij 1858. B. C. Ca(J, Voorzitter. C' de jonge Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 8 Januarij De arrondissemenls-regt- bank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar ministerietegen iF. H. iV en denzelve mei aanneming van verzachtende om standigheden ter zake van het afbreken en vertragen eener godsdienstoefening door het verwekken van beroeringen in eene kerkveroordeeld in eene geldboete van acht galden en in de kosten van het regtsgeding boete en kosten des noods bij lijfsdwang le verhalen. Noordgouwe 5 Januarij, De soiree dèclamatoire op gisteren avond alhier gehouden mogt voor de ingezetenen dezer gemeente in waarheid een feest avond heelcn. Ken talrijk publiek zoo van hier als van elders opgekomen woonde die soiree hij en was hoogst voldaan over de uitvoering die van veel studie getuigde. Menige jongelieden uil Zierikzee hadden welwillend hunne medewerking verleend. Onder leiding van den heer P. Romeijn onderwijzer alhier werd door eenige dames het koor van Engelen in Jozef te Dolhan zeer verdienstelijk gezongen hetgeen eene aangename afwisseling gaf. De declamatorische voor- dragl van den dood eensspelers verwierf mede grooten bijval en wat de kroon op dit alles zotte was dat het ten voordeele der armen dezer gemeente geschiedde waarvoor dan ook in de pauze in hartelijke taal werd dank gezegd. Volgens mededeeling in het jongste maand- berigt van hetNed. Zendeling Genootschap, heb ben omtrent 10,000 Heidensche Alfoeren in de districten Toncea, LikoepangKlabat boven en Klabat beneden (Minahassa van Celebes) be- hoorende tot den werkkring van den zendeling Linemann teManado, hunne afgoden weggewor pen en hunne begeerte kenbaar gemaakt om tot het Christendom over te gaan. Opmerkelijk is bet dat de walians of inlandsche priesters de lei ders ïijii van deze godsdienstige beweging. In het jaar 1857 zijn door de verschillende commission van onderwijs iri ons land geëxami neerd en toegelaten 5 onderwijzers van den Isten 202 onderwijzers van den 2den 334 onderwijzers van den 3den en 200 onder w. van den 4den rang, 3 huisonderwijzers 315 schoolhouderessen en 21 huisonderwijzeressen. Vergeleken met het jaar 1856, bevindt men dat er behalve dergenen die op 28 December jl. in Gelderland geëxami neerd en toegelaten zijn waarvan de officiële opgave nog niet bekend is in 1857 3 onder wijzers van den Istcn, 48 onderwijzers van den 2den en 69 onderwijzers van den 3den rang meer maar 5 onderwijzers van den 4den rang minder, 41 schoolhouderessen meer, 9 huis onderwijzers en 8 huisonderwijzeressen minder geëxamineerd en toegelaten zijn. Iri de najaarsvergaderingen van de provinciale commissien van onderwijs zijn geëxamineerd en toegelaten: 2 onderwijzers tot den Isten 97 onderwijzers tot den 2den138 onderwijzers tot den 3den 45 onderwijzers tot den 4den rang,l huisonderwijzer, 119schooihouderessen, 13 huisonderwijzeressen. Zoo als men zich herinnert heeft de heer F. ff. van fflissingen met negen andere ondertee kenaren in dato 15 April 1857 een verzoek-» schrift aan den koning ingediend, betreffende eene Europesche kolonisatie door landverhuizing in het groot, van Europeanen in het algemeen en van Nederlanders in het bijzonderen door overbrenging van behoeftigen en van misdadigers naar de bezittingen van den staat in den Indisehen Archipel met uitzondering van Java en Madura. Thans verneemt men dat deze commissie zich van deze taak heeft gekweten en dat het verslag den 2 dezer door hare leden onderteekend en aan den koning ingezonden is. Bij deze gelegenheid heb ben de leden aan hunnen voorzitterden heer Rochussen een zeer prachtigen inktkokerwaarop hunne namen gegraveerd zijntot aandenken aangeboden. Sedert eenigen tijd bestaan in verscheidene steden van ons land inrigtingen tot het afnemen van examens van stuurlieden. Het zijn de steden Amsterdam Rotterdam DordrechtMiddelburg, J Groningen en Harlingenalwaar door de ge- meenlebesturen dergelijke commissien zijn inge steld, die alle volgens gelijkluidende verordenin gen werkzaam zijn. Wij vernemen dat op 24 Dec. jl, te Amsterdam eene vergadering van afge vaardigden uit deze commissie is gehouden, waar de belangen der onder haar bestuur staande inrig tingen zijn besprokenen middelen beraamd om ze meer en meer aan haar doel te doen beantwoor den. Op deze bijeenkomst moet eene gewijzigde verordening zijn ontworpen die doorde verschil lende kommissiën aan hare gemeentebesturen ter goedkeuring zal worden aangeboden. Wij verne men dat hij verschillende afgevaardigden veel overeenstemming van zienswijze bestond en dat allen evenzeer overtuigd waren van de wensche- lijkheid dat overal in ons land het examen steeds op dezelfde wijze wordt afgenomen. Bij alle af gevaardigden moet de overtuiging bestaan hebben, dat deze inrigtingen nuttig werken en een heilza me invloed op de officieren onzer koopvaardij vloot uitoefenen. Wij gelooven dat dergelijke za- menspreking van personen met hetzelfde doel werkzaam allezins nuttig kan worden geacht en voegen er den wensch bij dat de pogingen dezer commissien steeds met gunstigen uitslag mogen worden bekroond. Men meldt uit 'sHage van 5 dezer. Heden nacht ten ongeveer 1 ure werd er op het Slijk- einde bij een water- en vuurverkooper brand ontdekt. Op het berigt daarvan spoedde Z M. i de koning zich derwaartsalwaar zich reeds de burgerlijke en militaire autoriteiten bevon-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1